College Handball 2017 Girls/Boys

2017

Nenagh Friday Jan 20th at 7.30 pm

Boys 1st Year Singles  Shane Murray Newport College V David Ryan Nenagh CBS w/o to newport
Boys 1st Year Doubles  Alex Considine & Aidan Ryan Newport College V Sean Fitzgerald  & Ml.Ryan Nenagh CBS
Boys Junior Doubles    Nathan Lenihan & Liam King Newport College V Joe Cooney & Sean Dunne Nenagh CBS  ?
Boys Intermediate Singles 
 Ben Cooney Nenagh CBS  Bt Dylan Foley Newport College 19-15 

Girls 1st Year Doubles Aine Duggan & Ruby McEvoy Presentation Convent Thurles Bt Anna Mulcahy & Aine Spain Nenagh St Marys  22-20

Nenagh Sunday Jan 22nd at 6.00 pm

Boys JuniorSingles
        1 Jack Foley Newport College V Cormac Doheny Borrisokane CC
        2 James Loughnane        Nenagh CBS V Rory Grace  Nenagh College
Final Winner 1 v Winner 2

Girls Junior Singles
        1 Katie Morris Nenagh St Marys V Kelly Anne Ryan Ursuline Convent Thurles
        2 Winner 1 V Ellen Phelan Presentation Convent Thurles
        3 Laura Shinners Borrisokane CC V Megan Morris  Nenagh College
                
Final Winner 2 v Winner 3  
              
All Games 20 Minutes or First to 31 Aces        

The following have byes to the Munster Championships

Boys Intermediate Doubles Kieran Mc Keogh & Joe Keyes Nenagh CBS
Boys Senior Doubles Aidan O' Flaherty & Jerome Cahill Nenagh CBS
Girls 1st Year Singles   Katie Ryan Ursuline Convent Thurles
Girls Senior Singles  Sinead Meagher  Nenagh St Mary's


We have No Entries in Boys Senior Singles / Girls Junior Doubles or Girls Senior Doubles


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

GAA Handball 60x30 All Ireland Colleges Championships 2016 Saturday 5 th November

College Finals  Nov. 2016

 

GJD SF: Siobhan Prentice/Isobel Farnan (St Anne’s, Killaloe)  lost to  Ciara Mullen/Elizabeth McGarvey (Loreto College, Omagh  in Castlebride Wex

GJS SF2: Mary Ellen Phelan (Presentation Convent, Thurles) v Caitlin Conway (Dean Maguire, Carrickmore)  in St Marys Wex

BIS Final: Sean McAdams (Borrisokane CC) lost to  Jack Holden(Grennan College, Thomastown) 15/2, 15/6

BJS SF: James Loughnane (Nenagh CBS)  lost to Eoghan Mc Ginnity (St Macartans, Monaghan) in ballymitty   wex  15/2, 15/10

GSS Final: Sile Spain (Nenagh Convent of Mercy) lost to Aoife Holden Aoife Holden (Grennan College, Thomastown)15/0, 15/2

GSD Final: Katie Gould/Laura Shinners (Borrisokane CC) lost to Fiona Tully/J.Mc Cormack (Convent of Mercy, Roscommon) 15/8, 15/6

At Castlebridge, Wexford (OIC Stephen Murphy 087 2670313)

At 10.30am 10.30am GJD SF1: Cuilleann Bourke/Heather Burke (Balla SS, Mayo) v Leinster Winner 11.10am GJD SF2: Siobhan Prentice/Isobel Farnan (St Anne’s, Killaloe) v Ciara Mullen/Elizabeth McGarvey (Loreto College, Omagh)

11.50am BID SF1: Michael Egan/Gareth Delaney (Roscommon CBS) v Leinster Winner

12.30pm BID SF2: Conor Walsh/Cian O’Driscoll (Patrician Academy, Mallow) v Antan Fox/Lorcan McBride (Omagh CBS)

 1.10pm SBD SF1: Patrick Murphy/Daniel Huane (St Colmans, Claremorris) v Leinster Winner

1.50pm SBD SF2: David Walsh/Tadgh O’Neill (Patrician Academy, Mallow) v Pauraic Mullan/Turlough Clarke (Omagh CBS)

2.30pm GJD Final:

3.10pm BID Final:

 3.50pm BSD Final:

At St. Mary’s, Wexford (OIC Mick Flood 087 7567639)

10.30am GJS SF1: Niamh Heffernan (Colaiste Baile Clar) v Leinster Winner

11.10am GJS SF2: Mary Ellen Phelan (Presentation Convent, Thurles) v Caitlin Conway (Dean Maguire, Carrickmore)

11.50am BJD SF1: Enda Collins/James Cummins (Colaiste Baile Clar) v Leinster Winner

 12.30pm BJD SF2: Gearoid Healy/Luke Barrett (Scoil Mhuire, Kanturk) v Cathair Munroe/Fiontan McNamee (Dean Maguire, Carrickmore)

 1.10pm BIS SF1: Eimhin O Diollion (Colaiste Croi Mhuirean, Spideal) or Canice Bennett (Balla SS, Mayo) v Leinster Winner

1.50pm BIS SF2: Sean McAdams (Borrisokane CC) v Ciaran Cuddy, Dean Maguire, Carrickmore) 2.30pm GJS Final:

 3.10pm BJD Final:

 3.50pm BIS Final:

 At Ballymitty, Wexford (OIC Seamie O’Neill 087 6117932)

 10.30am BJS SF1: Cormac Scollan (Ballinamore) v Leinster Winner

11.10am BJS SF2: James Loughnane (Nenagh CBS) v Eoghan Mc Ginnity (St Macartans, Monaghan) 11.50am GSS SF1: Laura Finn (Colaiste Mhuire Ballymote) v Leinster Winner

12.30pm BSS SF1: Diarmaid Mulkerrins (St Mary’s, Galway) v Leinster Winner

 1.10pm BSS SF2: Gearoid O’Connell (Davis College, Mallow) v Oran Kiernan (Patrician College, Carrickmacross)

 1.50pm GSD SF1: Fiona Tully/Jenifer McCormack (Convent of Mercy, Roscommon) v Leinster Winner 2.30pm GSS Final: Sile Spain (Nenagh Convent of Mercy) v SF1 Winner

3.10pm BJS Final:

3.50pm BSS Final:

4.30pm GSD Final: Katie Gould/Laura Shinners (Borrisokane CC) v SF 1 Winner

========================================================================================

GAA Handball All Ireland 40x20 2nd Level Colleges Championships Saturday 13 th February 2016, Kingscourt, Co. Cavan, starting @ 10.30am 

Junior Girls Singles 11.10am - Court 3. SF1: Dearbhla Coleman (St. Michael’s Grammar School, Lurgan) v Niamh Heffernan (Coláiste Baile Clar, Galway) 12.30pm – 

Court 3. SF2: Bridín Dinan (St Joseph’s Tulla, Clare) v Dearbhail O’Keeffe (Grennan College, Thomastown, Kilkenny) 3.00pm - Court 3. Final: Junior Girls Doubles 1.00pm –

 Court 3. SF1: Meabh McCambridge/Beth Doris (St. Michael’s Grammar School, Lurgan) v Cuilleann Bourke/Heather Burke (Balla Secondary School, Mayo) 1.30pm -

 Court 3. SF2: Aoife Floyd/Niamh O’ Brien (St Joseph’s Tulla, Clare) v Leah Doyle/Molly Dagg (Col Chiarain, Leixlip, Kildare) 3.30pm –

 Court 3. Final: Senior Girls Singles Court 3. SF2: Sinead Meagher (St. Mary’s, Nenagh, Tipperary) W/O Holly Hynes (Presentation SS Wexford) sick 11.00am –

 Court 3. SF1: Eilise McCrory (Dean Maguire, Carrickmore, Tyrone) v Fiona Tully (Convent of Mercy) Roscommon) 12.00pm – Court 3. Final: Sinead Meagher (St. Mary’s, Nenagh, Tipperary) v 

Senior Girls Doubles 2.00pm - Court 3. SF1: Niamh Coleman/Megan McCann (St. Michael’s Grammar School, Lurgan) v Aisling Ni Mhaoláin/Áine Nic Giolla Déa (Coláiste Naomh Éinne, Inis Mor, Galway) 2.30pm –

 Court 3. SF2: Katie McCarthy/Kathy Foley (Hazelwood College Dromcollogher, Limerick) v Aileen Hennessy/Saoirse Delaney (Castlecomer CS, Kilkenny) 4.00pm – 

Court 3. Final: Junior Boys Singles 10.30am – Court 1. SF2: Mark Rodgers (Scarriff CC, Clare) v Jack Holden (Grennan College, Thomastown, Kilkenny) 11.10am - Court 1. SF1: Eoghan McGinnity (St. Macartan’s, Monaghan) v Eimhíón Ó Diollúin (Coláiste Chroi Mhuire, Galway) 2.30pm - 

Court 1. Final: Junior Boys Doubles 10.30am - 

Court 2. SF1: Lorcan Mc Bride/Antoin Fox (Omagh CBS) v Dylan Hanley/Magomed Yakhyaev (Roscommon CBS)

 11.10am – Court 2. SF2: Conor Downes/Fionn Slattery (Scarriff CC, Clare) v Kyle Dunne/Billy O’Neill (Castlecomer CS, Kilkenny) 

2.30pm – Court 2. Final: Intermediate Boys Singles 11.50pm - Court 1. SF2: Sean Murphy (St. Joseph’s, Tulla, Clare) v Eoin Brennan (St. Kierans, Kilkenny) 

12.30am – Court 1. SF1: Caolan Smith (St. Patrick’s College, Cavan) v Diarmuid Mulkerrins (St Mary's, Galway) 

3.10pm - Court 1. Final: Intermediate Boys Doubles

 11.50pm – Court 2. SF1: Turlough Clarke/Pauric Mullan (Omagh CBS) v Jack McNeela/Liam Power (St. Enda’s, Galway) 

12.30pm – Court 2. SF2: David Walsh/Tadgh O’Neill (Patrician Academy Mallow, Cork) v Liam Rossiter/Anthony Butler (St. Mary’s CBS, Enniscorthy, Wexford)

 3.10pm – Court 2. Final: Senior Boys Singles

1.10pm – Court 1. SF2: Aidan O’Flaherty (Nenagh CBS, Tipperary) v Kevin Diggins (Col Chiarain, Leixlip, Kildare) 1.50pm – Court 1. SF1: Gavin Coyle (Ballybay C.C. Monaghan) v Cathal O’Connor (Roscommon CBS)

 3.50pm – Court 1. Final: Senior Boys Doubles 1.10pm – Court 2. SF1: Gary McKenna/Dermot Boyle (St. Macartan’s, Monaghan) v Mark Rice/Mickey Kelly (St. Colman’s, Claremorris) 

1.50pm – Court 2. SF2: Tiernan Agnew/Cathair Agnew (St Camin’s College Shannon, Clare) v David Doheny/Podge Delaney (Col Mhuire Johnstown, Kilkenny) 

3.50pm – Court 2. Final:

==============================

MUNSTER BOYS & GIRLS 40/20 COLLEGE’S HANDBALL CHAMPIONSHIP FIXTURES 2016.


All games 20 minutes or first to 31 aces

 

BOYS:  First Year Singles: Ballinahinch Tipperary Saturday Feb 6th 10.30am

 

S/F: Jimmy O’ Gorman [St Joseph’s Tulla] Bt Rory Grace [Nenagh CC]  28-18

 

Final: Jimmy O’ Gorman [St Joseph’s Tulla] Bt Darragh Flynn [Mitchlestown] 18-15

 

BOYS:  First Year Doubles: Ballinahinch Tipperary Saturday Feb 6th 10.30am

 

S/F 1: Darragh Whelan/Conor Freeman [St Camin’s Shannon] Bt Liam King//Nathan Lenihan [Newport CC]  24-19

 

S/F 2:  Liam Moynihan/Aidan Lenihan [Boherbue Comp] Bt Daniel Treen/Sean O’ Sullivan [St Augustine Dungarvan] 26-20

Final: Darragh Whelan/Conor Freeman [St Camin’s Shannon] Bt Liam Moynihan/Aidan Lenihan [Boherbue Comp] 22-17

 

BOYS:  Junior Singles: Ballinahinch Tipperary Saturday Feb 6th 10.30am

 

Q/F: Mark Rodgers [Scarriff CC]  Bt  Michael O’ Callaghan [Hazelwood College Dromcollogher]  31-6

 

S/F: Mark Rodgers [Scarriff CC]  Bt  Cian O’ Driscoll [Patrician Academy Mallow]  20-18

 

S/F: Michael Kiely [Dungarvan CBS]  Bt James Loughnane [Nenagh CBS]  27-13

 

Final: Mark Rodgers [Scarriff CC]  Bt  Michael Kiely [Dungarvan CBS]  23-7

 

BOYS:  Junior Doubles: Ballinahinch Tipperary Saturday Feb 6th 10.30am

 

S/F: Matthew Spain/Sean Hayes [Nenagh CBS]  Bt Luke Barrett/Colin Healy [Scoil Mhuire Kanturk]   24-13

S/F: Conor Downes/Fionn Slattery [Scarriff CC] Bt  Ben Veale/Oisin Hallahan [St. Augustines Dungarvan] 31-9

FinalConor Downes/Fionn Slattery [Scarriff CC  Bt Matthew Spain/Sean Hayes [Nenagh CBS]  23-18 after 2 extra 5 Minutes (Level at 20 Minutes –Level at 25 Minutes)

BOYS:  Intermediate Singles: Kilcolman Tipperary Saturday February 6th 10.30am 

 

 

Q/F: Jerome Cahill [Nenagh CBS] v Gavin Joyce [St. Augustines Dungarvan]

w/o to Gavin Joyce [St. Augustines Dungarvan]

 

Q/F: Sean Murphy [St Joseph’s Tulla] v Daire Keane [Tralee CBS]

w/o to Sean Murphy [St Joseph’s Tulla]

 

S/F: Gavin Joyce [St. Augustines Dungarvan] v Sean Murphy [St Joseph’s Tulla]

 

S/F; Conor Walsh [Patrician Academy Mallow] v Risteard Duggan [Hazelwood College Dromcollogher]

 

Final: Sean Murphy [St Joseph’s Tulla] v Conor Walsh [Patrician Academy Mallow] 25-11

 

BOYS: Intermediate Doubles: Kilcolman Tipperary Saturday February 6th 10.30am    

 

 S/F: Tom Looby/Adam Clarke [St. Augustines Dungarvan] v Cillian Custy/Darragh Burke [St Camin’s Shannon]

 

S/F: Tadgh O Neill/David Walsh [Patrician Academy Mallow] v John McGrath/Aidan Tucker [Nenagh CBS]

 

Final: Tadgh O Neill/David Walsh [Patrician Academy Mallow]  Bt Cillian Custy/Darragh Burke [St Camin’s Shannon]  31-8

 

BOYS: Senior Singles: Kilcolman Tipperary Saturday February 6th 10.30am 

 

S/F: Aidan O’ Flaherty [Nenagh CBS] Bt Fergal Coughlan [Rice College Ennis] 27-20

 

S/F: Kavan O’ Keeffe [St. Augustines Dungarvan]  Bt  Gearoid O’ Connell [Davis College Mallow]

 

Final: Aidan O’ Flaherty [Nenagh CBS] Bt Kavan O’ Keeffe [St. Augustines Dungarvan] 26-17

 

BOYS: Senior Doubles: Kilcolman Tipperary Saturday February 6th 10.30am 

 

S/F: Jack Coughlan/Adrian English [Mitchlestown CBS] v Tiernan Agnew/Cathair Agnew [St Camin’s Shannon] w/o to Tiernan Agnew/Cathair Agnew [St Camin’s Shannon]

 

Final: Tiernan Agnew/Cathair Agnew [St Camin’s Shannon]  Bt Evan Murphy/Nigel O’ Callaghan [Hazelwood College, Dromcollogher]  16-8

 

 

 

Girls Fixtures [Saturday February 6th at 11.00am]

 

All Games in Tulla Co.Clare.

 

All games 20 minutes or first to 31 aces

 

GIRLS:  First Year Singles:  

 

S/F: Alva Rodgers [Scarriff CC] v Anna O’ Keeffe [St Mary’s Nenagh]

 

Final: Alva Rodgers [Scarriff CC] or Anna O’ Keeffe [St Mary’s Nenagh] v Niamh O’ Regan [Loretto Fermoy]

 

GIRLS:  First Year Doubles:

 

Siobhan Prentice/Isabel Farnan [St Anne’s Killaloe]

 

GIRLS:  Junior Singles:

 

S/F: Anna Dunne [Loretto, Fermoy] v Mary Ellen Phelan [Presentation Thurles]

w/o to Mary Ellen Phelan [Presentation Thurles]

 

Final: Bridin Dinan [St Joseph’s Tulla]  Bt Mary Ellen Phelan [Presentation Thurles] 

 

GIRLS:  Junior Doubles:

 

S/F: Sile Spain/Eimear Meagher [St Mary’s Nenagh] v Laura Hayes/Aoife Hurley [Loretto, Fermoy] w/o to Sile Spain/Eimear Meagher [St Mary’s Nenagh]

 

Final: Sile Spain/Eimear Meagher [St Mary’s Nenagh] v Aoife Floyd/Niamh O’ Brien [St Joseph’s Tulla]

 

GIRLS:  Senior Singles:

 

S/F: Doireann Murphy [St Flannans Ennis] v Clodagh Neville [Laurel Hill GaelColaiste]

 

Final: Doireann Murphy [St Flannans Ennis] or Clodagh Neville [Laurel Hill GaelColaiste] v Sinead Meagher [St Mary’s Nenagh] 

 

GIRLS:  Senior Doubles: Kilkishen Clare 4.30pm

 

S/F: Ella Donnellan/Caoimhe Carmody [St Camins Shannon] v Eimear Dunphy/Louise Walsh [Presentation Thurles]

 

Final: Ella Donnellan/Caoimhe Carmody [St Camins Shannon] or Eimear Dunphy/Louise Walsh [Presentation Thurles] v Katie McCarthy/Kathy Foley [Hazelwood College, Dromcollogher]

 

 

 

MUNSTER BOYS & GIRLS 40/20 COLLEGE’S HANDBALL CHAMPIONSHIP

FIXTURES 2016.

 

All games 20 minutes or first to 31 aces

 

BOYS:  First Year Singles: Ballinahinch Tipperary Saturday Feb 6th 10.30am

 

S/F: Rory Grace [Tipperary] v Jimmy O’ Gorman [St Joseph’s Tulla]

 

Final: Rory Grace [Tipperary] v Jimmy O’ Gorman [St Joseph’s Tulla] v Darragh Flynn [Mitchlestown]

 

BOYS:  First Year Doubles: Ballinahinch Tipperary Saturday Feb 6th 10.30am

 

S/F 1: Darragh Whelan/Conor Freeman [St Camin’s Shannon] v Liam King//Nathan Lenihan [Tipperary]

 

S/F 2: Daniel Treen/Sean O’ Sullivan [St Augustine Dungarvan] v Liam Moynihan/Aidan Lenihan [Boherbue Comp]

 

Final: Darragh Whelan/Conor Freeman [St Camin’s Shannon] or Liam King//Nathan Lenihan [Tipperary] v Daniel Treen/Sean O’ Sullivan [St Augustine Dungarvan] v Liam Moynihan/Aidan Lenihan [Boherbue Comp]

 

BOYS:  Junior Singles: Ballinahinch Tipperary Saturday Feb 6th 10.30am

 

Q/F: Mark Rodgers [Scarriff CC] v Michael O’ Callaghan [Hazelwood College Dromcollogher]

 

S/F: Mark Rodgers [Scarriff CC] or Michael O’ Callaghan [Hazelwood College Dromcollogher] v Cian O’ Driscoll [Patrician Academy Mallow]  

 

S/F: James Loughnane [Nenagh CBS] v Michael Kiely [Dungarvan CBS]

 

Final: Mark Rodgers [Scarriff CC] or Michael O’ Callaghan [Hazelwood College Dromcollogher] or Cian O’ Driscoll [Patrician Academy Mallow] v James Loughnane [Nenagh CBS] or Michael Kiely [Dungarvan CBS]

 

BOYS:  Junior Doubles: Ballinahinch Tipperary Saturday Feb 6th 10.30am

 

 Q/F: Luke Barrett/Colin Healy [Scoil Mhuire Kanturk] v Matthew Spain/Sean Hayes [Nenagh CBS]

 

S/F: Luke Barrett/Colin Healy [Scoil Mhuire Kanturk] or Matthew Spain/Sean Hayes [Nenagh CBS] v Darragh Lynch/Dylan Dunne-Moriarty [Tralee CBS]

 

S/F: Conor Downes/Fionn Slattery [Scarriff CC] v Ben Veale/Oisin Hallahan[St. Augustines Dungarvan]

 

Final: Luke Barrett/Colin Healy [Scoil Mhuire Kanturk] or Matthew Spain/Sean Hayes [Nenagh CBS] v Darragh Lynch/Dylan Dunne-Moriarty [Tralee CBS] v Conor Downes/Fionn Slattery [Scarriff CC] or Ben Veale/Oisin Hallahan [St. Augustines Dungarvan]

 

BOYS:  Intermediate Singles: Kilcolman Tipperary Saturday February 6th 10.30am 

 

Q/F: Jerome Cahill [Nenagh CBS] v Gavin Joyce [St. Augustines Dungarvan]

 

Q/F: Sean Murphy [St Joseph’s Tulla] v Daire Keane [Tralee CBS]

 

S/F: Jerome Cahill [Nenagh CBS] or Gavin Joyce [St. Augustines Dungarvan] v Sean Murphy [St Joseph’s Tulla] or Daire Keane [Tralee CBS]

 

S/F; Conor Walsh [Patrician Academy Mallow] v Risteard Duggan [Hazelwood College Dromcollogher]

 

Final: Jerome Cahill [Nenagh CBS] or Gavin Joyce [St. Augustines Dungarvan] or Sean Murphy [St Joseph’s Tulla] or Daire Keane [Tralee CBS] v Conor Walsh [Patrician Academy Mallow] or Risteard Duggan [Hazelwood College Dromcollogher]

 

BOYS: Intermediate Doubles: Kilcolman Tipperary Saturday February 6th 10.30am    

 

 S/F: Tom Looby/Adam Clarke [St. Augustines Dungarvan] v Cillian Custy/Darragh Burke [St Camin’s Shannon]

 

Final: Tom Looby/Adam Clarke [St. Augustines Dungarvan] or Cillian Custy/Darragh Burke [St Camin’s Shannon] v Tadgh O Neill/David Walsh [Patrician Academy Mallow]

 

BOYS: Senior Singles: Kilcolman Tipperary Saturday February 6th 10.30am 

 

S/F: Eoin Hegarty [GaelColaiste Luimni] v Fergal Coughlan [ Rice College Ennis]

 

S/F: Kavan O’ Keeffe [St. Augustines Dungarvan] v Jason English [Mitchlestown CBS]

 

Final: Eoin Hegarty [GaelColaiste Luimni] or Fergal Coughlan [Rice College Ennis] v Kavan O’ Keeffe [St. Augustines Dungarvan] or Jason English [Mitchlestown CBS]

 

BOYS: Senior Doubles: Kilcolman Tipperary Saturday February 6th 10.30am 

 

S/F: Jack Coughlan/Adrian English [Mitchlestown CBS] v Tiernan Agnew/Cathair Agnew

 

Final: Jack Coughlan/Adrian English [Mitchlestown CBS] or Tiernan Agnew/Cathair Agnew v Evan Murphy/Nigel O’ Callaghan [Hazelwood College, Dromcollogher]

 

 

Girls Fixtures [Saturday February 6th at 11.00am]

 

All Games in Tulla Co.Clare.

 

All games 20 minutes or first to 31 aces

 

GIRLS:  First Year Singles:  

 

S/F: Alva Rodgers [Scarriff CC] v Anna O’ Keeffe [Tipperary]

 

Final: Alva Rodgers [Scarriff CC] or Anna O’ Keeffe [Tipperary] v Niamh O’ Regan [Loretto Fermoy]

 

GIRLS:  First Year Doubles:

 

Siobhan Prentice/Isabel Farnan [St Anne’s Killaloe]

 

GIRLS:  Junior Singles:

 

S/F: Anna Dunne [Loretto, Fermoy] v Mary Ellen Phelan [Tipperary]

 

Final: Anna Dunne [Loretto, Fermoy] or Mary Ellen Phelan [Tipperary] v Bridin Dinan [St Joseph’s Tulla]

 

GIRLS:  Junior Doubles:

 

S/F: Sile Spain/Eimear Meagher [Nenagh Convent] v Laura Hayes/Aoife Hurley [Loretto, Fermoy]

 

Final: Sile Spain/Eimear Meagher [Nenagh Convent] or Laura Hayes/Aoife Hurley [Loretto, Fermoy] v Aoife Floyd/Niamh O’ Brien [St Joseph’s Tulla]

 

GIRLS:  Senior Singles:

 

S/F: Doireann Murphy [St Flannans Ennis] v Clodagh Neville [Laurel Hill GaelColaiste]

 

Final: Doireann Murphy [St Flannans Ennis] or Clodagh Neville [Laurel Hill GaelColaiste] v Sinead Meagher [Nenagh Convent] 

 

GIRLS:  Senior Doubles:

 

Final: Ella Donnellan/Caoimhe Carmody [St Camins Shannon] v Katie McCarthy/Kathy Foley [Hazelwood College, Dromcollogher]

 

 =================================================================================


County College Results 2016:

Girls 1st. Year Singles Anna O Keefe Bt Emily Gould 31-28. 

Junior Singles: Mary Ellen Phelan Bt Katie Morris  31-3                  

Junior Doubles: Eimear Meagher/Síle Spain Bt Lauren Mc Guigan/Maeve Mc Neill 31-5                                              

 Senior Singles: Sinead Meagher Bt Roisin Cahill 31-8          

Boys 1st year: Rory Grace Bt Sean Purcell 26-15                           

1st Year Doubles: Liam King/Nathan Lenihan Bt Mark Mc Coy/Adam O Shea 30-14                                                            

 Junior Singles: James Loughnane Nenagh C.B.S. Bt Cormac Doheny Borrisokane 31-7                                                                      

Junior Doubles: Matthew Spain/Sean Hayes Nenagh C.B.S.                     

Intermediate Singles: Jerome Cahill                                                      

 MUNSTER 40x20 COLLEGES HANDBALL CHAMPIONSHIP                                                   2016

______________________________________________________________________________________________

Championship is open to all girls/Boys attending Secondary School.

All grades must be played off at county level first.

 Each county will have only one entry in each grade.

 ENTRY FORM

Name of   College:

Full Address:

Contact Name:

Phone No’s:

Email Address:

Please name all players. Player can only play in one championship. Please note only one entry per school in each grade.

Girls

FIRST YEAR SINGLES:

 

FIRST YEAR DOUBLES:

 

JUNIOR SINGLES:

 

JUNIOR DOUBLES:

 

SENIOR SINGLES:

 

SENIOR DOUBLES:

Boys


FIRST YEAR SINGLES:

 

FIRST YEAR DOUBLES:

 

JUNIOR SINGLES:

 

JUNIOR DOUBLES:

 

INTERMEDIATE SINGLES:

 

INTERMEDIATE DOUBLES:

 

SENIOR SINGLES:

 

SENIOR DOUBLES:

 

 

The Girls Munster championship will be played on Saturday February 6th 2016. Depending on entries there may be preliminary games. Entries by email only to your County secretary as listed below.

 

All county secretaries to have names to Munster Secretary by

5pm Sunday January 31st 2016

 

 

 

REGULATIONS FOR GIRLS MUNSTER COLLEGES 40x20 CHAMPIONSHIPS 2016.

 

Note all games are timed or first to 31 aces at provincial level.

 

FIRST YEARS: 20 Minutes or first to 31 Aces.

BALL: Dark Blue

 

JUNIOR: 20 Minutes or first to 31 Aces.

Under 16 on 1st September 2015 at start of School Year.

BALL: Dark Blue

 

SENIOR: 20 Minutes or first to 31 Aces.

Under 19 on 1st September 2015 at start of School Year.

BALL: Dark Blue

 

Gloves and eye guards are compulsory in all grades.

Full rules of 3x15 aces will apply for All-Ireland semi-finals and finals.

 

Tipperary: Ken Conway, 087 6784510 conwayken@eircom.net

 

Cork: Margaret Walsh, 087 6481179, secretary.cork.handball@gaa.ie

 

Kerry: Brian O Sullivan, 086 8782588, brian.osullivan23@mail.dcu.ie

 

Clare: Micheal Hogan, 086 8043088 hogansensei45@gmail.com

 

Limerick: John Penny, 087 9115411 john_penny2003@yahoo.com

 

Waterford: David McAndrew, 087 -9650987, david.mcandrew@ise.ie

 

================================================== 

 

 

2015


MUNSTER BOYS & GIRLS 40/20 COLLEGE’S HANDBALL CHAMPIONSHIP

FIXTURES 2015.


All games 20 minutes or first to 31 aces

Munster Results 40x20

1St Year Singles: Conor Downes Bt Mark Crehan 31-6

Junior Singles: Tiernan Agnew Bt Dara Keane 31-5

JD: Daire Madden/Sean Mc Adams Bt Cathal Doyle/Cian Minogue 17/12

I.S.: Fergal Coughlan Bt Jason English 25-23

I.D. : David Walsh/Tadhg O Neill Bt Cathair Agnew/Jamie Keane 22-10

S.S. : Shane Murphy Bt Ceallach Hennessy 21-15

S.D. : Daniel Hayes/Jonathan Walsh Bt Michael Maher/John Ryan 18-13


==========================================================

BOYS:  First Year Singles: Liscarroll Cork Saturday Jan 31st 10.30am

 

Q/F: Stevie O Donnell [Mitchelstown CBS] v James Loughnane Nenagh CBS

 

S/F: Mark Crehan [Ard Scoil Ris Limerick] v Jamie Moylan [St. Augustines Dungarvan]

 

S/F: Conor Downes [Scarriff CC] v Stevie O Donnell [Mitchlestown CBS] or Nenagh CBS or Borrisokane CC

 

 Final: To Follow

BOYS:  First Year Doubles: TBA

 

Deferred as some players are also involved in Gael Linn All-Ireland Competition.

BOYS:  Junior Singles: Ballydesmond Cork Saturday Jan 31st 10.30am

 

Q/F 1: Niall Delaney [Davis College Mallow] v Jack O Keeffe [Nenagh CBS]

 

Q/F 2: Daithi Brunnock [St. Augustines Dungarvan] v Jack O Brien [St John the Baptist Hospital]

 

S/F: Tiernan Agnew [St Camin’s Shannon] v Niall Delaney [Davis College Mallow] or Jack O Keeffe [Nenagh CBS]

 

S/F: Dara Keane [Tralee CBS] v Daithi Brunnock [St. Augustines Dungarvan] or Jack O Brien [St John the Baptist Hospital]

 

Final: To Follow

BOYS:  Junior Doubles: Ballydesmond Cork Saturday Jan 31st 10.30am

 

Q/F: Cian O Driscoll/Michael O Malley [Patrician Academy Mallow] v Daire Madden/Sean Mc Adams [Borrisokane CC]

 

S/F: Timmy Brosnan/Michael Brosnan [Hazelwood College Dromcollogher] v Cian O Driscoll/Michael O Malley [Patrician Academy Mallow] or Daire Madden/Sean Mc Adams [Borrisokane CC]

 

S/F: Cathal Doyle/Cian Minogue [Scarriff CC] v Jake Moore/Ruairi Cusack [St. Augustines Dungarvan]

 

Final: To Follow

 

 

BOYS:  Intermediate Singles: Ballydesmond Cork Saturday Jan 31st 10.30am

 

Q/F: Ronan Tucker [Nenagh CBS] v Kavan O’ Keeffe [St. Augustines Dungarvan]

 

S/F: Fergal Coughlan [Rice College Ennis] v Ronan Tucker [Nenagh CBS] or Kavan O’ Keeffe [St. Augustines Dungarvan]

 

S/F; Jason English [Mitchlestown CBS] v Risteard Duggan [Hazelwood College Dromcollogher]

 

Final: To Follow

 

 

BOYS: Intermediate Doubles: Ballydesmond Cork Saturday Jan 31st 10.30am  

 

Q/F: Aidan O Flaherty/Jerome Cahill [Nenagh CBS] v Cathair Agnew/Jamie Keane [St. Camin’s Shannon]

 

S/F: Evan Murphy/Nigel O Callaghan [Hazelwood College Dromcollogher] v Aidan O Flaherty/Jerome Cahill [Nenagh CBS] or Cathair Agnew/Jamie Keane [St. Camin’s Shannon]

 

 S/F: Tadhg O Neill/David Walsh [Patrician Academy Mallow] v Ryan O Neill/Gavin Joyce [St. Augustines Dungarvan]

 

Final: To Follow


BOYS: Senior Singles: Boherbue Cork Saturday Jan 31st 10.30am

 

Q/F: Eamonn Lacey [Tarbert Comprehensive] v Luke Keane [St Joseph’s Tulla]

 

Q/F: Eoin Meagher [Nenagh CBS] v Ceallach Hennessy [Mitchlestown CBS]

 

S/F: Shane Murphy [Hazelwood College Dromcollogher] v Eamonn Lacey [Tarbert Comprehensive] or Luke Keane [St Joseph’s Tulla]

 

S/F: Anthony Fitzgerald [St. Augustines Dungarvan] v Eoin Meagher [Nenagh CBS] v Ceallach Hennessy [Mitchlestown CBS]

 

Final: To Follow


BOYS: Senior Doubles: Boherbue Cork Saturday Jan 31st 10.30am 

 

Q/F: Ben Walsh/Eoin Hegarty [Gael Colaiste Luimi] v Jack Hayes/Jake Kearney [St Flannan’s Ennis]

 

S/F: Michael Maher/John Ryan [Mitchlestown CBS] v Ben Walsh/Eoin Hegarty [Gael Colaiste Luimi] or Jack Hayes/Jake Kearney [St Flannan’s Ennis]

 

S/F: Daniel Hayes/Jonathon Walsh [Cashel CS] v Mark Boland/Oisin O Mahony [St. Augustines Dungarvan]

 

Final: To Follow

 

 

Girls Fixtures [Sunday February 1st at 10.30am]

 

All Games in Clarecastle.

 

All games 20 minutes or first to 31 aces

 

 

GIRLS:  First Year Singles:  

 

S/F: Danielle O’ Donoghue [Castleisland CC] v Orla O’ Brien [St Joseph’s Tulla]

 

S/F: Paige Gibberd [Colaiste an Chraoibhin Fermoy] v Katelyn Kennedy [John The Baptist Hospital]

 

Final: To Follow

 

 

GIRLS:  First Year Doubles:

 

S/F: Lauren McGuigan/Mary Ellen Phelan [Presentation Convent Thurles] v Aishling Shanahan/Ciara McCarthy [Hazelwood College Dromcollogher]

 

Final: Shauna Doyle/ Annmarie Gillespie [Scarriff CC] v Winner of S/F.

 

GIRLS:  Junior Singles:

 

S/F: Doireann Murphy [St Flannans] v Laura Stack [Hazelwood College Dromcollogher]

 

Final: Sinead Meagher [Nenagh Convent] v Doireann Murphy [St Flannans] or Laura Stack [Hazelwood College Dromcollogher]

 

GIRLS:  Junior Doubles:

 

S/F: Katie McCarthy/Cathy Foley [Hazelwood College Dromcollogher] v Anna Dunne/Ellen Murphy [Loretto Fermoy]

 

S/F: Aoife Floyd/Niamh O’ Brien [St Joseph’s Tulla] v Sile Spain/Eimear Meagher [Nenagh Convent]

 

Final: To Follow

 

GIRLS:  Senior Singles:

 

S/F: Michelle McCarthy [Hazelwood College Dromcollogher] v Clodagh Nash [Ursuline Convent Thurles]

 

S/F: Katie Fleming [Boherbue Comprehensive] v Ella Donnellan [St Camin’s Shannon]

 

Final to Follow

 

GIRLS:  Senior Doubles:

 

Catriona Mullane/Clodagh Neville [Laurel Hill Gaelcolaiste Limerick]

 

=======================================================================

2014

GAA Handball 60x30 All Ireland Colleges Championships 2014

Saturday 25th October 2014

in Ballymoe, Roscommon - OIC Declan ‘Taz’ Connaughton 086 3315440

10.30am: Girls Junior Doubles SF1: Karen Cosgrave/Emma Cosgrave (Balla SS, Mayo) v Ciara Mullan/Elizabeth McGarvey (Loreto Grammar 

College, Omagh)

11.10am: Girls Junior Doubles SF2: Ailis O’Shea/Dearbhel O’Keeffe (Grennan College, Kilkenny) v Katie McCarthy/Laura Stack (Hazelwood 

College Limerick) 

11.50am: Girls Senior Doubles SF2: Aoileen Hennessy / Catriona Lawlor (Castlecomer C.S. Kilkenny) v Michelle McCarthy/Niamh McCarthy 

(Hazelwood College Limerick)

 Boys Intermediate Singles SF1: Niall Joyce (St. Coleman’s, Claremorris) W/O Stephen Smith (St Patricks College, Cavan)

12.30pm: Boys Intermediate Singles SF2: Aaron Boylan (St. Finian's, Mullingar) v Jerome Cahill (Nenagh CBS Tipperary)

1.10pm: Girls Junior Doubles Final: 

1.50pm: Girls Senior Doubles Final: Eilise McCrory/Aoife Kelly (Dean Maguire, Carrickmore) v SF 2 Winners

2.30pm: Boys Intermediate Singles Final: Niall Joyce (St. Coleman’s, Claremorris) v SF 2 Winner

in Williamstown, Galway – OIC Dec Connaughton 087 2789621 & Ollie Conway 087 7944211

10.30am: Boys Junior Doubles SF1: Canice Bennet/Mark Lyons (Balla SS, Mayo) v Antoin Fox/Lorcan McBride (Omagh CBS)

11.10am: Boys Junior Doubles SF2: Ciaran Cooney/Eoin Regan (Castlecomer C.S. Kilkenny) v Daire Madden/Sean McAdams (Borrisokane 

CC Tipperary)

11.50am: Boys Intermediate Doubles SF1: Aaron McDermott and Jack Hanley (Rice College, Westport) v Ryan Mohan/Aaron Mohan (St. 

Macartan’s, Monaghan)

12.30pm: Boys Intermediate Doubles SF2: Padraig Cooney/Shane Dunne (Castlecomer C.S. Kilkenny) v David Walsh/Tadgh O’ Neill 

(Patrician Academy Mallow Cork)

1.10pm: Boys Senior Doubles SF1: Conor Bourke/Cormac Moran, (Rice College Westport) v Conor Mohan/James Corley (St. Macartan’s 

Monaghan)

1.50pm: Boys Senior Doubles SF2: Marc Purcell and Aidan Barry (Castlecomer C.S. Kilkenny) v Daniel Hayes/Jonathon Walsh (Cashel CC 

Tipperary) 

2.30pm: Boys Junior Doubles Final:

3.10pm: Boys Intermediate Doubles Final:

3.50pm: Boys Senior Doubles Final:

in St Comans, Roscommon – OIC Aengus Cunningham 086 3050325

10.30am: Boys Junior Singles SF1: Michael Egan (Roscommon CBS) v Cormac Munroe (Dean Maguire, Carrickmore)

11.10am: Boys Junior Singles SF2: Jack Holden (Grennan College, Kilkenny) v Jack O’ Brien (John the Baptist CC Limerick) 

11.50am: Girls Junior Singles SF2: Aoife Holden (Grennan College, Kilkenny) v Doireann Murphy (St Flannans Ennis Clare) 

12.30pm: Boys Senior Singles SF1: Cathal O’Connor (Roscommon CBS) v Ryan Mullan (Omagh CBS)

 Boys Senior Singles SF2: Keith Armstrong (FCJ, Bunclody, Wexford) W/O Tiernan O’ Brien (St Fanahan’s Mitchlestown Cork)

 Girls Senior Singles SF2: Niamh Dunne (Johnstown V.S. Kilkenny) W/O Sarah Lynch (Hazelwood College Dromcollogher Limerick)

1.10pm: Boys Junior Singles Final:

1.50pm: Girls Junior Singles Final: Laura Finn (Coláiste Mhuire, Ballymote) v SF2 Winner

2.30pm: Boys Senior Singles Final: SF 1 Winner v Keith Armstrong (FCJ, Bunclody, Wexford)

3.10pm: Girls Senior Singles Final: Fiona Tully (Convent of Mercy, Roscommon) v Niamh Dunne (Johnstown V.S. Kilkenny)

============================================================================


Scroll down for Tipperary Boys & Girls entries & Fixtures

MUNSTER 60/30 BOYS COLLEGE’S HANDBALL CHAMPIONSHIP FIXTURES 2014

 

All games will take place on Saturday October 18th

in Tuamgraney Co. Clare and Lahorna Co. Tipperary.

[All players to be at the venue for 10.45am start]

 

Note all games are 20 minutes or first to 31 aces at provincial level.

 

First Year Singles: Lahorna.

 

Semi-Final:

Jason Loughnane (Nenagh CBS) or Cormac Doheny (Borrisokane) v Cormac Murphy (St Josephs Tulla)

 

Final:

Jason Loughnane (Nenagh CBS) or Cormac Doheny (Borrisokane) or Cormac Murphy (St Josephs Tulla) v Steve O’ Donnell (Mitchlestown CBS)

 

First Year Doubles: Lahorna.

 

Semi-Final:

Louis Kennedy/John McGrath (Nenagh CBS) v William Corbett/Cillian Borrman(St Josephs Tulla)

 

Dillon Dunne/Dara Lynch (Tralee CBS) v Luke Barrett/Colin Healy (Scoil Mhuire Kanturk) w/o Tralee CBS

 

Final: 

Louis Kennedy/John McGrath (Nenagh CBS) or William Corbett/Cillian Borrman(St Josephs Tulla) v Dillon Dunne/Dara Lynch (Tralee CBS)

 

Junior Singles: Lahorna.

 

Semi-Final:

Dara Keane (Tralee CBS) v Niall Delaney (Davis College Mallow)

 

Jack O’ Keeffe [Nenagh CBS] v Jack O’ Brien (John the Baptist Hospital)

 

Final:

Dara Keane (Tralee CBS) or Niall Delaney (Davis College Mallow) v Jack O’ Keeffe [Nenagh CBS] or Jack O’ Brien (John the Baptist Hospital)

 

 

 

 

 

Junior Doubles: Tuamgraney.

 

Semi-Finals:

Robbie Breen/Bartek Migdal (St Annes Killaloe) v Conor Walsh/Cian O’ Driscoll (Patrician Academy Mallow)

 

Timmy Brosnan/Michael Brennan (Hazelwood College) v Sean Hayes/Matthew Spain (Nenagh CBS) or Daire Madden/Sean McAdams (Boriisokane)

 

Final: 

Robbie Breen/Bartek Migdal (St Annes Killaloe) or Conor Walsh/Cian O’ Driscoll (Patrician Academy Mallow) v Timmy Brosnan/Michael Brennan (Hazelwood College) or Sean Hayes/Matthew Spain (Nenagh CBS) or Daire Madden/Sean McAdams (Borrisokane)

 

Intermediate Singles: Tuamgraney.

 

Semi-Final:

Jerome Cahill [Nenagh CBS] v Michael Whelan (St John the Baptist Hospital)

 

Fergal Coughlan [Rice College Ennis] v Gearoid O Connell [Davis College Mallow]

 

Final:

Jerome Cahill [Nenagh CBS] or Michael Whelan (St John the Baptist Hospital) v Fergal Coughlan [Rice College Ennis] or Gearoid O Connell [Davis College Mallow]

 

Intermediate Doubles: Tuamgraney.

 

Final:

David Walsh/Tadgh O’ Neill (Patrician Academy Mallow) v Aidan O’ Flaherty/Keith Nealon (Nenagh CBS) w/o to Mallow

 

Senior Singles: Lahorna.

 

Final:

Tiernan O’ Brien (St Fanahan’s Mitchlestown) v Eamonn Lacey (Tarbert Comp)

 

Senior Doubles: Tuamgraney.

 

Semi-Final:

Daniel Hayes/Jonathon Walsh (Cashel CC) v John Ryan/Ceallach Hennessy (Mitchlestown CBS)

 

Final:

Daniel Hayes/Jonathon Walsh (Cashel CC) or John Ryan/Ceallach Hennessy (Mitchlestown CBS) v Shane Murphy/Nigel O’ Callaghan (Hazelwood College)

MUNSTER 60/30 GIRLS COLLEGE’S HANDBALL CHAMPIONSHIP FIXTURES 2014

 

All games played on Sunday October 19th in Broadford Limerick.

[All players to be at the venue for 10.45am start]

 

Note all games are 20 minutes or first to 31 aces at provincial level.

 

GIRLS:  First Year Singles:

 

S/F:

Kaitlin Kennedy [St John the Baptist Hospital] v Tipperary

 

Final:

Kaitlin Kennedy [St John the Baptist Hospital] or Tipperary v Danielle O’ Donoghue [Castleisland CC]

 

GIRLS:  First Year Doubles:

 

Aishling Shanahan/Ciara McCarthy [Hazelwood College]   

 

GIRLS:  Junior Singles:

 

S/F:

Cathy Foley [Hazelwood College] v Doireann Murphy [St Flannans Ennis]

 

Anna Dunne [Loretto Fermoy] v Tipperary

 

Final:

Cathy Foley [Hazelwood College] or Doireann Murphy [St Flannans Ennis] v Anna Dunne [Loretto Fermoy] or Tipperary

 

GIRLS:  Junior Doubles: Broadford Limerick.

 

S/F:

Ellen Murphy/Aoife Hurley [Loretto Fermoy] v Tipperary

 

Final:

Ellen Murphy/Aoife Hurley [Loretto Fermoy] or Tipperary v Katie McCarthy/Laura Stack [Hazelwood College]

 

GIRLS:  Senior Singles:

 

Sarah Lynch [Hazelwood College]

 

GIRLS:  Senior Doubles:

 

Michelle McCarthy/Niamh McCarthy [Hazelwood College]

REGULATIONS FOR GIRLS MUNSTER 60x30 COLLEGES CHAMPIONSHIPS 2014.

 

FIRST YEARS: 20 Minutes or first to 31 Aces.

BALL: Challenger 3

 

JUNIOR: 20 Minutes or first to 31 Aces.

Under 16 on 1st September 2014 at start of School Year.

BALL: Challenger 3

 

SENIOR: 20 Minutes or first to 31 Aces.

Under 19 on 1st September 2014 at start of School Year.

BALL: Challenger 3

 

Eye guards are compulsory in all grades.

Full rules of 3x15 aces will apply for All-Ireland semi-finals and finals.

 ======================================================================


Subpages (1): Juvenile Team 2017 Page
Comments