Gael Linn 2017

 Munster 40X20 Juvenile Gael Linn Mixed Doubles 2017:

Fixtures [3A]

Saturday 7th January 2017: Tralee Sports Complex @ 10 30am.

Gael Linn Munster Finals-U13 Boy/Girl Mixed Doubles.

OIC: Danny Riordan, Christy Moriarty

Gael Linn mixed doubles consist of a boy and girl U13 combination who must to be from the same club. Entries are limited to two pairs per County: Challenger No 2 Ball is the ball used in this competition. Two teams will qualify as the No1 and No 2 pairs that will represent Munster, in the All Ireland Gael Linn Finals which are fixed for Sunday 29th January 2017 at an Ulster venue.

Entries:

Limerick 1-Abbie Linehan/Patrick Noonan [Broadford]

Limerick 2-Hannah Brennan/Evan O Callaghan [Broadford]

Tipperary1- Hannah Grace/Jack Mulcahy [Lahorna]

Tipperary 2- Leanne Gould/Eoin Carroll [Lahorna]

Waterford 1-Saoirse Kelly/Charlie Treen

Waterford 2-Ellen Gantley/Sean O Callaghan

Kerry 1-Danielle Griffin/Ronan Sheehan [Glenbeigh]

Kerry 2-Aoife Page/Darragh Lynch [Glenbeigh]

Clare 1-Aoife Dooley/Tony Leyden [Tulla]

Clare 2-Leah Minogue/Rossa Meehan [Tuamgraney] 

Cork 1-Sarah Walsh/Joshua Harkin [Mallow]

Cork 2-Cliona Dunning/Nathan Sheehan [Conna]

Draw as follows:

Round Robin:

Round robin will be played off between three teams in each group, to find the winner and r-up. The group is decided by most aces scored, and if level by the least amount conceded

Group 1: Kerry 1; Tipperary 1; Limerick 2

Group 2: Limerick 1; Waterford 1; Cork 2

Group 3: Clare 1, Tipperary 2, Kerry 2

Group 4: Cork 1, Clare 2, Waterford 2

Semi Finals:

Group 1 Winner V Group 4 Winner

Group 2 Winner V Group 3 Winner

Final to follow.

Rules:

Challenger No 2 Ball; timed games of 7 mins each for all singles and doubles games.

Singles: Girl V Girl-7 Minutes

Singles: Boy V Boy-7 Minutes

Doubles: Girl/Boy V Girl/Boy-7 Minutes

In the event of a tie in semi-final or final, the teams will play one doubles game to 11 points to decide the winner.

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Gael Linn Mixed Doubles 2016 [2]:  Update

Beidh an comórtas Gael Linn 2016 ar siúl i Tigh an Raoilinn, Ceatharlach ar an Satharn 30 Eanáir ag tosú ag 11:00. Tá an comórtas Gael Linn ar siúl trí mheán na Gaeilge le húsáid na Gaeilge a spreagadh ar fud an chomórtais.

The 2016 Gael Linn competition will take place in Tinryland, Carlow on Saturday 30th January starting at 11am.The Gael Linn competition is run through Irish with the use of the Irish language encouraged throughout the competition.

16 young players from clubs around the provinces will play in mixed doubles games and it promises to be a fantastic day of juvenile handball. The following are the list of participants taking part and draws for the Corn and Sólas competitions.

The representatives from each province are as follows:

Connacht Reps

Kiltimagh, Co, Mayo – Liam McCormack & Hazel Finn

Micheal Breathnach's, Galway – Padraig O’Conghaile& Sadhbh Ni Fhlaithearta

Leinster Reps

Galmoy, Kilkenny – Billy Drennan & Aine Duggan

St. Joseph’s, Wexford – Mark Doyle & Ellie Murphy O’Gorman

Munster Reps 

Tuamgraney, Clare – Adam Hogan & Alva Rodgers 

Newmarket on Fergus, Clare – Cian Fawl & Ellen Casey

Ulster Reps

Monaghan Harps, Monaghan – Tiarnan O’Rourke & Louise McGinnity

Note: The ball used for the Gael Linn competition is the Challenger 2 Handball.

 

 ==================================================================================================

The 2016 Gael Linn Mixed Doubles Munster Finals are fixed for Saturday January 9th 2016 in Clarecastle @ 10 30am. Gael Linn mixed doubles consist of a boy and girl U13 combination who must to be from the same club. Entries are limited to two pairs per County: Challenger No 2 Ball is the ball used in this competition. Two teams will qualify as the No1 and No 2 pairs that will represent Munster, in the All Ireland Gael Linn Finals which are fixed for Saturday 30th January 2016 at a Leinster venue.

 

Nine Entries as follows:

Tipperary 1: Aine De Spainn/Ruairi De Gras [Lough Eoirne]
Tipperary 2: Amy Ni hEochaigh/Adam O Fhogartaigh [Beal an Atha]

Limerick 1: Yvonne Stack/Jack Shanahan [Broadford]

Clare 1: Alva Rodgers/Adam Hogan [Tuamgraney] 

Clare 2: Ellen Casey/Cian Fawl [Newmarket on Fergus]

Cork1: Sarah O Malley/Darragh Bowen [Mallow]

Cork 2: Emma O Riordan/Barry Linehan [Ballydesmond]

Waterford 1: Aine O Neill/Charlie Treen

Waterford 2: Rosa Murray/William Beresford

 

Rules:

Challenger No 2 Ball; timed games of 5 mins each for all singles and doubles games.

Singles: Girl V Girl: 5 Minutes

Singles: Boy V Boy: 5 Minutes

Doubles: Girl/Boy V Girl/Boy:  5 Minutes

In case of there being three teams in any group, a round robin will be played off  between those three teams to find the winner and r-up. The group is decided by most aces scored, and if level by the least amount conceded

OIC: Pat Hayes 083-1035815;

E Mail: clare.handball.ph@gmail.com

Draw as Follows:

Group 1:

Waterford 1-Aine O Neill/Charlie Treen

Clare 2-Ellen Casey/Cian Fawl [Newmarket on Fergus]

Limerick 1-Yvonne Stack/Jack Shanahan [Broadford]

 

Group 2:

Tipperary 1-Aine De Spainn/Ruairi De Gras [Lough Eoirne]

Waterford 2-Rosa Murray/William Beresford

Cork 2-Emma O Riordan/Barry Linehan [Ballydesmond]

Group 3:

Clare 1-Alva Rodgers/Adam Hogan [Tuamgraney]

Tipperary 2-Amy Ni hEochaigh/Adam O Fhogartaigh [Beal an Atha]

Cork1-Sarah O Malley/Darragh Bowen [Mallow]

Semi Finals:  

[Girls singles V Girls singles; Boys singles V Boys singles; Doubles- Girl/Boy V Girl/Boy]

The top team in each group advance to semi finals; placings are decided by most aces scored, and if level by the least amount conceded.

The fourth semi finalist, will be the team with the highest aces scored from the three groups, and if  level by the least amount conceded.

Draw for semi finals to take place on the day; teams that have played each other in group stages, cannot play each other in semi finals

 

Final to follow-Winner S/F [1] V Winner S/F [2]: [Girls singles V Girls singles; Boys singles V Boys singles; Doubles- Girl/Boy V Girl/Boy]

Munster 1-Winner: Munster 2-R Up:

 

 

 


================================================================================

Gael Linn 2015:

Gael Linn Mixed Doubles 2015

Results

 

A ten team entry book in the 2015 Munster Juvenile Gael Linn competition which was held in Mitchellstown on Sunday last, came down to a tie break game in the Final between two Clare pairings-Amber Nolan/Seanie Doyle [Tuamgraney] and Orla O'Brien/Jimmy O'Gorman [Tulla]. The Tuamgraney pair edged the tie break 11-7, to clinch the No 1 Munster slot with their fellow County pairing from Tulla taking the No 2 slot for the Province.

Games started at 10 30am, and finished at 3pm: many thanks to the following- Anthony O Brien, Alan O  Meara, Mike O Brien, Joe O Brien, Paudie Donegan, Tiernan O Brien and everyone in Mitchellstwown handball club who helped out on the day

The following are the results:

 

Group 1-Round Robin:

Winner to qualify for semi final

Waterford 1: Aine O Neill/Jamie Myolan [Dungarvan]

Cork 2: Sarah O Malley/Cian Flaherty [Mallow]

Tipperary 2: Aine Spain/Rory Grace [Lahorna]

Winner: Tipperary 2-Aine Spain/Rory Grace [Lahorna] 66

 

Group 2-Round Robin, four teams:

Two teams to qualify for semi finals.

Clare 1: Orla O'Brien/Jimmy O'Gorman [Tulla]

Kerry 2: Mairead Ni Chiobhain/Evan Seighin O Se [An Ghaelatcht]

Waterford 2: Katie Heffernan/Sean Sullivan [Dungarvan]

Kerry 1: Orla Ni Dhufaigh/ Shane O Mainnin [An Ghaelatcht]

Semi Final Qualifiers: Clare 1-Orla O'Brien/Jimmy O'Gorman [Tulla]; Waterford 2-Katie Heffernan/Sean Sullivan [Dungarvan]

 

Group 3-Round Robin:

Winner to qualify for semi final.

Cork 1: Samantha O Donnell/Stevie O Donnell [Kilworth]

Clare 2: Amber Nolan/Seanie Doyle [Tuamgraney]

Tipperary 1: Emily Gould/James Loughnane [Lahorna]

Winner: Clare 2-Amber Nolan/Seanie Doyle [Tuamgraney] 70

 

 

Semi Finals:

Clare 2-Amber Nolan/Seanie Doyle [Tuamgraney] dftd Waterford 2-Katie Heffernan/Sean Sullivan [Dungarvan]

Clare 1-Orla O'Brien/Jimmy O'Gorman [Tulla] dftd Tipperary 2-Aine Spain/Rory Grace [Lahorna]

 

Final: Clare 2-Amber Nolan/Seanie Doyle [Tuamgraney] V Clare 1-Orla O'Brien/Jimmy O'Gorman [Tulla]:

Scores were level after normal time 13-13; Tie break of 5 minutes-doubles pair game ; Clare 2 dftd Clare 1 11-7

 

Gael Linn Munster Reps 2015:

Munster 1: Amber Nolan/Seanie Doyle [Tuamgraney]

Munster 2: Orla O'Brien/Jimmy O'Gorman [Tulla]

All Ireland Gael Linn Finals are fixed for Saturday January 31st at a Munster venue. 

======================================================

 Gael Linn Mixed Doubles 2015 

The 2015 Gael Linn Mixed Doubles Munster Finals are fixed for Sunday January 11th January in Mitchellstown @ 10 30am. Gael Linn mixed doubles consist of a boy and girl U13 combination who must to be from the same club. Entries are limited to two pairs per County: Challenger No 2 Ball is the ball used in this competition. Two teams will qualify as the No1 and No 2 pairs that will represent Munster, in the All Ireland Gael Linn Finals, which are down for a Munster venue on Saturday January 31st

Ten Entries as follows:

Clare 1: Orla O'Brien/Jimmy O'Gorman [Tulla]

Clare 2: Amber Nolan/Seanie Doyle [Tuamgraney]

Cork 1: Samantha O Donnell/Stevie O Donnell [Kilworth]

Cork 2: Sarah O Malley/Cian Flaherty [Mallow]

Tipperary 1: Emily Gould/James Loughnane [Lahorna]

Tipperary 2: Aine Spain/Rory Grace [Lahorna]

Kerry 1: Orla Ni Dhufaigh/ Shane O Mainnin [An Ghaelatcht]

Kerry 2: Mairead Ni Chiobhain/Evan Seighin O Se [An Ghaelatcht]

Waterford 1: Aine O Neill/Jamie Myolan [Dungarvan]

Waterford 2: Katie Heffernan/Sean Sullivan [Dungarvan]

Rules:

Challenger No 2 Ball; timed games of 5 mins each for all singles and doubles games.

Singles: Girl V Girl: 5 Minutes

Singles: Boy V Boy: 5 Minutes

Doubles: Girl/Boy V Girl/Boy:  5 Minutes

In case of there being three teams in any group, a round robin will be played off between those three teams to find the winner and r-up. The group is decided by most aces scored, and if level by the least amount conceded.

OIC: Alan O  Meara 086-3303945; Anthony O Brien 087-7908301

Draw as Follows:

Group 1-Round Robin:

Winner to qualify for semi final-The group is decided by most aces scored, and if level by the least amount conceded

Waterford 1: Aine O Neill/Jamie Myolan [Dungarvan]

Cork 2: Sarah O Malley/Cian Flaherty [Mallow]

Tipperary 2: Aine Spain/Rory Grace [Lahorna]

Round Robin-All teams play each other, in the following format

[Girls singles V Girls singles; Boys singles V Boys singles; Doubles- Girl/Boy V Girl/Boy]

Group 2-Round Robin, four teams:

Two teams to qualify for semi finals-Winner and R Up; the group is decided by most aces scored, and if level by the least amount conceded

Clare 1: Orla O'Brien/Jimmy O'Gorman [Tulla]

Kerry 2: Mairead Ni Chiobhain/Evan Seighin O Se [An Ghaelatcht]

Waterford 2: Katie Heffernan/Sean Sullivan [Dungarvan]

Kerry 1: Orla Ni Dhufaigh/ Shane O Mainnin [An Ghaelatcht]

Round Robin-All teams play each other, in the following format

[Girls singles V Girls singles; Boys singles V Boys singles; Doubles- Girl/Boy V Girl/Boy]

 

Group 3-Round Robin:

Winner to qualify for semi final-The group is decided by most aces scored, and if level by the least amount conceded

Cork 1: Samantha O Donnell/Stevie O Donnell [Kilworth]

Clare 2: Amber Nolan/Seanie Doyle [Tuamgraney]

Tipperary 1: Emily Gould/James Loughnane [Lahorna]

Round Robin-All teams play each other, in the following format

[Girls singles V Girls singles; Boys singles V Boys singles; Doubles- Girl/Boy V Girl/Boy]

 

Semi Finals:

Draw for semi finals to take place on the day:

Winner Group1 and Winner Group 3, go into semi finals on opposite sides:

Group 2 Winners and Group 2 R Up go into semi finals

[Girls singles V Girls singles; Boys singles V Boys singles; Doubles- Girl/Boy V Girl/Boy]

 

Final to follow-Winner S/F [1] V Winner S/F [2]: [Girls singles V Girls singles; Boys singles V Boys singles; Doubles- Girl/Boy V Girl/Boy]


Comments