Club Executive‎ > ‎Breaking News‎ > ‎Cidona Award‎ > ‎

County Fixtures -2017

TIPPERARY HANDBALL BOARD

60 X 30 COUNTY CHAMPIONSHIP 2017

60 X 30 COUNTY CHAMPIONSHIP/TRIALS 2017

Golden Master A Doubles Co Final

Adrian Johnson/Kevin Mullins, Clonmel Bt Tony Flaherty/Pat Flaherty, Youghalarra 
in Thurles on Wednesday August 2nd at 7.30 pm

Final Trial
 
John O’ Donoghue Cashel & Eddie Corbett Ballyporeen v Tony/Pat O Flaherty Youghalarra - W/O to Youghalarra



List 2

 

U.21 Singles Semi Final

 

1.     Liam Bradshaw, Newport v Aidan O’ Flaherty Youghalarra in Ballina on Thursday June 29th at 8 pm

2.     Daniel Hayes Cashel v Paraic O Donoghue Cashel in Cashel on Thursday June 29th at 8 pm

 

County Final        

    Winner 1 -v- Winner 2 in Thurles on Monday July 3rd at 8 pm

Junior B Singles Trials

Jason Cahill Ballyporeen v   Mikey Maher Ballyporeen in Ballyporeen on Tuesday June 27th at 8 pm

Winner of Above to play John Casey Lahorna in Thurles on Friday June 30th at 8 pm

Junior Singles Trials

Declan Gleeson, Ballina v Sean Maher Cashel in Thurles on Friday June 30th at 8 pm

Golden Master B Doubles

1.     Brendan Ryan & Willie Burke Ballina Bye

2.     John O Neill & Martin Kelly Lahorna v Paul Griffin & Christy Griffin Youghalarra in Ballina on Tuesday  June 28th  at 8p

County Final

  Brendan Ryan & Willie Burke Ballina v Winner 2 on Friday June 30th  in Ballina at 8

=========================================================================================



JBS Co Final

Willie Cahill Bt John Casey in Thurles on Monday June 19 at 7.30 pm

21-20, 21-9

jS Co Final

John Ferncombe v Sean Maher in Thurles on Monday June 19th at 7.30 pm


Junior B Singles
Semi Finals


John Casey Lahorna bt Mikey Maher Ballyporeen in Lahorna on Saturday June 17th at 5 pm

21/8, 21/12

Willis Cahill v Jason Cahill in Ballyporeen on Friday June 16th at 8pm

County Final on Monday June 19th Tba

Junior B Singles

1        John Casey Lahorna   Bye

2        David O’‘Brien Ballinahinch Scr v Mikey Maher Ballyporeen W/O in Thurles on Monday June 12th at 7.30pm

3        Ger Foley Ballinahinch v Willie Cahill Ballyporeen in Thurles on Monday June 12th at 7.30pm

4        Jason Cahill Ballyporeen v Liam Bradshaw Newport in Thurles on Thursday June 15th at 7.30pm

Semi  Finals on Friday June 16th . 

A  John Casey Lahorna  -v- Mikey Maher Ballyporeen in Thurles at 7.30pm
B  Ger Foley or Willie Cahill -v- Jason Cahill or Liam Bradshaw in Thurles at 7.30 pm

Final – on Monday June 19th   TBA


List 1

 

Junior B Singles

 

1      John Casey Lahorna   Bye

 

2      David O’‘Brien Ballinahinch v Mikey Maher Ballyporeen in Thurles on Monday June 12th at 7.30pm

 

3      Ger Foley Ballinahinch v Willie Cahill Ballyporeen in Thurles on Monday June 12th at 7.30pm

 

4      Jason Cahill Ballyporeen v Liam Bradshaw Newport in Thurles on Monday June 12th at 7.30pm

 

Semi  Finals on Friday June 16th . TBA

 

A  Winner 1 -v- Winner 2 in Ballina or Thurles at 7.30pm

B  Winner 3 -v- Winner 4 in Ballina or Thurles at 7.30 pm

 

Final – on Monday June 19th   TBA

 

Junior B Doubles

 

Semi  Finals

 

1   Jason Cahill & Mikey Maher  Ballyporeen Bye

 

2   David O’Brien & Gerry Foley Ballinahinch v John Casey & Dan Reddan Lahorna on Wednesday June 21st in Ballina at 8 pm

 

County Final

 

Winner 1 v Winner 2 on Friday June 23rd in Thurles at 8 pm

 

Junior Singles

 

1   Sean Maher Cashel  Bt Declan Gleeson, Ballina    21/19, 21/20

 

2   John Ferncomce Cashel  bt  Noel Moroney Ballina   21/14, 21/11

 

Both games in Thurles on Wednesday June 14th at 7.30

 

County Final

 

Winner 1 v Winner 2 on Monday June 19th in Cashel or Thurles at 8 pm

 

Results to Ken after games to 087 6784510 and Paddy Collins at 087 2615406

No Postponements please.

Any player(s) interested in trials please let me know after game.

 

Players who are not taking part should notify me at least 24 hrs before their match to avoid unnecessary travelling by opponent and players not playing in championships will not be entered in County Trials.

 

Host Clubs are requested to have the Venues open in time and have a referee available for the games.


=================================================================

List 8

Under 21 Singles

County Final

 

Gerry Foley Ballinahinch v Aidan O Flaherty Youghalarra in Nenagh on Friday Dec 9th at 7.30 pm

Under 21 Singles Trials

Daniel Hayes Cashel  v Loser of County Final in Kilcolman on Tuesday Dec 13th at 8 pm

 

County Final Winner to represent Tipp As Tipp 1

Trial Winner To Represent Tipp as Tipp 2

List 7

Junior B Doubles Trials

1  Declan Gleeson Ballina & David O’Brien Ballinahinch

                                        V

   Gerry Foley Ballinahinch  & Aidan O’ Flaherty Youghalarra

   In Kilcolman on Saturday December 3rd at 7 pm

2  Mickey Maher Ballyporeen & Liam Bradshaw Newport 

                                       Bt

  Dale Tobin & Niall Tobin Carrick on Suir  21/4, 21/6

  In Cashel on Saturday December 3rd at 7 pm

Winner 1 & 2 to represent Tipp in Munster Championships

 

Junior Doubles Trials

John Ferncombe & Jonathon Walsh Cashel

V Denis White & Sean Maher Cashel

 In Cashel on Friday Dec 2nd at 7.30 pm

Winner to Represent Tipp as Tipp 2 in Munster Championships

Results to Ken after games to 087 6784510 and Paddy Collins at 087 2615406

No Postponements please.

Players who are not taking part should notify me at least 24 hrs before their match to avoid unnecessary travelling by opponent and players not playing in championships will not be entered in County Trials.

Host Clubs are requested to have the Venues open in time and have a referee available for the games.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

40*20 County Championships 2017

List 6

Minor Singles

1 James Prentice Ballina  Bt Jerome Cahill Lahorna in Nenagh    18/21, 21/14, 21/15 on Thursday November 24th at 8pm

2 Ronan Tucker Youghalarra v Winner 1 above in Nenagh on Sunday November 27th at 6pm

Junior Singles County Final

Paul Mullins Clonmel w/o  v David Hickey Ballina scr in Cashel on Monday November 21st at 8pm

Junior Singles Trials

John Ferncombe Cashel vJonathan Walsh Cashel in Cashel on Tuesday November 22nd at 8 pm

Winner of Above to play loser of County Final in Cashel or Nenagh on Friday November 25th at 8pm

 

Trial winner to represent Tipp as Tipp No 2

 

Junior B Singles Trials

1 Liam Bradshaw Newport v Aidan O’ Flaherty Youghalarra in Nenagh on Tuesday  November 22nd  at 8pm

 

(2 V Winner 1 ) David O Brien Ballinahinch  Bt Liam Bradshaw Newport 21/8, 21/9  in Nenagh on Friday November 25th at 8pm

 

Trial winner to represent Tipp as Tipp No 2

 

Results to Ken after games to 087 6784510 and Paddy Collins at 087 2615406

No Postponements please.

Players who are not taking part should notify me at least 24 hrs before their match to avoid unnecessary travelling by opponent and players not playing in championships will not be entered in County Trials.

Host Clubs are requested to have the Venues open in time and 

==============================================================================================


 


==============================================================
June:  2016  60x30 fixtures

 TIPPERARY HANDBALL BOARD

60 X 30 COUNTY CHAMPIONSHIP 2016

List 5

 

Minor Singles

 

1      James Prentice Ballina bt Jerome Cahill Lahorna in Ballina on Monday June 20th at 7.30 pm

2      Jason English Ballyporeen scr  v Aidan O Flaherty Youghalarra w/o in Thurles on Tuesday June 14th at 7.30 pm

 

Co Final in Lahorna on Friday June 24th at 7.30 pm

 

 James Prentice Ballina v Aidan O Flaherty Youghalarra

 

Minor Singles Trials

 

       Jerome Cahill Lahorna

 

 

Minor Doubles

 

    1 Aidan O’ Flaherty & Ronan Tucker Youghalarra

    2 James Prentice Ballina & Jerome Cahill Lahorna

 

Minor Doubles Trial

 

       Jason English Ballyporeen looking for partner

 

U.21 Singles

 

1.     Liam Bradshaw, Newport

2.     Daniel Hayes Cashel

 

U.21 Doubles

 

1.          Daniel Hayes & Jonathon Walsh Cashel

 

Junior B Singles

 

1      Brien O Brien Silvermines   Bye

2      Kevin Timmons Silvermines bt  Dan Reddan Lahorna in Thurles on Tuesday June 14th at 8pm

3      Noel Moroney Ballina w/o  John Casey Lahorna Scr in Ballina on Wednesday June 15th at 7.30pm

4      Willie Cahill Ballyporeen scr v Liam Bradshaw Newport w/o in Thurles on Saturday June 11th at 7 pm

 

 

Semi  Finals on Friday June 17th . in Ballina

 

Brien O Brien Silvermines  bt- Kevin Timmons Silvermines in Ballina at 7.30pm

Noel Moroney Ballina -Bt- Liam Bradshaw Newport in Ballina at 7.30 pm

 

Junior B Singles County Final – on Wed June 22nd in Ballina at 7.30 pm

 

Brien O Brien Silvermines v Noel Moroney Ballina

 

 

Junior B Doubles

 

Prelim Round

 

Andrew Comerford/Martin Ryan Lahorna lost to Kevin Timmins & Brian O’ Brien Silvermines in Lahorna on Monday June 20th at 7.30 pm

 

Semi  Finals

 

1   Kevin Timmins & Brian O’ Brien Silvermines w/o Shane Spillane/Eoin Meagher Nenagh Scr in Lahorna on Thursday June 23rd at 7.30 pm

 

2    Noel Moroney/Kevin Kennedy, Ballina  Bt John Casey & Dan Reddan Lahorna v in Lahorna on Thursday June 23rd  21/17, 21/11

 

County Final

 

Kevin Timmins & Brian O’ Brien Silvermines  v Winner 2 on Monday June 27th in Lahorna at 7.30 pm

 

Junior B Doubles Trials

 

Willie Cahill Ballyporeen looking for Partner

 

Andrew Comerford/Martin Ryan Lahorna

 

Junior Singles

 

Declan Gleeson, Ballina

 

Sean Maher Cashel

 

Junior Doubles

 

Declan Gleeson, Ballina & Sean Maher Cashel

 

0.35 B Singles

 

1       Brien O’ Brien Silvermines lost to  Kevin Dempsey Clonmel in Thurles on Thursday  June 9th at 7.30 pm

2      John Ferncombe Cashel w/o  Shane Spillane Nenagh Scr inj in Thurles in Thurles on Wednesday June 15th at 7.30

 

0.35 B Singles Co Final

 

 Kevin Dempsey Clonmel w/o vJohn Ferncombe Cashel scr on Thursday June 16th in Thurles at 7.30 pm

 

0.35 B Singles Final Trial

 

John Ferncombe Cashel v Brien O’ Brien Silvermines in Thurles TBA

 

O.35 B Doubles

 

1.     Kevin Timmons & Brian O’ Brien Silvermines

2.     John Ferncombe & Denis White Cashel

 

O 35 B Doubles Co Trial

 

Kevin Dempsey & Partner

 

Masters A Singles

 

1    David Moloney Cashel

 

2    Paul Mullins Clonmel

 

Masters A Doubles

1 David Moloney & Noel Marshall Cashel

 

2 Paul Mullins & Eddie Farrell Clonmel 

Master B Singles

 

  1   Willie Cahill Ballyporeen

  

  2   Kevin Timmons Silvermines

Master B Doubles

    1   Willie Cahill Ballyporeen & Partner

Silver Master A Singles

 

1.     Josie O’ Dwyer Cashel

2.     Paul Maher Clonmel Withdrawn

 

Silver Master A Doubles

 

1.     Josie O’ Dwyer & Brendan Murphy Cashel

 

Silver Master B Singles

 

          No Entry

 

Silver Master B Doubles

          No Entry

Golden Master A Singles

 

1.     Kevin Mullins, Clonmel bye

2.     Pat Flaherty Youghalarra w/o - Adrian Johnson, Clonmel scr inj in Thurles on Tuesday June14th at 7.30 pm

 

Co Final

 

Kevin Mullins, Clonme bt Pat Flaherty Youghalarra in Thurles on Friday June 17th at 7.30 pm

 

Golden Master A Singles Trials

 

Adrian Johnson, Clonmel v Pat Flaherty Youghalarra  on Monday June 26th in Thurles at 7.30 pm

 

Golden Master A Doubles

 

1.     John O’ Donoghue & Paul Mc Grath Cashel Bye

2.     Jimmy Mullins/Kevin Mullins, Clonmel bt Tony Flaherty/Pat Flaherty, Youghalarra in Thurles on Tuesday June 21st at 7.30 pm 

Co Final

 John O’ Donoghue & Paul Mc Grath Cashel v Jimmy Mullins/Kevin Mullins, Clonmel  in Thurles on Friday June 24th at 7.30 p

Trials

Adrian Johnson Clonmel & John Mc Quaid Ballina v Tony Flaherty/Pat Flaherty, Youghalarra in Thurles on Thursday June 23rd at 7.30 pm

 

Final Trial

             Winner of Trial above v Loser of County Final   in Thurles on Tuesday June 28th 

Golden Master B Singles

1.     Christy Griffin, Youghalarra bye

2.     Mike  Kelly Ballina w/o John O’ Neill Lahorna scr in Ballina on Wednesday June 15th at 7.30pm 

Co Final

   Christy Griffin, Youghalarra   lost to Mike Kelly Ballina in Ballina on Monday June 20th at 7.30 pm

Golden Master B Doubles

 

1.     Brendan Ryan & Mike  Kelly  Ballina

2.     Christy Griffin, Youghalarra   & John O’ Neill Lahorna

 

Emerald Master A Singles

1.      Tony Flaherty, Youghalarra

 

Emerald Masters A Doubles

 

1.      No Entry

 

Emerald Master B Singles

 

1.     Martin Ryan Silvermines

 

Emerald Master B Doubles

 

1.         Martin Ryan & Partner Silvermines

 

Diamond Master A Singles

 

1.     Billy Mullins Clonmel

 

 

Diamond Masters A Doubles

 

          

        1   Billy Mullins & Pakie Mullins Clonmel

 

 

Diamond Master B Singles

 

1.     Martin Kelly Lahorna

2.     Eamonn Spillane, Nenagh

 

Diamond Master B Doubles

 

1 Eamonn Spillane Nenagh, & Martin Kelly Lahorna

 

 

 

Ruby Master Singles

 

             No Entry

 

Results to ken by text please after the games 087 6784510

 

Any player(s) interested in trials please let me know after game.

 

 

 



TIPPERARY HANDBALL BOARD

60 X 30 COUNTY CHAMPIONSHIP 2016

List 3

 

Minor Singles

 

1      James Prentice Ballina v Jerome Cahill Lahorna in Ballina on Monday June 20th at 7.30 pm

2      Jason English Ballyporeen scr  v Aidan O Flaherty Youghalarra w/o in Thurles on Tuesday June 14th at 7.30 pm

 

Co Final

 

 Winner 1 v Aidan O Flaherty Youghalarra on Friday June 24th in Ballina or Lahorna

 

Minor Doubles

 

    1 Aidan O’ Flaherty & Ronan Tucker Youghalarra

    2 James Prentice Ballina & Jerome Cahill Lahorna

 

Minor Doubles Trial

 

       Jason English Ballyporeen looking for partner

U.21 Singles

1.     Liam Bradshaw, Newport

2.     Daniel Hayes Cashe

U.21 Doubles

1.          Daniel Hayes & Jonathon Walsh Cashel


Junior B Singles

 

1      Brien O Brien Silvermines   Bye

2      Kevin Timmons Silvermines v Dan Reddan Lahorna in Thurles on Tuesday June 14th at 8pm

3      Noel Moroney Ballina w/o  John Casey Lahorna Scr in Ballina on Wednesday June 15th at 7.30pm

4      Willie Cahill Ballyporeen scr v Liam Bradshaw Newport w/o in Thurles on Saturday June 11th at 7 pm

Semi  Finals on Friday June 17th . in Ballina

 

Brien O Brien Silvermines   -v- Kevin Timmons or Dan Reddan in Ballina at 7.30pm

Noel Moroney Ballina  Bt  Liam Bradshaw Newport    21/4, 21/4

Final – on Wed June 22nd   TBA


Junior B Doubles

 

Prelim Round

 

Andrew Comerford/Martin Ryan Lahorna v Kevin Timmins & Brian O’ Brien Silvermines in Lahorna on Monday June 20th at 7.30 pm

 

Semi  Finals

 

1   Winner above v Shane Spillane/Eoin Meagher Nenagh in Lahorna on Thursday June 23rd at 7.30 pm

 

2   John Casey & Dan Reddan Lahorna v Noel Moroney/Kevin Kennedy, Ballina in Lahorna on Thursday June 23rd at 7.30 pm

 

County Final

 

Winner 1 v Winner 2 on Monday June 27th TBA

 

Junior B Doubles Trials

 

Willie Cahill Ballyporeen looking for Partner

 

Junior Singles

 

Declan Gleeson, Ballina

 

Sean Maher Cashel

 

Junior Doubles

 

Declan Gleeson, Ballina & Sean Maher Cashel


0.35 B Singles

1       Brien O’ Brien Silvermines lost to  Kevin Dempsey Clonmel in Thurles on Thursday  June 9th at 7.30 pm

2      John Ferncombe Cashel w/o  Shane Spillane Nenagh Scr inj in Thurles in Thurles on Wednesday June 15th at 7.30

 

Co Final

 Kevin Dempsey Clonmel v John Ferncombe Cashel on Thursday  June 16th in Thurles at 7.30 pm

O.35 B Doubles

1.     Kevin Timmons & Brien O’ Brien Silvermines

2.     John Ferncombe & Denis White Cashel

O 35 B Doubles Co Trial

Kevin Dempsey & Partner

Masters A Singles 

1    David Moloney Cashel

2    Paul Mullins Clonmel

Masters A Doubles

1 David Moloney &  Noel Marshall Cashel

2 Paul Mullins & Partner Clonmel

Master B Singles


  1   Willie Cahill Ballyporeen

  2   Kevin Timmons Silvermines

Master B Doubles

    1   Willie Cahill Ballyporeen & Partner

Silver Master A Singles

1.     Josie O’ Dwyer Cashel

2.     Paul Maher Clonmel Withdrawn

Silver Master A Doubles

1.     Josie O’ Dwyer & Brendan Murphy Cashel

Silver Master B Singles

          No Entry

Silver Master B Doubles

          No Entry

Golden Master A Singles

1.     Kevin Mullins, Clonmel bye

2.     Pat Flaherty Youghalarra w/o - Adrian Johnson, Clonmel scr inj in Thurles on Tuesday June14th at 7.30 pm

Co Final

Kevin Mullins, Clonme v Pat Flaherty Youghalarra in Thurles on Friday June 17th at 7.30 pm

Golden Master A Singles Trials

Adrian Johnson, Clonmel v Loser of County Final TBA

Golden Master A Doubles

1.     John O’ Donoghue & Paul Mc Grath Cashel Bye

2.     Jimmy Mullins/Kevin Mullins, Clonmel v Tony Flaherty/Pat Flaherty, Youghalarra in Thurles on Tuesday June 21st at 7.30 pm 

Co Final

 

 John O’ Donoghue & Paul Mc Grath Cashel v Winner 2 in Thurles on Friday June 24th at 7.30 pm

Trials

Adrian Johnson Clonmel & John Mc Quaid Ballina v Loser of 2 above in Thurles on Thursday June 23rd at 7.30 pm

Final Trial

             Winner of Trial above v Loser of County Final   on Tuesday June 28th TBA 

Golden Master B Singles

1.     Christy Griffin, Youghalarra bye

2.     Mike  Kelly Ballina   W/O v John O’ Neill Lahorna  Scr. in Ballina on Wednesday June 15th at 7.30pm

Co Final

 Christy Griffin, Youghalarra   v Winner 2 in Ballina on Monday June 20th at 7.30 pm

Golden Master B Double

1.     Brendan Ryan & Mike  Kelly  Ballina

2.     Christy Griffin, Youghalarra   & John O’ Neill Lahorna

Emerald Master A Singles

1.      Tony Flaherty, Youghalarra

Emerald Masters A Doubles

1.      No Entry

Emerald Master B Singles

1.     Martin Ryan Silvermines

Emerald Master B Doubles

1.         Martin Ryan & Partner Silvermines

Diamond Master A Singles

1.     Billy Mullins Clonmel

Diamond Masters A Double    

        1   Billy Mullins & Pakie Mullins Clonmel

Diamond Master B Singles

1.     Martin Kelly Lahorna

2.     Eamonn Spillane, Nenagh

Diamond Master B Doubles

1.      Eamonn Spillane,& Partner Nenagh 

Ruby Master Singles

 

             No Entry


Results to Ken by text please after the games 087 6784510 and 087/2615406

 

Any player(s) interested in trials please let Ken know after game.

 

 =================================================================




    Tipperary Handball Board

Tipperary Handball Board

40*20 County Championships 2016

List 11

Silver Masters B Singles Co Final

Anthony Robinson Carrick v Paul Maher Clonmel in Cashel on Wednesday Jan 6th at 8pm (Paul Mc Grath Referee)

Silver Masters B Singles Trial

Loser v Paul Keane Carrick on Suir in Carrick or Cashel on Saturday Jan 9th at 6 pm for Tipp No 2

Minor Singles Trials

Aidan O Flaherty Youghalarra v James Prentice Ballina in Nenagh on Wednesday January 6th at 8 pm

Winner v Jerome Cahill Lahorna in Nenagh on Friday January 8th at 8pm

Trial Winner to Represent Tipp as No 2

Junior B Singles Trial

Declan Gleeson Ballina v David O’Brien Ballinahinch in Nenagh TBA

Junior B Doubles Trials

(A)  Declan Gleeson Ballina & David O,Brien Ballinahinch v Willie Cahill & Jason Cahill Ballyporeen in Cashel on Tuesday January  5th at 8 pm

(B)  Brian O’ Brien & Jim Egan Silvermines v Noel Moroney & Kevin Kennedy Ballina in Nenagh on Tuesday January  5th at 8 pm

Winner A v Winner B on Friday January 8th at 8pm   in Cashel if Ballyporeen and in Nenagh if not.

Masters B Doubles Trials

Joseph Ryan & Finbarr Ryan Silvermines v David Tobin Carrick on Suir & Eddie Farrell Clonmel in Cashel on Friday January 8th at 8 pm

Golden Masters B Doubles Trials

Christy Griffin Youghalarra & John O’Neill Lahorna v

 Paul Hynes Ballinahinch & Martin Ryan Silvermines in Nenagh on Friday January 8th at 8 pm

Results to me after games to 087 6784510 and Paddy Collins at 087 2615406

No Postponements please.

Players who are not taking part should notify me at least 24 hrs before their match to avoid unnecessary travelling by opponent and players not playing in championships will not be entered in County Trials.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

List 9  updated  16/12/15

Junior B Doubles

Semi Finals

Paul Keane & Stephen Keane Carrick on Suir v Anthony Crotty & Mikey       Maher Ballyporeen  in Carrick on Suir on Wednesday Dec 16th at 8 pm

Willie Cahill & Jason Cahill Ballyporeen  v Brian O’ Brien & Jim Egan Silvermines    in Cashel on Tuesday Dec 15th at 8 pm

Junior B Doubles

County Final on Sunday Dec 20th in Cashel at 5pm if Silvermines v Carrick or Ballyporeen

County Final in Cashel on Friday Dec 18th if Ballyporeen v Carrick at 8pm

County Final in Ballyporeen on Friday Dec 18th if Ballyporeen v Ballyporeen at 8pm

County Trials

Minor Singles

Aidan O Flaherty Youghalarra v James Prentice Ballina TBA

Winner v Jerome Cahill Lahorna TBA

Junior B Singles

Noel Moroney Ballina v David O’Brien Ballinahinch in Nenagh on Sunday Dec 20th at 5pm

Masters B Singles

David Tobin Carrick on Suir  Bt Eddie Farrell Clonmel in Carrick on Thursday Dec 17th at 8pm

Results to me after games to 087 6784510 and Paddy Collins at 087 2615406

No Postponements please.

Players who are not taking part should notify me at least 24 hrs before their match to avoid unnecessary travelling by opponent and players not playing in championships will not be entered in County Trials.

List 8  Updated 11/12/15

 

Junior B Doubles

Semi Finals

Paul Keane & Stephen Keane Carrick on Suir v Anthony Crotty & Mikey       Maher Ballyporeen  in Cashel on Tuesday Dec 15th at 8 pm

 

Willie Cahill & Jason Cahill Ballyporeen  v Brian O’ Brien & Jim Egan Silvermines    in Cashel on Tuesday Dec 15th at 8 pm

 

 

Junior B Doubles

County Final on Sunday Dec 20th TBA

 

List 7 Updated 2/12/2015

 

Minor Singles County Final

Colin Ryan Cashel v Jerome Cahill Lahorna in Ballinahinch on Friday Dec 4th at 7.30 pm

Under 21 Singles Semi Finals

Kieran Casey Newport v Jason Cahill Ballyporeen in Cashel on Sunday Dec 6th at 5 pm

Mikey Maher Ballyporeen Scr v Daniel Hayes w/o Cashel on Sunday Dec 6th

Under 21 Singles County Final on Friday Dec 11th TBA

Kieran Casey Newport or Jason Cahill Ballyporeen v Daniel Hayes Cashel

Junior B Doubles

1       Paul Keane & Stephen Keane Carrick on Suir v Dan Reddan & John Casey Lahorna in Cashel on Monday Dec 7th at 7.30 pm

2       Shane Spillane & Eoin Meagher Nenagh Scr v Anthony Crotty & Mikey Maher Ballyporeen W/O in Cashel on Sunday December 6th at 5pm

3       Willie Cahill & Jason Cahill Ballyporeen  v Kieran Casey  & Ollie Harte  Newport   in Cashel on Wednesday Dec 9th at 7.30 pm

4       Noel Moroney & Kevin Kennedy Ballina v Brian O’ Brien & Jim Egan Silvermines in Nenagh Saturday December 5th at 5pm

Semi Finals

           Winner 1 v Winner 2 on Friday Dec 11th TBA

           Winner 3 v Winner 4 on Friday Dec 11th TBA

Junior B Doubles

County Final on Sunday Dec 13th TBA

 

Over 35 B Singles County Final

Kevin Dempsey Clonmel v Brian O Brien Silvermines in Cashel on Friday Dec4th at 7.30pm ( not being played on Friday)

 

Masters B Singles County Final

 Willie Cahill Ballyporeen   Bt  David Tobin Carrick on Suir      21/20, 21/8

 

Silver Masters B Singles County Final

 Anthony Robinson Carrick v Paul Maher Clonmel in Cashel on Tuesday Dec 1st at 7.30 pm   ? ? ? 

 

Golden Masters B Singles County Final

Martin Ryan Silvermines v Paul Hynes Ballinahinch in Nenagh on Tuesday Dec 1st at 7.30 pm

Diamond Masters B Singles County Final

Gerry Foley Ballinahinch v Billy Mullins Clonmel in Cashel on Friday Dec 4th at 7.30 pm

Results to me after games to 087 6784510 and Paddy Collins at 087 2615406

No Postponements please.

Players who are not taking part should notify me at least 24 hrs before their match to avoid unnecessary travelling by opponent and players not playing in championships will not be entered in County Trials.

 =========================================================================================================================


List 5

 

Minor Singles

 (A) James Prentice Ballina Bt  Aidan O Flaherty Youghalarra in Nenagh on  11/21, 21/8, 21/11

1 James Prentice v Colin Ryan Cashel in Nenagh on Sunday 29th at 5 pm

2 Dan Healy Newport  scr  Jerome Cahill w/o Lahorna

Minor Singles County Final

Winner 1 v Jerome Cahill Lahorna on Friday Dec 4th TBA

Under 21 Singles Q Finals

1 Kieran Casey Newport W/O v Eoin Meagher Nenagh Scr in Ballinahinch on Sunday Nov 29th at 5.00 pm

2 Jason Cahill Ballyporeen w/o Ger Foley Ballinahinch scr in  Cashel on Sunday Nov 29th at 5.00 pm

Under 21 Singles Semi Finals

Winner 1 v Jason Cahill Ballyporeen   TBA on Sunday Dec 6th

Mikey Maher Ballyporeen v Daniel Hayes Cashel on Sunday Dec 6th

County Final on Friday Dec 11th TBA

Junior B Singles County  Finals on Sunday   Nov 29th 

 

Mikey Maher Ballyporeen v David O’Brien Ballinahinch in Cashel at 5 pm  

Over 35 B Singles

1 Kevin Dempsey Clonmel  w/o v Shane Spillane Nenagh Scr in Cashel on Tuesday Dec 1st at 7.30 pm

2 Paul Mullins Clonmel Scr Brian O Brien Silvermines w/o in Cashel

County Final 
Kevin Dempsey Clonmel  v Brian O Brien Silvermines in Cashel  on Friday
Dec 4th at 7.30pm

Over 35 B Singles County Final

Winner 1 v Brian O Brien Silvermines in Cashel or Ballinahinch on Friday Dec4th at 7.30pm

Masters B Singles County Final

David Tobin Carrick on Suir v Willie Cahill Ballyporeen in Cashel on Monday Dec 7th at 8 pm (Changed fromTuesday Dec 1st in Cashel)

 

Silver Masters B Singles

 Anthony Robinson Carrick v Paul Maher Clonmel in Cashel on Tuesday Dec 1st at 7.30 pm

 Golden Masters B Singles

Martin Ryan Silvermines v Paul Hynes Ballinahinch in Nenagh on Tuesday Dec 1st at 7.30 pm

Diamond Masters B Singles

Gerry Foley Ballinahinch   W/o  v Eamonn Spillane Scr Nenagh in Kilcolman on Wednesday Dec 2nd at 7.30 pm

Winner v Billy Mullins Clonmel in Cashel on Friday Dec 4th at 7.30 pm

 

Results to me after games to 087 6784510 and Paddy Collins at 087 2615406

No Postponements please.

Players who are not taking part should notify me at least 24 hrs before their match to avoid unnecessary travelling by opponent and players not playing in championships will not be entered in County Trials.

 ========================================================================================================

 

List 4 Updated   27/11/2015

Minor Singles

  A James Prentice Ballina v Aidan O Flaherty Youghalarra in Nenagh on Saturday (Not Friday) Nov 28th at 4pm

  1 Winner A v Colin Ryan Cashel in Nenagh on Sunday 29th at 5 pm

   2 Dan Healy Newport scr v Jerome Cahill w/o Lahorna in Ballinahinch on Friday Nov 27th at 7.30

  County Final Winner 1 v Jerome Cahill Lahorna on Friday Dec 4th TBA

Under 21 Singles Q Finals

   1 Kieran Casey Newport v Eoin Meagher Nenagh in Ballinahinch on Sunday Nov 29th at 5.00 pm

   2 Jason Cahill Ballyporeen w/o  v Ger Foley Ballinahinch Scr in  Cashel on Sunday Nov 29th at 5.00 pm

Under 21 Singles Semi Finals

Winner 1 v Winner 2   TBA on Sunday Dec 6th

Mikey Maher Ballyporeen v Daniel Hayes Cashel on Sunday Dec 6th

County Final on Friday Dec 10th TBA

Junior B Singles

 

Semi Finals on Friday Nov 27th   

Mikey Maher Ballyporeen bt  Brian O Brien Silvermines in Cashel at 7.30pm      

 David O’Brien Ballinahinch  Bt  Declan Gleeson Ballina   v    in Ballinahinch (not Kilcolman) at 7.30 pm 21/20. 21/7

Junior B Singles County  Finals on Sunday  (Not Monday) Nov 29th 

 Mikey Maher Ballyporeen Bt David O Brien ballinahinch 21/18, 21/20


Masters B Singles

David Tobin Carrick on Suir bye

Willie Cahill Ballyporeen v Eddie Farrell Clonmel in Cashel on Thursday  Nov 26th     at 7.30 pm

County Final David Tobin v Willie Cahill or Eddie Farrell on Tuesday Dec 1st in Cashel at 7.30 pm

Masters B Doubles

County Final

Joseph Ryan & Finbarr Ryan Silvermines Scr inj v David Kyne & Donal Nealon   Youghalarra w/o in Nenagh on Saturday Nov 28th at 6pm

Silver Masters B Singles

 Anthony Robinson Carrick on Suir v Paul Keane Carrick on Suir  in Carrick in Carrick on Friday Nov 27th at 7.30 pm

 Winner v Paul Maher Clonmel in Cashel on Tuesday Dec 1st at 7.30 pm

 Golden Masters B Singles

 Paul Hynes Ballinahinch bye

Christy Griffin Youghalarra  Scr inj v Martin Ryan Silvermines w/o in Nenagh on Thursday Nov 26th at 7.30

 Martin Ryan Silvermines v  Paul Hynes Ballinahinch in Nenagh on Tuesday Dec 1st at 7.30 pm


Diamond Masters B Singles

 Gerry Foley Ballinahinch v Eamonn Spillane Nenagh in Kilcolman on Wednesday Dec 2nd at 7.30 pm

 Winner v Billy Mullins Clonmel on Friday Dec 4th at 7.30 pm

 

Results to Ken after games to 087 6784510 and Paddy Collins at 087 2615406

No Postponements please.

  

Players who are not taking part should notify Ken at least 24 hrs before their match to avoid unnecessary travelling by opponent and players not playing in championships will not be entered in County Trials.

Showing 0 items
DateCompetitionVenueScore
Sort 
 
Sort 
 
Sort 
 
Sort 
 
DateCompetitionVenueScore
Showing 0 items