Home‎ > ‎Munster Results‎ > ‎

Juvenile B 2018 - 2017

North Tipperary B Championships 2018

North B Championships 2018 Semis and Finals

Tuesday 27th March starting at 6 in Nenagh

*2 games to 11 for semis and finals*

Play BU14 Semi-finals first

A. U10 Boys

1.      Semi-final 1:               Padraig Ryan Youghalarra v Michael Kennedy Nenagh

2.      Semi-final 2:               Cian Hannon Nenagh v Ronan Maher Nenagh

Final:                           Winner 1 v Winner 2

B. Girls U10/U11

Final:                          Aine Grace (Youghalarra) v Stephanie Grey (Youghalarra)

C. U11 Boys

Final:                          Jack Sullivan Youghalarra v Joe Dwyer Youghalarra

D. Girls U12/U13

1.      Semi Final 1: Ella Slattery Youghalarra v Marie Ryan Youghalarra

2.      Semi Final 2: Danielle Kyne Youghalarra v Áine Finn Ballinahinch

Final:                          Winner Semi Final 1 v Winner Semi Final 2

E. U12 Boys

3.      Semi-final 1: Tom Allen(Newport) v Robbie Murray (Newport)

4.      Semi-final 2: E Cardigan(Nenagh) v Taylor McGill (Newport)

Final:                           Winner 1 v Winner 2

F. U13 Boys

Final :                         Aidan O’Connor(Nenagh) v Zac Keller(Nenagh)

G. U14 Boys

A: Joe Kyne(Youghalarra); B: James Allen(Newport); C: Jack Flaherty(Youghalarra);

Semi-final – round robin; top 2 with aces go through to final

 ====================================================================================


Ø  Rules:

·         All games are singles games – no doubles games

·         All games are 10 minutes long or first to 15 aces.

·         Total aces counted.

·         Cumann na mBunscoil rules apply -  namely 5 serves each then change; for girls first line only applies for serves; back wall is in play on serve

·         10s and 11s use One Wall ball

·         12s and 13s use Challenger 2 ball

·         14s use Dark Blue ball

 

Ø  See below for dates of group games

 

Ø  Semi finals and finals are scheduled for Friday, March 23rd – 6 games to be played in Youghalarra and 6 games in Nenagh; Finals to take place in Nenagh. Games will start at 6.30 pm

==============================================================================================

U10 Boys- Total of 9 players – 2 Groups:

Group 1 = 5 players in Nenagh on Friday, March 9th @ 6.30pm

Group 2 = 4 players in Youghalarra on Friday, March 9th @ 6.30pm

Group 1: A = Padraig Ryan (Youghal); B = Josh Moroney(Ballina); C = Thomas Russell(Ballina); D = SGleeson(Nenagh); E = Cian Hannon(Nenagh)

Group 2: A = Luke Slattery(Youghal); B = Cian O’Callaghan(Ballina); C = RMaher(Nenagh); D = MlKennedy(Nenagh)

Group 1

 

Group 2

A v B

 

A v B

C v D

 

C v D

E v A

 

Break

B v C

 

A v C

D v E

 

B v D

C v A

 

Break

B v D

 

A v D

E v C

 

B v C

A v D

 

 

B v E

 

 

Top 2 in each group to play a semi-final on March 23rd.

U11 Boys – Total 8 players – 2 Groups

Each group =  4 players – all games in Ballinahinch on Friday, March 9th @ 6.30pm

Group 1; A = Jack Sullivan(Youghal); B = Paddy Dowling(Ballina); C = Davin Smyth(Ballina); D = Jack Kelly(Ballinahinch)

Group 2: A = Joe Dwyer(Youghal); B = Ruadhan O’Callaghan(Ballina); C = Christopher Moloney(Newport); D = Seamus Mulcair(Ballinahinch)

Group 1

 

Group 2

A v B

 

 

C v D

 

 

 

 

A v B

 

 

C v D

A v C

 

 

B v D

 

 

 

 

A v C

 

 

B v D

A v D

 

 

B v C

 

 

 

 

A v D

 

 

B v C

Top 2 in each group to play a semi-final on March 23rd.

U12 Boys – Total 10 players, 2 Groups of 5

Group 1 in Ballinahinch on Tuesday 13th March @ 7pm

Group 2 in Nenagh on Wednesday 14th March @ 7pm

Group 1: A = Tom Allen(Newport); B = Mike Foley(Ballinahinch); C = John Grace (Ballinahinch); D = E Garrigan (Nenagh); E = Conor Stritch (Ballina)

Group 2: A = James Anderson(Ballinahinch); B = Robbie Murray(Newport); C = Taylor McGill(Newport); D = KListon(Nenagh); E = SWalsh(Nenagh)

Group 1

 

Group 2

A v B

 

A v B

C v D

 

C v D

E v A

 

E v A

B v C

 

B v C

D v E

 

D v E

C v A

 

C v A

B v D

 

B v D

E v C

 

E v C

A v D

 

A v D

B v E

 

B v E

Top 2 in each group to play a semi-final on March 23rd.

U13 Boys -Total 4 players – playing on Monday 12th March in Nenagh @ 7pm

A = AO’Connor(Nenagh); B = ZKeller(Nenagh); C = DSpillane(Nenagh); D = Denis Mulcair(Ballinahinch)

A v B

C v D

Break

A v C

B v D

Break

A v D

B v C

Top 2 to play a semi-final on March 23rd.

 

U14 Boys – Total 7 players Group 1 = 4 players; Group 2 = 3 players – all playing in Youghalarra on Monday 12th March @ 7pm

Group 1: A = Joe Kyne(Youghalarra); B = CCavanagh(Nenagh); C = Shane Murray(Newport); D = Alex Lenihan(Ballinahinch)

Group 2: A = Jack Flaherty(Youghalarra); B = James Allen(Newport); C = Jack Foley(Ballinahinch)

Group 1

 

Group 2

A v B

 

 

C v D

 

 

 

 

A v B

A v C

 

 

 

 

A v C

B v D

 

 

 

 

B v C

A v D

 

 

B v C

 

 

Top 2 in each group to play a semi-final on March 23rd.

 

Girls U10/U11 – Total 5 players – in Youghalarra Friday 16th March @ 6.30pm

A = RJones(Nenagh); B = Ruby Power(Youghalarra); C = Lucy Slattery(Youghalarra); D = Aine Grace(Youghalarra); E = Stephanie Grey(Youghalarra)

 

A v B

C v D

E v A

B v C

D v E

C v A

B v D

E v C

A v D

B v E

Top 2 to play a semi-final on March 23rd.

 

Girls U12/U13 – Total 7 players – all in Youghalarra on Monday 19th March @ 6.30

Group 1: A = Danielle Kyne(Youghalarra); B = Ella Slattery(Youghalarra); C = CJones(Nenagh); D = Lydia Flynn(Ballinahinch)

Group 2: A = Marie Ryan(Youghalarra); B = CMorris(Nenagh); C = Maine Finn(Ballinahinch)

 

Group 1

 

Group 2

A v B

 

 

C v D

 

 

 

 

A v B

A v C

 

 

 

 

A v C

B v D

 

 

 

 

B v C

A v D

 

 

B v C

 

 

Top 2 in each group to play a semi-final on March 23rd.

 

=======================================================================
Juvenile B Finals 2017 in Newport on Friday 3rd March commencing at 6 PM

A great display of handball was evident last night when Newport College and Newport Handball club hosted the North B Finals. 14 finals were played on the night, attracting a huge crowd of spectators. 

Boys U10 singles game went to 3 games, with only 1 ace separating Emmett Jones, Nenagh from Paddy Dowling, Ballina. The Girls U10 singles was won by Chelsea O’Connor, Ballina, with Ruby Power, Youghalarra runner-up. The BoysU10 doubles was an all Ballina affair, with Jack Scullane and Dónal O’Brien emerging winners over Ruadhán O’Callaghan and Davin Smyth. The Boys U11 singles title went to Fergal Doheny, Lahorna with an 11-8, 11-5 win over Tomás Ryan from Youghalarra. The BoysU11 doubles game went to a tie-breaker, with only one ace separating Ballina from Newport. Well done to Peter O’Mahony and Billy Collins, Ballina who won 11-9, 9-11, 11-10 to Robbie Murray and Taylor McGill, Newport. The Girls U11 singles went to Marie Ryan, Youghalarra who defeated Iris Grace, Youghalarra 11-4, 10-11, and the Girls U11 doubles title also went to Youghalarra’s Danielle Kyneand Ella Slatterry, 11-7, 11-10 to Aine Finn and Lydia Finn, Youghalarra. The Girls U12 singles title went to Laoise Smyth, Ballina while the Boys U12 singles victory went to Mason Cawley, Nenagh who beat Fintan O’Keeffe, Nenagh 15-7, 15-6. The Boys U12 doubles and Boys U13 singles finals are to be played next Tuesday. The Boys U13 doubles title went to the Ballina pairing of Jack Collins and Braoin Cleary who overcame the Ballinahinch duo of Darren Gleeson and Alex Lenihan 15-10, 15-3. The Boys U14 doubles was an all- Youghalarra event, with Darragh Kyne and Sean Fitzgerald eventual winners in a game which went to a tie-breaker against Peter Armitage and Micheál Ryan. In the Boys U15 singles final Jack Foley defeated Michael Ryan – both from Newport.  In the Boys U16 singles final Mike Gough, Ballina defeated Michael Fogarty, Newport and the last game of the night featured Thomas O’Brien, Newport and Joe Keyes, Youghalarra – with Newport emerging after a tiebreaker. 



GU10S    
Chelsea O'Connor, Ballina  V  
Ruby Power, Youghalarra
GU11S     Nenagh  V  Youghal1 / Youghal 2
G11D      Ballinahinch V Youghalarra
GU12S    Ballinahinch  V  Nenagh

BU10S  Paddy Dowling Ballina  V  Emmet Jones Nenagh
BU10D  S/F  Ballina 1 V Youghalarra 1      S/F  Ballina 2 V Youghalarra 2
BU11S    
Thomás Ryan, Youghalarra  V  Fergal Doheny (Lahorna)
BU11D    Ballina 1 V Ballina 2 or Newport
BU12S       Nenagh  V Ballina
BU12D    Ballinahinch V Youghalarra
BU13S  
Nathan O'Donoghue, Newport  V  
John Ryan, Newport
BU13D  Ballina1   V  Ballina 2 or Youghalarra
BU14D   Youghalarra 1 V  Youghalarra 2
BU15S   Newport 1  or Youghalarra    V  Newport 2 or Newport 3
BU16S   Ballina  V Newport
BU17S   Newport 1 V Newport 2 or Youghalarra

==============================================================



North Tipperary Juvenile Rules & Fixtures 2016
Please Note: All games postponed for 1 Week: update o follow

Revised rules

The following rules will be used for all 40x20B fixtures 2016, as agreed at North board meeting.

 

Girls & Boys U10 and U11

1 wall ball

School rules (5 serves each, back wall in play)

2 games to 11 aces, total aces decides winner

1st line is short line.

Girls U12 & U13

Challenger 2 ball

School rules

2 games to 15 aces, total aces decides winner

BU12

Challenger 2 ball

School rules

2 games to 15 aces, total aces decides winner

BU13

Dark blue ball

School rules

2 games to 15 aces, total aces decides winner

BU14 & upwards

Dark blue ball

Full rules

Best of 3 games to 15 aces

North Tipperary 40x20B fixtures

GIRLS GAMES

Kilcolman on Sunday 28th at 5pm

G10S

Game 1 Nenagh 1 vs Ballinahinch

Game 2 Nenagh 2 vs Lahorna

Game 3 Winner 1 vs Youghal

G11S

Game 1 Nenagh 1 vs Youghal 1

Game 2 Nenagh 2 vs Youghal 3

Game 3 Winner 1 vs Youghal 2

G12S

Game 1 Ballina vs Youghal 1

Game 2 Ballinahinch vs Youghal 2

G13S

Game 1 Nenagh 1 vs Youghal 1

Game 2 Nenagh 2 vs Youghal 2

Game 3 Winner 1 vs Ballinahinch

Game 4 Winner 2 vs Nenagh 3

 

40x20B fixtures

Kilcolman Monday 29th at 6pm

B10S

Game 1 Ballina vs Nenagh 1

Game 2 Youghal vs Nenagh 2

B12D

Game 1 Ballina vs Lahorna

Game 2 Newport vs Ballinahinch

Game 3 Winner 1 vs Nenagh

Game 4 Winner 2 vs Youghal

B13S

Game 1 Ballinahinch 1 vs Ballina

Game 2 Ballinahinch 2 vs Youghal

B14S

Game 1 Newport 1 vs Newport 2

Game 2 Newport 3 vs Youghal

 

40x20B fixtures

Ballinahinch Tuesday March 1st at 6pm

B10D

Game 1 Ballina 1 vs Nenagh 1

Game 2 Ballinahinch vs Newport

Game 3 Winner 1 vs Ballina 2

B11S

Game 1 Ballinahinch vs Youghal

Game 2 Nenagh1 vs Lahorna

Game 3 Winner 1 vs Newport

Game 4 Winner 2 vs Nenagh 2

B12S

Game 1 Ballina 1 vs Newport

Game 2 Ballinahinch vs Ballina 2

Game 3 Winner 1 vs Ballina 3

40x20 B Finals fixtures

Friday March 4th in Kilcolman at 6pm

G10S Winner Game 2 vs Winner Game 3

G10D Youghal 1 vs Youghal 2

G11S Winner Game 2 vs Winner Game 3

G12S Winner Game 1 vs Winner Game 2

G13S Winner Game 3 vs Winner Game 4

B13D Youghal 1 vs Youghal 2

B16S Youghal 1 vs Youghal 2

 

Monday March 7th in Kilcolman at 6pm

B10S Winner Game 1 vs Winner Game 2

B10D Winner Game 2 vs Winner Game 3

B11S Winner Game 3 vs Winner Game 4

B11D Nenagh 1 vs Nenagh 2

B12S Winner Game 2 vs Winner Game 3

B12D Winner Game 3 vs Winner Game 4

B13S Winner Game 1 vs Winner Game 2

B14S Winner Game 1 vs Winner Game 2






 

 

Comments