Club Executive‎ > ‎Breaking News‎ > ‎

Munster Page 2019 (Fixtures/ Results)

Tuesday Sept 3rd Venue; Cashel [OIC J O Donoghue] Commencing 7.30pm

____________________________________________________________________________________________________


Final: U21 Doubles: Limerick.A. (Evan Murphy/Nigel O’ Callaghan) v Waterford A (Kavan O’ Keeffe/Charlie McDonagh)


Final: Junior B Doubles: Clare A (Fergal Coughlan Jnr/Pat Nolan) v Waterford A (Anthony Fitzgerald/Gary McCarthy)

____________________________________________________________________________________________________


Fixture List 12

                                       ______________            

[Results of games should be text to D Hayes at 087 2442604

& P Collins at 087 2615406 on the Night of Game]

______________________________________________________________________

Saturday Aug 31st            Venue; Hospital [OIC J Penny]    Commencing 3.00pm

____________________________________________________________________

S/F: Junior B Doubles: Cork A (Gearoid O Connell/Philip O Carroll) v Waterford A (Anthony Fitzgerald/Gary McCarthy)

_____________________________________________________________________

Tuesday Sept 3rd        Venue; Cashel [OIC J O Donoghue]    Commencing 7.30pm

____________________________________________________________________

Final: U21 Doubles: Limerick.A. (Evan Murphy/Nigel O’ Callaghan) v Waterford A (Kavan O’ Keeffe/Charlie McDonagh)

Final: Junior B Doubles: Clare A (Fergal Coughlan Jnr/Pat Nolan) v Cork A (Gearoid O Connell/Philip O Carroll) or Waterford A (Anthony Fitzgerald/Gary McCarthy)

_______________________________________________________________________

==============================

Fixture List 11

                                       _________________

                                      

[Results of games should be text to D Hayes at 087 2442604

& P Collins at 087 2615406 on the Night of Game]

_______________________________________________________________________  

 

Monday Aug 26th         Venue; Dungarvan [OIC D McAndrew] Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: U21 Doubles: Cork.A. (David Walsh/Conor Walsh) v Waterford A (Kavan O’ Keeffe/Charlie McDonagh)

_______________________________________________________________________

 

Wednesday Aug 28th                       Venue; Cullen                     Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior B Doubles: Clare B (Shane Walsh/Ciaran Walsh) v Cork A (Gearoid O Connell/Philip O Carroll)

_______________________________________________________________________

 

Thursday Aug 29th            Venue; Hospital [OIC J Penny]           Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: U21 Doubles: Limerick.A. (Evan Murphy/Nigel O’ Callaghan) v Cork.A. (David Walsh/Conor Walsh) or Waterford A (Kavan O’ Keeffe/Charlie McDonagh)

_______________________________________________________________________

 

Saturday Aug 31st            Venue; Hospital [OIC J Penny]          Commencing 3.00pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Junior B Doubles: Clare B (Shane Walsh/Ciaran Walsh) or Cork A (Gearoid O Connell/Philip O Carroll) v Waterford A (Anthony Fitzgerald/Gary McCarthy)

________________________________________________________________________

 

Tuesday Sept 3rd                 Venue;                                               Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Junior B Doubles: Clare A (Fergal Coughlan Jnr/Pat Nolan) v Clare B (Shane Walsh/Ciaran Walsh) or Cork A (Gearoid O Connell/Philip O Carroll) or Waterford A (Anthony Fitzgerald/Gary McCarthy)

_______________________________________________________________________


======================================

Fixture List 10

                                       _________________

                                      

[Results of games should be text to D Hayes at 087 2442604

& P Collins at 087 2615406 on the Night of Game]

______________________________________________________________________

Monday Aug 19th         Venue; Hospital [OIC J Penny]             Commencing 7.30pm

___________________________________________________________________ 

Final: Master B Doubles:Clare A (Brian Reilly/Alan Cummins)  Bt  Cork A (Enda Aherne/Danny Lenihan) 21/20  21/12

____________________________________________________________________

Tuesday Aug 20th       Venue; Hospital [OIC J Penny]         Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

S/F: Junior Doubles: Tipperary A (John Ferncombe/Sean Maher   Bt Cork A (Donnacha O Dea/Shane Flynn)   

S/F: Junior Doubles: Tipperary B (Declan Gleeson/Noel Moroney)  Bt Cork.B. (Dale Cusack/Jamie O’ Donnell) 21/15 17/21 21/15

______________________________________________________________________

Tuesday Aug 20th           Venue; Broadford [OIC A Donnelly]    Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

S/F: Junior B Doubles:Clare A (Fergal Coughlan Jnr/Pat Nolan)  Bt   Kerry.A. (Danny Riordan/Tommy Quirke)  21/4 21/2

______________________________________________________________________

Wednesday Aug 21st          Venue; Broadford [OIC A Donnelly]    Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

S/F: U21 Doubles: Limerick.A. (Evan Murphy/Nigel O’ Callaghan) v Tipperary A

(James Prentice/Jerome Cahill)  W/O to Limerick

______________________________________________________________________

Thursday Aug 22nd       Venue;  Thurles [OIC K Timmons]       Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Final: Golden Master A Doubles:Tipperary A (Kevin Mullins/Adrian Johnson)  Bt  Tipperary B (Pat O Flaherty/Tony O Flaherty)  17/21 21/1, 21/1

______________________________________________________________________

Friday Aug 23rd            Venue;       Thurles                                           Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Final: Junior Doubles: Tipperary A (John Ferncombe/Sean Maher) v  Tipperary B (Declan Gleeson/Noel Moroney)

_____________________________________________________________________ 

Monday Aug 26th         Venue; Dungarvan [OIC D McAndrew]   Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

S/F: U21 Doubles: Cork.A. (David Walsh/Conor Walsh) v Waterford A (Kavan O’ Keeffe/Charlie McDonagh)

______________________________________________________________________

Wednesday Aug 28th                       Venue; Cullen                     Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Q/F: Junior B Doubles: Clare B (Shane Walsh/Ciaran Walsh) v Cork A (Gearoid O Connell/Philip O Carroll)

____________________________________________________________________

Thursday Aug 29th                   Venue;                                     Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Final: U21 Doubles: Limerick.A. (Evan Murphy/Nigel O’ Callaghan) or Tipperary A (James Prentice/Jerome Cahill) v Cork.A. (David Walsh/Conor Walsh) or Waterford A (Kavan O’ Keeffe/Charlie McDonagh)

______________________________________________________________________

Saturday Sept 1st            Venue; Hospital [OIC J Penny]          Commencing 3.00pm

______________________________________________________________________

S/F: Junior B Doubles: Clare B (Shane Walsh/Ciaran Walsh) or Cork A (Gearoid O Connell/Philip O Carroll) v Waterford A (Anthony Fitzgerald/Gary McCarthy)

______________________________________________________________________

Tuesday Sept 3rd                 Venue;                                               Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Final: Junior B Doubles: Kerry.A. (Danny Riordan/Tommy Quirke) or Clare A (Fergal Coughlan Jnr/Pat Nolan) v Clare B (Shane Walsh/Ciaran Walsh) or Cork A (Gearoid O Connell/Philip O Carroll) or Waterford A (Anthony Fitzgerald/Gary McCarthy)

_______________________________________________________________________

 

 


=========================================

MUNSTER 60/30 CHAMPIONSHIP 2019

___________________________________

Fixture List 9

                                       _________________

                                      

[Results of games should be text to D Hayes at 087 2442604

& P Collins at 087 2615406 on the Night of Game]

______________________________________________________________________

Monday Aug 12th           Venue; Tuamgraney [OIC S Walsh]         Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

S/F: Golden Master A Doubles: Tipperary B (Pat O Flaherty/Tony O Flaherty)  Bt Limerick A (Denis McCarthy/Donal O’ Connor)  21/8 21/18

Junior B Doubles: Clare A (Fergal Coughlan Jnr/Pat Nolan) bt Tipperary B (Aidan O Flaherty/Liam Bradshaw)   21/2021/10

______________________________________________________________________

Monday Aug 12th         Venue; Ballina [OIC P Collins]           Commencing 8.00pm

_____________________________________________________________________

Q/F: Junior Doubles: 

Tipperary B (Declan Gleeson/Noel Moroney) Bt Limerick.A. (Shane Murphy/Eoin Hegarty) 21/16, 21/8

_____________________________________________________________________ 

Tuesday Aug 13th          Venue; Ballina [OIC P Collins]             Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Junior B Doubles: Clare B (Shane Walsh/Ciaran Walsh) v Tipperary A (Martin Kennedy/Conor Burke)  Changed to Wednesday night in Tuamgraney

______________________________________________________________________

Wednesday Aug 14th          Venue; Bohermore [OIC P Frawley]      Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

S/F: Master B Doubles: Clare A (Brian Reilly/Mike Baker) Bt Limerick A (Mike Curtin/Jimmy O Donnell) 21/15 17/21 21/15

______________________________________________________________________

Thursday Aug 15th          Venue; Broadford [OIC S Murphy]      Commencing 6.00pm

______________________________________________________________________

Final: Ladies Junior B Doubles: Limerick.A. (Aisling Shanahan/Ciara McCarthy)  Bt Tipperary.A. (Eleanor Percy/Roisin Cahill) 21/12 13/21 21/9

______________________________________________________________________

Friday Aug 16th           Venue; Ballina or Bohermore                  Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________ 

Q/F: Junior B Doubles: Clare A (Fergal Coughlan Jnr/Pat Nolan)  v Limerick A (Aengus Frawley/Eoin Frawley)

______________________________________________________________________

Friday Aug 16th              Venue; Tuamgraney or Cullen                Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Q/F: Junior B Doubles: Clare B (Shane Walsh/Ciaran Walsh) or Tipperary A (Martin Kennedy/Conor Burke) v Cork A (Gearoid O Connell/Philip O Carroll)

______________________________________________________________________

Friday Aug 16th           Venue; Cullen [OIC R O Sullivan]         Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Final: Minor Doubles: Cork A (Cian O’ Driscoll/Colin Healy) v Cork B (Darragh Ducey/Aidan Lenihan)

______________________________________________________________________

Saturday Aug 17th           Venue; Cullen [OIC R O Sullivan]      Commencing 2.00pm

______________________________________________________________________

Final: Intermediate Singles: Kerry.A. (Jack O’ Shea) v Waterford.A. (David Walsh)

Q/F: Junior Doubles: Cork.B. (Dale Cusack/Jamie O’ Donnell) v Kerry A (JohnJoe Quirke/Daire Keane) AT 4PM

______________________________________________________________________

Monday Aug 19th         Venue; Hospital or Broadford              Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

Final: Master B Doubles: Cork A (Enda Aherne/Danny Lenihan) v Clare A (Brian Reilly/Mike Baker) or Limerick A (Mike Curtin/Jimmy O Donnell)

______________________________________________________________________

Monday Aug 19th         Venue; Broadford [OIC A Donnelly]    Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

S/F: U21 Doubles: Limerick.A. (Evan Murphy/Nigel O’ Callaghan) v Tipperary A (James Prentice/Jerome Cahill)

______________________________________________________________________

Tuesday Aug 20th       Venue; Hospital [OIC J Penny]         Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

S/F: Junior Doubles: Cork A (Donnacha O Dea/Shane Flynn) v Tipperary A (John Ferncombe/Sean Maher)

______________________________________________________________________

Tuesday Aug 20th                  Venue;                                            Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

S/F: Junior Doubles: Cork.B. (Dale Cusack/Jamie O’ Donnell) or Kerry A (JohnJoe Quirke/Daire Keane) v Limerick.A. (Shane Murphy/Eoin Hegarty) or Tipperary B

(Declan Gleeson/Noel Moroney)

_____________________________________________________________________ 

Tuesday Aug 20th                Venue;                                           Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

S/F: Junior B Doubles: Kerry.A. (Danny Riordan/Tommy Quirke) v Clare A (Fergal Coughlan Jnr/Pat Nolan) or Tipperary B (Aidan O Flaherty/Liam Bradshaw) or

Limerick A (Aengus Frawley/Eoin Frawley) 

S/F: Junior B Doubles: Clare B (Shane Walsh/Ciaran Walsh) or Tipperary A (Martin Kennedy/Conor Burke) or Cork A (Gearoid O Connell/Philip O Carroll) v Waterford A (Anthony Fitzgerald/Gary McCarthy)

_____________________________________________________________________

Thursday Aug 22nd       Venue;  Thurles [OIC K Timmons]       Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Final: Golden Master A Doubles: Limerick A (Denis McCarthy/Donal O’ Connor) or Tipperary B (Pat O Flaherty/Tony O Flaherty) v Tipperary A (Kevin Mullins/Adrian Johnson)

______________________________________________________________________

Monday Aug 26th         Venue; Dungarvan [OIC D McAndrew]   Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

S/F: U21 Doubles: Cork.A. (David Walsh/Conor Walsh) v Waterford A (Kavan O’ Keeffe/Charlie McDonagh)

______________________________________________________________________

                                                      Venue;                                     Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Final: U21 Doubles: Limerick.A. (Evan Murphy/Nigel O’ Callaghan) or Tipperary A (James Prentice/Jerome Cahill) v Cork.A. (David Walsh/Conor Walsh) or Waterford A (Kavan O’ Keeffe/Charlie McDonagh)

______________________________________________________________________

                                                  Venue;                                        Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Final: Junior Doubles: Cork A (Donnacha O Dea/Shane Flynn) or Tipperary A (John Ferncombe/Sean Maher) v Cork.B. (Dale Cusack/Jamie O’ Donnell) or Kerry A (JohnJoe Quirke/Daire Keane) or Limerick.A. (Shane Murphy/Eoin Hegarty) or Tipperary B (Declan Gleeson/Noel Moroney)

______________________________________________________________________

Wednesday Aug 28th          Venue;                                             Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Final: Junior B Doubles: Kerry.A. (Danny Riordan/Tommy Quirke) or Clare A (Fergal Coughlan Jnr/Pat Nolan) or Tipperary B (Aidan O Flaherty/Liam Bradshaw) or Limerick A (Aengus Frawley/Eoin Frawley) v Clare B (Shane Walsh/Ciaran Walsh) or Tipperary A (Martin Kennedy/Conor Burke) or Cork A (Gearoid O Connell/Philip O Carroll) or Waterford A (Anthony Fitzgerald/Gary McCarthy)

_______________________________________________________________________

 

================================================

Fixture List 8

                                       _________________

                                      

[Results of games should be text to D Hayes at 087 2442604

& P Collins at 087 2615406 on the Night of Game]

_____________________________________________________________________ 

Tuesday Aug 6th             Venue; Ballina [OIC P Collins]          Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

Final: O35A Singles: Tipperary.A.(David Hickey) Bt  Tipperary.B. (Aidan Supple) 21/15, 21/6

Game refixed for Cashel on Thurs 8/8/19

Final: Silver Master B Singles:Tipperary.A. (John Kennedy)   Bt  Clare.A. (Seamus Ryan) 21/14 21/10

_____________________________________________________________________

 Wednesday Aug 7th          Venue; Cullen [OIC R O Sullivan]      Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Final: U21 Singles: Tipperary.A. (James Prentice)  Bt Cork.A.(Conor Walsh) 21/13 21/18

_____________________________________________________________________

Thursday Aug 8th          Venue; Ballymacelligott                    Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

Junior B Doubles: Limerick.B. (Jack O Brien/John Penny) v Kerry.B. (Eamon Lacy/Pat Lacy)

______________________________________________________________________

Thursday Aug 8th               Venue; Thurles [OIC K Timmons]        Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Final: Junior B Singles: Clare.A.(Fergal Coughlan Jnr)  Bt Waterford.A. (Anthony Fitzgerald) 16/21 ,21/19  21/11 

______________________________________________________________________

Saturday Aug 10th          Venue; Clonmel [OIC K Conway]            Commencing 2.00pm

______________________________________________________________________

Final: Silver Master A Doubles:Limerick.A. (Paul Hedderman/Ken Bourke) Bt  Tipperary.A. (John Corbett/Willie O Dwyer)  21/12 21/6

Final: Intermediate Doubles: Waterford.A. (David Walsh/Philip Butler) v Cork A (Michael Hedigan/Daniel Relihan)

______________________________________________________________________

Monday Aug 12th           Venue; Tuamgraney [OIC S Walsh]         Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

S/F: Golden Master A Doubles: Limerick A (Denis McCarthy/Donal O’ Connor) v Tipperary B (Pat O Flaherty/Tony O Flaherty)

Junior B Doubles: Clare A (Fergal Coughlan Jnr/Pat Nolan) v Tipperary B (Aidan O Flaherty/Liam Bradshaw)

______________________________________________________________________

Tuesday Aug 13th          Venue; Ballina [OIC P Collins]             Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Junior B Doubles: Clare B (Shane Walsh/Ciaran Walsh) v Tipperary A (Martin Kennedy/Conor Burke)

 * S/F: Master B Doubles: Clare A (Brian Reilly/Mike Baker) v Limerick A (Mike Curtin/Jimmy O Donnell)

* Game Changed to Bohermore on Wednesday 14th August

______________________________________________________________________

Tuesday Aug 13th       Venue; Broadford [OIC S Murphy]     Commencing 7.30pm

Now Monday night in Ballina ?

______________________________________________________________________

Q/F: Junior Doubles: Limerick.A. (Shane Murphy/Eoin Hegarty) v Tipperary B (Declan Gleeson/Noel Moroney)

______________________________________________________________________

Tuesday Aug 13th            Venue; Ballymacelligott                  Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Q/F: Junior Doubles: Cork.B. (Dale Cusack/Jamie O’ Donnell) v Kerry A (JohnJoe Quirke/Daire Keane)

______________________________________________________________________

Wednesday Aug 14th       Venue; Cashel [OIC D Moloney]     Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

S/F: Master B Doubles: Cork A (Enda Aherne/Danny Lenihan) v Limerick B (Mike O’ Connor/Mike O’ Brien)

______________________________________________________________________

Friday Aug 16th          Venue; Bohermore [OIC P Frawley]      Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Final: Ladies Junior B Doubles: Tipperary.A. (Eleanor Percy/Roisin Cahill) v

Limerick.A. (Aisling Shanahan/Ciara McCarthy)

______________________________________________________________________

Friday Aug 16th           Venue; Ballina or Bohermore                  Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________ 

Q/F: Junior B Doubles: Clare A (Fergal Coughlan Jnr/Pat Nolan) or Tipperary B (Aidan O Flaherty/Liam Bradshaw) v Limerick A (Aengus Frawley/Eoin Frawley)

______________________________________________________________________

Friday Aug 16th              Venue; Tuamgraney or Cullen                Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Q/F: Junior B Doubles: Clare B (Shane Walsh/Ciaran Walsh) or Tipperary A (Martin Kennedy/Conor Burke) v Cork A (Gearoid O Connell/Philip O Carroll)

______________________________________________________________________

Friday Aug 16th           Venue; Cullen [OIC R O Sullivan]         Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Final: Minor Doubles: Cork A (Cian O’ Driscoll/Colin Healy) v Cork B (Darragh Ducey/Aidan Lenihan)

______________________________________________________________________

Saturday Aug 17th          Venue; Hospital or Dungarvan               Commencing 4.00pm

______________________________________________________________________

Q/F: Junior B Doubles: Limerick.B. (Jack O Brien/John Penny) or Kerry.B. (Eamon Lacy/Pat Lacy) v Waterford A (Anthony Fitzgerald/Gary McCarthy)

______________________________________________________________________

Saturday Aug 17th           Venue; Cullen [OIC R O Sullivan]      Commencing 2.00pm

______________________________________________________________________

Final: Intermediate Singles: Kerry.A. (Jack O’ Shea) v Waterford.A. (David Walsh)

______________________________________________________________________

Monday Aug 19th                 Venue;                                           Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Final: Master B Doubles: Cork A (Enda Aherne/Danny Lenihan) or Limerick B (Mike O’ Connor/Mike O’ Brien) v Clare A (Brian Reilly/Mike Baker) or Limerick A (Mike Curtin/Jimmy O Donnell)

______________________________________________________________________

Monday Aug 19th         Venue; Broadford [OIC A Donnelly]    Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

S/F: U21 Doubles: Limerick.A. (Evan Murphy/Nigel O’ Callaghan) v Tipperary A (James Prentice/Jerome Cahill)

______________________________________________________________________

Tuesday Aug 20th       Venue; Hospital [0IC J Penny]     Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

S/F: Junior Doubles: Cork A (Donnacha O Dea/Shane Flynn) v Tipperary A (John Ferncombe/Sean Maher)

______________________________________________________________________

Tuesday Aug 20th                  Venue;                                            Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

S/F: Junior Doubles: Cork.B. (Dale Cusack/Jamie O’ Donnell) or Kerry A (JohnJoe Quirke/Daire Keane) v Limerick.A. (Shane Murphy/Eoin Hegarty) or Tipperary B

(Declan Gleeson/Noel Moroney)

______________________________________________________________________

Thursday Aug 22nd       Venue;  Thurles [OIC K Timmons]       Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Final: Golden Master A Doubles: Limerick A (Denis McCarthy/Donal O’ Connor) or Tipperary B (Pat O Flaherty/Tony O Flaherty) v Tipperary A (Kevin Mullins/Adrian Johnson)

_______________________________________________________________________D Mc Andrew mencing 7.30pm

______________________________________________________________________

S/F: U21 Doubles: Cork.A. (David Walsh/Conor Walsh) v Waterford A (Kavan O’ Keeffe/Charlie McDonagh)

_____________________________________________________________________

                                            Venue;                                                   Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

Final: U21 Doubles: Limerick.A. (Evan Murphy/Nigel O’ Callaghan) or Tipperary A (James Prentice/Jerome Cahill) v Cork.A. (David Walsh/Conor Walsh) or Waterford A (Kavan O’ Keeffe/Charlie McDonagh)

_____________________________________________________________________

                                                  Venue;                                        Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Final: Junior Doubles: Cork A (Donnacha O Dea/Shane Flynn) or Tipperary A (John Ferncombe/Sean Maher) v Cork.B. (Dale Cusack/Jamie O’ Donnell) or Kerry A (JohnJoe Quirke/Daire Keane) or Limerick.A. (Shane Murphy/Eoin Hegarty) or Tipperary B (Declan Gleeson/Noel Moroney)

_____________________________________________________________________

                                                    Venue;                                             Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

S/F: Junior B Doubles: Kerry.A. (Danny Riordan/Tommy Quirke) v Clare A (Fergal Coughlan Jnr/Pat Nolan) or Tipperary B (Aidan O Flaherty/Liam Bradshaw) or Limerick A (Aengus Frawley/Eoin Frawley)


S/F: Junior B Doubles: Clare B (Shane Walsh/Ciaran Walsh) or Tipperary A (Martin Kennedy/Conor Burke) or Cork A (Gearoid O Connell/Philip O Carroll) v Limerick.B. (Jack O Brien/John Penny) or Kerry.B. (Eamon Lacy/Pat Lacy) or Waterford A (Anthony Fitzgerald/Gary McCarthy)

______________________________________________________________________

                                                  Venue;                                             Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Final: Junior B Doubles: Kerry.A. (Danny Riordan/Tommy Quirke) or Clare A (Fergal Coughlan Jnr/Pat Nolan) or Tipperary B (Aidan O Flaherty/Liam Bradshaw) or Limerick A (Aengus Frawley/Eoin Frawley) v Clare B (Shane Walsh/Ciaran Walsh) or Tipperary A (Martin Kennedy/Conor Burke) or Cork A (Gearoid O Connell/Philip O Carroll) or Limerick.B. (Jack O Brien/John Penny) or Kerry.B. (Eamon Lacy/Pat Lacy) or Waterford A (Anthony Fitzgerald/Gary McCarthy)

_______________________________________________________________________

 

========================================

Fixture List 7

                                                                       

[Results of games should be text to D Hayes at 087 2442604

& P Collins at 087 2615406 on the Night of Game]

_____________________________________________________________________ 

Wednesday July 31st       Venue; Hospital [OIC J Penny]        Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

S/F: Junior B Singles: Clare.A.(Fergal Coughlan Jnr) v Waterford.B. (Gary McCarthy) 

S/F: Junior B Singles: Waterford.A. (Anthony Fitzgerald) v Cork.A. (Gearoid O Connell)

______________________________________________________________________ 

Wednesday July 31st                    Venue; Cashel                      Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________ 

Q/F: Junior Doubles: Tipperary.A.

(John Ferncombe/Sean Maher)  Bt  Limerick.A. (Sean Murphy/Anthony Donnelly) 21/14, 21/14

_____________________________________________________________________ 

Thursday Aug 1st       Venue; Bohermore [OIC P Frawley]        Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________ 

Final: Golden Master A Singles:Tipperary.A. (Pat O’ Flaherty) Bt  Limerick.A. (Denis McCarthy) 21/3, 21/12

Final: Master B Singles: Limerick.A. (Mike O Brien) v Limerick.B.(Michael Curtin)

______________________________________________________________________

Thursday Aug 1st        Venue; Cullen [R O Sullivan]             Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

S/F: Intermediate Singles: Limerick.A. (Mike O’ Toole) v Kerry.A. (Jack O’ Shea)

Q/F: Master B Doubles: Cork A (Danny Lenihan/Enda Aherne) Bt Tipperary A (Kevin Timmons/Christy Carey)  21/17, 21/11

______________________________________________________________________

Thursday Aug 1st             Venue; Hospital [J Penny]             Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________ 

S/F: Minor Doubles: Tipperary A (Cormac Donehy/Conor O’ Dwyer) v Cork A (Cian O’ Driscoll/Colin Healy)

______________________________________________________________________ 

Thursday Aug 1st      Venue; Ballymacelligott [OIC D Riordan]    Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Final: Junior Singles: Limerick.A. (Shane Murphy) Bt Cork.A.(Dale Cusack)  21/4, 21/6

______________________________________________________________________ 

Saturday Aug 3rd         Venue; Ballymacelligott                    Commencing 2.00pm

______________________________________________________________________

Q/F: Junior B Doubles: Waterford.B. (Declan O Mahony/Richard Tobin) v Kerry.A. (Danny Riordan/Tommy Quirke)

______________________________________________________________________

Monday Aug 5th          Venue; Clonmel [OIC K Conway        Commencing 3.00pm

______________________________________________________________________

S/F: Intermediate Doubles: Waterford.A. (David Walsh/Philip Butler) v Limerick.A.

(JP O Connor/Mike O Toole)

______________________________________________________________________

Tuesday Aug 6th             Venue; Ballina [OIC P Collins]          Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________ 

Final: O35A Singles: Tipperary.A.(David Hickey) v Tipperary.B. (Aidan Supple) 

Final: Silver Master B Singles: Clare.A. (Seamus Ryan) v Tipperary.A. (John Kennedy)

______________________________________________________________________

 TBA                                 Venue; Cullen [OIC R O Sullivan]      Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Final: U21 Singles: Cork.A.(Conor Walsh) v Tipperary.A. (James Prentice)

______________________________________________________________________

Thursday Aug 8th          Venue; Ballymacelligott                    Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________ 

Junior B Doubles: Limerick.B. (Mike O Brien/John Penny) v Kerry.B. (Eamon Lacy/Pat Lacy)

______________________________________________________________________

Saturday Aug 10th          Venue; Clonmel [OIC K Conway]            Commencing 2.00pm

______________________________________________________________________ 

Final: Silver Master A Doubles: Tipperary.A. (John Corbett/Willie O Dwyer) v Limerick.A. (Paul Hedderman/Ken Bourke)

______________________________________________________________________

Friday Aug 16th          Venue; Bohermore [OIC P Frawley]      Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________ 

Final: Ladies Junior B Doubles: Tipperary.A. (Eleanor Percy/Roisin Cahill) v Limerick.A. (Aisling Shanahan/Ciara McCarthy)

______________________________________________________________________ 

                                        Venue;                                                  Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________ 

Final: Intermediate Singles: Limerick.A. (Mike O’ Toole) or Kerry.A. (Jack O’ Shea) v Waterford.A. (David Walsh)

______________________________________________________________________

                                                  Venue;                                             Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________ 

Final: Junior B Singles: Waterford.A. (Anthony Fitzgerald) or Cork.A. (Gearoid O Connell) v Clare.A.(Fergal Coughlan Jnr) or Waterford.B. (Gary McCarthy)

______________________________________________________________________

                                            Venue; Hospital or Cullen                  Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________ 

Final: Minor Doubles: Tipperary A (Cormac Donehy/Conor O’ Dwyer) or Cork A (Cian O’ Driscoll/Colin Healy) v Cork B (Darragh Ducey/Aidan Lenihan)

_____________________________________________________________________                                      

                                            Venue;                                                 Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Final: Intermediate Doubles: Waterford.A. (David Walsh/Philip Butler) or Limerick.A.

(JP O Connor/Mike O Toole) v Cork A (Michael Hedigan/Daniel Relihan)

______________________________________________________________________

 

=============================================

Fixture List 6

                                                    

[Results of games should be text to D Hayes at 087 2442604

& P Collins at 087 2615406 on the Night of Game]

_______________________________________________________________________  

Thursday July 25th         Venue; Tuamgraney [OIC S Walsh]   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Silver Master B Singles: Tipperary.A. (John Kennedy)  Bt Limerick.A. (John Penny) 21/14 21/15

_______________________________________________________________________

Thursday July 25th         Venue; Thurles [OIC K Timmons]   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Intermediate Singles: Waterford.A. (David Walsh) v Cork.A. (Michael Hedigan) 

Final: Ladies Minor Singles: Tipperary.A. (Siobhan Prentice) Bt  Tipperary.B.(Isobel Farnan) 21/4 21/1

_______________________________________________________________________

Saturday July 27th        Venue; Broadford [OIC J Noonan]      Commencing 3.00pm

_______________________________________________________________________

Final: Silver Master A Singles: Cork.A.(Denis Quinn) v Limerick.A. (Paul Hedderman)

_______________________________________________________________________ 

Monday July 29th               Venue; Hospital [J Penny]         Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Diamond Master A Singles: Clare.A. (Mike Kelly) v Tipperary.A. (Billy Mullins)  (W/O to Tipp)

 

Final: Emerald Master A Singles: Tipperary.A. (Kevin Mullins) v Cork.A.(John Hedigan)

______________________________________________________________________ 

Tuesday July 30th          Venue; Broadford [OIC A Donnelly]      Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Final: U21 Singles: Cork.A.(Conor Walsh) v Tipperary.A. (James Prentice)

_______________________________________________________________________

Wednesday July 31st       Venue; Hospital [OIC J Penny]             Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________ 

S/F: Junior B Singles: Clare.A.(Fergal Coughlan Jnr) v Waterford.B. (Gary McCarthy)

S/F: Junior B Singles: Waterford.A. (Anthony Fitzgerald) v Cork.A. (Gearoid O Connell)

_______________________________________________________________________

Wednesday July 31st                    Venue; Cashel                      Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________ 

Q/F: Junior Doubles: Limerick.A. (Patrick Frawley/Burt Henley) v Tipperary.A. (John Ferncombe/Sean Maher)

_______________________________________________________________________ 

Thursday Aug 1st         Venue; Bohermore [OIC P Frawley]        Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________ 

Final: Golden Master A Singles: Limerick.A. (Denis McCarthy) v Tipperary.A. (Pat O’ Flaherty 

Final: Master B Singles: Limerick.A. (Mike O Brien) v Limerick.B.(Michael Curtin)

______________________________________________________________________

Thursday Aug 1st        Venue; Cullen [R O Sullivan]             Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Intermediate Singles: Limerick.A. (Mike O’ Toole) v Kerry.A. (Jack O’ Shea)

Q/F: Master B Doubles: Cork A (Danny Lenihan/Enda Aherne) v Tipperary A (Kevin Timmons/Christy Carey)

_______________________________________________________________________

Thursday Aug 1st             Venue; Hospital [J Penny]             Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Minor Doubles: Tipperary A (Cormac Donehy/Conor O’ Dwyer) v Cork A (Cian O’ Driscoll/Colin Healy)

_______________________________________________________________________

Thursday Aug 1st      Venue; Ballymacelligott [OIC D Riordan]    Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Final: Junior Singles: Limerick.A. (Shane Murphy) v Cork.A.(Dale Cusack)

_______________________________________________________________________

Saturday Aug 3rd         Venue; Ballymacelligott                    Commencing 2.00pm

_______________________________________________________________________

Q/F: Junior B Doubles: Waterford.B. (Declan O Mahony/Richard Tobin) v Kerry.A. (Danny Riordan/Tommy Quirke)

_______________________________________________________________________

Tuesday 

Aug 6th             Venue; Ballina [OIC P Collins]          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________ 

Final: O35A Singles: Tipperary.A.(David Hickey) v Tipperary.B. (Aidan Supple)

_______________________________________________________________________ 

                                         Venue;                                                  Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________ 

Final: Intermediate Singles: Limerick.A. (Mike O’ Toole) or Kerry.A. (Jack O’ Shea) v Waterford.A. (David Walsh) or Cork.A. (Michael Hedigan)

_______________________________________________________________________ 

                                                    Venue;                                      Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________ 

Final: Silver Master B Singles: Clare.A. (Seamus Ryan) v Limerick.A. (John Penny) or Tipperary.A. (John Kennedy)

______________________________________________________________________ 

                                                  Venue;                                             Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________ 

Final: Junior B Singles: Waterford.A. (Anthony Fitzgerald) or Cork.A. (Gearoid O Connell) v Clare.A.(Fergal Coughlan Jnr) or Waterford.B. (Gary McCarthy)

_____________________________________________________________________

                                    

===============================

Fixture List 5

                                       ____                                      

[Results of games should be text to D Hayes at 087 2442604

& P Collins at 087 2615406 on the Night of Game]

_______________________________________________________________________   

Monday July 22nd        Venue; Cashel [OIC J O Donoghue]      Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________ 

S/F: U21 Singles: Cork.A.(Conor Walsh)   bt Limerick.B. (Nigel O Callaghan)  21/7 21/2

S/F: U21 Singles:  Tipperary.A. (James Prentice)  bt Waterford.B. (Charlie McDonagh) 21/7, 21/20

_______________________________________________________________________ 

Tuesday July 23rd                    Venue; Dungarvan                  Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________ 

Q/F: Junior B Singles: Limerick.B. (Aengus Frawley) v Waterford.A. (Anthony Fitzgerald)

______________________________________________________________________

Tuesday July 23rd         Venue; Ballina [OIC P Collins]          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________ 

S/F: Master B Singles: Limerick.A. (Mike O Brien) bt  Clare.A. (Brian Reilly)  21/7 12/21 21/17

S/F: Diamond Master A Singles: Clare.A. (Mike Kelly) bt Limerick.A. (Donal O Connor) 21/4 21/10

______________________________________________________________________ 

Tuesday July 23rd     Venue; Cashel [OIC D Moloney]          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________ 

S/F: Master B Singles: Limerick.B.(Michael Curtin) bt Cork.A. (Philip O Carroll)  21/20 17/21 21/9

Final: Ruby Masters: Tipperary.A. (Pakie Mullins) v Tipperary.B. (Jim Ryan)

_______________________________________________________________________ 

Wednesday July 24th         Venue; Bohermore [OIC P Frawley] Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________ 

S/F: Golden Master A Singles: Limerick.A. (Denis McCarthy)  Bt Tipperary.B. (Paul Maher) 21/8 21/20

Final: O35B Singles:Limerick.A. (Keith Heelan)  bt   Limerick.B. (John Keyes) 21/0 21/12

______________________________________________________________________ 

Wednesday July 24th        Venue; Hospital [OIC J Penny]      Commencing 8.00pm

_______________________________________________________________________ 

S/F: Junior Singles: Limerick.A. (Shane Murphy) v Kerry.A. (Daire Keane) 

S/F: Junior Singles: Cork.A.(Dale Cusack) Bt Kerry.B. (JohnJoe Quirke)  21/2 21/4

_______________________________________________________________________ 

Thursday July 25th         Venue; Broadford [OIC S Murphy]   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Silver Master B Singles: Kerry.A. (Brian McEvoy) v Clare.A. (Seamus Ryan)  W/O to Clare

_______________________________________________________________________

Thursday July 25th         Venue; Tuamgraney [OIC S Walsh]   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Silver Master B Singles: Limerick.A. (John Penny) v Tipperary.A. (John Kennedy)

_______________________________________________________________________ 

Thursday July 25th         Venue; Thurles [OIC K Timmons]   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Intermediate Singles: Waterford.A. (David Walsh) v Cork.A. (Michael Hedigan)

Final: Ladies Minor Singles: Tipperary.A. (Siobhan Prentice) v Tipperary.B.(Isobel Farnan)

_______________________________________________________________________ 

Friday July 26th              Venue; Cullen [OIC R O Sullivan]      Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________ 

Final: Minor Singles: Cork.A.(Cian O Driscoll) v Cork.B. (Darragh Ducey)

_______________________________________________________________________

Saturday July 27th        Venue; Broadford [OIC J Noonan]      Commencing 3.00pm

_______________________________________________________________________ 

Final: Silver Master A Singles: Cork.A.(Denis Quinn) v Limerick.A. (Paul Hedderman)

_______________________________________________________________________

Monday July 29th               Venue; Hospital [J Penny]         Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________ 

Final: Diamond Master A Singles: Clare.A. (Mike Kelly)  v Tipperary.A. (Billy Mullins) 

Final: Emerald Master A Singles: Tipperary.A. (Kevin Mullins) v Cork.A.(John Hedigan)

_______________________________________________________________________ 

Wednesday July 31st       Venue; Hospital [OIC J Penny]             Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________ 

S/F: Junior B Singles: Clare.A.(Fergal Coughlan Jnr) v Waterford.B. (Gary McCarthy)

S/F: Junior B Singles: Limerick.B. (Aengus Frawley) or Waterford.A. (Anthony Fitzgerald) v Cork.A. (Gearoid O Connell)

_______________________________________________________________________ 

Thursday Aug 1st         Venue; Thurles or Bohermore          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Final: Golden Master A Singles:  Limerick.A. (Denis McCarthy) v Tipperary.A. (Pat O’ Flaherty)

______________________________________________________________________ 

Thursday Aug 1st        Venue; Cullen [R O Sullivan]             Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Intermediate Singles: Limerick.A. (Mike O’ Toole) v Kerry.A. (Jack O’ Shea)

_______________________________________________________________________

Tuesday Aug 6th             Venue; Ballina [OIC P Collins]          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Final: O35A Singles: Tipperary.A.(David Hickey) v Tipperary.B. (Aidan Supple)

_______________________________________________________________________ 

                                       Venue;                                                 Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________ 

Final: U21 Singles: Limerick.B. (Nigel O Callaghan) or Cork.A.(Conor Walsh) v Tipperary.A. (James Prentice)

_______________________________________________________________________ 

                                                       Venue;                                Commencing 8.00pm

_______________________________________________________________________ 

Final: Junior Singles: Limerick.A. (Shane Murphy) or Kerry.A. (Daire Keane) v Cork.A.(Dale Cusack) 

_______________________________________________________________________ 

                                          Venue;                                                  Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________ 

Final: Intermediate Singles: Limerick.A. (Mike O’ Toole) or Kerry.A. (Jack O’ Shea) v Waterford.A. (David Walsh) or Cork.A. (Michael Hedigan)

_______________________________________________________________________ 

                                                    Venue;                                      Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________ 

Final: Silver Master B Singles: Kerry.A. (Brian McEvoy) or Clare.A. (Seamus Ryan) v Limerick.A. (John Penny) or Tipperary.A. (John Kennedy)

_______________________________________________________________________ 

                                 Venue;                                                         Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________ 

Final: Master B Singles: Limerick.A. (Mike O Brien) or Clare.A. (Brian Reilly) v Limerick.B.(Michael Curtin) or Cork.A. (Philip O Carroll)

_______________________________________________________________________ 

                                                  Venue;                                             Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________ 

Final: Junior B Singles: Limerick.B. (Aengus Frawley) or Waterford.A. (Anthony Fitzgerald) or Cork.A. (Gearoid O Connell) v Clare.A.(Fergal Coughlan Jnr) or Waterford.B. (Gary McCarthy)

______________________________________________________________________

 

=========================================

Fixture List 4

                                       _______________

                                      

[Results of games should be text to D Hayes at 087 2442604

& P Collins at 087 2615406 on the Night of Game]

_______________________________________________________________________  

 

Friday July 19th              Venue; Lahorna [OIC M Spain]        Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Ladies Junior B Singles: Tipperary.A.(Eleanor Percy) v Limerick.A.(Aisling Shanahan)

_______________________________________________________________________

 

Friday July 19th     Venue; Ballina [OIC P Collins]           Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Golden Master B Singles:Tipperary.B.(Willie Burke) Bt Tipperary.A. (Brendan Ryan) 21/1, 21/11

_______________________________________________________________________

 

Saturday July 20th                Venue; Hospital [OIC J Penny]       Commencing 6.00pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Intermediate Singles: Limerick.B. (JP O’ Connor) v Waterford.A. (David Walsh)

_______________________________________________________________________

 

Monday July 22nd        Venue; Bohermore [OIC P Frawley]        Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Minor Singles: Waterford.A. (Oisin Hallahan) v Cork.A.(Cian O Driscoll)

_______________________________________________________________________

 

Monday July 22nd        Venue; Cashel [OIC J O Donoghue]      Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: U21 Singles: Limerick.B. (Nigel O Callaghan) v Cork.A.(Conor Walsh)

 

S/F: U21 Singles: Waterford.B. (Charlie McDonagh) v Tipperary.A. (James Prentice)

_______________________________________________________________________

 

Tuesday July 23rd                    Venue; Dungarvan                  Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior B Singles: Limerick.B. (Aengus Frawley) v Waterford.A. (Anthony Fitzgerald)

______________________________________________________________________

 

Tuesday July 23rd         Venue; Ballina [OIC P Collins]          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Master B Singles: Limerick.A. (Mike O Brien) v Clare.A. (Brian Reilly)

 

S/F: Diamond Master A Singles: Clare.A. (Mike Kelly) v Limerick.A. (Donal O Connor)

______________________________________________________________________

 

Tuesday July 23rd     Venue; Cashel [OIC D Moloney]          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Master B Singles: Limerick.B.(Michael Curtin) v Cork.A. (Philip O Carroll)

 

Final: Ruby Masters: Tipperary.A. (Pakie Mullins) v Tipperary.B. (Jim Ryan)

_______________________________________________________________________

 

Wednesday July 24th         Venue; Bohermore [OIC P Frawley] Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Golden Master A Singles: Tipperary.B. (Paul Maher) v Limerick.A. (Denis McCarthy)

 

Final: O35B Singles: Limerick.B. (John Keyes) v Limerick.A. (Keith Heelan)

______________________________________________________________________

 

Wednesday July 24th        Venue; Hospital [OIC J Penny]      Commencing 8.00pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Junior Singles: Limerick.A. (Shane Murphy) v Kerry.A. (Daire Keane)

 

S/F: Junior Singles: Cork.A.(Dale Cusack) v Kerry.B. (JohnJoe Quirke)

_______________________________________________________________________

 

Thursday July 25th         Venue; Broadford [OIC S Murphy]   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Emerald Master B Singles: Tipperary.A. (Martin Ryan) v Kerry.A.(Pat Lacey)

 

S/F: Silver Master B Singles: Kerry.A. (Brian McEvoy) v Clare.A. (Seamus Ryan)

_______________________________________________________________________

 

Thursday July 25th         Venue; Tuamgraney [OIC S Walsh]   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Silver Master B Singles: Limerick.A. (John Penny) v Tipperary.A. (John Kennedy)

_______________________________________________________________________

 

Thursday July 25th         Venue; Thurles [OIC K Timmons]   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Ladies Minor Singles: Tipperary.A. (Siobhan Prentice) v Tipperary.B.(Isobel Farnan)

 

Final: Ladies Intermediate Singles: Tipperary.A. (Sinead Meagher) v Clare.A. (Catriona Millane)

_______________________________________________________________________

 

Saturday July 27th        Venue; Broadford [OIC J Noonan]      Commencing 3.00pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Silver Master A Singles: Cork.A.(Denis Quinn) v Limerick.A. (Paul Hedderman)

_______________________________________________________________________

 

Monday July 29th               Venue; Hospital [J Penny]         Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Emerald Master A Singles: Tipperary.A. (Kevin Mullins) v Cork.A.(John Hedigan)

_______________________________________________________________________

 

Wednesday July 31st       Venue; Hospital [OIC J Penny]                Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Junior B Singles: Clare.A.(Fergal Coughlan Jnr) v Waterford.B. (Gary McCarthy)

 

S/F: Junior B Singles: Limerick.B. (Aengus Frawley) or Waterford.A. (Anthony Fitzgerald) v Cork.A. (Gearoid O Connell)

_______________________________________________________________________

 

Thursday Aug 1st        Venue; Cullen [R O Sullivan]              Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Intermediate Singles: Limerick.A. (Mike O’ Toole) v Kerry.A. (Jack O’ Shea)

_______________________________________________________________________

 

Tuesday Aug 6th             Venue; Ballina [OIC P Collins]          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: O35A Singles: Tipperary.A.(David Hickey) v Tipperary.B. (Aidan Supple)

_______________________________________________________________________

 

TBA                                      Venue; TBA                                     Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Intermediate Singles: Limerick.B. (JP O’ Connor) or Waterford.A. (David Walsh) v Cork.A. (Michael Hedigan)

_______________________________________________________________________

 


 Fixture List 3

                                       _______________

                                      

[Results of games should be text to D Hayes at 087 2442604

& P Collins at 087 2615406 on the Night of Game]

_______________________________________________________________________   

Tuesday July 16th              Venue; Dungarvan                  Commencing 7.30pm

________________________________________________________________ 

Q/F: Junior B Singles: Waterford.B. (Gary McCarthy) v Kerry.A.(Danny Riordan)

_______________________________________________________________ 

Tuesday July 16th                   Venue; Hospital                      Commencing 7.30pm

________________________________________________________________ 

Q/F: Junior B Singles: Clare.A. (Fergal Coughlan Jnr) v Limerick.A.(Jack O Brien)

_______________________________________________________________ 

Tuesday July 16th                  Venue; Ballymac                Commencing 7.30pm

________________________________________________________________ 

Q/F: Junior Singles: Cork.B. (Shane Flynn) v Kerry.A. (Daire Keane)

________________________________________________________________

Tuesday July 16th                  Venue; Cullen                Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________ 

Q/F: Junior B Singles: Tipperary.A. (Aidan O’ Flaherty) v Cork.A. (Gearoid O Connell)

Q/F: Junior Singles: Cork.A.(Dale Cusack) v Tipperary.A. (Kevin Dempsey)  Changed to Wednesday night

____________________________________________________________ 

Tuesday July 16th                  Venue; Ballina                       Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________ 

Q/F: U21 Tipperary.A. (James Prentice)   Bt Singles: Limerick.A.(Evan Murphy)  21/2, 19/21, 21/16

Final: Ladies Junior B Singles: Tipperary.A.(Eleanor Percy) v Limerick.A.(Aisling Shanahan) Changed to Lahorna  on Friday @ 7.30

_______________________________________________________________ 

Thursday July 18th                       Venue; Cashel           Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________ 

Q/F: Junior Singles: Tipperary.B.(John Ferncombe) v Limerick.A. (Shane Murphy) 

Q/F: Intermediate Singles: Cork.A. (Michael Hedigan) v Tipperary.A. (Padraic O Donoghue)

________________________________________________________________ 

Thursday July 18th    Venue; Thurles [OIC K Timmons] Commencing 7.30pm

________________________________________________________________ 

Final: O35A Singles: Tipperary.A.(David Hickey) v Tipperary.B. (Aidan Supple) 

Q/F: Master B Singles: Tipperary.A. (Kevin Timmons) v Limerick.B.(Eoin Frawley)

________________________________________________________________

Thursday July 18th    Venue; Cullen [OIC R O Connor] Commencing 7.30pm

________________________________________________________________

S/F: O35B Singles: Limerick.B.(John Keyes) v Kerry.A. (Clive Counihan)

 

Q/F: Master B Singles: Cork.A. (Philip O’ Carroll) v Clare.B. (Mike Baker)

________________________________________________________________

Thursday July 18th    Venue; Broadford [OIC A Donnelly] Commencing 7.30pm

________________________________________________________________ 

Final: Master A Singles: Tipperary.A.(Paul Mullins) v Kerry.A. (Dominick Lynch)

________________________________________________________________ 

Friday July 19th     Venue; Hospital [OIC J Penny]              Commencing 7.30pm

________________________________________________________________ 

Q/F: Intermediate Singles: Limerick.B. (JP O’ Connor) v Waterford.A. (David Walsh)  Changed to Sat @6.30 

S/F: Silver Master A Singles: Tipperary.A. (John Corbett) v Cork.A.(Denis Quinn)

________________________________________________________________

 

Friday July 19th     Venue; Ballina [OIC P Collins]           Commencing 7.30pm

________________________________________________________________

Final: Golden Master B Singles: Tipperary.A. (Brendan Ryan) v Tipperary.B.(Willie Burke)

_______________________________________________________________ 

Monday July 22nd        Venue; Bohermore [OIC P Frawley]        Commencing 7.30pm

________________________________________________________________ 

S/F: Minor Singles: Clare.A. (Sean Coughlan) v Cork.B.(Darragh Ducey) 

S/F: Minor Singles: Waterford.A. (Oisin Hallahan) v Cork.A.(Cian O Driscoll)

_______________________________________________________________ 

Monday July 22nd        Venue; Cashel [OIC J O Donoghue]      Commencing 7.30pm

________________________________________________________________ 

S/F: U21 Singles: Limerick.B. (Nigel O Callaghan) v Cork.A.(Conor Walsh) 

S/F: U21 Singles: Waterford.B. (Charlie McDonagh) v Limerick.A.(Evan Murphy) or Tipperary.A. (James Prentice)

_______________________________________________________________ 

Tuesday July 23rd                    Venue; Dungarvan                  Commencing 7.30pm

________________________________________________________________ 

Junior B Singles: Limerick.B. (Aengus Frawley) v Waterford.A. (Anthony Fitzgerald)

_______________________________________________________________

 

Fixture List 2

                                       _______________

                                      

[Results of games should be text to D Hayes at 087 2442604

& P Collins at 087 2615406 on the Night of Game]

_______________________________________________________________________  

 

Friday July 12th               Venue; Tuamgraney                      Commencing 9.00pm

_______________________________________________________________________

 

Junior B Singles: Tipperary.B. (Martin Kennedy) v Clare.A. (Fergal Coughlan Jnr)

_______________________________________________________________________

 

Saturday July 13th            Venue; Ballina                    Commencing 1.00pm

_______________________________________________________________________

 

Junior B Singles: Clare.B. (Cathal Hannon) v Tipperary.A. (Aidan O’ Flaherty)

_______________________________________________________________________

 

Saturday July 13th            Venue; Bohermore                   Commencing 2.00pm

_______________________________________________________________________

 

Junior B Singles: Limerick.B. (Aengus Frawley) v Kerry.B. (Tommy Quirke)

_______________________________________________________________________

 

Saturday July 13th              Venue; Lahorna                   Commencing 2.00pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Minor Singles: Cork.B. (Darragh Ducey) v Tipperary.A.(Cormac Donehy)

_______________________________________________________________________

 

Saturday July 13th                 Venue; Cullen                  Commencing 2.00pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Intermediate Singles: Kerry.A. (Jack O’ Shea) v Cork.B. (Daniel Relihan)

_______________________________________________________________________

 

Sunday July 14th              Venue; Broadford                   Commencing 2.00pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: U21 Singles: Limerick.B. (Nigel O Callaghan) v Waterford.A.(Kavan O Keeffe)

_______________________________________________________________________ 

Tuesday July 16th              Venue; Dungarvan                  Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior B Singles: Waterford.B. (Gary McCarthy) v Kerry.A.(Danny Riordan)

______________________________________________________________________

 

Tuesday July 16th            Venue; Ballina or Hospital            Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior B Singles:  Clare.A. (Fergal Coughlan Jnr) v Limerick.A.(Jack O Brien)

_______________________________________________________________________

 

Tuesday July 16th                  Venue; Ballymac                Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior Singles: Cork.B. (Shane Flynn) v Kerry.A. (Daire Keane)

_______________________________________________________________________

 

Tuesday July 16th                  Venue; Cullen                Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior Singles: Cork.A.(Dale Cusack) v Tipperary.A. (Kevin Dempsey)

_______________________________________________________________________

 

Tuesday July 16th           Venue; Tuamgraney or Cullen          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior B Singles: Clare.B. (Cathal Hannon) or Tipperary.A. (Aidan O’ Flaherty) v Cork.A. (Gearoid O Connell)

_______________________________________________________________________

 

Tuesday July 16th                  Venue; Ballina                       Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior Singles: Limerick.A.(Evan Murphy) v Tipperary.A. (James Prentice)

 

Final: Ladies Junior B Singles: Tipperary.A.(Eleanor Percy) v Limerick.A.(Aisling Shanahan)

_______________________________________________________________________

 

Thursday January 18th                       Venue; Cashel           Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior Singles: Tipperary.B.(John Ferncombe) v Limerick.A. (Shane Murphy)

 

Q/F: Intermediate Singles: Cork.A. (Michael Hedigan) v Tipperary.A. (Padraic O Donoghue)

_______________________________________________________________________

 

Thursday January 18th    Venue; Thurles [OIC K Timmons]      Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: O35A Singles: Tipperary.A.(David Hickey) v Tipperary.B. (Aidan Supple)

 

S/F: Master B Singles: Tipperary.A. (Kevin Timmons) v Limerick.B.(Eoin Frawley)

_______________________________________________________________________

 

Thursday January 18th    Venue; Cullen [OIC R O Connor]       Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: O35B Singles: Limerick.B.(John Keyes) v Kerry.A. (Clive Counihan)

 

S/F: Master B Singles: Cork.A. (Philip O’ Carroll) v Clare.B. (Mike Baker)

_______________________________________________________________________

 

Thursday January 18th    Venue; Broadford [OIC A Donnelly] Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Master A Singles: Tipperary.A.(Paul Mullins) v Kerry.A. (Dominick Lynch)

_______________________________________________________________________

 

Friday January 19th     Venue; Hospital [OIC J Penny]          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Intermediate Singles: Limerick.B. (JP O’ Connor) v Waterford.A. (David Walsh)

 

S/F: Silver Master A Singles: Tipperary.A. (John Corbett) v Cork.A.(Denis Quinn)

_______________________________________________________________________

 

Friday January 19th     Venue; Ballina [OIC P Collins]           Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Golden Master B Singles: Tipperary.A. (Brendan Ryan) v Tipperary.B.(Willie Burke)

_______________________________________________________________________

 

Tuesday July 23rd             Venue; Dungarvan or Ballymac          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Junior B Singles: Limerick.B. (Aengus Frawley) or Kerry.B. (Tommy Quirke) v Waterford.A. (Anthony Fitzgerald)

______________________________________________________________________

========================================== 

Fixture List 1                                      

[Results of games should be text to D Hayes at 087 2442604

& P Collins at 087 2615406 on the Night of Game]

______________________________________________________________________ 

Friday July 12th               Venue; Dungarvan                      Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Q/F: Intermediate Singles: Waterford.B. (Philip Butler) v Limerick.A. (Mike O Toole)

______________________________________________________________________

Saturday July 13th            Venue; Tuamgraney            Commencing 2.30pm

______________________________________________________________________

Junior B Singles: Tipperary.B. (Martin Kennedy) v Clare.A. (Fergal Coughlan Jnr)

______________________________________________________________________

Saturday July 13th            Venue; Ballina                    Commencing 1.00pm

_______________________________________________________________________

 

Junior B Singles: Clare.B. (Cathal Hannon) v Tipperary.A. (Aidan O’ Flaherty)

______________________________________________________________________

Saturday July 13th            Venue; Bohermore                   Commencing 2.00pm

______________________________________________________________________

Junior B Singles: Limerick.B. (Aengus Frawley) v Kerry.B. (Tommy Quirke)

______________________________________________________________________

Saturday July 13th              Venue; Lahorna                   Commencing 2.00pm

______________________________________________________________________

Q/F: Minor Singles: Cork.B. (Darragh Ducey) v Tipperary.A.(Conor O’ Dwyer)

______________________________________________________________________

Saturday July 13th                 Venue; Cullen                  Commencing 2.00pm

_____________________________________________________________________

Q/F: Minor Singles: Cork.A. (Cian O Driscoll) v Clare.B.(Conor Downes)

Q/F: Intermediate Singles: Kerry.A. (Jack O’ Shea) v Cork.B. (Daniel Relihan)

______________________________________________________________________

Sunday July 14th              Venue; Broadford                   Commencing 2.00pm

______________________________________________________________________

Q/F: U21 Singles: Limerick.B. (Nigel O Callaghan) v Waterford.A.(Kavan O Keeffe)

______________________________________________________________________

Tuesday July 16th              Venue; Dungarvan                  Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Q/F: Junior B Singles: Waterford.B. (Gary McCarthy) v Kerry.A.(Danny Riordan)

_____________________________________________________________________ 

Tuesday July 16th            Venue; Ballina or Hospital            Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Q/F: Junior B Singles: Tipperary.B. (Martin Kennedy) or Clare.A. (Fergal Coughlan Jnr) v Limerick.A.(Jack O Brien)

______________________________________________________________________

Tuesday July 16th                  Venue; Ballymac                Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Q/F: Junior Singles: Cork.B. (Dale Cusack) v Kerry.A. (Daire Keane)

______________________________________________________________________

Tuesday July 16th                  Venue; Broadford                Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Q/F: Junior Singles: Kerry.A.(JohnJoe Quirke) v Limerick.B. (Eoin Hegarty)

______________________________________________________________________

Tuesday July 16th                  Venue; Cullen                Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Q/F: Junior Singles: Cork.A.(Shane Flynn) v Tipperary.A. (Kevin Dempsey)

______________________________________________________________________

TBA                                   Venue; Tuamgraney or Cullen          Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________ 

Q/F: Junior B Singles: Clare.B. (Cathal Hannon) or Tipperary.A. (Aidan O’ Flaherty) v Cork.A. (Gearoid O Connell)

______________________________________________________________________

Thursday January 18th                       Venue; Cashel           Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

Q/F: Junior Singles: Tipperary.B.(John Ferncombe) v Limerick.A. (Shane Murphy) 

Q/F: Intermediate Singles: Corl.A. (Michael Hedigan) v Tipperary.A. (Padraic O Donoghue)

______________________________________________________________________

Tuesday July 23rd             Venue; Dungarvan or Ballymac          Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Junior B Singles: Limerick.B. (Aengus Frawley) or Kerry.B. (Tommy Quirke) v Waterford.A. (Anthony Fitzgerald)

______________________________________________________________________

 


MUNSTER 60x30 INTER CLUB CHAMPIONSHIP FIXTURES 2019.

JUNIOR B CLUB:

Q/FINAL:

Bohermore Bt  Toonagh  90-40

Ballina Thursday May 30th @7.30pm [OIC P Collins]

S/FINALS:

Hospital v Silvermines  W/O to Silvermines

Thurles Tuesday June 4th @7.30pm [OIC K Timmons]

----------------------------------------

Friary/Abbeyside v Bohermore 

Cashel Tuesday June 4th @7.30pm [OIC D Moloney]

FINAL:

Silvermines V Friary/Abbeyside

Thurles on Friday June 7th @ 7.30 PM


JUNIOR CLUB:

NO ENTRY

OPEN CLUB:

FINAL:

Ballina Bt Hospital   90-41

Thurles Friday May 31st @7.30pm [OIC K Timmons]

Players may play on one team only.

Teams consist of 4 players and 1 Sub. Teams must be exchanged before each round with 1st singles, doubles and 2nd singles named. This is also the order of play with each match consisting of 2 x 15 ace games. Aggregate aces will decide the winners.

NB. A Junior B player must be over 16 within the year of competition.

I.E. he must be 16 before the first of January 2019.

======================================================

Fixture List 11

                                  

[Results of games should be text to D Hayes at 087 2442604

& P Collins at 087 2615406 on the Night of Game]

_____________________________________________________________________

Monday March 18th    Venue; Kilcolman [OIC P O’ Flaherty]    Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Final: Junior B Doubles: Tipperary.B. (Aidan O’ Flaherty/Liam Bradshaw)  Bt Cork.A. (Shane Flynn/Rodger Casey)  21/16, 21/8

______________________________________________________________________

Tuesday March 19th      Venue; Cashel [J Ferncombe]         Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Final: Master B Doubles: Tipperary.A. (Brian O’ Brien/John Kennedy)  Bt  Tipperary.B. (Willie Cahill/Martin Ryan)   21/8, 21/10

______________________________________________________________________

Tuesday March 19th            Venue; Galbally [OIC T Donegan]   Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Final: O35B Doubles: Waterford.A. (Gary McCarthy/Philip Butler) v Clare.A. (Shane Walsh/John Kirby)

______________________________________________________________________

Thursday March 21st      Venue; Nenagh [OIC E Spillane]     Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Final Ladies Junior B Doubles: Tipperary.B. (Eleanor Percy/Sile Spain)  Bt Tipperary.A. (Siobhan Prentice/Isobel Farnan)  15/21, 21/19. 21/13

______________________________________________________________________

Friday March 29th               Venue; Cappagh [OIC D Hayes]   Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Final: Junior Doubles: Clare.A. (Fergal Coughlan Jnr/Ciaran Malone)  V  Limerick.B. (Tomas Donegan/Paul Hedderman) 

_________________________________________________________________

___

Fixture List 10

                    

[Results of games should be text to D Hayes at 087 2442604

& P Collins at 087 2615406 on the Night of Game]

_____________________________________________________________________

Tuesday March 12th     Venue; Kilcolman [OIC T O Flaherty]   Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

Final: U21 Doubles: Limerick.A. (Nigel O’ Callaghan/Eoin Hegarty) v Tipperary.A. (Jerome Cahill/Sean McAdam  W/O to Tipp

Final: Ladies Minor Doubles: Clare.A. (Amber Nolan/Orla O’ Brien) Bt Limerick.A. (Aisling Shanahan/Ciara McCarthy) 21/14, 21/15

_____________________________________________________________________

Tuesday March 12th           Venue; Liscarroll [J Hedigan]      Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

S/F: Junior B Doubles: Tipperary.B. (Aidan O’ Flaherty/Liam Bradshaw) Bt Kerry.A. (Clive Counihan/Daire Keane)  21/19, 10/21, 21/4

____________________________________________________________________

Tuesday March 12th            Venue; Conna [OIC C Hurley]   Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

S/F: O35B Doubles:  Waterford.A. (Gary McCarthy/Philip Butler)  Bt Cork.A. (Hugh Carolan/Patrick Buckley)  21/16, 12/21, 21/16

_____________________________________________________________________

Wednesday March 13th        Venue; Galbally [OIC T Donegan]    Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

Final: Diamond Master A Doubles: Clare.A. (Pat Donnellan/Mike Kelly) Bt Cork.A. (Gerry Guiney/Chris Hurley)  21/19 21/17

____________________________________________________________________

Wednesday March 13th     Venue; Nenagh [OIC E Spillane]     Commencing 7.30pm

____________________________________________________________________

Final Ladies Junior B Doubles: Tipperary.A. (Siobhan Prentice/Isobel Farnan) v Tipperary.B. (Eleanor Percy/Sile Spain)  Postponed

_____________________________________________________________________

Wednesday March 13th         Venue; Mallow [OIC D Carroll]      Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

Final: Golden Master B Doubles: Limerick.A. (John Ryan/Denis McCarthy) Bt Cork.A. (Pat Clancy/Kieran Noonan)  21/5, 21/10

____________________________________________________________________

Thursday March 14th           Venue; Cappagh [OIC D Hayes]    Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

Final: Intermediate Doubles: Clare.B. (Colin Corbett/Niall Bolton) bt Kerry.A. (Jack O’ Shea/Rory O’ Connor)  21/8, 21/8

Final: Silver Master B Doubles: Tipperary.A. (Joseph Ryan/Finbarr Ryan) Bt Kerry.A. (Brian McEvoy/John Clifford)  21/16, 21/5

____________________________________________________________________

Friday March 15th     Venue; Galbally [OIC T Donegan]         Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

Final: Diamond Master B Doubles: Limerick.B. (Jimmy Fanning/Jack Dillon) v Limerick.A. (Seamus Donovan/Stephen McInerney)

_____________________________________________________________________

Friday March 15th        Venue: Broadford [OIC A Donnelly]    Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

Final: Minor Doubles: Clare.A. (Mark Rodgers/Mark Crehan) Bt Cork.A. (Cian O’ Driscoll/Colin Healy) 12/21, 21/19, 21/15

_____________________________________________________________________

Friday March 15th         Venue; Cappagh [OIC D Hayes]        Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

S/F Junior Doubles: Limerick.B. (Tomas Donegan/Paul Hedderman) Bt Cork.A. (Dale Cusack/Conor Walsh)  (             )

S/F: Junior Doubles: Clare.A. (Fergal Coughlan Jnr/Ciaran Malone) Bt Cork.B. (John Horgan/James Moakley)  21/9, 21/7

____________________________________________________________________

Friday March 15th     Venue; Kilcolman [OIC T O’ Flaherty]      Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

Final Ladies Intermediate Doubles: Clare.A. (Doireann Murphy/Clodagh Nash)  Bt Tipperary.A. (Sinead Meagher/Roisin Cahill)   21/17, 9/21, 21/20

_____________________________________________________________________


  

Fixture List 9 

Tuesday March 5th            Venue; Liscarroll [OIC J Hedigan]   Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

Final: O35A Doubles: Cork.A. (Donnacha O’ Dea/Tim Breen) Bt Limerick.A. (Keith Heelan/John Keye   21/18, 21/18

S/F: Diamond Master B Doubles: Limerick.A. (Seamus Donovan/Stephen McInerney)   Bt  Cork.A. (Dave Stack/Tim Joe Healy)  21/3, 21/11

_____________________________________________________________________

Tuesday March 5th            Venue; Kilworth [OIC J Horgan]   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Master B Doubles: Tipperary.B. (Willie Cahill/Martin Ryan) v Limerick.A. (Kieran Burke/Mike Curtin)

____________________________________________________________________

Wednesday March 6th            Venue; Cappagh [OIC D Hayes]   Commencing 8.00pm

_____________________________________________________________________

S/F: Intermediate Doubles: Clare.B. (Colin Corbett/Niall Bolton)  bt Cork.A. (David Walsh/Tadhg O’ Neill)  21/7 21/14

S/F: Master B Doubles: Tipperary.A. (Brian O’ Brien/John Kennedy) v Cork.A. (Michael Lenihan/Paul Walsh)  W/O to Tipp

_____________________________________________________________________

Wednesday March 6th            Venue; Broadford [OIC A Donnelly]   Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

Final: Master A Doubles: Cork.A. (Jamie O’ Donnell/Denis Quinn) v Kerry.A. (Dominick Lynch/JohnJoe Quirke 

S/F: Intermediate Doubles: Clare.A. (Tiernan Agnew/John Cooney) v Kerry.A. (Jack O’ Shea/Rory O’ Connor)  W/O to Kerry

_____________________________________________________________________

Wednesday March 6th            Venue; Mallow [OIC D Carroll]   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Silver Master B Doubles: Tipperary.A. (Joseph Ryan/Finbarr Ryan) Bt Cork.A. (Philip O’ Carroll/Paul Kerins)  21/12, 21/8

____________________________________________________________________

Wednesday March 6th           Venue; Conna [OIC C Hurley]      Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

S/F: Junior B Doubles: Cork.A. (Shane Flynn/Rodger Casey) v Waterford.A. (Charlie McDonagh/Oisin O’ Mahony)

_____________________________________________________________________

Tuesday March 12th     Venue; Kilcolman [OIC T O Flaherty]   Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

Final: U21 Doubles: Limerick.A. (Nigel O’ Callaghan/Eoin Hegarty) v Tipperary.A. (Jerome Cahill/Sean McAdam

Final: Ladies Minor Doubles: Clare.A. (Amber Nolan/Orla O’ Brien) v Limerick.A. (Aisling Shanahan/Ciara McCarthy)

_____________________________________________________________________

Tuesday March 12th           Venue; Liscarroll [J Hedigan]      Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

S/F: Junior B Doubles: Tipperary.B. (Aidan O’ Flaherty/Liam Bradshaw) v Kerry.A. (Clive Counihan/Daire Keane)

_____________________________________________________________________

Tuesday March 12th            Venue; Conna [OIC C Hurley]   Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

S/F: O35B Doubles: Cork.A. (Hugh Carolan/Patrick Buckley) v Waterford.A. (Gary McCarthy/Philip Butler)

_____________________________________________________________________

Wednesday March 13th        Venue; Galbally [OIC T Donegan]    Commencing 7.30pm

____________________________________________________________________

Final: Diamond Master A Doubles: Clare.A. (Pat Donnellan/Mike Kelly) v Cork.A. (Gerry Guiney/Chris Hurley)

_____________________________________________________________________

Wednesday March 13th     Venue; Nenagh [OIC E Spillane]     Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

Final Ladies Junior B Doubles: Tipperary.A. (Siobhan Prentice/Isobel Farnan) v Tipperary.B. (Eleanor Percy/Sile Spain)

_____________________________________________________________________

Thursday March 14th         Venue; Mallow [OIC D Carroll]      Commencing 7.30pm

____________________________________________________________________

Final: Golden Master B Doubles: Limerick.A. (John Ryan/Denis McCarthy) v Cork.A. (Pat Clancy/Kieran Noonan)

_____________________________________________________________________

Friday March 15th        Venue: Broadford [OIC A Donnelly]    Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

Final: Minor Doubles: Clare.A. (Mark Rodgers/Mark Crehan) v Cork.A. (Cian O’ Driscoll/Colin Healy)

_____________________________________________________________________

Friday March 15th         Venue; Cappagh [OIC D Hayes]        Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

S/F Junior Doubles: Cork.A. (Dale Cusack/Conor Walsh) v Limerick.B. (Tomas Donegan/Paul Hedderman)

S/F: Junior Doubles: Clare.A. (Fergal Coughlan Jnr/Ciaran Malone) v Cork.B. (John Horgan/James Moakley)

____________________________________________________________________

Tuesday March 19th            Venue; Galbally [OIC T Donegan]   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: O35B Doubles: Cork.A. (Hugh Carolan/Patrick Buckley) or Waterford.A. (Gary McCarthy/Philip Butler) v Clare.A. (Shane Walsh/John Kirby)

_____________________________________________________________________

TBA                                            Venue; TBA                            Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

Final: Junior B Doubles: Cork.A. (Shane Flynn/Rodger Casey) or Waterford.A. (Charlie McDonagh/Oisin O’ Mahony) v Tipperary.B. (Aidan O’ Flaherty/Liam Bradshaw) or Kerry.A. (Clive Counihan/Daire Keane)

_____________________________________________________________________

TBA                                           Venue; TBA                             Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

Final: Junior Doubles: Cork.A. (Dale Cusack/Conor Walsh) or Limerick.B. (Tomas Donegan/Paul Hedderman) v Clare.A. (Fergal Coughlan Jnr/Ciaran Malone) or Cork.B. (John Horgan/James Moakley)

_____________________________________________________________________

TBA                         Venue; Kilcolman [OIC T O’ Flaherty]      Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

Final Ladies Intermediate Doubles: Tipperary.A. (Sinead Meagher/Roisin Cahill) v Clare.A. (Doireann Murphy/Clodagh Nash)

____________________________________________________________________ 

TBA                                    Venue; TBA                                      Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

Final: Intermediate Doubles: Clare.B. (Colin Corbett/Niall Bolton) or Cork.A. (David Walsh/Tadhg O’ Neill) v Clare.A. (Tiernan Agnew/John Cooney) or Kerry.A. (Jack O’ Shea/Rory O’ Connor)

_____________________________________________________________________

TBA                                        Venue; TBA                                 Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

Final: Master B Doubles: Tipperary.B. (Willie Cahill/Martin Ryan) or Limerick.A. (Kieran Burke/Mike Curtin) v Tipperary.A. (Brian O’ Brien/John Kennedy) or Cork.A. (Michael Lenihan/Paul Walsh)

_____________________________________________________________________

TBA                                    Venue; TBA                                     Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

Final: Silver Master B Doubles: Tipperary.A. (Joseph Ryan/Finbarr Ryan) or Cork.A. (Philip O’ Carroll/Paul Kerins) v Tipperary.B. (David Kyne/Pat Slattery) or Kerry.A. (Brian McEvoy/John Clifford)

____________________________________________________________________ 

TBA                                 Venue;                                                  Commencing 7.30pm

____________________________________________________________________

Final: Diamond Master B Doubles: Limerick.B. (Jimmy Fanning/Jack Dillon) v Limerick.A. (Seamus Donovan/Stephen McInerney) or Cork.A. (Dave Stack/Tim Joe Healy)

___________________________________________________________________

TBA                                       Venue; TBA                                   Commencing 7.30pm

____________________________________________________________________

S/F: Silver Master B Doubles: Tipperary.B. (David Kyne/Pat Slattery) v Kerry.A. (Brian McEvoy/John Clifford)

__________________________________________________________________________

[Results of games should be text to D Hayes at 087 2442604

& P Collins at 087 2615406 on the Night of Game]

________________________________________________________________________    

 

Tuesday March 5th            Venue; Liscarroll [OIC J Hedigan]   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: O35A Doubles: Cork.A. (Donnacha O’ Dea/Tim Breen) v Limerick.A. (Keith Heelan/John Keyes)

 

S/F: Diamond Master B Doubles: Limerick.A. (Seamus Donovan/Stephen McInerney) v Cork.A. (Dave Stack/Tim Joe Healy)

_______________________________________________________________________

 

Tuesday March 5th            Venue; Kilworth [OIC J Horgan]   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Master B Doubles: Tipperary.B. (Willie Cahill/Martin Ryan) v Limerick.A. (Kieran Burke/Mike Curtin)

_______________________________________________________________________

 

Wednesday March 6th            Venue; Cappagh [OIC D Hayes]   Commencing 8.00pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Intermediate Doubles: Clare.B. (Colin Corbett/Niall Bolton) v Cork.A. (David Walsh/Tadhg O’ Neill)

 

S/F: Master B Doubles: Tipperary.A. (Brian O’ Brien/John Kennedy) v Cork.A. (Michael Lenihan/Paul Walsh)

_______________________________________________________________________

 

Wednesday March 6th            Venue; Broadford [OIC A Donnelly]   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Master A Doubles: Cork.A. (Jamie O’ Donnell/Denis Quinn) v Kerry.A. (Dominick Lynch/JohnJoe Quirke)

 

S/F: Intermediate Doubles: Clare.A. (Tiernan Agnew/John Cooney) v Kerry.A. (Jack O’ Shea/Rory O’ Connor)

_______________________________________________________________________

 

Wednesday March 6th            Venue; Mallow [OIC D Carroll]   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Silver Master B Doubles: Tipperary.A. (Joseph Ryan/Finbarr Ryan) v Cork.A. (Philip O’ Carroll/Paul Kerins)

_______________________________________________________________________

 

Wednesday March 6th           Venue; Conna [OIC C Hurley]      Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Junior B Doubles: Cork.A. (Shane Flynn/Rodger Casey) v Waterford.A. (Charlie McDonagh/Oisin O’ Mahony)

_______________________________________________________________________

 

Tuesday March 12th     Venue; Kilcolman [OIC T O Flaherty]   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: U21 Doubles: Limerick.A. (Nigel O’ Callaghan/Eoin Hegarty) v Tipperary.A. (Jerome Cahill/Sean McAdam)

 

Final: Ladies Minor Doubles: Clare.A. (Amber Nolan/Orla O’ Brien) v Limerick.A. (Aisling Shanahan/Ciara McCarthy)

_______________________________________________________________________

 

Tuesday March 12th           Venue; Liscarroll [J Hedigan]      Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Junior B Doubles: Tipperary.B. (Aidan O’ Flaherty/Liam Bradshaw) v Kerry.A. (Clive Counihan/Daire Keane)

_______________________________________________________________________

 

Tuesday March 12th            Venue; Conna [OIC C Hurley]   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: O35B Doubles: Cork.A. (Hugh Carolan/Patrick Buckley) v Waterford.A. (Gary McCarthy/Philip Butler)

_______________________________________________________________________

 

Wednesday March 13th        Venue; Galbally [OIC T Donegan]    Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Diamond Master A Doubles: Clare.A. (Pat Donnellan/Mike Kelly) v Cork.A. (Gerry Guiney/Chris Hurley)

_______________________________________________________________________

 

Wednesday March 13th     Venue; Nenagh [OIC E Spillane]     Commencing 7.30pm

_________________________________________________________________________

 

Final Ladies Junior B Doubles: Tipperary.A. (Siobhan Prentice/Isobel Farnan) v Tipperary.B. (Eleanor Percy/Sile Spain)

_______________________________________________________________________

 

Thursday March 14th         Venue; Mallow [OIC D Carroll]      Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Golden Master B Doubles: Limerick.A. (John Ryan/Denis McCarthy) v Cork.A. (Pat Clancy/Kieran Noonan)

_______________________________________________________________________

 

Friday March 15th        Venue: Broadford [OIC A Donnelly]    Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Minor Doubles: Clare.A. (Mark Rodgers/Mark Crehan) v Cork.A. (Cian O’ Driscoll/Colin Healy)

_______________________________________________________________________

 

Friday March 15th         Venue; Cappagh [OIC D Hayes]        Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F Junior Doubles: Cork.A. (Dale Cusack/Conor Walsh) v Limerick.B. (Tomas Donegan/Paul Hedderman)

 

S/F: Junior Doubles: Clare.A. (Fergal Coughlan Jnr/Ciaran Malone) v Cork.B. (John Horgan/James Moakley)

_______________________________________________________________________

 

Tuesday March 19th            Venue; Galbally [OIC T Donegan]   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: O35B Doubles: Cork.A. (Hugh Carolan/Patrick Buckley) or Waterford.A. (Gary McCarthy/Philip Butler) v Clare.A. (Shane Walsh/John Kirby)

_______________________________________________________________________

 

TBA                                            Venue; TBA                            Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Junior B Doubles: Cork.A. (Shane Flynn/Rodger Casey) or Waterford.A. (Charlie McDonagh/Oisin O’ Mahony) v Tipperary.B. (Aidan O’ Flaherty/Liam Bradshaw) or Kerry.A. (Clive Counihan/Daire Keane)

_______________________________________________________________________

 

TBA                                           Venue; TBA                             Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Junior Doubles: Cork.A. (Dale Cusack/Conor Walsh) or Limerick.B. (Tomas Donegan/Paul Hedderman) v Clare.A. (Fergal Coughlan Jnr/Ciaran Malone) or Cork.B. (John Horgan/James Moakley)

_______________________________________________________________________

 

TBA                         Venue; Kilcolman [OIC T O’ Flaherty]      Commencing 7.30pm

_________________________________________________________________________

 

Final Ladies Intermediate Doubles: Tipperary.A. (Sinead Meagher/Roisin Cahill) v Clare.A. (Doireann Murphy/Clodagh Nash)

_______________________________________________________________________

 

TBA                                    Venue; TBA                                      Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Intermediate Doubles: Clare.B. (Colin Corbett/Niall Bolton) or Cork.A. (David Walsh/Tadhg O’ Neill) v Clare.A. (Tiernan Agnew/John Cooney) or Kerry.A. (Jack O’ Shea/Rory O’ Connor)

_______________________________________________________________________

 

TBA                                        Venue; TBA                                 Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Master B Doubles: Tipperary.B. (Willie Cahill/Martin Ryan) or Limerick.A. (Kieran Burke/Mike Curtin) v Tipperary.A. (Brian O’ Brien/John Kennedy) or Cork.A. (Michael Lenihan/Paul Walsh)

_______________________________________________________________________

 

TBA                                    Venue; TBA                                     Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Silver Master B Doubles: Tipperary.A. (Joseph Ryan/Finbarr Ryan) or Cork.A. (Philip O’ Carroll/Paul Kerins) v Tipperary.B. (David Kyne/Pat Slattery) or Kerry.A. (Brian McEvoy/John Clifford)

_______________________________________________________________________

 

TBA                                 Venue;                                                  Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Diamond Master B Doubles: Limerick.B. (Jimmy Fanning/Jack Dillon) v Limerick.A. (Seamus Donovan/Stephen McInerney) or Cork.A. (Dave Stack/Tim Joe Healy)

_______________________________________________________________________

 

TBA                                       Venue; TBA                                   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Silver Master B Doubles: Tipperary.B. (David Kyne/Pat Slattery) v Kerry.A. (Brian McEvoy/John Clifford)

__________________________________________________________________________

  

========================================================

MUNSTER 40/20 CHAMPIONSHIP 2019

________________________________ 

Fixture List 8

                                                             

[Results of games should be text to D Hayes at 087 2442604

& P Collins at 087 2615406 on the Night of Game]

_______________________________________________________________________     

 

Thursday February 28th     Venue; Tuamgraney [OIC S Walsh]   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Emerald Master B Doubles: Tipperary.A. (Martin Ryan/Paul Hynes) v Limerick.A. (Tim O’ Shea/Donal Hayes)  W/O to Lk

_______________________________________________________________________

 

Friday March 1st        Venue; Clooney/Quinn               Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior Doubles: Clare.A. (Fergal Coughlan Jnr/Ciaran Malone) Bt Limerick.A. (Evan Murphy/Shane Murphy)  21/0, 21/15

_______________________________________________________________________

 

Sunday 3rd March                        Venue; Kilcolman                    Commencing 2.00pm

Note Change

______________________________________________________________________ 

Q/F: Junior B Doubles: Tipperary.B. (Aidan O’ Flaherty/Liam Bradshaw) Bt  Limerick.A. (Ben Walshe/Pat Murphy)  21/8 ,21/18

____________________________________________________________________ 

Friday March 1st                    Venue; Kilkishen                      Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________ 

Q/F Junior Doubles: Cork.A. (Dale Cusack/Conor Walsh)  Bt Clare.B. (Cathair Agnew/Barry McMahon)  21/11, 21/10 

______________________________________________________________________ 

Friday March 1st           Venue; Dungarvan [OIC D McAndrew]     Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________ 

S/F: Golden Master B Doubles: Cork.A. (Pat Clancy/Kieran Noonan)  Bt Tipperary.A. (Anthony Robinson/Paul Keane)  21/17 21/11

_______________________________________________________________________

Friday March 1st           Venue; Cappagh [OIC T Hayes]         Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________ 

S/F: Minor Doubles: Clare.A. (Mark Rodgers/Mark Crehan)  Bt Cork.B. (Luke Barrett/Michael O’ Callaghan) 12/21, 21/13, 21/8 

_______________________________________________________________________

Friday March 1st           Venue; Mallow [OIC D Walsh]         Commencing 8.00pm

______________________________________________________________________ 

S/F: Golden Master B Doubles:Limerick.A. (John Ryan/Denis McCarthy) Cork.B. (Michael Keating/Kevin Murray)  21/1, 21/2 

______________________________________________________________________ 

Saturday March 2nd            Venue; Galbally [OIC T Donegan]      Commencing 4.00pm

______________________________________________________________________ 

S/F: Minor Doubles: Clare.B. (Sean Coughlan/Conor Downes) v Cork.A. (Cian O’ Driscoll/Colin Healy 

S/F Ladies Junior B Doubles: Tipperary.A. (Isobel Farnan/Siobhan Prentice) Bt

Cork.A. (Brid Horgan/Anna Dunne)  21/5, 21/5

_______________________________________________________________________

Monday March 4th            Venue; Kilkishen [OIC P Donnellan]   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Diamond Master B Doubles: Limerick.B. (Jimmy Fanning/Jack Dillon) Bt Tipperary.A. Jim Quinn/Gary Howard)  21/19, 21/ 11

______________________________________________________________________ 

Tuesday March 5th            Venue; Liscarroll [OIC J Hedigan]   Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________ 

Final: O35A Doubles: Cork.A. (Donnacha O’ Dea/Tim Breen) v Limerick.A. (Keith Heelan/John Keyes 

S/F: Diamond Master B Doubles: Limerick.A. (Seamus Donovan/Stephen McInerney) v Cork.A. (Dave Stack/Tim Joe Healy)

______________________________________________________________________ 

Tuesday March 5th            Venue; Kilworth [OIC J Horgan]   Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________ 

S/F: Master B Doubles: Tipperary.B. (Willie Cahill/Martin Ryan) v Limerick.A. (Kieran Burke/Mike Curtin)

______________________________________________________________________ 

Wednesday March 6th            Venue; Cappagh [OIC D Hayes]   Commencing 8.00pm

______________________________________________________________________ 

S/F: Intermediate Doubles: Clare.B. (Colin Corbett/Niall Bolton) v Cork.A. (David Walsh/Tadhg O’ Neill)

S/F: Master B Doubles: Tipperary.A. (Brian O’ Brien/John Kennedy) v Cork.A. (Michael Lenihan/Paul Walsh)

_______________________________________________________________________

Wednesday March 6th            Venue; Broadford [OIC A Donnelly]   Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________ 

Final: Master A Doubles: Cork.A. (Jamie O’ Donnell/Denis Quinn) v Kerry.A. (Dominick Lynch/JohnJoe Quirke)

S/F: Intermediate Doubles: Clare.A. (Tiernan Agnew/John Cooney) v Kerry.A. (Jack O’ Shea/Rory O’ Connor)

_______________________________________________________________________

Wednesday March 6th            Venue; Mallow [OIC D Carroll]   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Silver Master B Doubles: Tipperary.A. (Joseph Ryan/Finbarr Ryan) v Cork.A. (Philip O’ Carroll/Paul Kerins 

S/F: Silver Master B Doubles: Tipperary.B. (David Kyne/Pat Slattery) v Kerry.A. (Brian McEvoy/John Clifford)

______________________________________________________________________ 

Wednesday March 6th           Venue; Conna [OIC C Hurley]      Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________ 

S/F: Junior B Doubles: Cork.A. (Shane Flynn/Rodger Casey) v Waterford.A. (Charlie McDonagh/Oisin O’ Mahony)

_______________________________________________________________________

Thursday March 7th                     Venue; TBA                             Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F Junior Doubles: Clare.B. (Cathair Agnew/Barry McMahon) or Cork.A. (Dale Cusack/Conor Walsh) v Limerick.B. (Tomas Donegan/Paul Hedderman)

______________________________________________________________________ 

Tuesday March 12th     Venue; Kilcolman [OIC T O Flaherty]   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Final: U21 Doubles: Limerick.A. (Nigel O’ Callaghan/Eoin Hegarty) v Tipperary.A. (Jerome Cahill/Sean McAdam)

Final: Ladies Minor Doubles: Clare.A. (Amber Nolan/Orla O’ Brien) v Limerick.A. (Aisling Shanahan/Ciara McCarthy)

______________________________________________________________________ 

Tuesday March 12th           Venue; Liscarroll [J Hedigan]      Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________ 

S/F: Junior B Doubles: Tipperary.B. (Aidan O’ Flaherty/Liam Bradshaw) or Limerick.A. (Ben Walshe/Pat Murphy) v Kerry.A. (Clive Counihan/Daire Keane)

_______________________________________________________________________

Tuesday March 12th            Venue; Mallow [OIC D Cusack]   Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________ 

S/F: O35B Doubles: Cork.A. (Hugh Carolan/Patrick Buckley) v Waterford.A. (Gary McCarthy/Philip Butler)

_______________________________________________________________________

Wednesday March 13th                   Venue; TBA                        Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________ 

S/F: Junior Doubles: Clare.A. (Fergal Coughlan Jnr/Ciaran Malone) or Limerick.A. (Evan Murphy/Shane Murphy) v Cork.B. (John Horgan/James Moakley)

Final: Diamond Master A Doubles: Clare.A. (Pat Donnellan/Mike Kelly) v Cork.A. (Gerry Guiney/Chris Hurley)

_______________________________________________________________________

Friday March 15th                     Venue: TBA                          Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________ 

Final: Minor Doubles: Cork.B. (Luke Barrett/Michael O’ Callaghan) or Clare.A. (Mark Rodgers/Mark Crehan) v Clare.B. (Sean Coughlan/Conor Downes) or Cork.A. (Cian O’ Driscoll/Colin Healy)

______________________________________________________________________ 

Tuesday March 19th            Venue; Galbally [OIC T Donegan]   Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________ 

Final: O35B Doubles: Cork.A. (Hugh Carolan/Patrick Buckley) or Waterford.A. (Gary McCarthy/Philip Butler) v Clare.A. (Shane Walsh/John Kirby)

_______________________________________________________________________

TBA                                            Venue; TBA                            Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Final: Junior B Doubles: Cork.A. (Shane Flynn/Rodger Casey) or Waterford.A. (Charlie McDonagh/Oisin O’ Mahony) v Tipperary.B. (Aidan O’ Flaherty/Liam Bradshaw) or Limerick.A. (Ben Walshe/Pat Murphy) or Kerry.A. (Clive Counihan/Daire Keane)

______________________________________________________________________ 

TBA                                           Venue; TBA                             Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Final: Junior Doubles: Clare.B. (Cathair Agnew/Barry McMahon) or Cork.A. (Dale Cusack/Conor Walsh) or Limerick.B. (Tomas Donegan/Paul Hedderman Clare.A. (Fergal Coughlan Jnr/Ciaran Malone) or Limerick.A. (Evan Murphy/Shane Murphy) or Cork.B. (John Horgan/James Moakley)

______________________________________________________________________ 

TBA                         Venue; Kilcolman [OIC T O’ Flaherty]      Commencing 7.30pm

________________________________________________________________________ 

Final Ladies Intermediate Doubles: Tipperary.A. (Sinead Meagher/Roisin Cahill) v Clare.A. (Doireann Murphy/Clodagh Nash)

______________________________________________________________________ 

TBA                                    Venue; TBA                                      Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Final: Intermediate Doubles: Clare.B. (Colin Corbett/Niall Bolton) or Cork.A. (David Walsh/Tadhg O’ Neill) v Clare.A. (Tiernan Agnew/John Cooney) or Kerry.A. (Jack O’ Shea/Rory O’ Connor)

______________________________________________________________________ 

TBA                                        Venue; TBA                                 Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________ 

Final: Master B Doubles: Tipperary.B. (Willie Cahill/Aidan Supple) v Limerick.A. (Kieran Burke/Mike Curtin) v S/F: Master B Doubles: Tipperary.A. (Brian O’ Brien/John Kennedy) or Cork.A. (Michael Lenihan/Paul Walsh)

______________________________________________________________________ 

TBA                                    Venue; TBA                                     Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________ 

Final: Silver Master B Doubles: Tipperary.A. (Joseph Ryan/Finbarr Ryan) or Cork.A. (Philip O’ Carroll/Paul Kerins) v Tipperary.B. (David Kyne/Pat Slattery) or Kerry.A. (Brian McEvoy/John Clifford)

______________________________________________________________________ 

TBA                           Venue; TBA                                           Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________ 

Final: Golden Master B Doubles: Cork.B. (Michael Keating/Kevin Murray) or Limerick.A. (John Ryan/Denis McCarthy) v Cork.A. (Pat Clancy/Kieran Noonan) or Tipperary.A. (Anthony Robinson/Paul Keane)

______________________________________________________________________ 

TBA                                 Venue;                                                  Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________ 

Final: Diamond Master B Doubles: Limerick.B. (Jimmy Fanning/Jack Dillon) or Tipperary.A. Jim Quinn/Gary Howard) v Limerick.A. (Seamus Donovan/Stephen McInerney) or Cork.A. (Dave Stack/Tim Joe Healy)

______________________________________________________________________ 

TBA                         Venue;                                                         Commencing 7.30pm

________________________________________________________________________ 

Final Ladies Junior B Doubles: Tipperary.A. (Siobhan Prentice/Isobel Farnan) v Tipperary.B. (Eleanor Percy/Sile Spain)

____________________________________________


Fixture List 7

                                     

                                      

[Results of games should be text to D Hayes at 087 2442604

& P Collins at 087 2615406 on the Night of Game]

____________________________________________________________________

Monday February 25th             Venue; Kilworth                Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

Q/F: Junior B Doubles: Kerry.A. (Clive Counihan/Daire Keane)  Bt Cork.B. (Michael Dunne/Tim Dunne) 18/21, 21/18, 21/20

_____________________________________________________________________

Monday February 25th               Venue; Cashel               Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

Junior Doubles: Tipperary.A.Clare.B. (Cathair Agnew/Barry McMahon)  Bt  (John Ferncombe/Paraic O’ Donoghue) 16/21, 21/7, 21/16 

_____________________________________________________________________

Monday February 25th      Venue; Kilkishen                Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

Junior B Doubles: Tipperary.B. (Aidan O’ Flaherty/Liam Bradshaw)  Bt  Clare.A. (Brandan Hannon/Aidan Moroney)  17/21, 21/4, 21/6 

_____________________________________________________________________

Tuesday February 26th                Venue; Boherbue             Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

Q/F: Junior B Doubles: Clare.B. (Shane Hayes/Darragh Burke) v Cork.A. (Shane Flynn/Rodger Casey)

_____________________________________________________________________

Tuesday February 26th         Venue; Galbally                        Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

Q/F: Junior Doubles:Limerick.A. (Tomas Donegan/Paul Hedderman) Bt  Waterford.A. (Kavan O’ Keeffe/Anthony Fitzgerald)  21/8 21/16

_____________________________________________________________________

Wednesday February 27th       Venue; Mallow [OIC D Carroll]      Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

S/F: U21 Doubles: Tipperary.A. (Jerome Cahill/Sean McAdam)  Bt  Cork.A. (Michael O’ Malley/Billy O’ Malley) 21/16 21/16 

_____________________________________________________________________

Thursday February 28th     Venue; Tuamgraney [OIC S Walsh]   Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

Final: Emerald Master B Doubles: Tipperary.A. (Martin Ryan/Paul Hynes) v Limerick.A. (Tim O’ Shea/Donal Hayes)

____________________________________________________________________

Friday March 1st        Venue; Clooney/Quinn               Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

Q/F: Junior Doubles: Clare.A. (Fergal Coughlan Jnr/Ciaran Malone) v Limerick.A. (Evan Murphy/Shane Murphy)

____________________________________________________________________

Friday March 1st       Venue; Kilcolman or Broadford                Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

Q/F: Junior B Doubles: Clare.A. (Brandan Hannon/Aidan Moroney) or Tipperary.B. (Aidan O’ Flaherty/Liam Bradshaw) v Limerick.A. (Ben Walshe/Pat Murphy)

_____________________________________________________________________

Friday March 1st               Venue; Kilkishen or Mallow               Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

Q/F Junior Doubles: Tipperary.A. (John Ferncombe/Paraic O’ Donoghue) or Clare.B. (Cathair Agnew/Barry McMahon) v Cork.A. (Dale Cusack/Conor Walsh)

_____________________________________________________________________

Friday March 1st           Venue; Dungarvan [OIC D McAndrew]     Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

S/F: Golden Master B Doubles: Cork.A. (Pat Clancy/Kieran Noonan) v Tipperary.A. (Anthony Robinson/Paul Maher)

_____________________________________________________________________

Friday March 1st           Venue; Cappagh [OIC T Hayes]         Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

S/F: Minor Doubles: Cork.B. (Luke Barrett/Michael O’ Callaghan) v Clare.A. (Mark Rodgers/Mark Crehan)

___________________________________________________________________ 

Friday March 1st           Venue; Mallow [OIC D Walsh]         Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

S/F: Golden Master B Doubles: Cork.B. (Michael Keating/Kevin Murray) v Limerick.A. (John Ryan/Denis McCarthy)

_____________________________________________________________________

Saturday March 2nd            Venue; Galbally [OIC T Donegan]      Commencing 4.00pm

_____________________________________________________________________

S/F: Minor Doubles: Clare.B. (Sean Coughlan/Conor Downes) v Cork.A. (Cian O’ Driscoll/Colin Healy)

 

S/F Ladies Junior B Doubles: Tipperary.A. (Isobel Farnan/Siobhan Prentice) v Cork.A. (Brid Horgan/Anna Dunne)

____________________________________________________________________

Saturday March 2nd     Venue; Kilcolman [OIC T O’ Flaherty]      Commencing 4.00pm

_____________________________________________________________________

Final Ladies Intermediate Doubles: Tipperary.A. (Sinead Meagher/Roisin Cahill) v Clare.A. (Doireann Murphy/Clodagh Nash)

_______________________________________________________________________

 

Monday March 4th            Venue; Kilkishen [OIC P Donnellan]   Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

S/F: O35B Doubles: Clare.A. (Shane Walsh/John Kirby) v Tipperary.A. (Michael McNamara/Brian Darcy)

S/F: Diamond Master B Doubles: Limerick.B. (Jimmy Fanning/Jack Dillon) v Tipperary.A. Jim Quinn/Gary Howard)

_____________________________________________________________________

Tuesday March 5th            Venue; Mallow [OIC D Cusack]   Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

S/F: O35B Doubles: Cork.A. (Hugh Carolan/Patrick Buckley) v Waterford.A. (Gary McCarthy/Philip Butler)

_____________________________________________________________________

Tuesday March 5th            Venue; Liscarroll [OIC J Hedigan]   Commencing 7.30pm

____________________________________________________________________ 

Final: O35A Doubles: Cork.A. (Donnacha O’ Dea/Danny Healy) v Limerick.A. (Keith Heelan/John Keyes 

S/F: Diamond Master B Doubles: Limerick.A. (Seamus Donovan/Stephen McInerney) v Cork.A. (Dave Stack/Tim Joe Healy)

_____________________________________________________________________

Tuesday March 5th            Venue; Kilworth [OIC J Horgan]   Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

S/F: Master B Doubles: Tipperary.B. (Willie Cahill/Aidan Supple) v Limerick.A. (Kieran Burke/Mike Curtin)

____________________________________________________________________

Wednesday March 6th            Venue; Cappagh [OIC D Hayes]   Commencing 8.00pm

_____________________________________________________________________

S/F: Intermediate Doubles: Clare.B. (Colin Corbett/Niall Bolton) v Cork.A. (David Walsh/Tadhg O’ Neill)

_____________________________________________________________________

Wednesday March 6th            Venue; Broadford [OIC A Donnelly]   Commencing 7.30pm

____________________________________________________________________

Final: Master A Doubles: Cork.A. (Jamie O’ Donnell/Denis Quinn) v Kerry.A. (Dominick Lynch/JohnJoe Quirke 

S/F: Intermediate Doubles: Clare.A. (Tiernan Agnew/John Cooney) v Kerry.A. (Jack O’ Shea/Rory O’ Connor)

____________________________________________________________________ 

Thursday March 7th            Venue; Mallow [OIC D Carroll]   Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________ 

S/F: Silver Master B Doubles: Tipperary.A. (Joseph Ryan/Finbarr Ryan) v Cork.A. (Philip O’ Carroll/Paul Kerins 

S/F: Intermediate Doubles: Tipperary.B. (David Kyne/Pat Slattery) v Kerry.A. (Brian McEvoy/John Clifford)

_______________________________________________________________________

 


Fixture List 6

                                 

[Results of games should be text to D Hayes at 087 2442604

& P Collins at 087 2615406 on the Night of Game]

______________________________________________________________________

Monday February 18th    Venue; Glenbeigh [C Moriarty] Commencing 8.00pm

_____________________________________________________________________

Final: Master A Singles: Kerry.A.(Dominick Lynch) v Kerry.B. (JohnJoe Quirke)

______________________________________________________________________

Monday February 18th    Venue; Kilworth [OIC J Kiersey]     Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Final: O35B Singles: Tipperary.B. (Aidan Supple)  Bt Cork.A.(Hugh Carolan) 21/7, 21/6

______________________________________________________________________

Tuesday February 19th      Venue; Cappagh [OIC D Hayes]   Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Final: O70 Singles: Tipperary.A. (Jim Ryan)  Bt Cork.A. (Pat O’ Brien) 21/13 21/14

_____________________________________________________________________

Tuesday February 19th      Venue; Mallow [OIC D Walsh]   Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

Final: Emerald Master A Singles: Cork.A. (John Herlihy) v Cork.B. (John Hedigan)

_____________________________________________________________________

Tuesday February 19th      Venue; Clooney/Quinn                Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Junior B Doubles: Clare.B. (Shane Hayes/Darragh Burke) v Tipperary.A. (Justin Cahill/Kieran Cahill)  W/O to Clare

Q/F: Golden Master B Doubles: Clare.B. (John Nihill/Kevin O’ Brien) v Tipperary.A. (Anthony Robinson/Paul Maher)  W/O to Tipp

______________________________________________________________________

Wednesday February 20th      Venue; Broadford [OIC S Murphy]   Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

Final: Junior Singles: Clare.A. (Fergal Coughlan Jnr) Bt  Cork.A. (Conor Walsh) (     )

Final: Diamond Master A Singles: Clare.A. (Pat Donnellan) Bt Cork.A. (Gerry Guiney)21/19, 21/17

_____________________________________________________________________

Wednesday February 20th     Venue; Tuamgraney [OIC S Walsh] Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

Final: Emerald Master B Singles: Limerick.A. (Tim O’ Shea) v Tipperary.A. (Martin Ryan)

______________________________________________________________________

Thursday February 21st        Venue; Galbally [OIC T Donegan]     Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Final: Master B Singles: Tipperary.A. (Brian O’ Brien)  Bt Tipperary.B. (Willie Cahill) 12/21 21/19, 21/13 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Thurs February 21st   Venue; Ballymacelligott [OIC D Riordan] Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Final: Junior B Singles: Kerry.A. (Daire Keane)  Bt Tipperary.A. (Aidan O’ Flaherty) 21/17, 21/14

______________________________________________________________________

Friday February 22nd         Venue; Cappagh [OIC D Hayes]       Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Final: Minor Singles: Clare.A. (Mark Rodgers) Bt Cork.A. (Cian O’ Driscoll)  21/3, 21/13 

Final: Ruby Master Singles: Cork.A. (Pat Morris) Bt Tipperary.A. (Paddy Collins) 21/13, 21/10

______________________________________________________________________

Friday February 22nd     Venue; Kilcolman [OIC C Griffin]  Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Final: Ladies Minor Singles: Clare.A. (Amber Nolan) Bt Limerick.A. (Ashling Shanahan) 21/4 21/0

______________________________________________________________________

Friday February 22nd           Venue; Galbally [OIC T Donegan]      Commencing 7.30pm

Refixed for March 2nd

______________________________________________________________________

S/F Ladies Junior B Doubles: Tipperary.A. (Isobel Farnan/Siobhan Prentice) v Cork.A. (Brid Horgan/Anna Dunne)

______________________________________________________________________

Friday February 22nd              Venue; Liscarroll                Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

Q/F: Minor Doubles: Cork.B. (Luke Barrett/Michael O’ Callaghan) v Kerry.A. (Tommy Quirke/Dara Keane)

______________________________________________________________________

Monday February 25th             Venue; Kilworth                Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

Q/F: Junior B Doubles: Cork.B. (Michael Dunne/Tim Dunne) v Kerry.A. (Clive Counihan/Daire Keane 

Q/F: Junior Doubles: Cork.A. (John Horgan/James Moakley) v Tipperary.B. (Declan Gleeson/David O’ Brien)

_____________________________________________________________________

Monday February 25th               Venue; Cashel               Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________

Q/F: Minor Doubles: Clare.B. (Sean Coughlan/Conor Downes) v Tipperary.A. (Conor O’ Dwyer/Jack McGrath)  W/O to Clare

Junior Doubles: Tipperary.A. (John Ferncombe/Paraic O’ Donoghue) v Clare.B. (Cathair Agnew/Barry McMahon)

______________________________________________________________________

Monday February 25th      Venue; Kilkishen                Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Junior B Doubles: Clare.A. (Brandan Hannon/Aidan Moroney) v Tipperary.B. (Aidan O’ Flaherty/Liam Bradshaw)

_____________________________________________________________________

Monday February 25th      Venue; Kilcolman                 Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Q/F: Golden Master B Doubles: Limerick.A. (John Ryan/Denis McCarthy) v Clare.A. (Michael Hogan/Pascal Brooks)  W/O to Limk

______________________________________________________________________

Tuesday February 26th      Venue; Nenagh or Boherbue             Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Q/F: Junior B Doubles: Clare.B. (Shane Hayes/Darragh Burke) or Tipperary.A. (Justin Cahill/Kieran Cahill) v Cork.A. (Shane Flynn/Rodger Casey)

_____________________________________________________________________

Tuesday February 26th       Venue; Mallow [OIC D Carroll]      Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

S/F: U21 Doubles: Limerick.A. (Nigel O’ Callaghan/Eoin Hegarty) v Tipperary.B. (Colin Ryan/Jason English)  W/O to Lk Colin Ryan Inj

______________________________________________________________________

Tuesday February 26th       Venue; Cashel [OIC J Ferncombe]      Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

S/F: U21 Doubles: Cork.A. (Michael O’ Malley/Billy O’ Malley) v Tipperary.A. (Jerome Cahill/Sean McAdam)

_____________________________________________________________________

Tuesday February 26th         Venue; Galbally                        Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Q/F: Junior Doubles: Waterford.A. (Kavan O’ Keeffe/Anthony Fitzgerald) v Limerick.A. (Tomas Donegan/Paul Hedderman)

______________________________________________________________________

Tuesday February 26th     Venue; Tuamgraney [OIC S Walsh]   Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Final: Emerald Master B Doubles: Tipperary.A. (Martin Ryan/Paul Hynes) v Limerick.A. (Tim O’ Shea/Donal Hayes)

______________________________________________________________________

Friday March 1st        Venue; Clooney/Quinn               Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________ 

Q/F: Junior Doubles: Clare.A. (Fergal Coughlan Jnr/Ciaran Malone) v Limerick.A. (Evan Murphy/Shane Murphy)

_____________________________________________________________________ 

Friday March 1st       Venue; Kilcolman or Broadford                Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________ 

Q/F: Junior B Doubles: Clare.A. (Brandan Hannon/Aidan Moroney) or Tipperary.B. (Aidan O’ Flaherty/Liam Bradshaw) v Limerick.A. (Ben Walshe/Pat Murphy)

___________________________________________________________________ 

Friday March 1st               Venue; Kilkishen or Mallow               Commencing 7.30pm

_____________________________________________________________________ 

Q/F Junior Doubles: Tipperary.A. (John Ferncombe/Paraic O’ Donoghue) or Clare.B. (Cathair Agnew/Barry McMahon) v Cork.A. (Dale Cusack/Conor Walsh)

______________________________________________ 


===============================================
  • Fixture List 5

                                           _______________

                                          

    [Results of games should be text to D Hayes at 087 2442604

    & P Collins at 087 2615406 on the Night of Game]

    _______________________________________________________________________     

     

    Monday February 11th    Venue; Tuamgraney [OIC S Walsh]     Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

     

    S/F: Golden Master B Singles: Limerick.A. (John Ryan) v Clare.A. (Michael Hogan)

     

    S/F: Emerald Master B Singles: Tipperary.B. (Christy Griffin) v Limerick.A. (Tim O’ Shea)

    _______________________________________________________________________

     

    Monday February 11th    Venue; Glenbeigh [C Moriarty] Commencing 8.00pm

    _______________________________________________________________________

     

    Final: Master A Singles: Kerry.A.(Dominick Lynch) v Kerry.B. (JohnJoe Quirke)

    _______________________________________________________________________

     

    Tuesday February 12th    Venue; Mallow [OIC D Cusack]     Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

     

    S/F: O35B Singles: Cork.A.(Hugh Carolan) v Limerick.A. (Wesley Butterfield)

     

    S/F: O35B Singles: Tipp B Aiden Supple  Bt  Cork.B. (Patrick Buckley) 21/3,  9/3 Cork retired inj

    _______________________________________________________________________

     

    Tuesday February 12th      Venue; Cappagh [OIC D Hayes]        Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

     

    Final: Golden Master A Singles: Tipperary.A. (Pat O’ Flaherty) v Limerick.A. (Tomas Donegan)

    _______________________________________________________________________

     

    Tuesday February 12th    Venue; Liscarroll [OIC J Hedigan]   Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

     

    S/F: Emerald Master B Singles: Tipperary.A. (Martin Ryan) v Kerry.A. (Pat Lacey)

    _______________________________________________________________________

     

    Wednesday February 13th   Venue; Kilcolman [OIC T O’ Flaherty] Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

     

    S/F: Ladies B Junior Singles: Tipperary.A. (Siobhan Prentice) v Limerick.A. (Brigid Quish)                         W/O to Tipp

    _______________________________________________________________________

     

    Wednesday February 13th    Venue; Tuamgraney [OIC S Walsh] Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

     

    Final: Intermediate Singles: Clare B Colin Corbett Bt  Clare.A. (Tiernan Agnew) 21/7 21/13

    ________________________________________________________________________

     

    Friday February 15th        Venue;  Changed to Conna  [OIC J O’ Donnell]    Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

     

    Final: U21 Singles: Tipperary.A. (Jason English) Bt  Cork.A. (Michael O’ Malley)  11/21, 21/17, 21/17

    _______________________________________________________________________

    _______________________________________________________________________

     

    Friday February 15th    Venue; Galbally [OIC T Donegan]   Commencing 7.30pm                                        Changed to Wednesday 13th in Galbally

    _______________________________________________________________________

     

    Final: Silver Master B Singles: Cork.B.(Philip O’ Carroll) v Tipperary.A. (John Kennedy)

    _______________________________________________________________________

     

    Friday February 15th      Venue; Tulla [OIC J Corbett]          Commencing 6.30pm

    _______________________________________________________________________

     

    Final: Ladies Intermediate Singles: Tipperary.A. (Sinead Meagher) Bt Clare.A. (Doireann Murphy)  21/7, 19/21 21/11

     

    Final: Diamond Master B Singles: Limerick.A. (Seamus Donovan) v Tipperary.A. (Jim Quinn)

    ________________________________________________________________________

     

    _______________________________________________________________________

     

    Saturday February 16th             Venue; Dungarvan                Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

     

    Junior B Doubles: Waterford.A. (Charlie McDonagh/Oisin O’ Mahony) v Kerry.B. (Eamon Lacey/Pat Lacey)  W/O to Waterford

    _______________________________________________________________________

    Friday 15th      Venue; Cappagh OIC D Hayes]      Commencing 7.00pm

    _______________________________________________________________________

     

    Final: Ladies Junior B Singles:Tipperary A Siobhan Prentice Bt  Limerick.A. (Cathy Foley ) 21/8, 21/10                          

    S/F Minor Singles   Clare A Mark Rogers Bt  Cork B  (Luke Barrett) 21/12 21/8


    Final: Golden Master B Singles: Limerick.A. (John Ryan) v Limerick.B. (Denis McCarthy)

    __________________________________________________________________________

     

    Thursday 21st February     Venue; Galbally [OIC T Donegan]     Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

     

    Final: Master B Singles: Tipperary.B. (Willie Cahill) v Tipperary.A. (Brian O’ Brien)

    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

     

    Monday February 18th    Venue; Mallow [OIC D Cusack]     Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

     

    Final: O35B Singles: Cork.A.(Hugh Carolan) or Limerick.A. (Wesley Butterfield) v Cork.B. (Patrick Buckley) or Tipperary.B. (Aidan Supple)

    _______________________________________________________________________

     

    Tuesday February 19th      Venue; Cappagh [OIC D Hayes]   Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

     

    Final: Junior B Singles: Tipperary.A. (Aidan O’ Flaherty) v Kerry.A. (Daire Keane)

     

    Final: O70 Singles: Cork.A. (Pat O’ Brien) v Tipperary.A. (Jim Ryan)

    _______________________________________________________________________

     

    Tuesday February 19th      Venue; Mallow [OIC D Walsh]   Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

     

    Final: Emerald Master A Singles: Cork.A. (John Herlihy) v Cork.B. (John Hedigan)

    _______________________________________________________________________

     

    Tuesday February 19th      Venue; Clooney/Quinn                Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

     

    Junior B Doubles: Clare.B. (Shane Hayes/Darragh Burke) v Tipperary.A. (Justin Cahill/Kieran Cahill)

     

    Q/F: Golden Master B Doubles: Clare.B. (John Nihill/Kevin O’ Brien) v Tipperary.A. (Anthony Robinson/Paul Maher)

    _______________________________________________________________________

     

    Wednesday February 20th      Venue; Broadford [OIC S Murphy]   Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

     

    Final: Junior Singles: Clare.A. (Fergal Coughlan Jnr) v Cork.A. (Conor Walsh)

     

    Final: Diamond Master A Singles: Clare.A. (Pat Donnellan) v Cork.A. (Gerry Guiney)

    _______________________________________________________________________

     

    Wednesday February 20th             Venue; TBA                      Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

     

    Final: Emerald Master B Singles: Tipperary.B. (Christy Griffin) or Limerick.A. (Tim O’ Shea) v Tipperary.A. (Martin Ryan) or Kerry.A. (Pat Lacey)

     

    Final: Ruby Master Singles: Cork.A. (Pat Morris) v Tipperary.A. (Paddy Collins)

    _______________________________________________________________________

     

    Friday February 22nd                   Venue;                                    Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

     

    Final: Minor Singles: Cork.A. (Cian O’ Driscoll) v Cork.B. (Luke Barrett) or Clare.A. (Mark Rodgers) 

    _______________________________________________________________________

     

    Monday February 26th             Venue; Kilworth                Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

     

    Junior B Doubles: Cork.B. (Michael Dunne/Tim Dunne) v Kerry.A. (Clive Counihan/Daire Keane)

    _______________________________________________________________________

     

    Monday February 26th      Venue; Kilkishen                Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

     

    Junior B Doubles: Clare.A. (Brandan Hannon/Aidan Moloney) v Tipperary.B. (Aidan O’ Flaherty/Liam Bradshaw)

    _______________________________________________________________________

     

     

     ======================================================


  • Fixture List 4      

    [Results of games should be text to D Hayes at 087 2442604

    & P Collins at 087 2615406 on the Night of Game]

    ________________________________________________________  

    Monday February 4th      Venue; Ballyporeen [OIC J Corbett]   Commencing 7.30pm  Please note Game Changed to Fermoy Tonight same time

    _______________________________________________________________________

     

    S/F: Minor Singles: Cork.A. (Cian O’ Driscoll) Bt Tipperary.A. (Conor O’ Dwyer)  21/12 21/5

    _______________________________________________________________________

     Tuesday February 5th      Venue; Mallow [OIC D Carroll]   Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    S/F: Junior B Singles: Tipperary.A. (Aidan O’ Flaherty) Bt  Waterford.A. (Charlie McDonagh) 21/8, 21/11

    _______________________________________________________________________

     

    Tuesday February 5th      Venue; Ballymacelligott           Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    Q/F: O35B Singles: Kerry.A. (Danny Riordan) v Cork.B. (Patrick Buckley)

    _______________________________________________________________________

    Tuesday February 5th      Venue; Broadford [OIC S Murphy]   Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    S/F: Intermediate Singles: Clare A Tiernan Agnew Bt Kerry.A. (Jack O’ Shea) 14/21 21/16 21/10

    S/F: Junior Singles: Clare A (Fergal Coughlan Jnr  Bt  Cork.B.(Dale Cusack) 21/12 21/6

    _______________________________________________________________________

    Tuesday February 5th      Venue; Tuamgraney                  Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    Q/F: O35B Singles: Cork.A.(Hugh Carolan) Bt Clare.B. (Shane Walsh)  21/11 10/21, 21/6

    _______________________________________________________________________

    Wednesday February 6th    Venue; Mallow [OIC D Carroll]   Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    S/F: Silver Master B Singles: Cork.B.(Philip O’ Carroll) v Limerick.A. (Mike O’ Connor)


    _______________________________________________________________________

    Wednesday February 6th    Venue; Ballydesmond [OIC D Quinn]   Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    S/F: Junior Singles: Cork.A.(Conor Walsh) v Limerick.B. (Evan Murphy)

    _______________________________________________________________________

    Wednesday February 6th    Venue; Cappagh [OIC D Hayes]   Commencing 8.00pm

    _______________________________________________________________________

    S/F: Master A Singles: Kerry.A.(Dominick Lynch) Bt Limerick.B. (JP O’ Connor) 21/0 21/4

    S/F: Junior B Singles: Kerry.A.(Daire Keane) Bt Clare.A. (Glenn Murray)  21/14 21/16

    _______________________________________________________________________

    Wednesday February 6th      Venue; Cashel [OIC D Moloney]   Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    S/F: U21 Singles: Tipperary.A. (Jason English) Bt Limerick.A. (Nigel O’ Callaghan) 21/14, 21/10

    _______________________________________________________________________

    Wednesday February 6th       Venue; Galbally [OIC T Donegan]     Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    S/F: Master B Singles: Tipperary.B. (Willie Cahill) v Limerick.A. (Burt Henley)

    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Wednesday February 6th    Venue; Kilcolman [OIC P O’ Flaherty] Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    S/F: Intermediate Singles: Clare.B.(Colin Corbett) v Waterford.A. (David Walsh) W/O to Clare

    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

     

    Thursday February 7th    Venue; Kilcolman [OIC T O Flaherty]   Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    S/F: Diamond Master A Singles: Clare.A. (Pat Donnellan) Bt Limerick.A. (Donal O’ Connor) 21/8 21/8

    Final: O35A Singles: Clare (Pat Nolan)  Bt  Limerick.A.(Keith Heelan) 21/19 21/15

    _______________________________________________________________________

    Thursday February 7th    Venue; Cashel [OIC D Moloney]   Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    S/F: Emerald Master A Singles: Cork A John Herlihy Bt Clare.A. (John Cawley) 21/17 21/8

    _______________________________________________________________________

    Thursday February 7th      Venue; Liscarroll [OIC J Hedigan]     Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    S/F: Diamond Master A Singles: Cork.A. (Gerry Guiney) Bt Tipperary.A. (Tony O’ Flaherty) 21/13 21/6

    S/F: Diamond Master B Singles: Limerick.A. (Seamus Donovan) Bt Kerry.A. (Dermot Casey) 21/6 21/6

    _______________________________________________________________________

    Friday February 8th      Venue; Mallow [OIC D Carroll]   Commencing 8.00pm

    _______________________________________________________________________

    S/F: Silver Master A Singles: Cork.A. (Denis Quinn) v Tipperary.B. (John Corbett)                                   

    _______________________________________________________________________

    Friday February 8th         Venue; Nenagh [OIC E Spillane]      Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    S/F: Silver Master B Singles: Tipperary.A. (John Kennedy) v Limerick.B. (Paulo di Capatani) W/O to Tipp                                                    

    _______________________________________________________________________

    Friday February 8th      Venue; Tulla [OIC J Corbett]          Commencing 7.30pm

    ______________________________________________________________________

    S/F: Ladies Intermediate Singles: Tipperary.A. (Sinead Meagher) Bt Clare.B. (Clodagh Nash)  21/17 21/17                                                                                                                                                                                        ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------                                                                                                                                                                                         Friday Feb 8th in Broadford @ 7.30    (Changed from Mallow on Thursday)                                              S/F Golden Masters B Singles Cork A (Kieran Noonan) V Lk B (Denis Mc Carthy

    _______________________________________________________________________

    Sunday February 10th          Venue; Nenagh                        Commencing 12 Noon

    _______________________________________________________________________

    Q/F: Ladies  B Junior Singles:Tipp A (Siobhan Prentice)  Bt   Cork.A.(Brid Horgan) 21/12 21/10

    _______________________________________________________________________

    Monday February 11th       Venue; Galbally [OIC T Donegan]     Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    Final: Master B Singles: Tipperary.B. (Willie Cahill) or Limerick.A. (Burt Henley) v Tipperary.A. (Brian O’ Brien)

    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Monday February 11th    Venue; Tuamgraney [OIC S Walsh]     Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    S/F: Golden Master B Singles: Limerick.A. (John Ryan) v Clare.A. (Michael Hogan)

    S/F: Emerald Master B Singles: Tipperary.B. (Christy Griffin) v Limerick.A. (Tim O’ Shea)

    _______________________________________________________________________

    Tuesday February 12th                Venue; TBA                  Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    S/F: O35B Singles: Cork.A.(Hugh Carolan) or Clare.B. (Shane Walsh) v Limerick.A. (Wesley Butterfield)

    S/F: O35B Singles: Kerry.A. (Danny Riordan) or Cork.B. (Patrick Buckley) v Tipperary.B. (Aidan Supple)

    _______________________________________________________________________

    Tuesday February 12th      Venue; Cappagh [OIC D Hayes]        Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    Final: Golden Master A Singles: Tipperary.A. (Pat O’ Flaherty) v Limerick.A. (Tomas Donegan)

    _______________________________________________________________________

    Tuesday February 12th    Venue; Liscarroll [OIC J Hedigan]   Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    S/F: Emerald Master B Singles: Tipperary.A. (Martin Ryan) v Kerry.A. (Pat Lacey)

    _______________________________________________________________________

    Wednesday February 13th    Venue; Glenbeigh or Ballydesmond Commencing 8.00pm

    _______________________________________________________________________

    Final: Master A Singles: Kerry.A.(Dominick Lynch) or Limerick.B. (JP O’ Connor) v Kerry.B. (JohnJoe Quirke)

    _______________________________________________________________________

    Friday February 15th      Venue; Cappagh [OIC D Hayes]        Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

     

    S/F: Minor Singles: Cork.B. (Luke Barrett) v Clare.A. (Mark Rodgers)

    _______________________________________________________________________

    Friday February 15th          Venue; TBA                        Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    S/F: Ladies B Junior Singles:  Tipperary.A. (Siobhan Prentice) v Limerick.A. (Brigid Quish)

    _______________________________________________________________________

      TBA                                               Venue;                              Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    Final: Minor Singles: Cork.A. (Cian O’ Driscoll) or Tipperary.A. (Conor O’ Dwyer) v Cork.B. (Luke Barrett) or Clare.A. (Mark Rodgers) 

    _______________________________________________________________________

                                                       Venue;                                     Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    Final: U21 Singles: Tipperary.A. (Jason English) or Limerick.A. (Nigel O’ Callaghan) v Cork.A. (Michael O’ Malley)

    _______________________________________________________________________

                                                  Venue;                                               Commencing 7.30pm

    _________________________________________________

    Final: Junior B Singles: Tipperary.A. (Aidan O’ Flaherty) or Waterford.A. (Charlie McDonagh) v Kerry.A.(Daire Keane) or Clare.A. (Glenn Murray)

    ____________________________________________________________________     Venue;                           Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    Final: Intermediate Singles: Kerry.A. (Jack O’ Shea) or Clare.A. (Tiernan Agnew) v Clare.B.(Colin Corbett) or Waterford.A. (David Walsh)

    Final: Junior Singles: Cork.B.(Dale Cusack) or Clare.A. (Fergal Coughlan Jnr) v Cork.A.(Conor Walsh) or Limerick.B. (Evan Murphy)

    _______________________________________________________________________

    Friday 11th Feb                     Venue;     Broadford                     Commencing 11AM

    _______________________________________________________________________

    S/F: Ladies Junior B Singles: Limerick.A. (Cathy Foley) Bt TipperarB.A. (Eleanor Percy) 21/18, 21/8

    _______________________________________________________________________

     



  • Fixture List 3

                                           _______________

                                          

    [Results of games should be text to D Hayes at 087 2442604

    & P Collins at 087 2615406 on the Night of Game]

    _______________________________________________________________________    

    Monday February 4th      Venue; Ballyporeen [OIC J Corbett]   Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    S/F: Minor Singles: Cork.A. (Cian O’ Driscoll) v Tipperary.A. (Conor O’ Dwyer)

    _______________________________________________________________________

    Monday February 4th              Venue; Silvermines             Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    Q/F: Silver Master B Singles: Cork.A. (Michael Lenihan) v Tipperary.A. (John Kennedy)  W/O to Tipp

    _______________________________________________________________________

    Tuesday February 5th      Venue; Mallow [OIC D Carroll]   Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    S/F: Junior B Singles: Tipperary.A. (Aidan O’ Flaherty) v Waterford.A. (Charlie McDonagh)

    S/F: Silver Master A Singles: Cork.A. (Denis Quinn) v Tipperary.B. (John Corbett)

    _______________________________________________________________________

    Tuesday February 5th      Venue; Ballymacelligott           Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    Q/F: O35B Singles: Kerry.A. (Danny Riordan) v Cork.B. (Kieran Buckley)

    _______________________________________________________________________

    Tuesday February 5th      Venue; Broadford [OIC S Murphy]   Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    S/F: Intermediate Singles: Kerry.A. (Jack O’ Shea) v Clare.A. (Tiernan Agnew)

    S/F: Junior Singles: Cork.B.(Dale Cusack) v Clare.A. (Fergal Coughlan Jnr)

    _______________________________________________________________________

    Tuesday February 5th    Venue; Liscarroll [OIC J Hedigan]   Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    S/F: Master B Singles: Cork.A.(Vincent O’ Brien) v Tipperary.A. (Brian O’ Brien)  W/O to Tipp

    S/F: Emerald Master B Singles: Tipperary.A. (Martin Ryan) v Kerry.A. (Pat Lacey) This game changed to Tuesday 12th.

    _______________________________________________________________________

    Tuesday February 5th      Venue; Tuamgraney                  Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    Q/F: O35B Singles: Cork.A.(Hugh Carolan) v Clare.B. (Shane Walsh)

    _______________________________________________________________________

    Wednesday February 6th    Venue; Mallow [OIC D Carroll]   Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    S/F: Silver Master B Singles: Cork.B.(Philip O’ Carroll) v Limerick.A. (Mike O’ Connor)

    S/F: Golden Master B Singles: Cork.A. (Kieran Noonan) v Limerick.B. (Denis McCarthy)

    _______________________________________________________________________

    Wednesday February 6th    Venue; Ballydesmond [OIC D Quinn]   Commencing 7.30pm

    ______________________________________________________________________ 

    S/F: Junior Singles: Cork.A.(Conor Walsh) v Limerick.B. (Evan Murphy)

    ______________________________________________________________________ 

    Wednesday February 6th          Venue; Nenagh                        Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    Q/F: Ladies  B Junior Singles: Cork.A.(Brid Horgan) v Tipperary.A. (Siobhan Prentice)

    _______________________________________________________________________

    Wednesday February 6th    Venue; Cappagh [OIC D Hayes]   Commencing 8.00pm

    _______________________________________________________________________

    S/F: Master A Singles: Kerry.A.(Dominick Lynch) v Limerick.B. (JP O’ Connor)

    S/F: Junior B Singles: Kerry.A.(Daire Keane) v Clare.A. (Glenn Murray)

    _______________________________________________________________________

    Wednesday February 6th      Venue; Cashel [OIC D Moloney]   Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    S/F: U21 Singles: Cork.A. (Michael O’ Malley) v Tipperary.B. (Jerome Cahill)  W/O to Cork

    S/F: U21 Singles: Tipperary.A. (Jason English) v Limerick.A. (Nigel O’ Callaghan)

    ______________________________________________________________________ 

    Wednesday February 6th       Venue; Galbally [OIC T Donegan     Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    S/F: Intermediate Singles: Clare.B.(Colin Corbett) v Waterford.A. (David Walsh)

    S/F: Master B Singles: Tipperary.B. (Willie Cahill) v Limerick.A. (Burt Henley)

    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Wednesday February 6th      Venue; Kilkishen [OIC P Donnellan]   Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    S/F: Diamond Master B Singles: Tipperary.A. (Jim Quinn) v Limerick.A. (Jimmy Fanning)  W/O to Tipp

    S/F: O70S: Clare.A. (Jimmy Walsh) v Tipperary.A. (Jim Ryan)  W/O to Tipp

    _______________________________________________________________________

    Thursday February 7th    Venue; Kilcolman [OIC T O Flaherty]   Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    S/F: Diamond Master A Singles: Clare.A. (Pat Donnellan) v Limerick.A. (Donal O’ Connor)

    Final: O35A Singles: Limerick.A.(Keith Heelan) v Clare.A. (Pat Nolan)

    _______________________________________________________________________

    Thursday February 7th    Venue; Cashel [OIC D Moloney]   Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    S/F: Emerald Master A Singles: Clare.A. (John Cawley) v Cork.A. (John Herlihy)

    _______________________________________________________________________

    Thursday February 7th      Venue; Liscarroll [OIC J Hedigan]     Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    S/F: Diamond Master A Singles: Cork.A. (Gerry Guiney) v Tipperary.A. (Tony O’ Flaherty)

    S/F: Diamond Master B Singles: Limerick.A. (Seamus Donovan) v Kerry.A. (Dermot Casey)

    _______________________________________________________________________

    Friday February 8th      Venue; Liscarroll or Kilcolman          Commencing 7.30pm

    ______________________________________________________________________ 

    S/F: Silver Master B Singles: Cork.A. (Michael Lenihan) or Tipperary.A. (John Kennedy) v Limerick.B. (Paulo di Capatani)

    _______________________________________________________________________

    Friday February 8th      Venue; Tulla [OIC J Corbett]          Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    S/F: Ladies Intermediate Singles: Tipperary.A. (Sinead Meagher) v Clare.B. (Clodagh Nash)

    _______________________________________________________________________

    Monday February 11th    Venue; Tuamgraney [OIC S Walsh]     Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    S/F: Golden Master B Singles: Limerick.A. (John Ryan) v Clare.A. (Michael Hogan)

    S/F: Emerald Master B Singles: Tipperary.B. (Christy Griffin) v Limerick.A. (Tim O’ Shea)

    _______________________________________________________________________

    Tuesday February 12th                Venue; TBA                  Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    S/F: O35B Singles: Cork.A.(Hugh Carolan) or Clare.B. (Shane Walsh) v Limerick.A. (Wesley Butterfield)

    S/F: O35B Singles: Kerry.A. (Danny Riordan) or Cork.B. (Kieran Buckley) v Tipperary.B. (Aidan Supple)

    _______________________________________________________________________

    Day &  Venue; TBA                        Commencing 7.30pm

    ___________________________________________________________________

    S/F: Ladies B Junior Singles: Cork.A.(Brid Horgan) or Tipperary.A. (Siobhan Prentice) v Limerick.A. (Brigid Quish)

    _______________________________________________________________________

    Wednesday February 13th      Venue; Cappagh [OIC T Hayes]        Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    S/F: Ladies Junior B Singles: Limerick.A. (Cathy Foley) v TipperarB.A. (Eleanor Percy)

    _______________________________________________________________________

    Friday February 15th      Venue; Cappagh [OIC D Hayes]        Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    Final: Golden Master A Singles: Tipperary.A. (Pat O’ Flaherty) v Limerick.A. (Tomas Donegan)

    S/F: Minor Singles: Cork.B. (Luke Barrett) v Clare.A. (Mark Rodgers)

    _______________________________________________________________________

     

  • MUNSTER 40/20 CHAMPIONSHIP 2019 

    Fixture List 2

    [Results of games should be text to D Hayes at 087 2442604

    & P Collins at 087 2615406 on the Night of Game]

    _______________________________________________________________________ 

    Friday January 25th                  Venue; Mallow                Commencing 7.30pm

    ______________________________________________________________________

    Junior B Singles:    Cork B Gearoid O Connell Bt Waterford.B. (Oisin Hallahan) 21/13 21/16

    Q/F: Junior Singles: Cork.B. (Dale Cusack) Bt Waterford.B. (Kavan O’ Keeffe)  21/13, 21/9

    ______________________________________________________________________

    Sunday January 27th            Venue; Broadford                 Commencing 2.00pm

    ______________________________________________________________________

    Q/F: Junior Singles: Limerick.A. (Evan Murphy) v Waterford.A.(Anthony Fitzgerald)

    ______________________________________________________________________ 

    Sunday January 27th                Venue; Glenbeigh                Commencing 2.00pm

    _______________________________________________________________________

    Q/F: Minor Singles: Cork.B. (Luke Barrett) v Kerry.A.(Tommy Quirke)

    _______________________________________________________________________

    Sunday January 27th Venue;          Newmarket on Fergus       Commencing 2.00pm

    _______________________________________________________________________

    Q/F: Junior B Singles: Clare.A. (Glenn Murray) bt Limerick.A.(Ben Walshe) 21/10 21/7

    _______________________________________________________________________

    Sunday January 27th     Venue; Ballymacelligott               Commencing 2.00pm

    _______________________________________________________________________

    Q/F: Junior B Singles: Kerry.B. (Clive Counihan) v Waterford.A.(Charlie McDonagh)

    _______________________________________________________________________

    Sunday January 27th            Venue; Clooney                          Commencing 2.00pm

    _______________________________________________________________________

    Q/F: Junior Singles: Clare.A. (Fergal Coughlan Jnr) Bt Limerick.A. (Paul Hedderman) 21/11 21/12

    _______________________________________________________________________

    Monday January 28th           Venue;  Tuamgraney        Commencing 8.00pm

    _______________________________________________________________________

    Q/F: Minor Singles:  Tipp  Conor O Dwyer Bt  Clare.B. (Sean Doyle) Retired Inj

    _______________________________________________________________________

    Monday January 28th                   Venue; Mallow                Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    Q/F: Junior Singles: Clare.B. (Cathair Agnew) v Cork.A. (Conor Walsh)

    _______________________________________________________________________

    Tuesday January 29th             Venue; Galbally                Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    Q/F: Golden Master B Singles: Tipperary.B. (Paul Maher) SCR v Limerick.A.(John Ryan) W/O to Limerick

    _______________________________________________________________________

    Tuesday January 29th             Venue; Carrick on Suir                Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    Q/F: Golden Master B Singles: Tipperary.A. (Paul Robinson) v Limerick.B.(Denis McCarthy)

    _______________________________________________________________________

    Tuesday January 29th                      Venue; Conna                Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    Q/F: Golden Master B Singles: Cork.A. (Kieran Noonan) v Clare.B.(John Nihill) W/O to Cork)

    _______________________________________________________________________

    Wednesday January 30th       Venue; Dungarvan or Ballymac Commencing 2.00pm

    _______________________________________________________________________

    Q/F: Junior B Singles: Waterford.B. (Oisin Hallahan) or Cork.B. (Gearoid O’ Connell) v Kerry.A.(Daire Keane)

    _______________________________________________________________________

    Wednesday January 30th                Venue; Boherbue           Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    Q/F: Junior B Singles: Tipperary.A. (Aidan O’ Flaherty) bt Cork.A.(Shane Flynn) 14/21 21/20 21/18

    _______________________________________________________________________

    Wednesday January 30th                    Venue; Mallow                   Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    Q/F: Intermediate Singles: Clare Colin Corbett Bt  Cork.A. (David Walsh) 21/14 21/17

    Q/F: Master B Singles: Tipperary.B. (Willie Cahill) v Cork.B.(Paul Walsh)

    _______________________________________________________________________

    Wednesday January 30th                    Venue; Conna                   Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    O35B Singles: Cork.B. (Patrick Buckley) v Waterford.B.(Philip Butler)  W/O to Cork

    _______________________________________________________________________

    Wednesday January 30th                    Venue; Nenagh                   Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    O35B Singles: Clare.B. (Shane Walsh) v Tipperary.A.(Michael McNamara)  W/O to Clare

    ______________________________________________________________________

    Wednesday January 30th           Venue; Newmarket on Fergus   Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    Q/F: O35B Singles:Aiden Supple (Tipp) Bt  Clare.A. (John Kirby) 21/12 21/1

    Q/F: Golden Master B Singles: Clare.A. (Michael Hogan) v Cork.B. (Michael Keating) W/O to Clare

    _______________________________________________________________________

    Wednesday January 30th                    Venue; Dungarvan            Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    Q/F: O35B Singles: (Wesley Butterfield). Bt (Gary McCarthy) 21/10 21/18

    _______________________________________________________________________

    Wednesday January 30th     Venue; Ballydesmond [OIC D Quinn] Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    Q/F: Master A Singles: Cork.A. (Jamie O’ Donnell) v Kerry.B.(JohnJoe Quirke)

    Q/F: Silver Master B Singles: Cork.A. (Philip O’ Carroll) v Kerry.A. (Michael Scanlon)  W/O to Cork

    _______________________________________________________________________

    Wednesday January 30th     Venue; Silvermines                   Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    Q/F: Master B Singles: Tipperary.A. (Brian O’ Brien) Bt Limerick.B.(Mike Curtin) 21/1 21/6

    Q/F: Diamond Master B Singles: Cork.A. (Dave Stack) v Tipperary.A. (Jim Quinn) W/O to Tipp

    _______________________________________________________________________

     

    Fixture List 1

                   

    _______________________________________________________________________  

    Wednesday January 23rd           Venue; Ballinahinch            Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    Junior B Singles: Clare.A. (Glenn Murray)  Bt  Tipperary.B. (Liam Bradshaw) 21/8 21/16

    ________

    Wednesday January 23rd                 Venue; Nenagh                    Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    Q/F: Minor Singles: Clare.A. (Mark Rodgers) v Tipperary.B.(Cormac Donehy)  W/O to Clare

    _______________________________________________________________________

    Wednesday January 23rd             Venue;  Tuamgraney        Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    Q/F: Minor Singles: Clare.B. (Sean Doyle) v Tipperary.A.(Conor O’ Dwyer)

    _______________________________________________________________________

    Wednesday January 23rd           Venue; Ballyporeen                 Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    Junior Singles: Clare.A. (Fergal Coughlan Jnr) Bt  Tipperary.B.(Mikey Maher)  9/21,21/9,21/18

    _______________________________________________________________________

    Wednesday January 23rd                   Venue; Kilcoleman          Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

     Junior B Singles: (Tipp A) Aiden O Flaherty  Bt  Clare.B. (Shane Hayes) 21/9 21/10

    _______________________________________________________________________  

    Wednesday January 23rd           Venue; Kilkishen                 Commencing 7.30pm

    _______________________________________________________________________

    Junior Singles: Clare.B. (Cathair Agnew) Bt Tipperary.A.(Declan Gleeso) 21/14, 21/11

    Q/F: Diamond Master A Singles: Clare.A. (Pat Donnellan) v Tipperary.B. (Gerry Foley)  No Show Tipp

    _______________________________________________________________________

    _____


  • _______________________________________________________________


  • ===============================================================================
  • 2018
  • MD Kilkenny (Billy O'Neill/Ciaran Cooney) dft Cork (Conor Walsh/Cian O’Driscoll) 21-11, 10-21, 21-10
  • U21D Galway (Diarmuid Mulkerrins/Cian Ó Conghaille) dft Kilkenny (Dylan Caulfield/Padraig Cooney) 21-17, 21-12
  • JBD Kildare (Myles Carroll/Jamie Balfe) dft Cork (David Walsh/John Hurley) 21-10, 21-12
  • JD Cavan (Paul Fitzpatrick/Cormac McMahon) dft Tipperary (John Ferncombe/Sean Maher) 21-17, 21-9
  • ID Wexford (Galen Riordan/Keith Armstrong) dft Cork (Daniel Relihan/Michael Hedigan) 21-19, 21-18
  • O35AD Offaly (David Hope/Noel Murphy) dft Mayo (Joe McCann/Joe Dowling) 21-18, 21-8
  • O35BD Wexford (Paddy Haughton/Matthew Hynes) dft Cork (Donnacha O’Dea/Philip O’Carroll) 21-19, 21-12
  • MAD Tipperary (Paul Mullins/Eddie Farrell) dft Wexford (Gavin Buggy/John Roche) 17-21, 21-17, 21-19
  • MBD Limerick (Patrick Frawley/Burt Henley) dft Kilkenny (John Morrissey/William Murphy) 15-21, 21-15, 21-15
  • SMAD Tipperary (David Moloney/John O’Donoghue) dft Dublin (Connor Maxwell/Mick O’Donnell) 21-15, 21-8
  • SMBD Monaghan (Michael Clerkin/John McGeough) dft Mayo (Seamus Grier/Kevin Cox) 18-21, 21-20, 21-13
  • GMAD Meath (Tom Sheridan/John Leahy) dft Tipperary (Kevin Mullins/Adrian Johnson) 21-11, 21-12
  • GMBD Wexford (Tommy Armstrong/Padraig Devereux) dft Tipperary (Brendan Ryan/Willie Burke) 21-14, 21-10
  • EMAD Kilkenny (Philly Parsons/Eamonn Purcell) dft Cork (John Herlihy/John Hedigan) 21-16, 9-21, 21-17
  • EMBD Galway (Willie Corcoran/Mike Shaughnessy) dft Wexford (Nicky Casey/Jimmy Mythen) 18-21, 21-7, 21-15
  • DMAD Kilkenny (Johnny Brennan/Joe Hennessy) dft Tipperary (Billy Mullins/Pakie Mullins) 7-21, 21-14, 21-12
  • DMBD Wexford (Miley Byrne/Aidan Sinnott) dft Mayo (Pat Hayes/Tom Prendergast) 21-9, 21-0
  • RMD Dublin Tipperary (Paddy Collins/Jim Ryan)  Dft (Eugene Kennedy/Vinnie Farrelly)  2-21  21-11, 21-19
  • O70D Kildare (Anthony Campbell/Dermot Howard) dft Mayo (Matt Coady/Sean Ryder) 21-14, 21-0
  • LJBD Sligo (Laura Finn/Sara Coleman) W/O Kilkenny (Margaret Purcell/Caoimhe O'Shea) inj.
  • LJD Tipperary (Sinead Meagher/Laura Shinners) dft Dublin (Meadhbh Ní Dhálaigh/Lisa McKenna) 21-11, 21-5


MUNSTER 40/20 INTER/CLUB CHAMPIONSHIP FIXTURES 2018.

 

All games are to 15 Aces.

 

JUNIOR B:

 

Q/Finals: Thursday November 1st @ 7.30pm 

 

A Bohermore A v Ballydesmond in Mallow

 

B Hospital v Newmarket on Fergus in Tuamgraney

 

C Silvermines v Bohermore B in Tulla

 

D Friary/Abbeyside v Liscarroll in Cashel

 

Semi-Finals: Tuesday November 6th @7.00pm

 

A v B in Broadford

 

C v D in Galbally

 

Final: Friday November 9th  in TBA @ 7.30pm   

 

 

JUNIOR:

 

Semi-Final: Monday November 5th at 7.30pm.

 

Broadford v Boherbue in Galbally

 

Kilworth v Newmarket on Fergus in Liscarroll

 

Final: Friday November 9th in TBA at 7.30pm

 

Broadford or Boherbue v Kilworth or Newmarket on Fergus 

 

 

OPEN:

 

Final: Thursday November 8th  in Ballydesmond @ 7.30pm    

 

Glenbeigh v Mallow  

 


Myclubshop.ie All Ireland 60x30 Championships Weekend 2 (Doubles) Finals

Fixtures 2018

 

Please Note:

·         Players competing in All Ireland Finals must wear their County Colours.

·         Referees will be reporting any issues with players not conforming to these rules and the appropriate fines will be imposed.

 

Saturday 20th October

Clonmel, Tipperary     OIC Ken Conway (087 6784510)   At 2pm

GMAD    Tipperary (Kevin Mullins/Adrian Johnson) v Meath (Tom Sheridan/John Leahy)

 

Saturday 27th October

Fahy, Offaly                OIC David Hope (085 7119172)   At 2pm

LJBD       Sligo (Laura Finn/Sara Coleman) v Kilkenny (Margaret Purcell/Caoimhe O'Shea)

 

Crinkle, Offaly                        OIC Kevin Cooke (087 6423846)   At 12 noon

MBD       Limerick (Patrick Frawley/Burt Henley) v Kilkenny (John Morrissey/William Murphy)

DMAD    Tipperary (Billy Mullins/Pakie Mullins) v Kilkenny (Johnny Brennan/Joe Hennessy)

 

 

Sunday 28th October

Crinkle, Offaly                        OIC Kevin Cooke (087 6423846)   At 12 noon

U21D      Galway (Diarmuid Mulkerrins/Cian Ó Conghaille) v Kilkenny (Dylan Caulfield/Padraig Cooney)

JD          Tipperary (John Ferncombe/Sean Maher) v Cavan (Paul Fitzpatrick/Cormac McMahon)

SMAD    Tipperary (David Moloney/John O’Donoghue) v Dublin (Connor Maxwell/Mick O’Donnell)

 

Clonmel, Tipperary     OIC Ken Conway (087 6784510)   At 1pm

O35BD   Cork (Donnacha O’Dea/Philip O’Carroll) v Wexford (Paddy Haughton/Matthew Hynes)

 

St. Coman’s, Roscommon       OIC Glenn Walsh (087 6754468)   At 2pm

O35AD    Mayo (Joe McCann/Joe Dowling) v Offaly (David Hope/Noel Murphy)

SMBD    Mayo (Seamus Grier/Kevin Cox) v Monaghan (Michael Clerkin/John McGeough)

 

Talbot’s Inch, Kilkenny           OIC Seamus Reade (086 8341172)   At 12 noon

GMBD    Tipperary (Brendan Ryan/Willie Burke) v Wexford (Tommy Armstrong/Padraig Devereux)

RMD      Tipperary (Paddy Collins/Jim Ryan) v Dublin (Eugene Kennedy/Vinnie Farrelly)

 

Mullingar, Westmeath            OIC Robert McCarthy (087 6998085)   At 12 noon

DMBD    Mayo (Pat Hayes/Tom Prendergast) v Wexford (Miley Byrne/Aidan Sinnott)

EMBD    Galway (Willie Corcoran/Mike Shaughnessy) v Wexford (Nicky Casey/Jimmy Mythen)

O70D    Mayo (Matt Coady/Sean Ryder) v Kildare (Anthony Campbell/Dermot Howard) 

 

Garryhill, Carlow                    OIC Daniel Fenlon (086 0889376)   At 12 noon

LJD       Tipperary (Sinead Meagher/Laura Shinners) v Dublin (Meadhbh Ní Dhálaigh/Lisa McKenna)

MAD       Tipperary (Paul Mullins/Eddie Farrell) v Wexford (Gavin Buggy/John Roche)

 

TBC on Monday

EMAD     Cork (John Herlihy/John Hedigan) v Kilkenny or Cavan

JBD        Cork (David Walsh/John Hurley) v Kildare (Myles Carroll/Jamie Balfe)

 

 

==============================================

Scroll Down for Singles All-Ireland Results

Myclubshop.ie All Ireland 60x30 Championships Weekend 2 (Doubles)

Semi-Finals Fixtures – Connacht v Munster

Please Note:

·         Players competing in All Ireland Semi Finals must wear their County Colours.

·         Referees will be reporting any issues with players not conforming to these rules and the appropriate fines will be imposed.

 

Sunday 7th October

St. Comans, Roscommon        OIC Glenn Walsh (087 6754468)   At 1pm

O35BD   Roscommon (Phillip O’Connor/Paul Kelly) v Cork (Donnacha O’Dea/Philip O’Carroll)

 

Friday 12th October
Castlebar, Mayo                     OIC Paul Gavin (087 7985522)   At 8pm
SMAD     Mayo (Jason Judge/Michael Ginley) v Tipperary (David Moloney/John O’Donoghue) W/O to Tipp

Saturday 13th October

Collooney, Sligo                     OIC Martin Brannigan (087 4108411)   At 1pm

MBD       Sligo (Michael Bruen/Gerry Coleman) v Limerick (Patrick Frawley/Burt Henley)win for Limerick 21/0, 21/5

 

Moycullen, Galway                OIC Tony Audley (087 2267972)   At 1pm

MD        Galway (Fiachra Mulkerrins/Paul Conneeley) v Cork (Conor Walsh/Cian O’ Driscoll)

JBD        Galway (John Ward/Nevan McCartan) v Cork (David Walsh/John Hurley)

 

Castlebar, Mayo                     OIC Paul Gavin (087 7985522)   At 1pm

DMAD    Mayo (Kevin Geraghty/Pat Hopkins) v Tipperary (Billy Mullins/Pakie Mullins) 

win for Tipp 21/9 21/0

 

Ballina, Tipperary                   OIC Paddy Collins (087 2615406)   At 1pm

RMD      Tipperary (Paddy Collins/Jim Ryan) v Galway (Morgan Darcy/John Kelehan) win for Tipp 21/13, 21/7

LJBD      Limerick (Brigid Quish/Leanne O’ Brien) v Sligo (Laura Finn/Sara Coleman)

 

Dungarvan, Waterford           OIC David McAndrew (087 9650987)   At 1pm

IS         Waterford (Philip Butler) v Galway (Kevin Craddock)

 

Ballymaceligott, Kerry            OIC Danny Riordan (087 6226058)   At 1pm

O35AD   Kerry (Dominick Lynch/JohnJoe Quirke) v Mayo (Joe McCann/Joe Dowling)

 

Cullen, Cork                              OIC Rory O’Sullivan (086 0585704)   At 1pm

EMAD    Cork (John Herlihy/John Hedigan) v Galway (Jimmy Connaughton/Martin Ward)

 

Sunday 14th October

Castlebar, Mayo                     OIC Paul Gavin (087 7985522)   At 1pm   

GMBD    Mayo (Paul Gavin/Pat Moylette) v Tipperary (Brendan Ryan/Willie Burke)    win for tipp 21/17, 8/21, 21/19     

 

Clonmel, Tipperary                OIC Ken Conway (087 6784510)   At 1pm

MAD      Tipperary (Paul Mullins/Eddie Farrell) Bt Mayo (Paul Flynn/Vinnie Moran) 21/10, 20/21, 21/12

GMAD    Tipperary (Kevin Mullins/Adrian Johnson) v Sligo (Francis McCann/Martin Cooney) W/O to Tipp

 

Cashel, Tipperary                  OIC John Ferncombe (086 2367686)   At 1pm

U21D     Tipperary (Jerome Cahill/James Prentice) v Galway (Diarmuid Mulkerrins/Cian Ó Conghaille)  win for galway

JD         Tipperary (John Ferncombe/Sean Maher) bt Roscommon (Denis Creaton/Sean Jennings)19/21, 21/19, 21/18

 

Byes to All Ireland Finals

SMBD    Mayo (Seamus Grier/Kevin Cox)

DMBD    Mayo (Pat Hayes/Tom Prendergast)

EMBD    Galway (Willie Corcoran/Mike Shaughnessy)

O70D    Mayo (Matt Coady/Sean Ryder)              

LJD       Tipperary (Sinead Meagher/Laura Shinners)

 

No Competition (Only 1 Entry)

LID       Roscommon (Fiona Tully/Siobhan Tully)

 

No Entries

LMD       

 

              Gaa-handball-logo                        myclubshop

Myclubshop.ie All Ireland 60x30 Championships Weekend 2 (Doubles)

Semi-Finals Fixtures – Leinster v Ulster

Please Note:

·         Players competing in All Ireland Semi Finals must wear their County Colours.

·         Referees will be reporting any issues with players not conforming to these rules and the appropriate fines will be imposed.

 

Tuesday 9th October

Kilfane, Kilkenny                    OIC Tom O’Keeffe (087 6547281)   At 8pm

U21D     Kilkenny (Dylan Caulfield/Padraig Cooney) v Cavan (Cian McManus/Caolan Smith)

 

Friday 12th October

Kingscourt, Cavan                  OIC Michael Finnegan (087 9614884)   At 8pm

MD        Cavan (Conor Owens/Adam Crosbie) v Kilkenny (Billy O'Neill/Ciaran Cooney)

 

Saturday 13th October

Clogh, Kilkenny                       OIC Josephine Cooney (087 9207047)   At 1pm

IS         Kilkenny (Brian Mahon) v Tyrone (Ryan Mullan)

 

Croke Park HC, Dublin           OIC Frank Daly (087 2247379)   At 12 noon

JD         Dublin (Michael Carrie/Adrian Benson) v Cavan (Paul Fitzpatrick/Cormac McMahon)

 

Talbot’s Inch, Kilkenny           OIC Seamus Reade (086 8341172)   At 1pm

EMAD    Kilkenny (Philly Parsons/Eamonn Purcell) v Cavan (Joe Dillon Sr/Michael Brady)

 

Kingscourt, Cavan                  OIC Michael Finnegan (087 9614884)   At 1pm

O70D    Cavan (Greg Sheridan/Patsy Hand) v Kildare (Anthony Campbell/Dermot Howard)

JBD       Cavan (Joe Dillon Jr/Cillian O'Reilly) v Kildare (Myles Carroll/Jamie Balfe)

MBD      Down (Barrie McCoy/Shane Kelly) v Kilkenny (John Morrissey/William Murphy)

 

Byes to All Ireland Finals

O35AD   Offaly (David Hope/Noel Murphy)

O35BD   Wexford (Paddy Haughton/Matthew Hynes)

MAD      Wexford (Gavin Buggy/John Roche)

SMAD    Dublin (Connor Maxwell/Mick O’Donnell)

SMBD    Monaghan (Michael Clerkin/John McGeough)

GMAD    Meath (Tom Sheridan/John Leahy)

GMBD    Wexford (Tommy Armstrong/Padraig Devereux)

DMAD    Kilkenny (Johnny Brennan/Joe Hennessy)

DMBD    Wexford (Miley Byrne/Aidan Sinnott)

EMBD    Wexford (Nicky Casey/Jimmy Mythen)

RMD      Dublin (Eugene Kennedy/Vinnie Farrelly)

 

LJBD      Kilkenny (Margaret Purcell/Caoimhe O'Shea)

LJD       Dublin (Meadhbh Ní Dhálaigh/Lisa McKenna)

 

No Competition (Only 1 Entry)

LMD      Kildare (Leah Doyle/Molly Dagg)

 

No Entries

LID       No Entry

 ================================================

Myclubshop.ie All Ireland 60x30 Championships Weekend 1 (Singles) Finals

Fixtures 2018

 

·         MS Kilkenny (Jack Holden) dft Kerry (Daire Keane) 21-12, 21-8

·         U21S Galway (Diarmuid Mulkerrins) dft Kilkenny (Dylan Caulfield) 21-6, 21-5

·         JBS Cork (David Walsh) dft Kildare (Myles Carroll) 20-21, 21-18, 21-7

·         JS Wicklow (Christopher Doyle) dft Tipperary (Kevin Dempsey)

·         O35AS Offaly (David Hope) dft Kerry (Dominic Lynch) 21-6, 21-11

·         O35BS Wexford (Paddy Haughton) dft Limerick (Keith Heelan) 21-10, 17-21, 21-8

·         MAS Wexford (Gavin Buggy) dft Tipperary (Paul Mullins) 14-21, 21-16, 21-16

·         MBS Roscommon (Sean Jennings) dft Kildare (Gavin Grace) 12-21, 21-6, 21-7

·         SMAS Tipperary (David Moloney) dft Dublin (Conor Maxwell)

·         SMBS Offaly (Sean Ryan) dft Limerick (Mike O’Connor) 21-2, 21-19

·         GMAS Meath (Tom Sheridan) dft Sligo (Martin Cooney) 21-5, 21-9

·         GMBS Limerick (Denis McCarthy) dft Kildare (Jamie Travis) 21-10, 15-21, 21-1

·         DMAS Tipperary (Billy Mullins) dft Kilkenny (Johnny Brennan) 21-5, 21-12

·         DMBS Wexford (Brendan Murphy) dft Sligo (Peter Davey) 21-1, 21-4

·         EMAS Westmeath (Robbie McCarthy) dft Sligo (Francis McCann) 21-3, 21-11

·         EMBS Wexford (Stephen Murphy) dft Galway (Willie Corcoran) 21-19, 21-11

·         RMS Carlow (John Rossiter) dft Mayo (Martin Cronin) 21-5, 21-5

·         O70S Wexford (Ned Buggy) dft Mayo (Matt Coady) 21-13, 21-9

·         LMS Kildare (Leah Doyle) dft Galway (Niamh Heffernan) 21-12, 21-1

·         LJBS Sligo (Laura Finn) dft Kilkenny (Margaret Purcell) 21-6, 21-4

·         LJS Tipperary (Sinead Meagher) dft Kilkenny (Dearbhail O’Keeffe) 21-10, 21-3

·         LIS Roscommon (Fiona Tully) dft Westmeath (Aoife McCarthy) 7-21, 21-20, 21-9

·         ID Wexford (Galen Riordan/Keith Armstrong) dft Cork (Daniel Relihan/Michael Hedigan) 21-19, 21-18

 


==========================

Myclubshop.ie All Ireland 60x30 Championships Weekend 1 (Singles)

Semi-Finals Fixtures – Connacht v Munster

 

Please Note:

·         Players competing in All Ireland Semi Finals must wear their County Colours.

·         Referees will be reporting any issues with players not conforming to these rules and the appropriate fines will be imposed.

 

Saturday 22nd September

Ballymote, Sligo           OIC Francis McCann (087 2651610)   At 1pm

LJBS   Sligo (Laura Finn) v Limerick (Brigid Quish)

 

Castlebar, Mayo         OIC Margaret Ruane (087 2103515)   At 1pm

SMBS Mayo (Seamus Grier) v Limerick (Mike O’Connor)  win for Limerick

 

Sunday 23rd September

Cullen, Cork                OIC Donnacha O’Dea (087 4114641)   At 1pm

JBS      Cork (David Walsh) v Galway (Conor Noone)    

 

Bohermore, Limerick              OIC Aengus Frawley (086 2560885)   At 1pm

O35BS Limerick (Keith Heelan) v Roscommon (Glen Walsh)

MBS     Limerick (Patrick Frawley) v Roscommon (Sean Jennings)

 

Cashel, Tipperary                   OIC John O’Donoghue (087 9173666)   At 1pm

SMAS Tipperary (David Moloney) Bt Mayo (Joe Dowling)  Win For Tipp

DMAS Tipperary (Billy Mullins) v Mayo (Kevin Geraghty)  W/O to Tipp

 

Ballina, Tipperary                   OIC Paddy Collins (087 2615406)   At 1pm

EMBS Tipperary (Martin Ryan) v Galway (Willie Corcoran) win for Galway

O70S Tipperary (Jim Ryan)           v Mayo (Matt Coady) Win for Mayo

 

Broadford, Limerick                OIC Anthony Donnelly (086 3630234)   At 1pm

GMBS Limerick (Denis McCarthy) v Mayo (Paul Gavin)

 

Moycullen, Galway                 OIC Tony Audley (087 2267972)   At 1pm

U21S Galway (Diarmuid Mulkerrins) v Tipperary (Jerome Cahill)  Win for Galway

JS     Galway (Seamus Conneeley) v Tipperary (Kevin Dempsey)  Win For Tipp

 

Williamstown, Galway           OIC Ollie Conway (087 944211)   At 1pm

O35AS Galway (Ollie Conway) v Kerry (Dominic Lynch)

ID      Galway (Kevin Craddock/Declan Connaughton) v Cork (Daniel Relihan/Michael Hedigan)

 

Castlebar, Mayo                     OIC Margaret Ruane (087 2103515)   At 1pm

RMS   Mayo (Martin Cronin) v Tipperary (Paddy Collins)  Win For Mayo

MAS   Mayo (Vinnie Moran) v Tipperary (Paul Mullins)  Win For Tipp

 

Ballymote, Sligo           OIC Francis McCann (087 2651610)   At 1pm

GMAS   Sligo (Martin Cooney) v Tipperary (Paul Maher)  W/O to Sligo

EMAS   Sligo (Francis McCann) v Cork (John Herlihy)           

                       

Byes to All Ireland Finals

DMBS                Sligo (Peter Davey)               

LMS       Galway (Niamh Heffernan)

LJS       Tipperary (Sinead Meagher)

LIS       Roscommon (Fiona Tully)

 

 

 

              Gaa-handball-logo                        myclubshop

Myclubshop.ie All Ireland 60x30 Championships Weekend 1 (Singles)

Semi-Finals Fixtures – Leinster v Ulster

 

Please Note:

·         Players competing in All Ireland Semi Finals must wear their County Colours.

·         Referees will be reporting any issues with players not conforming to these rules and the appropriate fines will be imposed.

 

Saturday 22nd September

St. Marcartan’s, Monaghan    OIC Conor McDonnell (087 2352509)   At 2pm

DMBS    Down (Brian Havern) v Wexford (Brendan Murphy)  

RMS      Donegal (Dave Mulhern) v Carlow (John Rossiter)

LJBS      Tyrone (Claire Conway) v Kilkenny (Margaret Purcell)

 

Sunday 23rd September

Talbot’s Inch, Kilkenny           OIC Seamus Reade (086 8341172)   At 2pm

DMAS    Kilkenny (Johnny Brennan) v Monaghan (Peter Larkin)

 

Ballymore Eustace, Kildare    OIC Gavin Grace (087 4153720)   At 2pm

JBS       Kildare (Myles Carroll) v Cavan (Cillian O’Reilly)

GMBS    Kildare (Jamie Travis) v Monaghan (John McGeough)

 

St. Mary’s, Wexford                OIC Marguerite Gore (086 3074627)   At 2pm

O35BS   Wexford (Paddy Haughton) v Antrim (Con Collins)  Win for Wexford

 

Virginia, Cavan           OIC Charlie Farrelly (087 1204365)   At 2pm

U21S     Cavan (Caolán Smith) v Kilkenny (Dylan Caulfield)

JS         Cavan (Paul Fitzpatrick) v Wicklow (Christopher Doyle)

O35AS   Cavan (James Brady) v Offaly (David Hope)

ID          Cavan (Patrick Clerkin/James Clerkin) v Wexford (Galen Riordan/Keith Armstrong (Wexford)

                                                                                                 or 

      Kilkenny (Shane Dunne/Keith Bourke)

 

St. Marcartan’s, Monaghan    OIC Conor McDonnell (087 2352509)   At 2pm

SMBS     Monaghan (Michael Clerkin) v Offaly (Sean Ryan)

EMAS     Monaghan (Conor McDonnell) v Westmeath (Robbie McCarthy)

 

Byes to All Ireland Finals

MAS      Wexford (Gavin Buggy)

MBS      Kildare (Gavin Grace)

SMAS     Dublin (Conor Maxwell)

GMAS    Meath (Tom Sheridan)

EMBS     Wexford (Stephen Murphy)

O70S     Wexford (Ned Buggy)

LMS       Kildare (Leah Doyle)

LJS        Kilkenny (Dearbhail O’Keeffe)

LIS        Laois (Niamh Dunne) or Westmeath (Aoife McCarthy)

 

 ===================================================================


Fixture List 9

                                       _______________

                                      

[Results of games should be text to D Hayes at 087 2442604

& P Collins at 087 2615406 on the night of games]

________________________________________________________________________

 

Wednesday Sept 19th         Venue; Broadford [OIC A Donnelly]   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: U21Doubles: Tipperary.1. (Jerome Cahill/James Prentice) Bt Limerick.1. (Evan Murphy/Nigel O’ Callaghan)

21/18, 21/20

_______________________________________________________________________

 

Friday Sept 21st         Venue; Clonmel [OIC K Conway]          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Intermediate Singles: Limerick.2. (Eamon Davern) v Waterford.2. (Philip Butler)

_________________________________________________________________________

 

Sunday Sept 23rd        Venue; Cashel [OIC D Moloney]     Commencing 12.00 Noon

_______________________________________________________________________

 

S/F: Intermediate Singles:Waterford.1. (David Walsh)   Bt  Limerick.1. (JP O’ Connor) 21/13, 21/5

_______________________________________________________________________

 

Tuesday Sept 25th      Venue; Hospital [OIC JP O’ Connor]     Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Master B Doubles: Limerick.2. (Mike O’ Connor/Mike O’ Brien) v Limerick.1. (Patrick Frawley/Burt Henley)

 

Final: O35B Doubles: Cork.1. (Donnacha O’ Dea/Philip O’ Carroll) v Tipperary.1.

 (Dan Reddan/Andrew Comerford)

_______________________________________________________________________

 

Wednesday Sept 26th     Venue; Hospital [OIC JP O’ Connor]   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Junior Doubles: Limerick.2. (Sean Murphy/Anthony Donnelly) v Tipperary.2. (John Ferncombe/Sean Maher)

________________________________________________________________________

 

Thursday Sept 27th          Venue; Bohermore [P Frawley]          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Golden Master B Doubles: Tipperary.1. (Brendan Ryan/Willie Burke)  Bt Limerick.1. (Denis McCarthy/Jimmy O’ Donnell)  21/3, 10/21, 21/10

_______________________________________________________________________

 

Friday Sept 28th          Venue; Cashel [OIC J O’ Donoghue]    Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Junior B Doubles: Waterford.1. (Kavan O’ Keeffe/Anthony Fitzgerald) Bt

Limerick.1. (Michael Curtin/Kieran Nevin)  21/10, 21/8

_______________________________________________________________________

 

Friday Sept 28th          Venue; Hospital/Dungarvan/Cashel       Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Intermediate Singles Waterford.2. (Philip Butler)  bt  Waterford.1. (David Walsh) 21/18, 21/6

_______________________________________________________________________

     

Sunday Sept 30th      Venue; Thurles [OIC K Timmons]        Commencing 1.00pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Junior B Doubles: Cork.1. (David Walsh/John Hurley) v Waterford.1. (Kavan O’ Keeffe/Anthony Fitzgerald) 

_______________________________________________________________________


Fixture List 8

                                       _______________

                                      

[Results of games should be text to D Hayes at 087 2442604

& P Collins at 087 2615406 on the night of games]

________________________________________________________________________

 

Monday Sept 17th         Venue; Ballina [P Collins]                 Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior B Doubles:  Limerick.1. (Michael Curtin/Kieran Nevin)  Bt Tipperary.2. (Aidan O’ Flaherty/Liam Bradshaw) 21/2, 16/21, 21/20

 

S/F: Master B Doubles: Limerick.1. (Patrick Frawley/Burt Henley)  bt Tipperary.2. (Kevin Timmons/Martin Ryan) 

21/8, 12/21, 21/20

_______________________________________________________________________

 

Monday Sept 17th          Venue; Bohermore [P Frawley]          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Golden Master B Doubles: Limerick.1. (Denis McCarthy/Jimmy O’ Donnell) v Tipperary.1. (Brendan Ryan/Willie Burke)  Postponed

_______________________________________________________________________

 

Monday Sept 17th         Venue; Hospital [OIC JP O’ Connor]     Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Minor Doubles: Tipperary.1. (Jack McGrath/Conor O’ Dwyer) v Cork.1. (Conor Walsh/Cian O’ Driscoll) W/O to Cork

 

S/F: Junior B Doubles: Cork.1. (David Walsh/John Hurley) v Waterford.2. (Gary McCarthy/Charlie McDonagh)

_____________________________________________________________________________

 

Tuesday Sept 18th            Venue; Bohermore [A Frawley]      Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Junior Doubles:  Limerick.2. (Sean Murphy/Anthony Donnelly) Bt Tipperary.1. (Declan Gleeson/Noel Moroney) 21/10, 8/21, 21/13

 

Wednesday Sept 19th         Venue; Broadford [OIC A Donnelly]   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: U21Doubles: Tipperary.1. (Jerome Cahill/James Prentice) v Limerick.1. (Evan Murphy/Nigel O’ Callaghan)

_______________________________________________________________________

 

Thursday Sept 20th          Venue; Cashel [OIC J O’ Donoghue]    Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Junior B Doubles: Waterford.1. (Kavan O’ Keeffe/Anthony Fitzgerald) v Tipperary.2. (Aidan O’ Flaherty/Liam Bradshaw) or Limerick.1.

(Michael Curtin/Kieran Nevin)

_______________________________________________________________________

 

Tuesday Sept 25th            Venue;                                                Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Master B Doubles: Limerick.2. (Mike O’ Connor/Mike O’ Brien) v Tipperary.2. (Kevin Timmons/Martin Ryan) or Limerick.1. (Patrick Frawley/Burt Henley)

 

Final: O35B Doubles: Cork.1. (Donnacha O’ Dea/Philip O’ Carroll) v Tipperary.1. (Dan Reddan/Andrew Comerford)

_______________________________________________________________________

 

Friday Sept 21st         Venue; Clonmel [OIC K Conway]          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Intermediate Singles: Limerick.2. (Eamon Davern) v Waterford.2. (Philip Butler)

_________________________________________________________________________

 

Sunday Sept 23rd        Venue; Cashel [OIC D Moloney]     Commencing 12.00 Noon

_______________________________________________________________________

 

S/F: Intermediate Singles: Limerick.1. (JP O’ Connor) v Waterford.1. (David Walsh)

_______________________________________________________________________

 

TBA                         Venue;                                                     Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Junior Doubles: Tipperary.1. (Declan Gleeson/Noel Moroney) or Limerick.2. (Sean Murphy/Anthony Donnelly) v Tipperary.2. (John Ferncombe/Sean Maher)

________________________________________________________________________

 

 

 

 

Wednesday Sept 26th      Venue;                                                  Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Junior B Doubles: Cork.1. (David Walsh/John Hurley) or Waterford.2. (Gary McCathy/Charlie McDonagh) v Waterford.1. (Kavan O’ Keeffe/Anthony Fitzgerald) or Tipperary.2. (Aidan O’ Flaherty/Liam Bradshaw) or Limerick.1. (Michael Curtin/Kieran Nevin)

_______________________________________________________________________

 

TBA                               Venue;                                              Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Intermediate Singles: Limerick.2. (Eamon Davern) or Waterford.2. (Philip Butler) v Limerick.1. (JP O’ Connor) or Waterford.1. (David Walsh)

_______________________________________________________________________

     ==================================================================== 

Fixture List 7

                                       _______________

                                      

[Results of games should be text to D Hayes at 087 2442604

& P Collins at 087 2615406 on the night of games]

________________________________________________________________________

 

Friday Sept 14th                         Venue; Cullen                        Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior Doubles: Cork.1. (Shane Flynn/Denis Quinn) v Limerick.2. (Sean Murphy/Anthony Donnelly)

 

Q/F: Junior B Doubles: Cork.1. (David Walsh/John Hurley) v Limerick.2. (Risteard Duggan/Denis Donegan)  w/o to cork

_______________________________________________________________________

 

Friday Sept 14th           Venue; Thurles [K Timmons]               Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Junior Doubles: Tipperary.2. (John Ferncombe/Sean Maher) v Cork.2.

(Jamie O’ Donnell/Ken O’ Neill)

_______________________________________________________________________

 

Saturday Sept 15th                     Venue; Dungarvan                 Commencing 2.00pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior B Doubles: Clare.1. (Shane Walsh/Ciaran Walsh) v Waterford.1.

(Kavan O’ Keeffe/Anthony Fitzgerald)

_______________________________________________________________________

 

Sunday Sept 16th                  Venue; Dungarvan                     Commencing 5.00pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Intermediate Singles: Waterford.2. (Philip Butler) v Kerry.1. (Jack O’ Shea)

_______________________________________________________________________

 

 

 

 

Monday Sept 17th         Venue; Ballina [P Collins]                 Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior B Doubles: Tipperary.2. (Aidan O’ Flaherty/Liam Bradshaw) v Limerick.1. (Michael Curtin/Kieran Nevin)

 

S/F: Master B Doubles: Tipperary.2. (Kevin Timmons/Martin Ryan) v Limerick.1. (Patrick Frawley/Burt Henley)

_______________________________________________________________________

 

Monday Sept 17th          Venue; Bohermore [P Frawley]          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Golden Master B Doubles: Limerick.1. (Denis McCarthy/Jimmy O’ Donnell) v Tipperary.1. (Brendan Ryan/Willie Burke)

_______________________________________________________________________

 

Monday Sept 17th         Venue; Hospital [OIC JP O’ Connor]     Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Minor Doubles: Tipperary.1. (Jack McGrath/Conor O’ Dwyer) v Cork.1. (Conor Walsh/Cian O’ Driscoll)

 

S/F: Junior B Doubles: Cork.1. (David Walsh/John Hurley) or Limerick.2. (Risteard Duggan/Denis Donegan) v Waterford.2. (Gary McCathy/Charlie McDonagh)

_____________________________________________________________________________

 

Tuesday Sept 18th            Venue; Bohermore [A Frawley]      Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Junior Doubles: Tipperary.1. (Declan Gleeson/Noel Moroney) v Cork.1. (Shane Flynn/Denis Quinn) or Limerick.2. (Sean Murphy/Anthony Donnelly)

 

Final: U21Doubles: Tipperary.1. (Jerome Cahill/James Prentice) v Limerick.1. (Evan Murphy/Nigel O’ Callaghan)

_______________________________________________________________________

 

Thursday Sept 20th                     Venue;                                         Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Junior B Doubles: Clare.1. (Shane Walsh/Ciaran Walsh) or Waterford.1.

(Kavan O’ Keeffe/Anthony Fitzgerald) v Tipperary.2. (Aidan O’ Flaherty/Liam Bradshaw) or Limerick.1. (Michael Curtin/Kieran Nevin)

_______________________________________________________________________

 

 

Tuesday Sept 25th            Venue;                                            Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Master B Doubles: Limerick.2. (Mike O’ Connor/Mike O’ Brien) v Tipperary.2. (Kevin Timmons/Martin Ryan) or Limerick.1. (Patrick Frawley/Burt Henley)

 

Final: O35B Doubles: Cork.1. (Donnacha O’ Dea/Philip O’ Carroll) v Tipperary.1. (Dan Reddan/Andrew Comerford)

_______________________________________________________________________

 

 TBA                     Venue;                                                         Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Intermediate Singles: Limerick.2. (Eamon Davern) v Waterford.2. (Philip Butler)

or Kerry.1. (Jack O’ Shea)

 

S/F: Intermediate Singles: Limerick.1. (JP O’ Connor) v Waterford.1. (David Walsh)

_______________________________________________________________________

 

 TBA                               Venue;                                              Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Intermediate Singles: Limerick.2. (Eamon Davern) or Waterford.2. (Philip Butler) or Kerry.1. (Jack O’ Shea) v Limerick.1. (JP O’ Connor) or Waterford.1. (David Walsh)

_______________________________________________________________________

 

 TBA                     Venue;                                                  Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Junior B Doubles: Cork.1. (David Walsh/John Hurley) or Limerick.2. (Risteard Duggan/Denis Donegan) or Waterford.2. (Gary McCathy/Charlie McDonagh) v Clare.1. (Shane Walsh/Ciaran Walsh) or Waterford.1. (Kavan O’ Keeffe/Anthony Fitzgerald) or Tipperary.2. (Aidan O’ Flaherty/Liam Bradshaw) or Limerick.1. (Michael Curtin/Kieran Nevin)

_______________________________________________________________________

 

      TBA                         Venue;                                                     Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Junior Doubles: Tipperary.1. (Declan Gleeson/Noel Moroney) or Cork.1. (Shane Flynn/Denis Quinn) or Limerick.2. (Sean Murphy/Anthony Donnelly) v Tipperary.2. (John Ferncombe/Sean Maher) or Cork.2. (Jamie O’ Donnell/Ken O’ Neill

________________________________________________________________________

 


===========================

Fixture List 6

                                       _______________

                                      

[Results of games should be text to D Hayes at 087 2442604

& P Collins at 087 2615406 on the night of games]

________________________________________________________________________

 

Thursday Sept 6th      Venue; Broadford [OIC S Murphy]       Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Minor Singles: Kerry.1. (Daire Keane) v Limerick.1. (Jack O’ Brien)

 

Final: Emerald Master B Singles: Tipperary.1. (Martin Ryan) Bt  Kerry.1. (Pat Lacey)  21/1, 21/5

_______________________________________________________________________

 

Thursday Sept 6th        Venue; Bohermore [P Frawley]          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Diamond Master A Singles: Tipperary.1. (Billy Mullins) Bt  Clare.1. (Mike Kelly) 21/2, 21/6

_______________________________________________________________________

 

Thursday Sept 6th        Venue; Thurles [OIC K Timmons]      Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Junior Singles: Tipperary.1. (Kevin Dempsey) Bt  Tipperary.2. (Declan Gleeson)   21/10, 21/11

_______________________________________________________________________

 

Friday Sept 7th              Venue; Cashel [OIC D Moloney]       Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Intermediate Doubles:Cork.1. (Michael Hedigan/Daniel Relihan)  Bt  Waterford.1. (David Walsh/Philip Butler)   21/19, 21/6

 

Final: Junior B Singles: Cork.1. (David Walsh) Bt  Waterford.1. (Kavan O’ Keeffe)  21/12, 17/21, 21/6

_______________________________________________________________________

 

Friday Sept 7th            Venue; Hospital [OIC JP O’ Connor]     Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

 

Final: Golden Master B Singles: Limerick.1. (Denis McCarthy) v (Jimmy O’ Donnell)

_______________________________________________________________________

 

Saturday Sept 8th        Venue; Bohermore [OIC A Frawley]    Commencing 6.00pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Master B Singles: Limerick.1. (Patrick Frawley)  Bt Tipperary.1. (Brian O’ Brien) 21/5, 21/3 

_______________________________________________________________________

Monday 10th Ballina @8 PM

U21S Final :  Jerome Cahill Tipp Bt James Prentice Tipp 21/9, 6/21, 21/16

---------------------------------------------------------------------------

 

Monday Sept 10th        Venue; Broadford [OIC A Donnelly]    Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: O35B Doubles: Cork.1. (Donnacha O’ Dea/Philip O’ Carroll) v Limerick.1. (John Keyes/Keith Heelan)

_______________________________________________________________________

 

Tuesday Sept 11th                    Venue; Hospital                    Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Intermediate Singles: Limerick.2. (Eamon Davern) v Cork.1. (Daniel Relihan)

 

Q/F: Intermediate Singles: Limerick.1. (JP O’ Connor) v Cork.2. (Michael Hedigan)

_______________________________________________________________________

 

Tuesday Sept 11th                         Venue; Cashel                        Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior Doubles: Limerick.1. (Shane Murphy/Ben Walshe) v Tipperary.2. (John Ferncombe/Sean Maher)

 

S/F: Golden Master B Doubles: Limerick.1. (Denis McCarthy/Jimmy O’ Donnell) v Tipperary.2. (Christy Griffin/Paul Griffin)

_______________________________________________________________________

 

Tuesday Sept 11th                  Venue; Dungarvan                     Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Intermediate Singles: Waterford.2. (Philip Butler) v Kerry.1. (Jack O’ Shea)

_______________________________________________________________________

 

Tuesday Sept 11th            Venue; Lahorna [M Spain]               Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Minor Doubles: Clare.1. (Tiernan Agnew/Mark Rodgers) v Tipperary.1. (Jack McGrath/Conor O’ Dwyer)

W/O to Clare

_______________________________________________________________________

 Please Note Games on Tuesday Sept 11th  

    Venue; Thurles [OIC K Timmons]     Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Master B Doubles: Limerick.2. (Mike O’ Connor/Mike O’ Brien) v Tipperary.1. (Brian O’ Brien/John Kennedy)

 

Final: Diamond Master A Doubles: Tipperary.1. (Billy Mullins/Pakie Mullins) v Clare.1. (Mike Kelly/Teddy Hanlon)   W/O to Tipp

_______________________________________________________________________

 

Wednesday 12th Sept.      Cashel            Change of Venue         Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior Doubles: Kerry.1. (Cian Counihan/Clive Counihan) v Tipperary.1. (Declan Gleeson/Noel Moroney)

W/O to Tipperary

 

Final: Silver Master A Doubles: Tipperary.1. (David Moloney/John O’ Donoghue) v Limerick.1. (Donal O’ Connor/Pat Murphy)

_______________________________________________________________________

 

Thursday Sept 13th              Venue; Thurles [OIC K Timmons]      Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Golden Master A Doubles: Tipperary.1. (Kevin Dempsey/Adrian Johnson) v Tipperary.2. (Pat O’ Flaherty/Tony O’ Flaherty)   W/O to Tipp 1

_______________________________________________________________________

 

Thursday Sept 13th         Venue; Broadford [OIC S Murphy]       Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: O35A Doubles: Kerry.1. (Dominick Lynch/JohnJoe Quirke) v Limerick.1. (Paul Hedderman/Ken Bourke)

W/O to Kerry

_______________________________________________________________________

 

Friday Sept 14th                         Venue; Cullen                        Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior Doubles: Cork.1. (Shane Flynn/Denis Quinn) v Limerick.2. (Sean Murphy/Anthony Donnelly)

 

Q/F: Junior B Doubles: Cork.1. (David Walsh/John Hurley) v Limerick.2. (Risteard Duggan/Denis Donegan)

_______________________________________________________________________

 

 

Friday Sept 14th                     Venue;                                            Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Junior Doubles: Limerick.1. (Shane Murphy/Ben Walshe) or Tipperary.2. (John Ferncombe/Sean Maher) v Cork.2. (Jamie O’ Donnell/Ken O’ Neill

_______________________________________________________________________

 

Saturday Sept 15th                     Venue; Dungarvan                 Commencing 2.00pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior B Doubles: Clare.1. (Shane Walsh/Ciaran Walsh) v Waterford.1.

(Kavan O’ Keeffe/Anthony Fitzgerald)

_______________________________________________________________________

 

Saturday Sept 15th                    Venue;                                           Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Intermediate Singles: Limerick.2. (Eamon Davern) or Cork.1. (Daniel Relihan) v Waterford.2. (Philip Butler) or Kerry.1. (Jack O’ Shea)

 

S/F: Intermediate Singles: Limerick.1. (JP O’ Connor) or Cork.2. (Michael Hedigan) v Waterford.1. (David Walsh)

_______________________________________________________________________

 

Monday Sept 17th         Venue; Ballina [P Collins]                 Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior B Doubles: Tipperary.2. (Aidan O’ Flaherty/Liam Bradshaw) v Limerick.1. (Eoin Hegarty/Kieran Nevin)

 

S/F: Master B Doubles: Tipperary.2. (Kevin Timmons/Martin Ryan) v Limerick.1. (Patrick Frawley/Burt Henley)

_______________________________________________________________________

 

Monday Sept 17th                         Venue;                                    Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Golden Master B Doubles: Limerick.1. (Denis McCarthy/Jimmy O’ Donnell) or Tipperary.2. (Christy Griffin/Paul Griffin) v Tipperary.1. (Brendan Ryan/Willie Burke)

_______________________________________________________________________

 

Monday Sept 17th         Venue; Hospital [OIC JP O’ Connor]     Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Minor Doubles: Clare.1. (Tiernan Agnew/Mark Rodgers) or Tipperary.1. (Jack McGrath/Conor O’ Dwyer) v Cork.1. (Conor Walsh/Cian O’ Driscoll)

 

S/F: Junior B Doubles: Cork.1. (David Walsh/John Hurley) or Limerick.2. (Risteard Duggan/Denis Donegan) v Waterford.2. (Gary McCathy/Charlie McDonagh)

_______________________________________________________________________

 

Tuesday Sept 18th      Venue;                                                     Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Junior Doubles: Kerry.1. (Cian Counihan/Clive Counihan) or Tipperary.1. (Declan Gleeson/Noel Moroney) v Cork.1. (Shane Flynn/Denis Quinn) or Limerick.2. (Sean Murphy/Anthony Donnelly)

________________________________________________________________________

 

Tuesday Sept 18th            Venue; Bohermore [A Frawley]      Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: U21Doubles: Tipperary.1. (Jerome Cahill/James Prentice) v Limerick.1. (Evan Murphy/Nigel O’ Callaghan)

_______________________________________________________________________

 

Thursday Sept 20th                     Venue;                                         Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Junior B Doubles: Clare.1. (Shane Walsh/Ciaran Walsh) or Waterford.1.

(Kavan O’ Keeffe/Anthony Fitzgerald) v Tipperary.2. (Aidan O’ Flaherty/Liam Bradshaw) or Limerick.1. (Eoin Hegarty/Kieran Nevin)

_______________________________________________________________________

 

Wednesday Sept 26th            Venue;                                            Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Master B Doubles: Limerick.2. (Mike O’ Connor/Mike O’ Brien) or Tipperary.1. (Brian O’ Brien/John Kennedy) v Tipperary.2. (Kevin Timmons/Martin Ryan) or Limerick.1. (Patrick Frawley/Burt Henley)

 

Final: O35B Doubles: Cork.1. (Donnacha O’ Dea/Philip O’ Carroll) or Limerick.1. (John Keyes/Keith Heelan) v Tipperary.1. (Dan Reddan/Andrew Comerford)

_______________________________________________________________________

 

       TBA                       Venue;                                                     Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Intermediate Singles: Limerick.2. (Eamon Davern) or Cork.1. (Daniel Relihan) or Waterford.2. (Philip Butler) or Kerry.1. (Jack O’ Shea) v Limerick.1. (JP O’ Connor) or Cork.2. (Michael Hedigan) or Waterford.1. (David Walsh)

_______________________________________________________________________

 

         TBA                     Venue;                                                  Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Junior B Doubles: Cork.1. (David Walsh/John Hurley) or Limerick.2. (Risteard Duggan/Denis Donegan) or Waterford.2. (Gary McCathy/Charlie McDonagh) v Clare.1. (Shane Walsh/Ciaran Walsh) or Waterford.1. (Kavan O’ Keeffe/Anthony Fitzgerald) or Tipperary.2. (Aidan O’ Flaherty/Liam Bradshaw) or Limerick.1. (Eoin Hegarty/Kieran Nevin)

_______________________________________________________________________

 

      TBA                         Venue;                                                     Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Junior Doubles: Kerry.1. (Cian Counihan/Clive Counihan) or Tipperary.1. (Declan Gleeson/Noel Moroney) or Cork.1. (Shane Flynn/Denis Quinn) or Limerick.2. (Sean Murphy/Anthony Donnelly) v Limerick.1. (Shane Murphy/Ben Walshe) or Tipperary.2. (John Ferncombe/Sean Maher) or Cork.2. (Jamie O’ Donnell/Ken O’ Neill

________________________________________________________________________

 

 

=================================

                                    

[Results of games should be text to D Hayes at 087 2442604

& P Collins at 087 2615406 on the night of games]

_____________________________________________________________________________

 

Monday Sept 3rd             Venue; Hospital [JP O’ Connor)          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Junior Singles:Tipperary.2. (Declan Gleeson)  Bt Cork.2. (Jamie O’Donnell)   11/21, 21/9, 21`/13

 

Final: Ladies Junior B Singles: Limerick.1. (Brigid Quish) bt Limerick.2. (Leanne O’ Brien)  21/6, 21/2

_______________________________________________________________________

 

Monday Sept 3rd       Venue; Thurles [K Timmons]            Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: U21 Singles: Tipperary.1. (Jerome Cahill) v Tipperary.2. (James Prentice)  p/p

 

S/F: Junior B Singles: Clare.1. (Shane Walsh) v Waterford.1. (Kavan O’ Keeffe)

_______________________________________________________________________

 

Monday Sept 3rd            Venue; Cashel [J Ferncombe]     Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Golden Master B Singles: Limerick.1. (Denis McCarthy) v Bt Tipperary.2. (Willie Burke)

 

S/F: Golden Master B Singles: Limerick.2. (Jimmy O’ Donnell)  Bt  Tipperary.1.

(Brendan Ryan)

_______________________________________________________________________

 

Monday Sept 3rd       Venue; Bohermore [P Frawley]          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Junior B Singles: Cork.1. (David Walsh)  Bt Tipperary.A. (John Casey)  21/6, 21/11

 

_______________________________________________________________________

 

Tuesday Sept 4th             Venue; Cashel [D Moloney]               Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Silver Master B Singles: Limerick.1. (Mike O’ Connor) v Cork.1. (Philip O’ Carroll)

_______________________________________________________________________

 

Tuesday Sept 4th        Venue; Dungarvan [OIC D McAndrew]      Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Emerald Master A Singles:  Cork.2. (John Herlihy)  Bt Tipperary.1. (Kevin Mullins) 21/18, 18/21, 21/10

_______________________________________________________________________

 

Tuesday Sept 4th               Venue; Hospital [JP O’ Connor]         Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: O35B Singles: Limerick.1. (Keith Heelan)  Bt Limerick.2. (John Keyes) 21/17, 21/3

_______________________________________________________________________

 

Thursday Sept 6th      Venue; Broadford [OIC S Murphy]       Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Minor Singles: Kerry.1. (Daire Keane) v Limerick.1. (Jack O’ Brien)

 

Final: Emerald Master B Singles: Tipperary.1. (Martin Ryan) v Kerry.1. (Pat Lacey)

_______________________________________________________________________

 

Thursday Sept 6th        Venue; Bohermore [P Frawley]          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Diamond Master A Singles: Tipperary.1. (Billy Mullins) v Clare.1. (Mike Kelly)

_______________________________________________________________________

 

Thursday Sept 6th        Venue; Thurles [OIC K Timmons]      Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Junior Singles: Tipperary.1. (Kevin Dempsey) v Cork.2. (Jamie O’ Donnell) or Tipperary.2. (Declan Gleeson)

_______________________________________________________________________

 

Friday Sept 7th              Venue; Cashel [OIC D Moloney]       Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Intermediate Doubles: Waterford.1. (David Walsh/Philip Butler) v Cork.1. (Michael Hedigan/Daniel Relihan)

 

Final: Junior B Singles: Cork.1. (David Walsh) or Tipperary.A. (John Casey) v Clare.1. (Shane Walsh) or Waterford.1. (Kavan O’ Keeffe)

_______________________________________________________________________

 

Friday Sept 7th            Venue; Hospital or Ballina                    Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Golden Master B Singles: Limerick.1. (Denis McCarthy) or Tipperary.2. (Willie Burke) v Limerick.2. (Jimmy O’ Donnell) or Tipperary.1. (Brendan Ryan)

_______________________________________________________________________

 

Saturday Sept 8th        Venue; Bohermore [OIC A Frawley]    Commencing 6.00pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Master B Singles: Tipperary.1. (Brian O’ Brien) v Limerick.1. (Patrick Frawley)

_______________________________________________________________________

 

Tuesday Sept 11th                    Venue; Hospital                    Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Intermediate Singles: Limerick.2. (Eamon Davern) v Cork.1. (Daniel Relihan)

_______________________________________________________________________

 

Tuesday Sept 11th                         Venue; Cashel                        Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior Doubles: Limerick.1. (Shane Murphy/Ben Walshe) v Tipperary.2. (John Ferncombe/Sean Maher)

_______________________________________________________________________

 

Tuesday Sept 11th        Venue; Dungarvan                           Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Intermediate Singles: Waterford.2. (Philip Butler) v Kerry.1. (Jack O’ Shea)

 

Junior B Doubles: Waterford.2. (Gary McCarthy/Charlie McDonagh) v Kerry.1. (Eamon Lacey/Pat Lacey)

_______________________________________________________________________

 

Tuesday Sept 11th            Venue; Lahorna [M Spain]               Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Minor Doubles: Clare.1. (Tiernan Agnew/Mark Rodgers) v Tipperary.1. (Jack McGrath/Conor O’ Dwyer)

_______________________________________________________________________

 

Wednesday Sept 12th                         Venue; Cullen                        Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Intermediate Singles: Limerick.1. (JP O’ Connor) v Cork.2. (Michael Hedigan)

 

Junior B Doubles: Cork.2. (Gearoid O’ Connell/Jerry Cronin) v Tipperary.2. (Aidan O’ Flaherty/Liam Bradshaw)

_______________________________________________________________________

 

Wednesday Sept 12th       Venue; Thurles [OIC K Timmons]     Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Master B Doubles: Limerick.2. (Mike O’ Connor/Mike O’ Brien) v Tipperary.1. (Brian O’ Brien/John Kennedy)

_______________________________________________________________________

 

Thursday Sept 13th                         Venue; Ballina                       Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior Doubles: Kerry.1. (Cian Counihan/Clive Counihan) v Tipperary.1. (Declan Gleeson/Noel Moroney)

_______________________________________________________________________

 

Friday Sept 14th                         Venue; Cullen                        Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior Doubles: Cork.1. (Shane Flynn/Denis Quinn) v Limerick.2. (Sean Murphy/Anthony Donnelly)

 

Q/F: Junior B Doubles: Cork.1. (David Walsh/John Hurley) v Limerick.2. (Risteard Duggan/Denis Donegan)

_______________________________________________________________________

 

Saturday Sept 15th                     Venue; Dungarvan                 Commencing 2.00pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior B Doubles: Clare.1. (Shane Walsh/Ciaran Walsh) v Waterford.1. (Kavan O’ Keeffe/Anthony Fitzgerald)

_______________________________________________________________________

 

Saturday Sept 15th        Venue; Ballymac or Ballina                  Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Junior B Doubles: Waterford.2. (Gary McCarthy/Charlie McDonagh) or Kerry.1. (Eamon Lacey/Pat Lacey) v Tipperary.1. (Gerry Foley/David O’ Brien) scr

_______________________________________________________________________

 

Monday Sept 17th         Venue; Ballina or Broadford           Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior B Doubles: Cork.2. (Gearoid O’ Connell/Jerry Cronin) or Tipperary.2. (Aidan O’ Flaherty/Liam Bradshaw) v Limerick.1. (Eoin Hegarty/Kieran Nevin)

_______________________________________________________________________




Fixture List 3

                                       _______________

                                      

[Results of games should be text to D Hayes at 087 2442604

& P Collins at 087 2615406 on the night of games]

_______________________________________________________________________

 

Wednesday Aug 29th               Venue; Broadford                   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Junior Singles: Tipperary.2. (Declan Gleeson) v Limerick.1. (Shane Murphy)    19/21, 21/14, 21/3

_______________________________________________________________________

 

Wednesday Aug 29th      Venue; Bohermore [OIC P Frawley]   Commencing 8.00pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Emerald Master A Singles: Tipperary.1. (Kevin Mullins) bt  Cork.1. (John Hedigan) 21/5, 21/12

_______________________________________________________________________

 

Thursday Aug 30th               Venue; Cullen                   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior B Singles: Cork.1. (David Walsh) v Clare.2. (Ciaran WalshW/O to Cork

_______________________________________________________________________

 

Thursday Aug 30th                Venue; Lahorna                   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior B Singles: Tipperary.A. (John Casey)   bt  Waterford.1. (Anthony Fitzgerald) 21/8, 21/17

_______________________________________________________________________

 

Thursday Aug 30th                    Venue; Tuamgraney            Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior B Singles: Tipperary.2. (Gerry Foley) v Clare.1. (Shane Walsh)  W/O to Clare

_______________________________________________________________________


Thursday Aug 30th             Venue; Dungarvan                     Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior B Singles: Waterford.1. (Kavan O’ Keeffe) v Limerick.1. (Eoin Hegarty)

_______________________________________________________________________

 

Thursday Aug 30th       Venue; Broadford [OIC A Donnelly]    Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: O35B Singles: Limerick.2. (John Keyes)  Bt  Cork.1. (Donnacha O’ Dea) 21/10, 6/21, 21/6 

 

S/F: Silver Master B Singles: Limerick.1. (Mike O’ Connor) v Cork.2. (Michael Lenihan)

_______________________________________________________________________

 

Thursday Aug 30th       Venue; Ballina [OIC P Collins]    Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: O35B Singles: Limerick.1. (Keith Heelan)  Bt Tipperary.1. (Dan Reddan)  21/1, 21/4

S/F: Minor Singles: Limerick.1. (Jack O’ Brien) Bt  Clare.1. (Tiernan Agnew)  21/5, 21/10

_______________________________________________________________________

 

Thursday Aug 30th      Venue; Hospital [OIC JP O Connor]    Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: U21 Singles: Tipperary.2. (James Prentice)  Bt   Limerick.1. (Evan Murphy)  21/8, 20/21, 21/6

_______________________________________________________________________

 S/F U21S  on Friday 31st in Lahorna @ 7.30  Please Note Date/Venue Change

S/F: U21 Singles: Tipperary.1. (Jerome Cahill) v Limerick.2. (Nigel O’ Callaghan)

----------------------------------------------------------------

Friday Aug 31st     Venue; Clonmel [OIC K Conway]      Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Intermediate Doubles: Waterford.1. (David Walsh/Philip Butler) Bt Limerick.1. (JP O’ Connor/Mike O’ Toole) 21/17, 21/16

 

S/F: Emerald Master A Singles: Limerick.1. (Donal O’ Connor) v Cork.2. (John Herlihy)  W/O to Cork

_______________________________________________________________________

 

Friday Aug 31st        Venue; Cashel [OIC J O Donoghue]    Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Master B Singles: Limerick.1. (Patrick Frawley) Bt  Tipperary.2. (Kevin Timmons)  21/8, 21/18

_______________________________________________________________________

 

Friday Aug 31st     Venue; Ballina [OIC P Collins]              Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Master B Singles: Tipperary.1. (Brian O’ Brien) Bt Limerick.2. (Mike O’ Brien)   21/16, 21/17

 

_______________________________________________________________________

 

Friday Aug 31st         Venue; Hospital [OIC JP O’ Connor]   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Minor Singles: Kerry.1. (Daire Keane) v Cork.1. (Conor Walsh)

 

S/F: Junior Singles: Cork.1. (Shane Flynn) v Tipperary.1. (Kevin Dempsey)

_______________________________________________________________________

 

Monday Sept 3rd             Venue; Hospital [JP O’ Connor)          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Junior Singles: Cork.2. (Jamie O’ Donnell) v Tipperary.2. (Declan Gleeson) or Limerick.1. (Shane Murphy)

 

Final: Ladies Junior B Singles: Limerick.1. (Brigid Quish) v Limerick.2. (Leanne O’ Brien)

_______________________________________________________________________

 

Monday Sept 3rd        Venue; Ballina [OIC P Collins]    Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Silver Master A Singles: Tipperary.1. (David Moloney) v Limerick.1. (Pat Murphy)

_______________________________________________________________________

 

Monday Sept 3rd       Venue;                                                  Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: U21 Singles: Tipperary.1. (Jerome Cahill) or Limerick.2. (Nigel O’ Callaghan) v Tipperary.2. (Aidan O’ Flaherty) or Limerick.1. (Evan Murphy)

_______________________________________________________________________

 

Monday Sept 3rd            Venue; Cashel [J Ferncombe]     Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Golden Master B Singles: Limerick.1. (Denis McCarthy) v Tipperary.2. (Willie Burke)

 

 

S/F: Golden Master B Singles: Limerick.2. (Jimmy O’ Donnell) v Tipperary.1. (Brendan Ryan)

_______________________________________________________________________

 

Monday Sept 3rd       Venue;                                                  Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Junior B Singles: Cork.1. (David Walsh) or Clare.2. (Ciaran Walsh) v Waterford.1. (Anthony Fitzgerald) or Tipperary.A. (John Casey)

 

S/F: Junior B Singles: Tipperary.2. (Gerry Foley) or Clare.1. (Shane Walsh) v Waterford.1. (Kavan O’ Keeffe) or Limerick.1. (Eoin Hegarty)

_______________________________________________________________________

 

Tuesday Sept 4th        Venue;                                              Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: O35B Singles: Cork.1. (Donnacha O’ Dea) or Limerick.2. (John Keyes) v Tipperary.1. (Dan Reddan) or Limerick.1. (Keith Heelan)

 

Final: Silver Master B Singles: Limerick.1. (Mike O’ Connor) or Cork.2. (Michael Lenihan) v Cork.1. (Philip O’ Carroll)

_______________________________________________________________________

 

Tuesday Sept 4th        Venue;                                                  Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Emerald Master B Singles: Tipperary.1. (Martin Ryan) v Kerry.1. (Pat Lacey)

_______________________________________________________________________

 

Tuesday Sept 4th        Venue;                                                  Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Emerald Master A Singles: Tipperary.1. (Kevin Mullins) or Cork.1. (John Hedigan) v Limerick.1. (Donal O’ Connor) v Cork.2. (John Herlihy)

_______________________________________________________________________

 

Wednesday Sept 5th        Venue;                                             Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Master B Singles: Tipperary.1. (Brian O’ Brien) or Limerick.2. (Mike O’ Brien) v Limerick.1. (Patrick Frawley) or Tipperary.2. (Kevin Timmons)

_______________________________________________________________________

 

Wednesday Sept 5th      Venue;                                                    Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Minor Singles: Kerry.1. (Daire Keane) or Cork.1. (Conor Walsh) v Limerick.1. (Jack O’ Brien) or Clare.1. (Tiernan Agnew)

_______________________________________________________________________

 

Thursday Sept 6th        Venue; Thurles [J O Halloran]        Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Golden Master A Singles: Tipperary.1. (Paul Maher) v Tipperary.2. (Pat O’ Flaherty) W/O to Paul Maher

_______________________________________________________________________

 

Thursday Sept 6th        Venue; Bohermore [P Frawley]          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Diamond Master A Singles: Tipperary.1. (Billy Mullins) v Clare.1. (Mike Kelly)

_______________________________________________________________________

 

Friday Sept 7th       Venue;                                                  Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Junior B Singles: Cork.1. (David Walsh) or Clare.2. (Ciaran Walsh) or Waterford.1. (Anthony Fitzgerald) or Tipperary.A. (John Casey) v Tipperary.2. (Gerry Foley) or Clare.1. (Shane Walsh) or Waterford.1. (Kavan O’ Keeffe) or Limerick.1. (Eoin Hegarty)

_______________________________________________________________________

 

Friday Sept 7th              Venue;                                                   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Intermediate Doubles: Limerick.1. (JP O’ Connor/Mike O’ Toole) or Waterford.1. (David Walsh/Philip Butler) v Cork.1. (Michael Hedigan/Daniel Relihan)

_______________________________________________________________________

 

Friday Sept 7th            Venue;                                            Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Golden Master B Singles: Limerick.1. (Denis McCarthy) or Tipperary.2. (Willie Burke) v Limerick.2. (Jimmy O’ Donnell) or Tipperary.1. (Brendan Ryan)

_______________________________________________________________________

 

 

 


------------------------

Fixture List 2

                                       _______________

                                      

[Results of games should be text to D Hayes at 087 2442604

& P Collins at 087 2615406 on the night of games]

_______________________________________________________________________

 

Monday Aug 27th               Venue; Ballymacelliogtt              Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Minor Singles: Kerry.1. (Daire Keane) v Clare.2. (Mark Rodgers)

 

Q/F: Junior Singles: Kerry.2. (Clive Counihan) v Cork.2. (Jamie O’ Donnell)

_______________________________________________________________________

 

Monday Aug 27th               Venue; Dungarvan              Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Junior B Singles: Kerry.1. (Danny Riordan) v Waterford.1. (Anthony Fitzgerald)

_______________________________________________________________________

 

Monday Aug 27th               Venue; Hospital                   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Minor Singles: Limerick.1. (Jack O’ Brien) v Cork.2. (Cian O’ Driscoll)

_______________________________________________________________________

 

Monday Aug 27th               Venue; Cullen                   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Junior B Singles: Waterford.1. (Kavan O’ Keeffe) v Cork.2. (Gearoid O’ Connell)

 

Q/F: Golden Master B Singles: Cork.1. (Danny Lenihan) v Limerick.2. (Jimmy O’ Donnell) W/O to Limk

________________________________________________________________________


Monday Aug 27th               Venue; Ballina                   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Junior B Singles: Tipperary.2. (Gerry Foley) v Kerry.2. (Eamon Lacey)

_______________________________________________________________________

 

Monday Aug 27th               Venue; Broadford                   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior Singles: Cork.1. (Shane Flynn) v Limerick.2. (Ben Walshe)

_______________________________________________________________________

 

Monday Aug 27th               Venue; Clonmel                   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Junior Singles: Tipperary.1. (Kevin Dempsey) v Kerry.1. (Cian Counihan)

_______________________________________________________________________

 

Wednesday Aug 29th               Venue; Broadford                   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Junior Singles: Tipperary.2. (Declan Gleeson) v Limerick.1. (Shane Murphy)

_______________________________________________________________________

 

Wednesday Aug 29th      Venue; Bohermore [OIC P Frawley]   Commencing 8.00pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Emerald Master A Singles: Tipperary.1. (Kevin Mullins) v Cork.1. (John Hedigan)

_______________________________________________________________________

 

Thursday Aug 30th               Venue; Cullen                   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior B Singles: Cork.1. (David Walsh) v Clare.2. (Ciaran Walsh)

_______________________________________________________________________

 

Thursday Aug 30th       Venue; Ballymac or Lahorna           Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior B Singles: Kerry.1. (Danny Riordan) or Waterford.1. (Anthony Fitzgerald) v Tipperary.A. (John Casey)

_______________________________________________________________________

 

Thursday Aug 30th       Venue; Ballymac or Tuamgraney           Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior B Singles: Tipperary.2. (Gerry Foley) or Kerry.2. (Eamon Lacey) v Clare.1. (Shane Walsh)

_______________________________________________________________________

 

Thursday Aug 30th       Venue; Dungarvan or Broadford           Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior B Singles: Waterford.1. (Kavan O’ Keeffe) or Cork.2. (Gearoid O’ Connell) v Limerick.1. (Eoin Hegarty)

_______________________________________________________________________

 

Thursday Aug 30th       Venue; Broadford [OIC A Donnelly]    Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: O35B Singles: Cork.1. (Donnacha O’ Dea) v Limerick.2. (John Keyes)

 

S/F: Silver Master B Singles: Limerick.1. (Mike O’ Connor) v Cork.2. (Michael Lenihan)

_______________________________________________________________________

 

Thursday Aug 30th       Venue; Ballina [OIC P Collins]    Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: O35B Singles: Tipperary.1. (Dan Reddan) v Limerick.1. (Keith Heelan)

_______________________________________________________________________

 

Thursday Aug 30th      Venue; Hospital [OIC JP O Connor]    Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: U21 Singles: Tipperary.1. (Jerome Cahill) v Limerick.2. (Nigel O’ Callaghan)

 

S/F: U21 Singles: Tipperary.2. (James Prentice) v Limerick.1. (Evan Murphy)

_______________________________________________________________________

 

Friday Aug 31st     Venue; Clonmel [OIC K Conway]      Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Intermediate Doubles: Limerick.1. (JP O’ Connor/Mike O’ Toole) v Waterford.1. (David Walsh/Philip Butler)

 

S/F: Emerald Master A Singles: Limerick.1. (Donal O’ Connor) v Cork.2. (John Herlihy)

_______________________________________________________________________

 

Friday Aug 31st        Venue; Cashel [OIC J O Donoghue]    Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Master B Singles: Tipperary.1. (Brian O’ Brien) v Limerick.2. (Mike O’ Brien)

 

S/F: Master B Singles: Limerick.1. (Patrick Frawley) v ipperary.2. (Kevin Timmons)

_______________________________________________________________________

 

Friday Aug 31st     Venue;                                                        Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Minor Singles: Kerry.1. (Daire Keane) or Clare.2. (Mark Rodgers) v Cork.1. (Conor Walsh)

_______________________________________________________________________

 

Friday Aug 31st     Venue;                                                        Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Minor Singles: Limerick.1. (Jack O’ Brien) or Cork.2. (Cian O’ Driscoll) v Clare.1. (Tiernan Agnew)

_______________________________________________________________________

 

Friday Aug 31st                Venue;                                      Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Junior Singles: Cork.1. (Shane Flynn) or Limerick.2. (Ben Walshe) v Tipperary.1. (Kevin Dempsey) or Kerry.1. (Cian Counihan)

_______________________________________________________________________

 

Monday Sept 3rd             Venue; Hospital [JP O’ Connor)          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Master A Singles: Cork.1. (Denis Quinn) v Tipperary.1. (Paul Mullins)

 

Final: Ladies Junior B Singles: Limerick.1. (Brigid Quish) v Limerick.2. (Leanne O’ Brien)

_______________________________________________________________________

 

Monday Sept 3rd        Venue; Ballina [OIC P Collins]    Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Silver Master A Singles: Tipperary.1. (David Moloney) v Limerick.1. (Pat Murphy)

_______________________________________________________________________

 

Monday Sept 3rd       Venue;                                                  Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: U21 Singles: Tipperary.1. (Jerome Cahill) or Limerick.2. (Nigel O’ Callaghan) v Tipperary.2. (James Prentice) or Limerick.1. (Evan Murphy)

_______________________________________________________________________

 

Monday Sept 3rd                Venue;                                           Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Junior Singles: Kerry.2. (Clive Counihan) or Cork.2. (Jamie O’ Donnell) v Tipperary.2. (Declan Gleeson) or Limerick.1. (Shane Murphy)

_______________________________________________________________________

 

Monday Sept 3rd            Venue; Cashel [J Ferncombe]     Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Golden Master B Singles: Limerick.1. (Denis McCarthy) v Tipperary.2. (Willie Burke)

 

S/F: Golden Master B Singles: Cork.1. (Danny Lenihan) or Limerick.2. (Jimmy O’ Donnell) v Tipperary.1. (Brendan Ryan)

_______________________________________________________________________

 

Monday Sept 3rd       Venue;                                                  Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Junior B Singles: Cork.1. (David Walsh) or Clare.2. (Ciaran Walsh) v Kerry.1. (Danny Riordan) or Waterford.1. (Anthony Fitzgerald) or Tipperary.A. (John Casey)

 

S/F: Junior B Singles: Tipperary.2. (Gerry Foley) or Kerry.2. (Eamon Lacey) or Clare.1. (Shane Walsh) v Waterford.1. (Kavan O’ Keeffe) or Cork.2. (Gearoid O’ Connell) or Limerick.1. (Eoin Hegarty)

_______________________________________________________________________

 

Tuesday Sept 4th        Venue;                                              Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: O35B Singles: Cork.1. (Donnacha O’ Dea) or Limerick.2. (John Keyes) v Tipperary.1. (Dan Reddan) or Limerick.1. (Keith Heelan)

 

Final: Silver Master B Singles: Limerick.1. (Mike O’ Connor) or Cork.2. (Michael Lenihan) v Cork.1. (Philip O’ Carroll)

_______________________________________________________________________

 

Tuesday Sept 4th        Venue;                                                  Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Emerald Master B Singles: Tipperary.1. (Martin Ryan) v Kerry.1. (Pat Lacey)

_______________________________________________________________________

 

Tuesday Sept 4th        Venue;                                                  Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Emerald Master A Singles: Tipperary.1. (Kevin Mullins) or Cork.1. (John Hedigan) v Limerick.1. (Donal O’ Connor) v Cork.2. (John Herlihy)

_______________________________________________________________________

 

Wednesday Sept 5th        Venue;                                             Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Master B Singles: Tipperary.1. (Brian O’ Brien) or Limerick.2. (Mike O’ Brien) v Limerick.1. (Patrick Frawley) or Tipperary.2. (Kevin Timmons)

_______________________________________________________________________

 

Wednesday Sept 5th      Venue;                                                    Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Minor Singles: Kerry.1. (Daire Keane) or Clare.2. (Mark Rodgers) or Cork.1. (Conor Walsh) v Limerick.1. (Jack O’ Brien) or Cork.2. (Cian O’ Driscoll) or Clare.1. (Tiernan Agnew)

_______________________________________________________________________

 

Thursday Sept 6th        Venue; Thurles [J O Halloran]        Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Golden Master A Singles: Tipperary.1. (Paul Maher) v Tipperary.2. (Pat O’ Flaherty)

_______________________________________________________________________

 

Thursday Sept 6th        Venue; Bohermore [P Frawley]          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Diamond Master A Singles: Tipperary.1. (Billy Mullins) v Clare.1. (Mike Kelly)

 

Final: O70 Singles: Tipperary.1. (Jim Ryan) v Cork.1. (Pat O’ Brien)    W/O to Tipp 

_______________________________________________________________________

 

Friday Sept 7th       Venue;                                                  Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Junior B Singles: Cork.1. (David Walsh) or Clare.2. (Ciaran Walsh) v Kerry.1. (Danny Riordan) or Waterford.1. (Anthony Fitzgerald) or Tipperary.A. (John Casey) v Tipperary.2. (Gerry Foley) or Kerry.2. (Eamon Lacey) or Clare.1. (Shane Walsh) v Waterford.1. (Kavan O’ Keeffe) or Cork.2. (Gearoid O’ Connell) or Limerick.1. (Eoin Hegarty)

_______________________________________________________________________

 

Friday Sept 7th              Venue;                                                   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Intermediate Doubles: Limerick.1. (JP O’ Connor/Mike O’ Toole) or Waterford.1. (David Walsh/Philip Butler) v Cork.1. (Michael Hedigan/Daniel Relihan)

_______________________________________________________________________

 

Friday Sept 7th            Venue;                                            Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Golden Master B Singles: Limerick.1. (Denis McCarthy) or Tipperary.2. (Willie Burke) v Cork.1. (Danny Lenihan) or Limerick.2. (Jimmy O’ Donnell) or Tipperary.1. (Brendan Ryan)

_______________________________________________________________________

 

====================================

MUNSTER 60/30 CHAMPIONSHIP 2018

____________________________________

 Fixture List 1

                    [Results of games should be text to D Hayes at 087 2442604

& P Collins at 087 2615406 on the night of games]

_______________________________________________________________________

 

Monday Aug 27th               Venue; Ballymacelliogtt              Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Minor Singles: Kerry.1. (Daire Keane) v Clare.2. (Mark Rodgers)

 

Q/F: Junior Singles: Kerry.2. (Clive Counihan) v Cork.2. (Jamie O’ Donnell)

_______________________________________________________________________

 

Monday Aug 27th               Venue; Dungarvan              Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Junior B Singles: Kerry.1. (Danny Riordan) v Waterford.1. (Anthony Fitzgerald)

_______________________________________________________________________

 

Monday Aug 27th               Venue; Hospital                   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Minor Singles: Limerick.1. (Jack O’ Brien) v Cork.2. (Cian O’ Driscoll)

_______________________________________________________________________

 

Monday Aug 27th               Venue; Cullen                   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Junior B Singles: Waterford.1. (Kavan O’ Keeffe) v Cork.2. (Gearoid O’ Connell)

 

Q/F: Golden Master B Singles: Cork.1. (Danny Lenihan) v Limerick.2. (Jimmy O’ Donnell)

________________________________________________________________________

 

Monday Aug 27th               Venue; Ballina                   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________


Junior B Singles: Tipperary.2. (Gerry Foley) v Kerry.2. (Eamon Lacey)

_______________________________________________________________________

 

Monday Aug 27th               Venue; Broadford                   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior Singles: Cork.1. (Shane Flynn) v Limerick.2. (Ben Walshe)

_______________________________________________________________________

 

Monday Aug 27th               Venue; Clonmel                   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Junior Singles: Tipperary.1. (Kevin Dempsey) v Kerry.1. (Cian Counihan)

_______________________________________________________________________

 

Wednesday Aug 29th               Venue; Broadford                   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Junior Singles: Tipperary.2. (Declan Gleeson) v Limerick.1. (Shane Murphy)

_______________________________________________________________________

 

Thursday Aug 30th               Venue; Cullen                   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior B Singles: Cork.1. (David Walsh) v Clare.2. (Ciaran Walsh)

_______________________________________________________________________

 

Thursday Aug 30th       Venue; Ballymac or Lahorna           Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior B Singles: Kerry.1. (Danny Riordan) or Waterford.1. (Anthony Fitzgerald) v Tipperary.A. (John Casey)

_______________________________________________________________________

 

Thursday Aug 30th       Venue; Ballymac or Tuamgraney           Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior B Singles: Tipperary.2. (Gerry Foley) or Kerry.2. (Eamon Lacey) v Clare.1. (Shane Walsh)

_______________________________________________________________________


Thursday Aug 30th       Venue; Dungarvan or Broadford           Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior B Singles: Waterford.1. (Kavan O’ Keeffe) or Cork.2. (Gearoid O’ Connell) v Limerick.1. (Eoin Hegarty)

_______________________________________________________________________

 

Friday Aug 31st     Venue; Clonmel [OIC K Conway]      Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Intermediate Doubles: Limerick.1. (JP O’ Connor/Mike O’ Toole) v Waterford.1. (David Walsh/Philip Butler)

_______________________________________________________________________

 ========================================================



60x30  Munster Team Results 2018
Junior B : Friary/Abbeyside Bt Hospital 90-40
Junior : Broadford Bt Boherbuí  84-39



GAA Handball O'Neills 40x20 Adult Doubles Finals - Result

  •                                                     Minor & Senior for the Banner
  •                                                               LSD for Cork


  • MSD Clare (Diarmuid Nash/Colin Crehan) dft Cavan (Paul Brady/Michael Finnegan) 21-15, 14-21, 21-3
  • LSD Cork (Catriona Casey/Aisling O’Keeffe) dft Roscommon (Fiona Tully/Leona Doolin) 21-4, 21-5
  • MD Clare (Tiarnan Agnew/Mark Rodgers) dft Kilkenny (Padraig Foley/Eoin Brennan) 21-2, 19-21, 21-1
  • U21D Kilkenny (Shane Dunne/Padraig Cooney) dft Tipperary (Colin Ryan/Jason English) 21-7, 21-13
  • O35BD Limerick (Keith Heelan/John Keyes) dft Wexford (James Stanners/David Stanners) 21-16, 21-12
  • MAD Kerry (Dominick Lynch/JohnJoe Quirke) dft Antrim (Sean Devine/Seamus O Tuama) 21-17, 21-9
  • MBD Cork (Jamie O’ Donnell/Ken O’Neill) dft Down (Tony O'Connor/Jim Cunningham) 21-7, 21-11
  • SMBD Tyrone (Chris Curran/Finbar Fullen) dft Galway(Mairtín Ó Coistealbha/Keith Donnelan) 21-10, 21-8
  • GMAD Antrim (Paddy Crothers/John McGarry) dft Mayo (George Miller/John Conroy) 21-4, 21-0
  • GMBD Westmeath (Mike Naughton/Liam Cassidy) dft Limerick (John Ryan/Denis McCarthy) 21-8, 21-14
  • EMBD Westmeath (Peter McCabe/Philip Clarke) dft Limerick (Jimmy Fanning/Jack Dillon) 21-6, 21-15
  • RMD Dublin (Eugene Kennedy/Vinny Farrelly) dft Tipperary (Paddy Collins/Jim Ryan) 21-12, 21-12
  • O70D Kildare (Dermot Howard/Tony Campbell) dft Mayo (Tim Hughes/Matt Coady) 21-19, 21-9
  • LMD Kildare (Leah Doyle/Molly Dagg) dft Clare (Catriona Millane/Bridin Dinan) 21-4, 21-11
  • LJBD Galway (Aisling Mullin/Eimear Ní Bhiadha) dft Kilkenny (Margaret Purcell/Caoimhe O'Shea) 21-8, 21-4
  • LJD Tipperary (Sinead Meagher/Roisin Cahill) dft Kilkenny (Aoife Holden/Claire Love) 21-16, 21-1
  • ==============================================================





























































All Ireland 40x20 Championships Weekend 2 (Doubles) Finals – Fixtures

Kingscourt, Co. Cavan

 

Please Note:

·         Players competing in All Ireland Finals must wear their County Colours.

·         Doubles Players must wear matching attire at all times.

·         If a player changes his/her jersey midway through a game they must replace it with a jersey of the same colour.

·         Referees will be reporting any issues with players not conforming to these rules and the appropriate fines will be imposed.

 

Saturday 7th April 2018 Kingscourt, Cavan.

Court 1 starts @ 11am

U21D   Tipperary (Colin Ryan/Jason English) v Kilkenny (Shane Dunne/Padraig Cooney)

LMD     Clare (Catriona Millane/Bridin Dinan) v Kildare (Leah Doyle/Molly Dagg)

MD      Clare (Tiernan Agnew/Mark Rodgers) v Kilkenny (Padraig Foley/Eoin Brennan)

 

Starts @ 4.30pm

LSD       Cork (Catriona Casey/Aisling O’Keeffe) v Roscommon (Fiona Tully/Leona Doolin)

MSD      Clare (Diarmuid Nash/Colin Crehan) v Cavan or Kilkenny

 

Court 2 starts @ 11am

O70D  Mayo (Tim Hughes/Matt Coady) v Kildare (Dermot Howard/Tony Campbell)

GMAD  Mayo (George Miller/John Conroy) v Antrim (Paddy Crothers/John McGarry)

RMD     Tipperary (Paddy Collins/Jim Ryan) v Dublin (Eugene Kennedy/Vinny Farrelly)

 

Court 3 starts @ 12noon

O35BD Limerick (Keith Heelan/John Keyes) v Wexford (James Stanners/David Stanners)        

SMBD Galway (Mairtín Ó Coistealbha/Keith Donnelan) v Tyrone (Chris Curran/Finbar Fullen) 

 

Court 3 starts @ 7pm

MAD    Kerry (Dominick Lynch/JohnJoe Quirke) v Antrim (Sean Devine/Seamus O Tuama)      

 

 

Sunday 8th April 2018 Kingscourt, Cavan.

Court 1 starts @ 11am

LJBD    Galway (Aisling Mullin/Eimear Ní Bhiadha) v Kilkenny (Margaret Purcell/Caoimhe O'Shea)         

EMAD   Cork (John Herlihy/John Hedigan) v Kilkenny (Philly Parsons/Eamonn Purcell)

JBD      Waterford (Kavan O’Keeffe/Anthony Fitzgerald) v Kilkenny (Anthony Martin/Diarmuid Burke)     

ID       Cork (Michael Hedigan/Daniel Relihan) v Kilkenny (Brendan Burke/Ciaran Neary)

 

Court 2 starts @ 11am

MBD     Cork (Jamie O’ Donnell/Ken O’ Neill) v Down (Tony O'Connor/Jim Cunningham)

LJD      Tipperary (Sinead Meagher/Roisin Cahill) v Kilkenny (Aoife Holden/Claire Love)           

SMAD  Clare (Fergal Coughlan/Tom Kirby) v Kilkenny (Willie Holden/Eddie Burke)               

DMAD   Mayo (Kevin Geraghty/Pat Hopkins) v Carlow (Tom Kane/John Rossitter)

 

Court 3 starts @ 11am

GMBD   Limerick (John Ryan/Denis McCarthy) v Westmeath (Mike Naughton/Liam Cassidy)

EMBD   Limerick (Jimmy Fanning/Jack Dillon) v Westmeath (Peter McCabe/Philip Clarke)                    

O35AD Galway (Ollie Conway/Pat Conway) v Wexford (Gavin Buggy/Paddy Haughton)

JD        Kerry (Jack O’ Shea/Rory O’ Connor) v Wexford (Galen Riordan/Barry McWilliams)       

DMBD   Sligo (Michael Murphy/Michael McMorrow) v Wexford (Brendan Murphy/Miley Byrne)

 

 ================================================================

 

All Ireland 40x20 Championships Weekend 2 (Doubles) Semi Finals

 

Please Note:

·         Players competing in All Ireland Semi Finals must wear their County Colours.

·         Doubles Players must wear matching attire at all times.

·         If a player changes his/her jersey midway through a game they must replace it with a jersey of the same colour.

·         Referees will be reporting any issues with players not conforming to these rules and the appropriate fines will be imposed.

Connacht v Munster

  • MD Clare (Tiernan Agnew/Mark Rodgers) dft Galway (Peter Donohue/Jason O'Toole) 21-13, 21-3
  • U21D Tipperary (Colin Ryan/Jason English) dft Galway(Cian Ó Conghaille/Oisín Ó Cualain) 19-21, 21-9, 21-18
  • JBD Waterford (Kavan O’ Keeffe/Anthony Fitzgerald) dft Sligo (Stanley Harte Jnr/Michael Browne) 21-12, 21-11
  • JD Kerry (Jack O’ Shea/Rory O’ Connor) dft Roscommon (Denis Creaton/Sean Jennings) 21-12, 21-6
  • O35AD Galway(Ollie Conway/Pat Conway) dft Clare (Seamus Lawlor/Richard Woods) 21-6, 21-12
  • O35BD Limerick (Keith Heelan/John Keyes) dft Galway (Kieran Hanley/Myles Connaughton) 21-7, 21-10
  • MAD Kerry (Dominick Lynch/JohnJoe Quirke) dft Mayo(Vinny Moran/Joe Dowling) 21-8, 21-10
  • MBD Cork (Jamie O’ Donnell/Ken O’ Neill) dft Sligo (Michael Bruen/Gerry Coleman) 21-19, 21-20
  • SMAD Clare (Fergal Coughlan/John Kirby) dft Mayo (James Towey/Tom Sweeney) 21-20, 21-16
  • SMBD Galway(Mairtín Ó Coistealbha/Keith Donnelan) dft Cork (Philip O’Carroll/Paul Kerins) 21-13, 6-21, 21-12
  • GMAD Mayo (George Miller/John Conroy) W/O Tipperary (Pat O’Flaherty/Tony O’Flaherty) scr.
  • GMBD Limerick (John Ryan/Denis McCarthy) dft Roscommon (Jimmy Nolan/Pierce Kilkenny) 21-2, 21-1
  • EMAD Cork (John Herlihy/John Hedigan) dft Mayo (Michael Heraty/Dermot Doolin) 21-17, 18-21, 21-8
  • EMBD Limerick (Jimmy Fanning/Jack Dillon) dft Galway (Brendan McNeela/Pierce Lalor) 21-6, 21-20
  • DMAD Mayo (Kevin Geraghty/Pat Hopkins) dft Tipperary (Billy Mullins/Pakie Mullins) 21-4, 21-7
  • DMBD Sligo(Michael Murphy/Michael McMorrow) dft Limerick (Stephen McInerney/Ned Corrigan) 21-15, 21-13
  • RMD Tipperary (Paddy Collins/Jim Ryan) dft Galway (Morgan Darcy/John Kelehan) 21-14, 21-9
  • LMD Clare (Catriona Millane/Bridin Dinan) dft Mayo (Cuileann Bourke/Catriona Heneghan) 21-3, 21-3
  • LJBD Galway(Aisling Mullin/Eimear Ní Bhiadha) W/O Cork (Aoife Hurley/Laura Hayes) scr.
  • LJD Tipperary (Sinead Meagher/Roisin Cahill) dft Roscommon (Siobhan Tully/Linda Connolly) 21-3, 21-5

Bye to All-Ireland Finals Weekend

  • ID Cork (Michael Hedigan/Daniel Relihan)
  • O70D Mayo (Tim Hughes/Matt Coady)

Leinster v Ulster

 

  • MD Kilkenny (Padraig Foley/Eoin Brennan) W/O Tyrone (Lorcan McBride/Cormac Munroe) scr.
  • U21D Kilkenny (Shane Dunne/Padraig Cooney) dft Tyrone (Sean Kerr/Turlough Clarke) 21-16, 17-21, 21-19
  • JBD Kilkenny (Anthony Martin/Diarmuid Burke) dft Antrim (Mark Rainey/Philip O’Neill) 21-9, 21-7
  • JD Wexford (Galen Riordan/Barry McWilliams) dft Antrim (Jordan O’Neill/Lee McCann) 15-21, 21-13, 21-8
  • ID Kilkenny (Brendan Burke/Ciaran Neary) dft Cavan (Patrick Clerkin/James Brady) 21-9, 19-21, 21-4
  • O35AD Wexford (Gavin Buggy/Paddy Haughton) dft Tyrone (Shane O'Neill/Eamon McRory) 21-3, 21-13
  • O35BD Wexford (James Stanners/David Stanners) W/O Cavan (Brian Reilly/Adrian Fitzpatrick) scr.
  • MAD Antrim (Sean Devine/Seamus O Tuama) dft Offaly (Sean Ryan/Conor O'Brien) 21-15, 21-13
  • MBD Down (Tony O'Connor/Jim Cunningham) dft Wexford (David Redmond/John Roche) 21-12, 19-21, 21-8
  • SMBD Tyrone (Chris Curran/Finbar Fullen) dft Kildare (PJ McGrath/Garry Bulger) 21-18, 21-5
  • GMAD Antrim (Paddy Crothers/John McGarry) W/O Meath (Christy McGovern/Tom Sheridan) scr.
  • EMAD Kilkenny (Philly Parsons/Eamonn Purcell) dft Antrim (Thomas Maguire/Tony Caddell) 21-20, 19-21, 21-10
  • DMAD Carlow (Tom Kane/John Rossitter) dft Monaghan (Martin McEntee/Peter Larkin) 21-17, 21-13
  • O70D Kildare (Dermot Howard/Tony Campbell) dft Antrim (Seamus Graham/Richard Murphy) 17-21, 21-7, 21-8
  • LMD Kildare (Leah Doyle/Molly Dagg) dft Tyrone (Caitlin Conway/Elizabeth McGarvey) 21-4, 21-11
  • LJBD Kilkenny (Margaret Purcell/Caoimhe O'Shea) dft Tyrone (Claire Conway/Laura Touhey) 21-14, 21-14

Bye to All-Ireland Finals Weekend

  • SMAD Kilkenny (Willie Holden/Eddie Burke)
  • GMBD Westmeath (Mike Naughton/Liam Cassidy)
  • EMBD Westmeath(Peter McCabe/Anthony Mulligan)


GAA Handball O'Neills 40x20 Weekend 1 (Singles) Finals  Results

  • MSS Galway (Martin Mulkerrins) dft Armagh (Charly Shanks) 21-9, 21-11
  • LSS Limerick (Martina McMahon) dft Cork (Catriona Casey) 12-21, 21-19, 21-20
  • MS Clare (Tiernan Agnew) dft Kilkenny (Eoin Brennan) 21-8, 21-9
  • U21S Monaghan (Gavin Coyle) dft Cork (David Walsh) 21-4, 21-6
  • JBS Waterford (Kavan O’Keefe) dft Antrim (Mark Rainey) 21-5, 16-21, 21-20
  • JS Wexford (Galen Riordan) dft Kerry (Jack O’Shea) 21-9, 21-10
  • IS Offaly (David Hope) dft Cork (Michael Hedigan) 21-7, 11-21, 21-10
  • O35AS Wexford (Gavin Buggy) dft Galway (Ollie Conway) 21-17, 21-18
  • O35BS Clare (Pat Nolan) dft Antrim (Con Collins) 21-12, 21-17
  • MAS Kerry (Dominick Lynch) dft Antrim (Ricky McCann) 21-17, 21-5
  • MBS Limerick (J P O’Connor) dft Laois (Ray Fogarty) 21-11, 21-5
  • SMAS Wexford (Tommy Hynes) dft Clare (Fergal Coughlan) 21-8, 21-1
  • GMAS Tyrone (Niall Kerr) dft Limerick (Tomas Donegan) 13-21, 21-10, 21-6
  • GMBS Mayo (Johnny Coyne) dft Westmeath (Mike Naughton) 21-7, 21-11
  • EMAS Westmeath (Robbie McCarthy) dft Cork (John Herlihy) 21-5, 21-6
  • EMBS Westmeath (Peter McCabe) dft Limerick (Jimmy Fanning) 17-21, 21-20, 21-3
  • DMBS Down (Brian Havern) dft Sligo (Michael Murphy) 21-18, 21-16
  • RMS Carlow (John Rossiter) dft Sligo (Martin Cronin) 21-4, 21-4

  • O70S Wexford (Ned Buggy) dft Tipperary (Jim Ryan) 7-21, 21-11, 21-20
  • LMS Kildare (Leah Doyle) dft Clare (Catriona Millane) 21-12, 21-16
  • LIS Armagh (Megan McCann) dft Clare (Ella Donnellan) 21-11, 21-2
  • LJBS Galway (Eimear Ní Bhiadha) dft Kilkenny (Margaret Purcell) 21-14, 21-11


























===================================================


Nenagh, Tipperary @ 7.30pm             OIC Eamonn Spillane 087 4185911

LJS        Tipperary (Sinead Meagher) dft Roscommon (Siobhan Tully) 21-6, 21-4

 

Wednesday 07/03/2018

Ballaghadereen, Mayo @ 7pm            OIC Joe McCann 086 1922319         

JBS      Waterford (Kavan O’Keefe)  Bt  Leitrim (Jarlath Scollan)  21/5, 21/8

 

Thursday 08/03/2018

Claregalway, Galway @ 8pm             OIC Joe O’Connell 087 9333181

MBS     Limerick (J P O’Connor) Bt  Galway (Kieran Hanley)  21/, 21/15 

 

Friday 09/03/2018

Conna, Cork @ 8pm                            OIC Hugh Carolan 086 3761906

LJBS    Galway (Eimear Ní Bhiadha)  Bt  Cork (Aoife Hurley)  21/5 21/5

EMAS     Cork (John Herlihy) W/O Galway (Jimmy Connaughton) inj.

 

Ballinrobe, Mayo @ 7pm                    OIC Frank Macken 086 8281065

GMBS     Mayo (Johnny Coyne)  Bt Limerick (John Ryan)  21/19, 21/14

 

Saturday 10/03/2018

Claregalway, Galway @ 1pm             OIC Joe O’Connell 087 9333181

LMS    Clare (Catriona Millane)  Bt     Galway (Niamh Heffernan)   21/13, 18/21, 21/10

 

Galbally, Limerick @ 1pm                   OIC Tomas Donegan 087 1663517

GMAS    Limerick (Tomas Donegan) Bt  Mayo (Tom Sweeney)  21/19, 12/4 Ret Inj

 

Mallow, Cork @ 1pm                          OIC Dale Cusack 086 1222933

U21S     Cork (David Walsh) Bt Mayo (Patrick Murphy)  21/17, 14/21, 21/8

O35AS   Galway (Ollie Conway)  Bt Cork (Tim Breen)  21/14, 21/4

 

Sunday 11/03/2018

Newport, Mayo @ 1pm                       OIC Gemma O’Malley 087 4192505

O35BS   Clare (Pat Nolan)  Bt  Mayo (Eamon Higgins)   21/6, 21/11 

IS         Cork (Michael Hedigan)  Bt  Mayo (Ian McLoughlin)   21/11, 21/12

 

Ballaghadereen, Mayo @ 1pm            OIC Joe McCann 086 1922319         

SMAS      Clare (Fergal Coughlan)  Bt  Mayo (Joe Dowling)  21/13, 21/8

 

Ballinrobe, Mayo @ 1pm                    OIC Frank Macken 086 8281065

DMAS    Tipperary (Billy Mullins)  Bt  Mayo (Kevin Geraghty)  21/7, 21/11

 

Moycullen, Galway @ 1pm                 OIC Tony Audley 087 2267972

O70S   Tipperary (Jim Ryan)   Bt  Galway (Morgan Darcy)  21/10, 21/14      

MS       Clare (Tiernan Agnew)  Bt  Galway (Peter O’Donohue)   15/21, 21/19, 21/8

EMBS   Limerick (Jimmy Fanning)  Bt  Galway (Brendan McNeela)  21/12, 21/8 

 

Broadford, Limerick @ 1pm                OIC Anthony Donnelly 086 3630234

DMBS    Sligo (Michael Murphy)  Bt  Limerick (Stephen McInerney) 21/16, 21/18

SMBS     Limerick (Pat Murphy)   Bt Mayo (Aidan McNulty)   21/15, 21/14

 

Glenbeigh, Kerry @ 1pm                    OIC Christy Moriarty 087 9811250

MAS      Kerry (Dominick Lynch) Bt Mayo (Vinny Moran)   21/10, 21/13     

JS         Kerry (Jack O’Shea) Bt Roscommon (Denis Creaton)  21/6, 21/15

Nenagh, Tipperary @ 1pm                  OIC Eamonn Spillane 087 4185911

RMS     Mayo (Martin Cronin)    Bt  Tipperary (Paddy Collins)   21/5, 21/20

 

Bye to All-Ireland Finals Weekend
LIS        Clare (Ella Donnellan)


Ulster v Leinster

 

MS        Kilkenny (Eoin Brennan) dft Tyrone (Cormac Munroe) 21-6, 21-8

U21S     Monaghan (Gavin Coyle) dft Kilkenny (Shane Dunne) 21-12, 21-19

JBS       Antrim (Mark Rainey) dft Kildare (Myles Carroll) 21-12, 21-4

JS         Wexford (Gaelon Riordan) dft Antrim (Jordan O’Neill) 21-14, 21-2

IS         Offaly (David Hope) dft Tyrone (Ryan Mullan) 21-6, 21-5

O35AS   Wexford (Gavin Buggy) dft Tyrone (Shane O’Neill) 21-20, 21-4

O35BS   Antrim (Con Collins) dft Wexford (David Stanners) 21-13, 21-8

MAS      Antrim (Sean Devine) W/O Carlow (Ollie Ryan) inj.

MBS      Laois (Ray Fogarty) dft Down (Tony O’Connor) 21-11, 21-6

SMAS     Wexford (Tommy Hynes) dft Monaghan (Michael Clerkin) 21-6, 21-6

SMBS     Kildare (PJ McGrath) dft Tyrone (Chris Curran) 21-16, 21-8

GMAS    Tyrone (Niall Kerr) dft Dublin (Egin Jensen) 21-15, 18-21, 21-16

GMBS    Westmeath (Mike Naughton) dft Antrim (Sean McGurn) 18-21, 21-18, 21-9

EMAS     Westmeath (Robbie McCarthy Snr.) W/O Antrim (Thomas Maguire) scr.

EMBS     Westmeath (Peter McCabe) dft Monaghan (John Treanor) 21-15, 21-11

DMAS    Wexford (Michael Rossiter) dft Monaghan (Martin McEntee) 16-21, 21-11, 21-10

DMBS    Down (Brian Havern) dft Wexford (Tom Byrne) 21-18, 18-21, 21-3

RMS      Carlow (John Rossiter) dft Tyrone (John McCullagh) 21-13, 21-8

O70S     Wexford (Ned Buggy) dft Antrim (Seamus Graham) 21-13, 21-6

 

LMS       Kildare (Leah Doyle) dft Tyrone (Caitlin Conway) 21-6, 21-18

LJBS      Kilkenny (Margaret Purcell) dft Tyrone (Claire Conway) 21-5, 21-7

LIS        Armagh (Megan McCann) dft Laois (Niamh Dunne) 21-5, 21-12

 

Bye to All-Ireland Finals Weekend

LJS        Dublin or Kilkenny 


===========================================

Fixture List 11

                                                                             

[Results of games should be sent to D Hayes at 087 2442604

& P Collins at 087 2615406 on the Night]

________________________________________________________________________

 

Sunday 11th March            Venue; Conna [OIC P Clancy]         Commencing 10.30am

_______________________________________________________________________

 

Final: Junior B Doubles: Waterford.A. (Kavan O’ Keeffe/Anthony Fitzgerald) v Cork.B. (Niall Delaney/Michael O’ Malley)

______________________________________________________________________

 

Monday 12th March        Venue; Galbally [OIC T Donegan]    Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Master B Doubles: Cork.A. (Jamie O’ Donnell/Ken O’ Neill) v Tipperary.A. (Brian O Brien/John Kennedy)

Wednesday 14th March        Venue; Cappagh [OIC D Hayes]    Commencing 8.00pm
_____________________________________________________________________________________________

Final: Master B Doubles: Cork.A. (Jamie O’ Donnell/Ken O’ Neill) v Tipperary.A. (Brian O Brien/John Kennedy) Game was stopped on Monday night due to wet Court in Galbally. Third game to be completed with Cork leading 10-2 and Tipp in Serving with 2 Hands in.
_____________________________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

 

Tuesday 13th March      Venue: Nenagh [OIC E Spillane]     Commencing: 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Golden Master B Doubles: Limerick.A. (John Ryan/Denis McCarthy)  Bt Clare.A. (John Nihill/Pascal Brooks)  21/1, 21/16

________________________________________________________________________

 

Tuesday 13th March    Venue; Liscarroll [OIC J Hedigan]         Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Ladies Junior B Doubles: Cork.A. (Aoife Hurley/Laura Hayes)  Bt  Tipperary.A. (Eleanor Percy/Sile Spain) 10/21 21/16, 21/12

_______________________________________________________________________

 

Wednesday 14th March        Venue; Galbally [OIC T Donegan]   Commencing 7.30pm

________________________________________________________________________

 

Final: U21 Doubles: Tipperary.A. (Jason English/Colin Ryan) v Tipperary.A. (Jerome Cahill/Sean McAdams)  Scr

 W/O to Jason & Colin

 


Fixture List 10

                                      

                          

[Results of games should be sent to D Hayes at 087 2442604

& P Collins at 087 2615406 on the Night]

_____________________________________________________________________________

 

Tuesday 6th March        Venue; Broadford [J Noonan]           Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Emerald Master B Doubles: Limerick.A. (Jimmy Fanning/Jack Dillon) v Limerick.B. (Tim O’ Shea/Donal Hayes)

_______________________________________________________________________

 

Tuesday 6th March           Venue; Conna [OIC H Carolan]        Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: U21 Doubles: Tipperary.A. (Jason English/Colin Ryan) Bt Cork.A. (David Walsh/Tadgh Jones) 21/2, 21/12

_______________________________________________________________________

 

Tuesday 6th March       Venue; Galbally   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Master B Doubles: Cork.A. (Jamie O’ Donnell/Ken O’ Neill) Bt Tipperary.B.

(Willie Cahill/Eddie Farrell)  21/13, 21/19

_______________________________________________________________________

 

Wednesday 7th March         Venue; Mallow [OIC D Cusack]      Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Emerald Master A Doubles: Cork.A. (John Herlihly/John Hedigan) Bt

Limerick.A. (Donal O’ Connor/Tom O’ Brien) 20/21, 21/13, 21/20

_______________________________________________________________________

Wednesday 7th March    Venue; Kilcoleman [OIC P O’ Flaherty]  Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: O35B Doubles:B. Limerick.A. (Keith Heelan/John Keyes) Bt  Tipperary.(Joe Ryan/Finbar Ryan) 21/7, 21/15

_______________________________________________________________________

Thursday 8th March   Venue; Broadford [OIC A Donnelly]   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Final: O35A Doubles: Clare.A. (Seamus Lawlor/Richard Woods) v Cork.A. (Denis Quinn/Tim Breen)

_______________________________________________________________________

Thursday 8th March           Venue; Cappagh [OIC D Hayes]      Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Minor Doubles: Clare.A. (Tiernan Agnew/Mark Rodgers) Bt Cork.B. (Brooklyn Hickey/Stephen O’ Rourke) 21/6,21/2

Final: Intermediate Doubles: Cork.A. (Michael Hedigan/Daniel Relihan)  Bt Clare.B. (Niall Bolton/Colin Corbett) 21/6,21/14 

 

Thursday 8th March        Venue; Ballydesmond [OIC D O’ Dea] Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Junior Doubles: Kerry.A. (Jack O’ Shea/Rory O’ Connor) v Cork.A. (Ryan Harkin/Ciaran Buckley)

_______________________________________________________________________

 

Friday 9th March       Venue; Cappagh  Commencing 7.30pm

 

 

S/F: Junior B Doubles: Cork.B. (Niall Delaney/Michael O’ Malley) v Tipperary.A.

 (Aidan O’ Flaherty/Liam Bradshaw)

_______________________________________________________________________

Friday 9th March @ 8 PM         Venue; Liscarroll [OIC J Hedigan)     Commencing 3.00pm

_______________________________________________________________________ 

Final: Silver Master B Doubles: Cork.A. (Philip O’ Carroll/Paul Kerin) Bt Cork.B.

(Kieran Noonan/Barry O’ Regan)  21/18 21/12

_______________________________________________________________________

Monday 12th March        Venue; Galbally [OIC T Donegan]    Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Final: Master B Doubles: Cork.A. (Jamie O’ Donnell/Ken O’ Neill)  v Tipperary.A. (Brian O Brien/John Kennedy)

_______________________________________________________________________

Tuesday 13th March         Venue; Nenagh [OIC E Spillane]       Commencing 7.30pm

 

Final: Golden Master B Doubles: Clare.A. (John Nihill/Kevin O’ Brien) v Limerick.A. (John Ryan/Denis McCarthy)

_______________________________________________________________________

 

Tuesday 13th March    Venue; Cashel [OIC D Moloney]         Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Ladies Junior B Doubles: Tipperary.A. (Eleanor Percy/Sile Spain) v Cork.A.

(Aoife Hurley/Laura Hayes)

 

IF JBDFINAL IS WATERFORD V TIPPERARY

 

Final: Junior B Doubles: Waterford.A. (Kavan O’ Keeffe/Anthony Fitzgerald) v Cork.B. (Niall Delaney/Michael O’ Malley) or Tipperary.A. (Aidan O’ Flaherty/Liam Bradshaw)

 

IF JBD FINAL IS WATERFORD V CORK THEN FINAL ON FRIDAY MARCH 16TH AT SAME VENUE.

______________________________________________________________________

 

Wednesday 14th March            Venue;                                        Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: U21 Doubles: Tipperary.A. (Jason English/Colin Ryan) v Tipperary.A. (Jerome Cahill/Sean McAdams)

_______________________________________________________________________

 

 

==============================

Munster Fixture List 9

                                       _______________

[Results of games should be sent to D Hayes at 087 2442604

& P Collins at 087 2615406 on the Night]

_____________________________________________________________________________

Monday 26th February        Venue; O’ Callaghan Mills          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Q/F: Master B Doubles: Tipperary.B. (Willie Cahill/Eddie Farrell)  Bt Clare.A. (Aidan Moroney/Jim Cleary)  13/21, 21/11, 21/14

_______________________________________________________________________

 

Monday 26th February      Venue; Tulla [OIC O Conlon)   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: O35B Doubles: Tipperary.B. (Joe Ryan/Finbar Ryan) Bt   Clare.A. (Shane Walsh/Pat Nolan) 15/21 21/20, 21/11

_______________________________________________________________________

Monday 26th February      Venue: Tuamgraney [OIC J Nash]  Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Master B Doubles: Tipperary.A. (Brian O Brien/John Kennedy) Bt Limerick.A. (JP O’ Connor/Mike O’ Connor)   21/8, 21/12

_______________________________________________________________________

Tuesday 27th February    Venue; Galbally [OIC T Donegan]       Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Golden Master B Doubles: Clare.A. (John Nihill/Kevin O’ Brien) v Cork.A.(Pat Clancy/Barry O’ Regan) w/o to Clare

_______________________________________________________________________

Wednesday 28th February   Venue; Broadford [OIC A Donnelly]   Commencing 7.30pm  Postponed

_______________________________________________________________________

Final: O35A Doubles: Clare.A. (Seamus Lawlor/Richard Woods) v Cork.A. (Denis Quinn/Tim Breen)

______________________________________________________________________

Wednesday 28th February     Venue; Tuamgraney [OIC S Walsh] Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

S/F: Golden Master B Doubles: Limerick.A. (John Ryan/Denis McCarthy) v Clare.B. (Michael Hogan/Pascal Brookes)

_______________________________________________________________________

Friday 2nd March       Venue; Cashel [OIC J O’ Donoghue]   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Master B Doubles: Cork.A. (Jamie O’ Donnell/Ken O’ Neill) v Tipperary.B. (Willie Cahill/Eddie Farrell)

S/F: Junior B Doubles: Cork.B. (Niall Delaney/Michael O’ Malley) v Tipperary.A.

 (Aidan O’ Flaherty/Liam Bradshaw)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Saturday 3rd March          Venue; Liscarroll [OIC J Hedigan)     Commencing 7.00pm

Refixture

_______________________________________________________________________

 

Final: Silver Master B Doubles: Cork.A. (Philip O’ Carroll/Paul Kerin) v Cork.B.

(Kieran Noonan/Barry O’ Regan)

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

Monday 6th March          Venue; Mallow [OIC K O’ Neill)     Commencing 7.00pm

_______________________________________________________________________

S/F: Silver Master B Doubles: Cork.A. (Philip O’ Carroll/Paul Kerin) v Cork.B.

(Kieran Noonan/Batt Sheehan)

_______________________________________________________________________

Tuesday 6th March        Venue; Broadford [J Noonan]           Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Final: Emerald Master B Doubles: Limerick.A. (Jimmy Fanning/Jack Dillon) v Limerick.B. (Tim O’ Shea/Donal Hayes)

_______________________________________________________________________

Tuesday 6th March           Venue; Conna [OIC H Carolan]        Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: U21 Doubles: Tipperary.A. (Jason English/Colin Ryan) v Cork.A. (David Walsh/Tadgh Jones)

_______________________________________________________________________

Wednesday 7th March         Venue; Mallow [OIC D Cusack]      Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Final: Emerald Master A Doubles: Cork.A. (John Herlihly/John Hedigan) v Limerick.A. (Donal O’ Connor/Tom O’ Brien)

_______________________________________________________________________

Wednesday 7th March    Venue; Kilcoleman [OIC P O’ Flaherty]  Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Final: O35B Doubles: Tipperary.B. (Joe Ryan/Finbar Ryan)  v Limerick.A. (Keith Heelan/John Keyes)

_______________________________________________________________________

Thursday 8th March           Venue; Cappagh [OIC D Hayes]      Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Final: Minor Doubles: Clare.A. (Tiernan Agnew/Mark Rodgers) v Cork.B. (Brooklyn Hickey/Stephen O’ Rourke)

Final: Intermediate Doubles: Clare.B. (Niall Bolton/Colin Corbett) v Cork.A. (Michael Hedigan/Daniel Relihan)

_________________________________________________________________________

Thursday 8th March              Venue;                                 Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Final: Master B Doubles: Cork.A. (Jamie O’ Donnell/Ken O’ Neill)  or Tipperary.B. (Willie Cahill/Eddie Farrell) v Limerick.A. (JP O’ Connor/Mike O’ Connor) or Tipperary.A. (Brian O Brien/John Kennedy)

_______________________________________________________________________

Thursday 8th March         Venue;                                                Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Final: Golden Master B Doubles: Clare.A. (John Nihill/Kevin O’ Brien) v Cork.A.(Pat Clancy/Barry O’ Regan) v Limerick.A. (John Ryan/Denis McCarthy) or Clare.B. (Michael Hogan/Pascal Brookes)

_______________________________________________________________________

Friday 9th March    Venue; Cashel [OIC D Moloney]         Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Final: Ladies Junior B Doubles: Tipperary.A. (Eleanor Percy/Sile Spain) v Cork.A.

(Aoife Hurley/Laura Hayes)

Final: Junior B Doubles: Waterford.A. (Kavan O’ Keeffe/Anthony Fitzgerald) v Cork.B. (Niall Delaney/Michael O’ Malley) or Tipperary.A. (Aidan O’ Flaherty/Liam Bradshaw)

_______________________________________________________________________

Friday 9th March        Venue; Ballydesmond [OIC D O’ Dea] Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Final: Junior Doubles: Kerry.A. (Jack O’ Shea/Rory O’ Connor) v Cork.A. (Ryan Harkin/Ciaran Buckley)

_______________________________________________________________________

Saturday 10th March            Venue;                                            Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Final: U21 Doubles: Tipperary.A. (Jason English/Colin Ryan) or Cork.A. (David Walsh/Tadgh Jones) v Tipperary.A. (Jerome Cahill/Sean McAdams)

_______________________________________________________________________

 


Fixture List 8

[Results of games should be sent to D Hayes at 087 2442604

& P Collins at 087 2615406 on the Night]

__________________________________________________________________________

Monday 19th February   Venue; Cashel [OIC D Moloney]       Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Minor Doubles: Tipperary.A. (Colm Harrington/Brendan Coffey) v Cork.B.

(Brooklyn Hickey/Stephen O’ Rourke)

S/F: U21 Doubles: Tipperary.A. (Jerome Cahill/Sean McAdams) Bt Cork.A.

(Gearoid O’ Connell/Eoghan Sheehan)  21/8, 21/13

_______________________________________________________________________

Tuesday 20th February              Venue; Clooney             Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Q/F: Golden Master B Doubles: Clare.A. (John Nihill/Kevin O’ Brien) v Tipperary.B. (Paul Keane/Paul Maher) W/O to Clare

______________________________________________________________________ 

Tuesday 20th February        Venue; Cappagh [OIC D Hayes]       Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Intermediate Doubles: Clare.A. (Conor Cooney/John Cooney) v Cork.A.

 (Michael Hedigan/Daniel Relihan)

_______________________________________________________________________

Wednesday 21st February              Venue; Mallow                      Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Q/F: Master B Doubles: Limerick.B. (Kieran Neelan/Mike Curtin) v Cork.A.

(Jamie O’ Donnell/Ken O’ Neill)

______________________________________________________________________

Wednesday 21st February        Venue; O’ Callaghan Mills          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Q/F: Master B Doubles: Clare.A. (Aidan Moroney/Jim Cleary) v Tipperary.B. (Willie Cahill/Eddie Farrell)

_______________________________________________________________________

Wednesday 21st February                Venue; Nenagh                 Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Q/F: O35B Doubles: Tipperary.A.(Joe Ryan/Finbar Ryan)  Bt  Limerick.B. (Burt Henley/Wesley Butterfield) 21/10, 21/13

_______________________________________________________________________

Thursday 22nd February   Venue; Cappagh [OIC D Hayes]       Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Minor Doubles: Clare.A. (Tiernan Agnew/Mark Rodgers)  Bt Cork.A.

(Cian O’ Driscoll/Conor Walsh)  21/14, 21/6

_______________________________________________________________________

Thursday 22nd February     Venue; Galbally [OIC T Donegan]    Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Q/F: Golden Master B Doubles: Limerick.A. (John Ryan/Denis McCarthy) v

Tipperary.A. (Christy Griffin/Martin Ryan)

S/F: Silver Master B Doubles: Cork.B. (Kieran Noonan/Batt Sheehan) v Tipperary.A.

(David Kyne/Paddy Cooney) W/O to Cork

_______________________________________________________________________

Thursday 22nd February              Venue;    Boherbue                      Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Q/F: Master B Doubles: Limerick.A. (JP O’ Connor/Mike O’ Connor) Bt Cork.B. (Enda

Aherne/Danny Lenihan)  21/16, 21/11

_______________________________________________________________________

Thursday 22nd February          Venue; Mallow [D Cusack]           Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Emerald Master A Doubles: Limerick.A. (Tom O’ Brien/Donal O’ Connor)  Bt Cork.B. (Brendan Hurley/Chris Hurley)  21/4, 21/8

S/F: Junior Doubles: Kerry.A. (Jack O’ Shea/Rory O’ Connor) v Tipperary.A. (John Ferncombe/Daniel Hayes)

_______________________________________________________________________

Thursday 22nd February          Venue; Liscarroll [J Hedigan]           Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Silver Master B Doubles: Cork.A. (Philip O’ Carroll/Paul Kerin) v Kerry.A.

(Brian McEvoy/John Clifford)

_______________________________________________________________________

Friday 23rd February         Venue; Cappagh [OIC D Hayes]      Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Emerald Master A Doubles: Cork.A. (John Herlihly/John Hedigan) v Clare.A. (Pat Donnellan/Mike Kelly)

S/F: Intermediate Doubles: Clare.B. (Niall Bolton/Colin Corbett) v Cork.B. (Shane Hedigan/Donnacha O’ Dea)

_______________________________________________________________________

Friday February 23rd   Venue; Galbally [OIC T Donegan] Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Junior B Doubles: Waterford.A. (Kavan O’ Keeffe/Anthony Fitzgerald) v Clare.A. (Shane Hayes/Glenn Murray)

_______________________________________________________________________

Friday February 23rd   Venue; Nenagh [OIC E Spillane] Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Final: Ruby Masters Doubles: Tipperary.A. (Jim Ryan/Paddy Collins) v Tipperary.B. (Jim Quinn/Gary Howard)

Game not on

_______________________________________________________________________

Friday 23rd February                Venue; Ballydesmond                 Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Q/F: Junior B Doubles: Cork.B. (Niall Delaney/Michael O’ Malley) v Kerry.A. (Pat Lacey/Eamonn Lacey)

_______________________________________________________________________

Friday 23rd February    Venue; Cashel [OIC J O’ Donoghue]   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Junior Doubles: Cork.A. (Ryan Harkin/Ciaran Buckley)  Bt Tipperary.B.(Declan Gleeson/David O’ Brien) 21/5, 21/14

S/F: Ladies Junior B Doubles: Tipperary.A. (Eleanor Percy/Sile Spain) Bt Cork.B. (Anna Dunne/Brid Horgan) 20/21, 21/3, 11/2

______________________________________________________________________

Monday 26th February        Venue; Cashel [OIC J O’Donoghue]   Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

S/F: O35B Doubles: Limerick.A. (Keith Heelan/John Keyes) v Tipperary.A. (Michael McNamara/Christopher McGrath) W/o to  Limerick

_______________________________________________________________________

Monday 26th February      Venue; Kilcoleman [OIC C Griffin)   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Emerald Master B Doubles: Limerick.B. (Tim O’ Shea/Donal Hayes) v Tipperary.A.

(Martin Ryan/Paul Maher)  W/O to Limk

_______________________________________________________________________

Monday 26th February      Venue; Tulla [OIC O Conlon)   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: O35B Doubles: Limerick.B. (Burt Henley/Wesley Butterfield) or Tipperary.B.

(Joe Ryan/Finbar Ryan) v Clare.A. (Shane Walsh/Pat Nolan)

_______________________________________________________________________

Monday 26th February              Venue: Tuamgraney or Galbally Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

S/F: Master B Doubles: Limerick.A. (JP O’ Connor/Mike O’ Connor) or Cork.B. (Enda

Aherne/Danny Lenihan) v Tipperary.A. (Brian O Brien/John Kennedy)

_______________________________________________________________________

Tuesday 27th February              Venue;                             Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Master B Doubles: Limerick.B. (Kieran Neelan/Mike Curtin) or Cork.A.

(Jamie O’ Donnell/Ken O’ Neill) v Clare.A. (Aidan Moroney/Jim Cleary) or Tipperary.B. (Willie Cahill/Eddie Farrell)

_______________________________________________________________________

Tuesday 27th February                         Venue;                      Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Golden Master B Doubles: Clare.A. (John Nihill/Kevin O’ Brien)  v Cork.A.(Pat Clancy/Barry O’ Regan)

_______________________________________________________________________

Wednesday 28th February   Venue; Broadford [OIC A Donnelly]   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Final: O35A Doubles: Clare.A. (Seamus Lawlor/Richard Woods) v Cork.A. (Denis Quinn/Tim Breen)

Final: Diamond Master B Doubles: Limerick.A. (Stephen McInerney/Ned Corrigan) v Cork.A. (Dave Stack/TimJoe Healy] W/O TO Limerick

_______________________________________________________________________

Wednesday 28th February     Venue; Tuamgraney [OIC S Walsh] Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Golden Master B Doubles: Limerick.A. (John Ryan/Denis McCarthy) or Tipperary.A. (Christy Griffin/Martin Ryan) v Clare.B. (Michael Hogan/Pascal Brookes)

_______________________________________________________________________

Tuesday 6th March           Venue; Conna [OIC H Carolan]        Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: U21 Doubles: Tipperary.A. (Jason English/Colin Ryan) v Cork.A. (David Walsh/Tadgh Jones)

_______________________________________________________________________

 

====================================

Fixture List 7

                                       _______________

[Results of games should be sent to D Hayes at 087 2442604

& P Collins at 087 2615406 on the Night]

__________________________________________________________________________

 

Wednesday February 14th        Venue; Cappagh [OIC D Hayes]   Commencing 7.45pm

_______________________________________________________________________

Final: Golden Master B Singles:Limerick.A. (John Ryan)  Bt  Cork.A. (Danny Lenihan) 21/5, 21/8

Final: O70 Singles: Tipperary.A. (Jim Ryan)  Bt Cork.A. (Pat O’ Brien) 21/9, 21/5

_______________________________________________________________________

Wednesday 14th February   Venue;  Clooney [OIC P Hayes]     Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Final: Ladies Minor Singles: Clare.A. (Catriona Millane) Bt Clare.B. (Bridin Dinan) 21/10, 21/11

Final: Minor Singles:Clare.A. (Tiernan Agnew)  Bt  Clare.B. (Mark Rodgers)  21/8, 21/9

_______________________________________________________________________

Wednesday 14th February   Venue; Broadford [OIC A Donnelly]  Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Final: U21 Singles:Cork.A. (David Walsh)  Bt  Clare.A. (Fergal Coughlan Jnr)  21/15, 21/8

 Final:Silver Master A Singles: Clare.A. (Fergal Coughlan Snr) Bt Tipperary.A. (John Corbett)  21/14, 21/15

_______________________________________________________________________

Wednesday 14th February              Venue; Boherbue             Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Junior B Doubles: Cork.A. (Shane Flynn/Rodger Casey) Bt Limerick.B. (Ben Walshe/Eoin Hegarty) 21/14, 21/3

_______________________________________________________________________

Thursday 15th February   Venue; Galbally [OIC T Donegan] Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Final: Junior B Singles: Waterford.A.(Kavan O’ Keefe) Bt Clare.B. (Glen Murray)  21/13, 21/3

Final: Ladies Junior B Singles: Cork.A. (Aoife Hurley)  bt Limerick.A. (Brigid Quish)  21/11, 21/11

_______________________________________________________________________

Thursday 15th February                Venue; Kilworth                 Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Q/F: Junior Doubles: Tipperary.A.(John Ferncombe/Daniel Hayes) Bt Cork.B. (John Horgan/James Moakley)  21/12, 15/21, 21/8

_______________________________________________________________________

Friday 16th February                Venue; Broadford                 Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Q/F: Junior Doubles: Cork.A. (Ryan Harkin/Ciaran Buckley)  Bt Limerick.B. (Sean Murphy/Nigel O’ Callaghan) 21/7, 21/2

Junior B Doubles: Cork.B. (Niall Delaney/Michael O’ Malley) Bt Limerick.A. (Shane Murphy/Denis Donegan)  21/20, 21/15

_______________________________________________________________________

Friday February 16th            Venue; Liscarroll [J Hedigan]     Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Final: Emerald Master A Singles: Cork.A. (John Herlihy)  Bt Clare.B. (John Cawley)  21/18, 21/11

_______________________________________________________________________

Friday 16th February        Venue; O’ Callaghan’s Mills       Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Q/F: Junior Doubles: Tipperary.B.(Declan Gleeson/David O’ Brien) Bt  Clare.A. (Christopher Philpott/ Cathair Agnew   (18/21, 21/10, 21/16)

_______________________________________________________________________

Friday 16th February                Venue; Cashel                 Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Q/F: U21 Doubles: Tipperary.A. (Jason English/Colin Ryan) Bt Limerick.A.(Evan Murphy/Risteard Duggan)

 21/15, 21/13

_______________________________________________________________________

Friday 16th February                Venue; Nenagh                 Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Q/F: O35B Doubles: Limerick.B. (Burt Henley/Wesley Butterfield) v Tipperary.A.

(Joe Ryan/Finbar Ryan)  Postponed

_______________________________________________________________________

Saturday 17th February                Venue; Glenbeigh                 Commencing 5.00pm

_______________________________________________________________________

Q/F: Junior Doubles: Kerry.A. (Jack O’ Shea/Rory O’ Connor) v Limerick.A.(Paul Hedderman/Tomas Donegan)

_______________________________________________________________________

Sunday 18th February     Venue; Dungarvan or Broadford       Commencing 1.30pm

______________________________________________________________________

Q/F: Junior B Doubles: Cork.A. (Shane Flynn/Rodger Casey) or Limerick.B. (Ben Walshe/Eoin Hegarty) v Waterford.A. (Kavan O’ Keeffe/Anthony Fitzgerald)

----------------------------------------------------------------------------------------------

Sunday 18th Kilcoleman

JBD  : Tipp Aiden O Flaherty & Liam Bradshaw Bt Waterford    21/18, 19/21, 21/5

______________________________________________________________________

Monday 19th February                Venue; Boherbue                 Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Q/F: O35B Doubles: Limerick.A. (Keith Heelan/John Keyes) v Cork.A. (Jonathon Lucey/Michael Lenihan)

_______________________________________________________________________W/O to Limerick

_______________________________________________________________________

Monday 19th February   Venue; Cashel [OIC D Moloney]       Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Minor Doubles: Tipperary.A. (Colm Harrington/Brendan Coffey) v Cork.A.

(Brooklyn Hickey/Stephen O’ Rourke)

S/F: U21 Doubles: Tipperary.A. (Jerome Cahill/Sean McAdams) v Cork.A.

(Gearoid O’ Connell/Eoghan Sheehan)

_______________________________________________________________________

Tuesday 20th February              Venue; Clooney             Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Q/F: Junior B Doubles: Clare.A. (Shane Hayes/Glenn Murray) v Tipperary.B. (Pat Slattery/Sean Slattery) w/o to Clare

Q/F: Golden Master B Doubles: Clare.A. (John Nihill/Kevin O’ Brien) v Tipperary.B. (Paul Keane/Paul Maher) W/O to Clare

_______________________________________________________________________

Tuesday 20th February        Venue; Cappagh [OIC D Hayes]          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Intermediate Doubles: Clare.A. (Conor Cooney/John Cooney) v Cork.A. (Michael Hedigan/Daniel Relihan)

_______________________________________________________________________

Thursday 22nd February   Venue; Cappagh [OIC D Hayes]       Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Minor Doubles: Clare.A. (Tiernan Agnew/Mark Rodgers) v Cork.B.

(Cian O’ Driscoll/Conor Walsh)

_______________________________________________________________________

Thursday 22nd February              Venue; Galbally                      Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Q/F: Golden Master B Doubles: Limerick.A. (John Ryan/Denis McCarthy) v

Tipperary.A. (Christy Griffin/Paul Griffin)

_______________________________________________________________________

Friday 23rd February         Venue; Cappagh [OIC D Hayes]      Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Emerald Master A Doubles: Cork.A. (John Herlihly/John Hedigan) v Clare.A. (Pat Donnellan/Mike Kelly)

S/F: Intermediate Doubles: Clare.B. (Niall Bolton/Colin Corbett) v Cork.B. (Shane Hedigan/Donnacha O’ Dea)

____________________________________________________________________

Friday 23rd February          Venue; Mallow [D Cusack]           Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Emerald Master A Doubles: Cork.B. (Brendan Hurley/Chris Hurley) v Limerick.A. (Tom O’ Brien/Donal O’ Connor)

_______________________________________________________________________

 

 =========================================================================

Fixture List 6

                                       _______________

                                      

[Results of games should be sent to D Hayes at 087 2442604

& P Collins at 087 2615406 on the Night]

__________________________________________________________________________

Saturday Feb 10th             Venue; Glenbeigh [OIC D Lynch]        Commencing 6.00pm

_______________________________________________________________________

Final: Junior Singles: Kerry.A. (Jack O’ Shea) v Cork.A. (Ryan Harkin)

_______________________________________________________________________

Monday February 12th     Venue; Mallow [OIC T Carroll]   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Final: Silver Master B Singles: Cork.A. (Philip O’ Carroll) v Limerick.A. (Pat Murphy)

Final: Emerald Master B Singles: Limerick.A. (Jimmy Fanning) v Kerry.A. (Pat Lacey)

_______________________________________________________________________

Monday February 12th  Venue;  Liscarroll [OIC P O’ Brien]   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Emerald Master A Singles: Clare.A. (Pat Donnellan) v Cork.A. (John Herlihy)

_______________________________________________________________________

Tuesday February 13th       Venue; Galbally [OIC T Donegan]     Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Final: Diamond Master A Singles: Tipperary.B. (Tony O’ Flaherty) v Tipperary.A. (Billy Mullins)

_______________________________________________________________________

Tuesday February 13th       Venue; Kilcoleman [OIC C Griffin]    Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Final: O35B Singles: Clare.A. (Pat Nolan) Bt Limerick.A. (Keith Heelan)  21/20, 21/15

_______________________________________________________________________

Tuesday Feb 13th        Venue; Broadford [OIC A Donnelly]         Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Final: Intermediate Singles:Cork.B. (Michael Hedigan  Bt  Cork.A. (Daniel Relihan)  5/21, 21/15, 21/13 

Final: Diamond Master B Singles: Limerick.A. (Stephen McInerney) Bt  Cork.A. (Dave Stack) 21/4, 17/8 Ret Inj

_______________________________________________________________________


============================

Fixture List 5   

__________________________________________________________________________

 

Tuesday February 6th     Venue; Ballyporeen [OIC J Corbett]   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Ladies Junior B Singles: Limerick.A. (Brigid Quish)  Bt Cork.B. (Anna Dunne) 13/21, 21/15, 21/14

_______________________________________________________________________

Tuesday February 6th    Venue; Dungarvan [OIC D McAndrew]  Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

S/F: Junior B Singles: Waterford.A.(Kavan O’ Keefe)  Bt Tipperary.B. (Aidan O’ Flaherty)  21/4, 21/12

______________________________________________________________________

Wednesday February 7th       Venue; Liscarroll [OIC G Healy]   Commencing 8.15pm

______________________________________________________________________

S/F: Intermediate Singles: Cork.A. (Daniel Relihan) Bt  Clare.A. (Colin Corbett)  21/8, 21/17

_______________________________________________________________________

Wednesday February 7th     Venue; Cappagh [OIC T Hayes]   Commencing 7.45pm

_______________________________________________________________________

Final: Golden Master A Singles: Limerick.A. (Tomas Donegan) Bt Cork.A. (John Hedigan)  21/4, 21/8

S/F: Intermediate Singles: Cork.B. (Michael Hedigan) Bt Clare.B. (Bolton )  21/7, 21/11

_______________________________________________________________________

Wednesday February 7th     Venue; Tuamgraney [OIC S Walsh]   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Diamond Master A Singles: Tipperary.B. (Tony O’ Flaherty) Bt Clare.A. (Mike Kelly)  21/18, 21/20

_______________________________________________________________________

Wednesday February 7th     Venue; Mallow [OIC T Carroll]   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Diamond Master A Singles: Tipperary.A. (Billy Mullins) Bt Limerick.A. (Tom O’Bien  21/17, 21/18

S/F: Silver Master B Singles: Cork.A. (Philip O’ Carroll) Bt Kerry.B. (Michael Scanlon)  21/1, 21/1

_______________________________________________________________________

Wednesday February 7th     Venue; Nenagh [OIC E Spillane]   Commencing 7.00pm

_______________________________________________________________________

S/F: Diamond Master B Singles: Tipperary.A. (Gerry Foley) v Limerick.A. (Stephen McInerney) not Played

S/F: Emerald Master B Singles: Limerick.A. (Jimmy Fanning) v Tipperary.A. (Martin Ryan) not played

Final: Ladies Junior Singles  Tipperary.A. (Sinead Meagher): Bt  Waterford.A. (Aoife Landers) 21/8, 21/4

_______________________________________________________________________

Thursday February 8th     Venue; Broadford [OIC A Donnelly]   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Diamond Master B Singles: Cork.A. (Dave Stack) Bt Limerick.B. (Jack Dillon) 21/18, 21/13

S/F: Golden Master B Singles: Cork.A. (Danny Lenihan) Bt Clare.A. (John Nihill)  21/18, 21/17

_______________________________________________________________________

Thursday February 8th  Venue;  Kilcoleman [OIC P O’ Flaherty]   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Golden Master B Singles: Limerick.A. (John Ryan) Bt Clare.B. (Michael Hogan) 21/0, 21/1

_______________________________________________________________________

Thursday February 8th  Venue;  Liscarroll [OIC P O’ Brien]   Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Emerald Master A Singles: Clare.B. (John Cawley) Bt  Cork.B. (Brendan Hurley) 21/13, 21/16

S/F: Emerald Master A Singles: Clare.A. (Pat Donnellan) v Cork.A. (John Herlihy)  Postponed

_______________________________________________________________________

Friday Feb 9th             Venue; Galbally [OIC T Donegan]        Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Final: O35A Singles: Clare.A. (Seamus Lawlor) v Cork.A. (Tim Breen) W/O to Cork

S/F: O70 Singles: Cork.A. (Pat O’ Brien) Bt Clare.A. (Jimmy Walsh)  No Scores

_______________________________________________________________________

Friday Feb 9th             Venue; Ballydesmond [OIC D Quinn]        Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Final: Junior Singles: Kerry.A. (Jack O’ Shea) v Cork.A. (Ryan Harkin)

_______________________________________________________________________

Friday February 9th            Venue; Mallow [OIC D Cusack]     Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Final: Master B Singles: Limerick.B. (JP O’ Connor)  Bt  Cork.A. (Jamie O’ Donnell)  21/18, 13/21, 21/20 

_______________________________________________________________________

 ======================================================================


Fixture List 4

__________________________________________________________________________

 

Sunday February 4th            Venue; Nenagh [OIC E Spillane]   Commencing 1.00pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Master B Singles: Cork.A. (Jamie O’ Donnell)  Bt Tipperary.B. (Brian O’ Brien)  21/15, 21/15

_______________________________________________________________________

 

Monday February 5th          Venue; Conna [OIC C Hurley]          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Junior Singles: Cork.A. (Ryan Harkin)  Bt Tipperary.B. (Daniel Hayes) 21/12, 21/17

_______________________________________________________________________

 

Monday February 5th          Venue; Nenagh [OIC E Spillane]    Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: O35B Singles: Clare.A. (Pat Nolan) Bt Limerick.B. (John Keyes)  21/11, 21/16

_______________________________________________________________________

 

Monday February 5th   Venue; Ballymacelliogtt  [OIC D Riordan]  Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Final: Master A Singles: Kerry.A. (Dominick Lynch) Bt Cork.A. (Denis Quinn)  21/2, 21/5

_______________________________________________________________________

 

Monday February 5th     Venue; Kilworth [J Kiersey]            Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Master B Singles: Limerick.B. (JP O’ Connor)  Bt Tipperary.A. (Willie Cahill)  21/17, 21/18

_____________________________________________________________________________________________________

 

===========================================================================

Fixture List 3

_______________________________________________________________________

 

Monday January 29th                Venue; Carrick on Suir          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: O35B Singles: Clare.A. (Pat Nolan) v Tipperary.B. (Christopher McGrath)  W/O to Clare

_______________________________________________________________________

 

Monday January 29th                Venue; Galbally          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Master B Singles:Limerick.B. (JP O’ Connor)  Bt  Cork.A. (Enda Aherne) 21/11, 21/12

 

Q/F: O35B Singles:Limerick.B. (John Keyes) Bt  Cork.A. (Jonathon Lucey)  21/5, 21/8

_______________________________________________________________________

 

Monday January 29th                Venue; Tuamgraney          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: O35B Singles:  Tipperary.B. (Michael McNamara)  bt Clare.B. (Shane Walsh)  21/10, 17/21, 21/16

_______________________________________________________________________

 

Monday January 29th                Venue; Nenagh                     Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Master B Singles: Tipperary.B. (Brian O’ Brien)  Bt  Limerick.A. (Kieran Neelan)  21/8, 21/16 

_______________________________________________________________________

 

Monday January 29th                Venue; Ballydesmond          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Silver Master B Singles: Cork.A. (Philip O’ Carroll)  bt  Limerick.B. (Mike O’ Connor) 21/12, 19/21, 21/16

_______________________________________________________________________

 

Monday January 29th                Venue; Broadford          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Silver Master B Singles: Limerick.A. (Pat Murphy) bt Tipperary.A. (John Kennedy) 21/15, 20/21, 21/12

_______________________________________________________________________

 

Tuesday January 30th      Venue; Broadford [OIC A Donnelly]  Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: U21 Singles: Clare.A. (Fergal Coughlan Jnr) Bt  Limerick.B. (Risteard Duggan) 21/12, 21/11

_______________________________________________________________________

 

Tuesday January 30th                Venue; Boherbue          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Golden Master B Singles: Limerick.B. (Denis McCarthy) v Cork.A. (Danny Lenihan)

_______________________________________________________________________

 

Tuesday January 30th                Venue; Kilcoleman          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Golden Master B Singles: Clare.A. (John Nihill) Bt  Tipperary.B. (Christy Griffin) 21/7, 21/4

_______________________________________________________________________

 

Wednesday January 31st   Venue; Broadford [OIC A Donnelly] Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Minor Singles: Cork.B. (Conor Walsh) v Clare.B. (Mark Rodgers)

 

S/F: U21 Singles: Cork.A. (David Walsh) Bt  Tipperary.A. (Jerome Cahill)  21/8, 20/21, 21/15

_______________________________________________________________________

 

Wednesday January 31st                Venue; Dungarvan          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Intermediate Singles: Cork.A. (Tagdh O’ Neill) Bt Waterford.A. (David Walsh) 21/16, 16/21, 21/7

_______________________________________________________________________

 

Thursday February 1st                Venue; Mallow          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Junior Singles: Kerry.A. (Jack O’ Shea) v Tipperary.A. (John Ferncombe)

_______________________________________________________________________

 

Thursday February 1st                Venue; Conna          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Ladies Junior Singles: Cork.A. (Katie Fleming) v Waterford.A. (Aoife Landers) w/o to Waterford

_______________________________________________________________________

 

Friday February 2nd                      Venue; Mallow                    Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Diamond Master A Singles: Limerick.A. (Tom O’ Brien) Bt Cork.B. (Ray Norris)  21/8, 21/7

 

S/F: O35B Singles: Limerick.A. (Keith Heelan)  bt  Kerry.A. (Danny Riordan)  21/1, 21/2 

_______________________________________________________________________

 

Friday February 2nd         Venue; Cashel [OIC D Moloney]        Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Junior B Singles: Tipperary.B. (Aidan O’ Flaherty) v Waterford.A.(Kavan O’ Keefe)

_______________________________________________________________________

 

Friday February 2nd              Venue; Galbally [OIC T Donegan]     Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

S/F: Junior B Singles:Clare.B. (Glen Murray)   Bt  Cork.B. (Hugh Carolan)   17/21, 21/12, 21/14

_______________________________________________________________________

 

=============================

Fixture List 2   21/01/2018

                                      

[Results of games should be sent to D Hayes at 087 2442604

& P Collins at 087 2615406 on the Night]

_______________________________________________________________________

 

Monday January 22nd              Venue; Ballymacelligott          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Minor Singles: Cork.B. (Conor Walsh) Bt Kerry.A. (Daire Keane) 21/18, 21/12

_______________________________________________________________________

 

Wednesday January 24th               Venue; Cashel                       Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior Singles: Clare.A.(Christopher Philpott) v Tipperary.B. (Daniel Hayes) w/o to Tipperary

_______________________________________________________________________

 

Wednesday January 24th        Venue; Kilcolman             Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior B Singles:Tipperary.B. (Aidan O’ Flaherty)  Bt   Clare.A.(Shane Hayes)  21/14, 21/15

_______________________________________________________________________

 

Wednesday January 24th             Venue; Ballymacelliogtt     Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior B Singles: Cork.B. (Hugh Carolan)  Bt Kerry.A.(Eamon Lacey)  21/1, 21/5

_______________________________________________________________________

 

Wednesday January 24th   Venue; Ballinahinch               Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior B Singles: Clare.B. (Glen Murray)  Bt  Tipperary.A.(Liam Bradshaw)  21/4, 21/9

_______________________________________________________________________

Wednesday January 24th    Venue; Cappagh [OIC D Hayes]    Commencing 7.45pm

_______________________________________________________________________

S/F: Senior Singles: Colin Crehan (Clare)  Bt Dominick Lynch (Kerry) 17/21, 21/6, 21/16

S/F: Minor Singles: Clare.A. (Tiernan Agnew)  Bt  Cork.A. (Cian O’ Driscoll) 21/7, 21/10

_______________________________________________________________________

Friday January 26th       Venue; Broadford [OIC A Donnelly]  Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Master A Singles:  Cork.A. (Denis Quinn)  Bt  Clare.A. (Richard Woods)  21/7, 21/19

______________________________________________________________________

Friday January 26th                 Venue; Dungarvan         Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Q/F: Junior B Singles: Waterford.A.(Kavan O’ Keefe) Bt  Limerick.B. (Shane Murphy)  21/19, 11/21, 21/7

______________________________________________________________________

Saturday January 27th    Venue; Newmarket on Fergus          Commencing 2.00pm

______________________________________________________________________

Q/F: Golden Master B Singles: Cork.B. (Pat Clancy) v Clare.B. (Michael Hogan)

_______________________________________________________________________

 Sunday January 28th                    Venue; Glenbeigh                Commencing 1.00pm

_______________________________________________________________________

Q/F: Silver Master B Singles: Kerry.A. (Brian McEvoy) v Cork.B. (Kieran Noonan)

______________________________________________________________________

Monday January 29th                Venue; Carrick on Suir          Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Q/F: O35B Singles: Clare.A. (Pat Nolan) v Tipperary.B. (Christopher McGrath)

_______________________________________________________________________

Monday January 29th                Venue; Galbally          Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________ 

Q/F: Master B Singles: Cork.A. (Enda Aherne) v Limerick.B. (JP O’ Connor)

Q/F: O35B Singles: Cork.A. (Jonathon Lucey) v Limerick.B. (John Keyes)

______________________________________________________________________

Monday January 29th                Venue; Tuamgraney          Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Q/F: O35B Singles: Clare.B. (Shane Walsh) v Tipperary.B. (Michael McNamara)

______________________________________________________________________ 

Monday January 29th                Venue; Nenagh                     Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: U21 Singles: Clare.A. (Fergal Coughlan Jnr) v Limerick.B. (Risteard Duggan

Q/F: Master B Singles: Limerick.A. (Kieran Neelan) v Tipperary.B. (Brian O’ Brien)

______________________________________________________________________

Monday January 29th                Venue; Ballydesmond          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Q/F: Silver Master B Singles: Limerick.B. (Mike O’ Connr) v Cork.A. (Philip O’ Carroll)

_______________________________________________________________________

Monday January 29th                Venue; Broadford          Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Q/F: Silver Master B Singles: Limerick.A. (Pat Murphy) v Tipperary.A. (John Kennedy)

_______________________________________________________________________

Tuesday January 30th                Venue; Galbally          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Q/F: Golden Master B Singles: Limerick.A. (John Ryan) v Tipperary.A. (Paul Keane)

W/O to Limerick

_______________________________________________________________________

Tuesday January 30th                Venue; Boherbue          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Q/F: Golden Master B Singles: Limerick.B. (Denis McCarthy) v Cork.A. (Danny Lenihan)

_______________________________________________________________________

Tuesday January 30th                Venue; Kilcoleman          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Q/F: Golden Master B Singles: Clare.A. (John Nihill) v Tipperary.B. (Christy Griffin)

Q/F: Diamond Master A Singles: Tipperary.B. (Tony O’ Flaherty) v Cork.A. (Jerry Guiney) W/O to Tipperary

______________________________________________________________________

Wednesday January 31st                Venue; Ballydesmond          Commencing 7.30pm

______________________________________________________________________

Q/F: O35B Singles: Cork.B. (Michael Lenihan) v Limerick.A. (Keith Heelan) w/o to Limerick

_______________________________________________________________________

Wednesday January 31st   Venue; Broadford [OIC A Donnelly] Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Minor Singles: Cork.B. (Conor Walsh) or Kerry.A. (Daire Keane) v Clare.B. (Mark Rodgers)

S/F: U21 Singles: Cork.A. (David Walsh) v Tipperary.A. (Jerome Cahill)

_______________________________________________________________________

Wednesday January 31st                Venue; Dungarvan          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Q/F: Intermediate Singles: Cork.A. (Tagdh O’ Neill) v Waterford.A. (David Walsh)

______________________________________________________________________

Thursday February 1st                Venue; Mallow          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Junior Singles: Kerry.A. (Jack O’ Shea) v Tipperary.A. (John Ferncombe)

_______________________________________________________________________

Thursday February 1st                Venue; Conna          Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

S/F: Ladies Junior Singles: Cork.A. (Katie Fleming) v Waterford.A. (Aoife Landers)

Q/F: Emerald Master A Singles: Cork.A. (Brendan Hurley) v Limerick.A. (Donal

O’ Connor) w/o to Cork

______________________________________________________________________

Friday February 2nd                      Venue; Mallow                    Commencing 7.30pm

_______________________________________________________________________

Q/F: Diamond Master A Singles: Limerick.A. (Tom O’ Brien) v Cork.B. (Ray Norris)

_______________________________________________________________________

 

===============================

Fixture List 1  (14/1/2018)

                                       _______________

[Results of games should be sent to D Hayes at 087 2442604

& P Collins at 087 2615406 on the Night]

_______________________________________________________________________

 

Saturday January 20th             Venue; Ballymacelligott          Commencing 2.00pm

_______________________________________________________________________

 

Junior B Singles: Kerry.B. (Keelan Brosnan) v Tipperary.B. (Aidan O’ Flaherty) w/o to Tipperary

_______________________________________________________________________

 

Saturday January 20th                  Venue; Broadford          Commencing 2.00pm

_______________________________________________________________________

 

Junior B Singles: Limerick.B. (Shane Murphy) Bt Cork.A. (Shane Flynn) 16/21, 21/16, 21/11

 

Q/F: U21 Singles: Limerick.B.(Ristard Duggan) v Cork.A.(Tadgh Jones)

_______________________________________________________________________

 

Saturday January 20th                  Venue; Conna          Commencing 2.00pm

_______________________________________________________________________

 

Junior B Singles: Limerick.A. (Denis Donegan) v Cork.B. (Hugh Carolan)

_______________________________________________________________________

 

Saturday January 20th                  Venue; Ballyporeen          Commencing 2.00pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: U21 Singles: Clare.A. (Fergal Coughlan Jnr) Bt  Tipperary.B. (Jason English) 21/15, 21/5

______________________________________________________________________

 

Saturday January 20th                  Venue; Glenbeigh          Commencing 2.00pm

_______________________________________________________________________

 

Junior Singles: Tipperary.B. (Daniel Hayes) Bt Kerry.B. (Rory O’ Connor) 21/11, 21/7

_______________________________________________________________________

 

Saturday January 20th       Venue; Newmarket on Fergus       Commencing 2.00pm

_______________________________________________________________________

 

Junior B Singles: Clare.B. (Glen Murray)  bt Waterford.B. (Anthony Fitzgerald)  18/21, 21/7, 21/8

_______________________________________________________________________

 

Sunday January 21st                   Venue; Galbally          Commencing 1.00pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior Singles: Kerry.A. (Jack O’ Shea)  Bt  Limerick.A. (Paul Hedderman)   21/6, 21/2 

______________________________________________________________________

 

Sunday January 21st                   Venue; Cashel                 Commencing 1.00pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: Junior Singles: Tipperary.A. (John Ferncombe)  Bt  Cork.B. (Dale Cusack)  21/7, 20/21, 21/13

______________________________________________________________________

 

Sunday January 21st                   Venue; Mallow          Commencing 1.00pm

_______________________________________________________________________

 

Q/F: U21 Singles: Cork.B. (David Walsh) bt  Limerick.A. (Evan Murphy)  21/10, 21/10

 

Q/F: Junior Singles: Cork.A. (Ryan Harkin) bt  Limerick.B. (Sean Murphy)  21/13, 21/5

_______________________________________________________________________