Home‎ > ‎

Cumann na mBunscoil 2017


     


2017 Cumannn Na mBunscoill Munster Handball Finals:

Limerick hosted the first of its two-year cycle of Cumann Na MBunscoil Munster handball finals on Sunday February 12th, as Broadford hosted all the girls  and Cappagh catered for the boys. A full entry list from five Counties took part, resulting in four titles for Cork, Clare on two with one each for Limerick and Tipperary. Two 21-19 games stood out as nail-biters on the day; in the B13S quarter final Rosa Keehan [Scariff-Clare] edged out John Cronin [Mintogues-Kerry], with the G11D decider seeing Adele Linehan/Molly Finn [Broadford NS] claiming the winners podium against Eadaoin Moroney/Lilly Cavanagh [Kilkishen].

Thanks to Broadford and Cappagh handball clubs for hosting the 2017 Munster Cumann Na MBunscoil handball finals; organizer’s/referees-Tony Hayes, Donal Hayes, Paddy Collins, Pat Murphy, Sean Murphy, Mary Shanahan, Andrea Lenihan everyone who organized refreshments on the day and helped in any way in the preparation and running off these games. Well done to everyone who played on the day and we wish all the winners the best of luck on the National Cumann Na MBunscoil day which will be held on Saturday February 25th in Kingscourt:  Boys-10am; Girls-2pm.

Girls in Broadford

2017 Cumann Na mBunscoil Munster Results-Cailini:

G11S: Carmel Kelliher [Boherbue NS] dftd Orlaith Shanahan [Dromcollogher NS]11-7, 11-5

G11D: Adele Linehan/Molly Finn [Broadford NS] dftd Eadaoin Moroney/Lilly Cavanagh [Kilkishen] 10-11, 11-8

G13S: Leah Minogue [Tuamgraney] dftd Hannah Grace [Kilruane NS]11-2, 11-3

G13D: Jennifer Nicholas/Laura Nolan [St. Mochulla's Tulla] dftd Danielle Griffin/Aoife Page [Glenbeigh NS] 11-5, 11-9

 

Munster Cumann na mBunscoil  Munster Finals  (Boys) from Cappagh.

Winners   Finals –all Cork V Tipp

U11S Stefan Tobin Gaelscoil C-O-Suir Bt Cameron O Sullivan Bartlemy N.S. 17-14  (6/11, 11/3

U11D Tomás O Connor/Sean óg Sheehan BoherBui  Bt Joe Finn/Sean Lyons Ballina 22-18 11/10, 11/8

U13S Hayden Supple Se Josephs Fermoy Bt Jack Mulcahy Ardcroney 22-14  11/10, 11/4

U13D Cian Cronin O Neill/Ben Sullivan Watergrasshill N.S. Bt Evan Carey/Brian Bourke Ballina N.S. 22-13 (11/5, 11/8)

 

                          
               U11S Stefan Tobin                                                     U11D Tomás O Connor/Sean óg Sheehan 
  
                               
                   U13S Hayden Supple                                                 U13D Cian Cronin O Neill/Ben Sullivan                                  

Q/F  Clare V Kerry

U11S Clare Bt Kerry   22-4  (11/2, 11/2)

U11D Clare Bt Kerry  22-8 ( 11/1, 11/7)

U13S Clare Bt Kerry  21/19  (10/11, 11/8)

U13D Clare Bt Kerry  22-13  ( 11/1, 11/6)

 

S/F Tipp V  Limerick

U11S Tipp Bt Limerick  22-6  (11/5 11/1)

U11D Tipp Bt Limerick 21-15  (10-11, 11/4)

U13S Tipp Bt Limerick 22-12  (11/6, 11/6)

U13D Tipp Bt Limerick 22-11 ( 11/4, 11/7)

 

S/F   Cork  V Clare

U11S Cork Bt Clare  22-14  (11/7, 11/7)

U11D Cork Bt Clare  22-14  ( 11/4, 11/10)

U13S Cork Bt Clare  22-8 ( 11/3, 11/5)

U13D Cork Bt Clare  22-10 (11/7, 11/3

==========================================================================

Fixtures 

Sunday 12th February 2017:

Broadford @ 10am: All Girls competitions

OIC: Mary Shanahan, Andrea Lenihan, Tom O Brien

All players to be present 15 minutes before starting time

 

Sunday 12th February 2017:

Cappagh @ 10am: All Boys competitions

OIC: Tony Hayes, Donal Hayes

All players to be present 15 minutes before starting time


All winners on the day must give the following information to OIC:

[1] Grade won-name/names of player/players

[2] Name and address of school

[3] Contact person at school-with phone number and email.

[4] Players parents/guardian names-with phone numbers postal address and email


Girls Entries:    (in Broadford)

Draw:

Preliminary Round: Clare V Kerry

Semi Final: Limerick V Tipperary

Semi Final: Cork V Clare/Kerry


 

G11S

G11D

G13S

G13D

Tipperary

Christine Percy [Kilruane N.S.]

Katie Mulcahy/Clodagh Shinners [Ardcroney N.S.]

Hannah Grace [Kilruane NS]

Kate Maher/Abi Ryan [Ballyporeen N.S.]

Kerry

Orlaith Burke [Glenbeigh NS]

Kacey O Connor/Chloe O Shea [Glenbeigh NS]

Leah Morris [Glenbeigh NS]

Danielle Griffin/Aoife Page [Glenbeigh NS]

 

Limerick

Orlaith Shanahan [Broadford NS]

Adele Linehan/Molly Finn [Broadford NS]

Eimear Looby [Galbally NS]

Abi Linehan/Hannah Brennan [Broadford NS]

Clare

Lauren Doyle [Tuamgraney]

Eadaoin Moroney/Lilly Cavanagh [Kilkishen}

Leah Minogue [Tuamgraney]

Jennifer Nicholas/Laura Nolan [St. Mochulla's Tulla]

Cork

Carmel Kelliher [Boherbue NS]

Norma Kerrisk/Roisin Buckley [Ballydesmond]

Sarah Walsh [Convent Primary Mallow]

Leah Moynihan/Noreen Doody [Ballydesmond]

 

Boys Entries:     (in Cappagh)

 Draw:

Preliminary Round: Clare V Kerry

Semi Final: Limerick V Tipperary

Semi Final: Cork V Clare/Kerry

 

B11S

B11D

B13S

B13D

Tipperary

Stefan Tobin [Carrick On Suir N.S.]

Joe Finn/Sean Lyons [Ballina NS]

Jack Mulcahy [Ardcroney NS]

Evan Carey/Brian Bourke [Ballina N.S.]

Kerry

Lucas Riordan [Curraheen NS]

Kyle Benson/Gearoid Evans [Fybough NS]

John Cronin [Mintogues NS]

Aaron Griffin/Eoin Mc Carthy [Curraheen NS]

Limerick

Aran Leahy [Broadford NS]

Donal O Coilean/Rhys O Coileain [Model NS]

 

Alan Fitzgerald [Model NS]

Evan O Callaghan/Robert Shanahan [Broadford NS]

Clare

Niall Melody [Clooney N.S]

 

Daragh Baker/Billy Moroney [O. C. Mills]

Rosa Keehan, Scariff [N.S]

Daragh Moroney/Adrian Kelly [Kilkishen N.S.]

Cork

Cameron O Sullivan [Bartlemy NS]

Tomas O Connor/Sean Og Sheehan [Boherbue NS]

Hayden Supple [St. Josephs Fermoy]

Cian Cronin O Neill/Ben Sullivan [Watergrasshill NS]


                         Cumann na mBunscoil Handball Rules

GUIDELINES FOR COUNTY AND PROVINCIAL STAGES

1.  Under 13 Competition is open to all school pupils Under 13 years of age on January 1st. in the year of the competition and the Under 11 Competition is open to all school pupils under 11 years of age on January 1st. in the year of the competition.

2. A school may select one singles and one doubles entry for both boys and girls in each age category.

3. A player may take part in either singles or doubles but not both.

4. The usual rules of handball apply with the following exception. Service alternates after each five points. Players may score in or out of service.

 (Full Rules includes Backwall in serve for U11 &  U13)

Doubles pairs alternate service after each point on all occasions. i.e. Player A serves first, Player B serves second, Player A serves third, Player B serves fourth, Player A serves fifth and then the other pair serve as above. After a further five aces Player B serves, then Player A serves and so on giving each player an equal number of serves.

Service alternates after every five points.   

No time outs allowed

5. Games to be played to 11 aces. Aggregate aces of two games decides winner.

In the event of a tie on aces, a tie break to 11 will be played; Toss of a coin to decide who serves first in a tie break.

6. Participating schools to select their representatives using whatever facilities are available to them.

7. Ideally, alley size of 40 x 20 to be used at county stage

8. County winners to represent at Regional Festival

9. Regional winners take part in National handball day in Croke Park. This is round robin exhibition tournament as there are no official All-Ireland champions.

All competitions use Challenger.2 Ball

10. Players must wear goggles.

HANDBALL Playing rules ( Simplified)

1. (A)  The server stands between the service and short lines and strikes the ball with the hand to the front wall after bouncing it once. If the ball fails to reach the wall the receiver gets an ace.

 (B) For service in Doubles, the server’s partner shall stand in the service box facing the server with both feet on the floor until the served ball passes over the short line.

(C) In service the ball must pass over the short line to be in play. Two shorts” results in a score or a (mark) for the opponent (s)

2. The receiver stands outside the short line. The receiver must return the ball to the front wall after one bounce (or before the ball bounces) If the ball fails to strike the front wall the opponent receives a score (a mark)

3. The order of service is decided by tossing a coin.

==================================================================
Tipperary County Finals in Kilcoleman & Nenagh on Saturday 21st January
Entries by Monday 16th @ 6 PM
Check this page on Tuesday 17th. for Fixtures & Venues
Entries Received to Date:
Carrig N.S.- Ballina N.S.- Kilruane N.S.- Youghalarra N.S. -Ardcroney N.S. - Lissenhall N.S. -Ballyporeen N.S. - C-O-Suir N.S. - Burgess N.S. - Nenagh CBS, - Portroe N.S. -  Gaelscoil,
Nenagh Convent.
  
Tipperary CNB winners 2017

BU11S  Stefan Tobin   C-O-Suir 

GU11S Christine Percy Kilruane

BU11D Joe Finn/Sean Lyons Ballina 

 GU11D Katie Mulcahy/Clodagh Shinners Ardcroney

BU13S Jack Mulcahy Ardcroney

GU13S Hanna Grace Kilruane 

BU13D Evan Carey/Brian Bourke Ballina 

GU13D Kate Maher/Abi Ryan Ballyporeen

 


CNB 2017 Kilcoleman Games

10.30 AM

Youghalarra-Ardcroney-Lissenhall-Carrig

Game                 Names                                          Score

1

Q/F BU13S Ryan Gillick Carrig  V Cormac Sullivan Lissenhall

22-3 

2

S/F GU11S Cassandra Jones Lissenhall V Lucy Gould Ardcroney

21-18 

3

S/F BU11S Billy O Brien Ardcroney V Emmet Jones Lissenhall

22-7 

4

S/F BU11D Aiden Kyne/Luke Power Youghalarra V Evan Comerfoed/Cian Hayes Ardcroney

6-22 

5

S/F GU11D  Danielle Kyne/Ella Slattery Youghalarra V Katie Mulcahy/Clodagh Shinners Ardcroney

18-22 

6

S/F GU13S Eabha O Brien Ardcroney  V Jade Connors Carrig

7

S/F BU13D Eoin Carroll/Jack Ryan Ardcroney V Micheal Kyne/Conor Cooney Youghalarra

22-7 

8

S/F GU13D Katie O Keefe/Emma Cooney Youghalarra V Ciara Morris /Leanne Gould Ardcroney

18-14 

9

S/F BU13S  Jack Mulcahy Ardcroney  V Ryan Gillick

22-7 

 

 

 

 

All Players to register at nominated court @ 10.15

Finals in Nenagh @ 1PM


*Refreshments will be served in Nenagh from 12 O Clock*

 

 

                           CNB 2017 Nenagh Games 10.30 AM

Nenagh CBS-Nenagh Convent-Ballyporeen-Ballina-Portroe-Kilruane-Gaelscoil-C-O-Suir - Burgess

Game                      Names                                        Score

1

Q/F BU11S Charlie Grace Ballina V Eoin Garrigan Nenagh CBS

 22-9 

2

Q/F  BU11S  Stefan Tobin C-O-Suir V Thomas Ryan Burgess

 22-8

3

Q/F B13S Jamie Slattery Portroe  V  Mason McAulaigh Gaelscoil

 8-22

4

Q/F BU11D William Jones/Fearghal Doheny Kilruane V Joe Finn/Sean Lyons Ballina

5-22 

5

S/F GU13D Kate Maher/Abi Ryan Ballyporeen V Avril Dooley/Kerri Howard Convent Nenagh

 22-13

6

S/F BU11S  Stefan Tobin C-O-Suir Charlie Grace Ballina 

22-8 

7

S/F GU11S Christine Percy Kilruane V Marie Ryan Burgess

22-18 

8

S/F BU13D Aodán O Conchuir/Fintán ÓCaoimh Gaelscoil V Evan Carey/Brian Bourke Ballina

8-22 

9

S/F BU11D Jack Sullivan/Conor Grace Burgess v Joe Finn/Sean Lyons Ballina

4-22 

10

S/F  BU13S Daragh Spillane Kilruane  V  Mason McAulaigh Gaelscoil

12-22 

11

Final BU11S  Stefan Tobin C-O-Suir v BU11S Billy O Brien Ardcroney

22-8 

12

Final GU11S Christine Percy Kilruane v Cassandra Jones Lissenhall

22-11 

13

Final BU11D Joe Finn/Sean Lyons Ballina v Evan Comerfoed/Cian Hayes Ardcroney

22-12 

14

Final GU11D Iris Grace/Áine Grace  Burgess V Katie Mulcahy/Clodagh Shinners Ardcroney

22-11 

15

Final BU13S Jack Mulcahy ArdcroneyMason McAulaigh Gaelscoil

22-8 

16

Final GU13S Hanna Grace Kilruane  Eabha O Brien Ardcroney

22-11 

17

Final BU13D Evan Carey/Brian Bourke Ballina v Eoin Carroll/Jack Ryan Ardcroney

22-9 

18

Final GU13D Kate Maher/Abi Ryan Ballyporeen v Katie O Keefe/Emma Cooney Youghalarra

21-15 

All Players to register at nominated court @ 10.15

Finals in Nenagh @ 1PM

                           Finals in Nenagh @ 1PM

All Players to register at nominated court @ 10.15

      Cumann na mBunscoil Handball Rules

GUIDELINES FOR COUNTY AND PROVINCIAL STAGES

1.  Under 13 Competition is open to all school pupils Under 13 years of age on January 1st. in the year of the competition and the Under 11 Competition is open to all school pupils under 11 years of age on January 1st. in the year of the competition.

2. A school may select one singles and one doubles entry for both boys and girls in each age category.

3. A player may take part in either singles or doubles but not both.

4. The usual rules of handball apply with the following exception. Service alternates after each five points. Players may score in or out of service.

Doubles pairs alternate service after each point on all occasions. i.e. Player A serves first, Player B serves second, Player A serves third, Player B serves fourth, Player A serves fifth and then the other pair serve as above. After a further five aces Player B serves, then Player A serves and so on giving each player an equal number of serves.

Service alternates after every five points.

No time outs allowed

5. Games to be played to 11 aces. Aggregate aces of two games decides winner.

In the event of a tie on aces, a tie break to 11 will be played; Toss of a coin to decide who serves first in a tie break.

6. Participating schools to select their representatives using whatever facilities are available to them.

7. Ideally, alley size of 40 x 20 to be used at county stage

8. County winners to represent at Regional Festival

9. Regional winners take part in National handball day in Croke Park. This is round robin exhibition tournament as there are no official All-Ireland champions.

All competitions use Challenger.2 Ball

10. Players must wear goggles.    

HANDBALL Playing rules ( Simplified)

1. (A)  The server stands between the service and short lines and strikes the ball with the hand to the front wall after bouncing it once. If the ball fails to reach the wall the receiver gets an ace.

 (B) For service in Doubles, the server’s partner shall stand in the service box facing the server with both feet on the floor until the served ball passes over the short line.

(C) In service the ball must pass over the short line to be in play. Two shorts” results in a score or a (mark) for the opponent (s)

2. The receiver stands outside the short line. The receiver must return the ball to the front wall after one bounce (or before the ball bounces) If the ball fails to strike the front wall the opponent receives a score (a mark)

3. The order of service is decided by tossing a coin.


 

Entries deadline 6PM on Monday 16/1/2017


================================================================
2016

2016 Cumann Na mBunscoill Munster Handball Finals:

Ballydesmond Handball Club hosted the final instalment of the two year Cork cycle for Munster Cumann Na MBunscoil Handball finals last Saturday February 6th . The 2016 Cumann Na MBunscoil Munster handball finals saw five Counties taking part, playing a total of twenty nine games starting at 10am and finishing at 2 30pm. Out of the eight titles on offer, Cork and Clare shared took three each, with one apiece going to Tipperary and Limerick.

Munster Winners:

G11S: Hannah Brennan [Broadford]

G11D: Carmel Kelliher/Aoibhe Ducey [Boherbue NS]

G13S: Chloe Philpott [Kilkishen] 

G13D: Áine Spain/Anna Mulcahy [Ardcroney N.S.]

B11S: Hayden Supple [St Josephs, Fermoy]

B11D: Ben Sullivan/Cian Cronin O Neill [Watergrasshill NS]

B13S: Adam Hogan [Feakle]

B13D: Patrick Crotty/Tiernan  Slattery  [Scariff]

The standard on view all day was excellent from all the girls and boys; the closest final of all the groups proved to be a real humdinger in the Girls 11 Singles decider ,as Hannah Brennan took the honours against Emer Rodgers [Scariff] by one ace 19-18. One of the games of the day took place in the boys 13 Singles; Adam Hogan had a titanic struggle with Sean Quirke of  Kerry in a preliminary round game which went to a tie break [11-10, 10-11, 11-2], and had another tough encounter against  Gearoid Healy in the semi final. Many thanks to Ballydesmond Handball Club for hosting the Munster Cumann Na MBunscoil handball finals for the second year in a row; the methodology of the teaching profession through Michael O Keefe showed through in the preparation and running off of these games. The referees are a vital part of the day-thanks to Richard Enright, Gerry Mullane and Ger Healy; thanks to Peter Dennehy and Donal Hayes for organising the medals, everyone who organised refreshments on the day and helped out in any way in the preparation and running off of these games. Judging by the standard of handball on view on Saturday, the future of juvenile handball in the Province looks very promising. It shows that there is a lot of work being done at club level to bring these players on, well done to everyone who played on the day and we wish all the winners the best of luck on the National Cumann Na MBunscoil day which will be held on Saturday February 20th in Kingscourt:  Boys-10am; Girls-2pm.


2016 Cumann Na mBunscoil Munster Results-Cailini:

G11S: Hannah Brennan [Broadford] dftd Emer Rodgers [Scariff] 11-9, 8-11

G11D: Carmel Kelliher/Aoibhe Ducey [Boherbue NS] dftd Éabha O Brien/Ciara Morris [Ardcroney N.S.] 11-7, 11-10

G13S: Chloe Philpott [Kilkishen] dftd Amy Mc Keogh [Ballina] 11-7, 11-4

G13D: Áine Spain/Anna Mulcahy [Ardcroney N.S.] dftd Emma Ryan/Leagh Minogue [Tuamgraney] 11-6, 11-2

2016 Cumann Na mBunscoil Munster Results- Buachailli:

B11S: Hayden Supple [St Josephs, Fermoy] dftd Jack Mulcahy [Ardcroney N.S.] 11-6, 11-6

B11D: Ben Sullivan/Cian Cronin O Neill [Watergrasshill NS] dftd David Mc Grath/Anthony Walsh [St John the Baptist BNS Cashel] 11-8, 11-8

B13S: Adam Hogan [Feakle] dftd Jack Shanahan [Dromcollogher NS] 11-2, 11-3

B13D: Patrick Crotty/Tiernan  Slattery [Scariff] dftd Kian Donnelly/Cian Oakley [Ballina N.S.] 11-8, 11-10

 

See pictures below:

 

2016 CNB Munster Handball Finals Left to Right: B11D Winners-Ben Sullivan/Cian Cronin O Neill [Watergrasshill]; R Up-[St John The Baptist [BNS Cashel]


2016 Cumann Na mBunscoill Munster Handball Finals:

Fixtures [1]

The 2016 Cumann Na mBunscoill Munster Handball Finals, are fixed for Saturday 6th February 2016 in Ballydesmond starting at 10am. All players to be present 15 minutes before games; also all Counties are asked to help out with the refereeing duties as it is going to be a busy day in Ballydesmond

Kerry:

G11D: Roisin Smith/Leanne Morris [Glenbeigh NS]

G13S: Sinead Mc Keown [O Brennain NS]

G13D: Danielle Griffin/Aoife Page [Glenbeigh NS]

B11S: Darragh Lynch [Glenbeigh NS]

B11D: Kealan O Sullivan/Keith Moriarty [Glenbeigh NS]

B13S: Sean Quirke [Curraheen NS]

B13D: Michael Mullane/Kevin Bowler [Raheen NS]

 

Cork:

G11S: Edel Murphy [Cullen NS]

G11D: Carmel Kelliher/Aoibhe Ducey [Boherbue NS]

G13S: Samantha O Donnell [Glenworth NS]

G13D: Emma O Riordan/Grainne O Connell [ Ballydesmond NS]

B11S: Hayden Supple [St Josephs, Fermoy]

B11D: Ben Sullivan/Cian Cronin O Neill [Watergrasshill NS]

B13S: Gearoid Healy [Liscarroll NS]

B13D: Evan Enright/Cathal Ducey [Boherbue NS]

 

Tipperary:

G11S: Hannah Grace [Kilruane N.S.]

G11D: Éabha O Brien/Ciara Morris [Ardcroney N.S.]

G13S: Amy Mc Keogh [Ballina]

G13D: Áine Spain/Anna Mulcahy [Ardcroney N.S.]

B11S: Jack Mulcahy [Ardcroney N.S.]

B11D: David Mc Grath/Anthony Walsh [St John the Baptist BNS Cashel]

B13S: Johnny Ryan [Newport BNS]

B13D: Kian Donnelly/Cian Oakley [Ballina N.S.]

 

Limerick:

G11S: Hannah Brennan [Broadford]

G13D: Yvonne Stack/Abbie Lenihan [Broadford]

B11S: Robert Shanahan [Dromcollogher NS]

B11D: Adam Murphy/Michael Fahy [Broadford]

B13S: Jack Shanahan [Dromcollogher NS]

B13D: Robert Mc Carthy/Anthony Lenihan [Broadford]

 

Clare:

G11S: Emer Rodgers [Scariff]

G11D: Aine Lenihan/Fina Cross [O Callaghans Mills]

G13S: Chloe Philpott [Kilkishen] 

G13D: Emma Ryan/Leagh Minogue [Tuamgraney]

B11S: Michael Sheedy [Ogonnelloe]

B11D: Adrian Kelly/Cathal Mac Namara [Kilkishen]

B13S: Adam Hogan [Feakle]

B13D: Patrick Crotty/Tiernan  Slattery  [Scariff]

 =================================================================


Cumann na mBunscoil County Tipperay Finals 2016

The 2016 Cumann na mBunscoil County Handball Finals were hosted by Youghalara & Ballinahinch. With 10 Schools - Ardcroney, Ballina, Ballinahinch, Burgess, Cashel, Carrig, Lissenhall, Kilruane ,Newport & Youghalarra taking part and a total of 31 Games played the Cumann na Mbunscoil County Finals were a great Success.

Ardcroney Won 3 Finals, Ballina 2, Cashel 1, Newport 1 & Kilruane 1. The Winners now go on to Contest the Munster finals in Ballydesmond in Cork on the weekend of February 6th and 7th with the Munster Winners going forward to the National Cumann na mBunscoil day in Kingscourt on Saturday 20th February.

The County Champions to represent the Tipperary Schools are:

BU11S - Jack Mulcahy – (Ardcroney N.S.)

GU11S- Hannah Grace (Kilruane N.S.)

BU11D – David Mc Grath / Anthony Walsh (St John the Baptist BNS Cashel)

GU11D – Éabha O Brien / Ciara Morris (Ardcroney N.S.)

BU13S – Johnny Ryan Newport BNS)

GU13S – Amy Mc Keogh (Ballina N.S.)

BU13D – Kian Donnelly / Cian Oakley (Ballina N.S.)

GU13D – Áine Spain / Anna Mulcahy (Ardcroney N.S.)



U11 Photo (Back)   Éabha O Brien – Ciara Morris- Anthony Walsh – David Mc Grath   (Front) Jack Mulcahy – Hannah Grace


U13 Photo (back) Cian Oakley – Kian Donnelly – Áine Spain –Anna Mulcahy  (Front) Amy Mc Keogh – Johnny Ryan

Full Results:

Cumann na mBunscoil 2016_ Youghalarra Games.doc (42k

Cumann na mBunscoil 2016_ Ballinahinch _1 Games.doc (42k)

Cumann na mBunscoil 2016_ Ballinahinch Finals.doc (41k

==================================================================================

Entry deadline for  Tipperary Cumann na mBunscoil 2016 is Wednesday 6th. January by 5 PM (Mail or email)
The County Finals are fixed for Ballinahinch on Saturday 23rd January commencing @ 10.30 A.M.
A second court will be Required  either Kilcoleman or Nenagh.
Entries : 10 Schools
 Ballinahinch
 Ardcroney
 Kilruane
 Burgess
 Ballyporeen
Youghalarra
Newport
Cashel
Ballina
Lissenhall
Carrig

All Finals in Ballinahinch



===============================================================================================
Munster Cumann na mBunscoil Finals in Ballydesmond Cork  2015
 GU11S  :  Laoise Brown (Lk)                                                            BU11S : Paddy Kennedy  (Galbally)
GU11D  : Abi Ryan & Katie Maher (Ballyporeen)                        BU11D:  Rossa Keehan & Sean Treacy (Scarriff)
GU13S :  Amy Mc Keogh (Ballina)                                                    BU13S :  Conor O Dwyer  (Cashel)
GU13D :  Isobel Farnan & Siobhán Prentice  (Ballina)                 BU13D : Ben White & Ross Whelan (Cashel)
                  
 
                                 GU11S                                                                 BU11S
  
                        GU11D                                                        BU11D
                      
                            GU13S                                                                    BU13S
            
                               GU13D                                                              BU13D


================================================================

County Results 2015   Click on Link & then Click Open :Cumann na mBunscoil 2015_ Ballinahinch Results_1.doc
                                              Click Link & Then Click Open:  Cumann na mBunscoil 2015_ Youghalarra Results_1.doc
  
Katie O Keefe -Evan Carey - Abi Ryan - Kate Maher        Conor O Dwyer - Jack Mc Grath - Ben White
Anthony Walsh - David Mc Grath                                            Siobhán Prentice -Isobel Farnan -Amy Mc Keogh
                           U11                                                                                                                      U13
GU11S : Katie O Keefe  (Youghalarra)                                GU13S:  Amy Mc Keogh   (Ballina)
BU11S:  Evan Carey   (Ballina)                                               BU13S:  Conor O Dwyer  (Cashel)
GU11D:  Abi Ryan & Katie Maher  (Ballyporeen)           GU13D : Siobhán Prentice & Isobel Farnan (Ballina)
BU11D : Anthony Walsh & David Mc Grath (Cashel)    BU13D: 
Jack Mc Grath & Ben White (Cashel)
 
                                                                  CNB Finals in Ballinahinch
Munster Finals in Ballydesmond  (Cork) on Saturday 7th February @10.AM  (2 Courts)
Draw:   (1)  Tipp V Kerry
    S/F      Clare  V Limerick
   S/F       Cork  V  Winner  Tipp/Kerry 
* Please note that Counties may not have all Grades.  (Fixtures to follow next week)
========================================================
Cumann na mBunscoil Handball Rules

 

GUIDELINES FOR COUNTY AND PROVINCIAL STAGES

1.  Under 13 Competition is open to all school pupils Under 13 years of age on January 1st. in the year of the competition and the Under 11 Competition is open to all school pupils under 11 years of age on January 1st. in the year of the competition.

2. A school may select one singles and one doubles entry for both boys and girls in each age category.  (a player can only play in U11 or U13 not both)

3. A player may take part in either singles or doubles but not both.

4. The usual rules of handball apply with the following exception. Service alternates after each five points. Players may score in or out of service.

Doubles pairs alternate service after each point on all occasions. i.e. Player A serves first, Player B serves second, Player A serves third, Player B serves fourth, Player A serves fifth and then the other pair serve as above. After a further five aces Player B serves, then Player A serves and so on giving each player an equal number of serves.

Service alternates after every five points.

5. Games to be played to 11 aces. Aggregate aces of two games decides winner. Tie break to 11, if required. (if level on aces)

6. Participating schools to select their representatives using whatever facilities are available to them.

7. Ideally, alley size of 40 x 20 to be used at county stage

8. County winners to represent at Regional Festival

9. Regional winners take part in National handball day in Croke Park. This is round robin exhibition tournament as there are no official All-Ireland champions.

All competitions use Challenger.2 Ball

10. Players must wear goggles.

HANDBALL Playing rules ( Simplified)

1. (A)  The server stands between the service and short lines and strikes the ball with the hand to the front wall after bouncing it once. If the ball fails to reach the wall the receiver gets an ace.

 (B) For service in Doubles, the server’s partner shall stand in the service box facing the server with both feet on the floor until the served ball passes over the short line.

(C) In service the ball must pass over the short line to be in play. Two shorts” results in a score or a (mark) for the opponent (s)

2. The receiver stands outside the short line. The receiver must return the ball to the front wall after one bounce (or before the ball bounces) If the ball fails to strike the front wall the opponent receives a score (a mark)

3. The order of service is decided by tossing a coin.

 

Both County & Munster Games will be on a Knockout system unless there are only three teams in any one category.

============================================================================================

            

                                                        Handball   Entry Form 2015  Tipperary.

 

SCOIL:    ___________________________________

U.11:         Born on or after Jan.1st. 2004

U.13:         Born on or after Jan. 1st. 2002

A player may play either singles or doubles – not both   (1 entry per school in each category)

                                                                             

Boys U11 Singles

 

Name:__________________________   D.O.B. _____________

 

Boys U11 Doubles

Names:      ________________________                                  D.O.B____________________

                  _________________________                                 D.O.B.____________________

 

Boys U13 Singles :   ______________________                        D.O.B.___________________

 

Name:_______________________________                            D.O.B. ___________________

 

Boys U13 Doubles

Names :  ________________________                                         D.O.B ___________________

                  _________________________                                     D.O.B.____________________

 

 

 

 

 

Girls U11 Singles

 

Name:__________________________                                     D.O.B. ____________________________

 

Girls U11 Doubles:

Names        ______________________________                   D.O.B _____________________________

                   _______________________________                  D.O.B. ____________________________

 

Girls U13 Singles :                                                                        D.O.B. _____________________________

 

Girls U13 Doubles

 Names:      ________________________                                 D.O.B____________________________

                  _________________________                                 D.O.B.____________________________

 

School: _______________       Teacher:  ____________                    Phone No.__________________

 

School  email____________________________

 

Liason  Mobile Number for Teacher/Parent travelling with School Team:        ____________________

 

Entry Forms to be returned to Paddy  Collins , Cullinagh, Ballina, Co . Tipperary .

Email : paddy_collins@eircom.net   (note underscore)  Mobile: 087/2615406

County Finals in Ballinahinc/Nenagh/Kilcoleman  (Venues to be confirmed) on Saturday January 24th  commencing at 10.30 AM.

Munster Finals : in Ballydesmond (Cork) 2 Courts   @ 10.30 AM – (Mid February Date to be confirmed)

All entries must be in by Tuesday 13thJanuary  by 6 P.M    no late entries will be accepted

=================================================================


      


                                                                2014

Munster 40X20 Primary School A and B Competition 2014

All Counties please enter names of players taking part in the Munster 40X20 Primary School A and B competition 2014: Return entries by email or post to Brendan Falvey, Caher, Kielduff, Tralee, Co Kerry.

Counties to confirm if they will have teams in A/B competitions by Friday November 14th; names of teams by Monday November 17th.

Rules attached.

Dates: Weekend Saturday November 29th/Sunday November 30th 2014: Venues-TBD

County:

 

County Primary School A Team:

 

 

 

 

 

 

 

 

_____________________________________________________________

 

County Primary School B Team:

 

 

 

 

 

 

 

 

_____________________________________________________________

Sinithe: ____________________

Runai Chontae:

 

 

Munster Primary Schools Competition Rules 2014:

Munster Primary School A & B Team Competitions

COMHAIRLE LIATHROID LAIMHE   NA    MUMHAN PRIMARY SCHOOLS HANDBALL TEAM COMPETITION: RULES GOVERNING INTER COUNTY TEAM COMPETITION

COMHAIRLE LIATHROID LAIMHE NA MUMHAN, HAS DECIDED TO RUN CUMANN NA mBUNSCOIL INTER COUNTY TEAM COMPETITIONS AT BOTH A AND B LEVEL.

THE A COMPETITION IS OPEN TO ALL PLAYERS UNDER 11 AND UNDER 13 STILL ATTENDING PRIMARY SCHOOL.  

THE B COMPETITION IS CONFINED TO PLAYERS WHO HAVE NOT REPRESENTED THEIR COUNTY, IN UNDER 12 OR 13 PROVINCIAL CHAMPIONSHIPS IN SINGLES & DOUBLES, AND HAVE NOT PLAYED ON AN UNDER 12/13  TEAM IN EITHER  40/20 OR 60/30.

 

THE RULES TO APPLY AS FOLLOWS

1. TEAM OF SIX PLAYERS + 2 SUBS, THREE PLAYERS UNDER 11, THREE PLAYERS UNDER 13. SUB IN EACH AGE GROUP.

2. IT CAN BE A MIXED TEAM MADE UP OF BOYS AND GIRLS.

3.  THEY WILL PLAY AS THREE DOUBLES, TWO UNDER 11, TWO UNDER 13, ONE UNDER 11 & ONE UNDER 13.

4. EACH DOUBLES PAIR WILL PLAY TWO GAMES OF FIFTEEN ACES.

5. THE BALL FOR THIS COMPETITION, SHALL BE THE CHALLENGER 2 JUVENILE BALL.

6. EACH COUNTY HANDBALL BOARD SHOULD ENSURE THAT THEIR TEAM ARE PROPERLY ATTIRED IN OFFICIAL COUNTY COLOURS.

7. EACH COUNTY HANDBALL BOARD TO RUN A COMPETITION, WITHIN THEIR COUNTY TO SELECT THE TEAM, WHICH HAS TO BE MADE UP OF PLAYERS CURRENTLY ATTENDING PRIMARY SCHOOL IN THE COUNTY.

 

PLAYING RULES

1. (a) The server stands between the service and short lines and strike the ball with the hand to the front wall after  bouncing it once.

(b). For  service in doubles, the server’s partner shall stand in the service box facing the server, with his back to wall and both feet on the floor until the served ball passes over the short line.

(c). in service the ball must pass over the short line to be in play. Two “shorts” incur loss of service or a “mark”. for the opposition.

2. (a) The receiver must stand outside the short line. The receiver must return a legal service to the wall after one bounce. If the ball fails to strike the front wall the opponent receives a score (a “mark”).

(b)  Points may be scored while serving or receiving.

3. The order of service is decided by tossing a coin.

4.  Doubles pairs alternate service after each point on all occasions. Service alternates after every five points. In Doubles, every serve alternates between the two players: i.e.-each player in the doubles serves every second serve.

5. Service alternates after each five serves, to simplify this once the pair who are serving have served five legitimate serves, the service alternates to their opponents.

6.  Full rules apply, back wall included. Goggles must be worn by all players.         

 

In any case where there are only three County teams in any section-i.e.-A or B section; a round robin series of games will be played between those three teams.

In a Round Robin series of games between three teams, the loser of the first round game will play the third team in the next match, with the winner of the first round game playing the third match.

The winner of any section will be the team with the highest aggregate aces over the course of the three matches; in the event of a tie the winner will be decided on the basis of least aces conceded over the round robin series of games.

 


Cumann na mBunscoil 2014
      
     Sean Carolan  Ballinahinch N.S. U13S                Grainne O Brien/Amy Mc Keogh U11D

The latest news re Cumann na mBunscoil National Day is as follows (To be Confirmed)
On Sunday, 26 January 2014, 22:04, darragh. daly handball <Darragh.daly.handball@gaa.ie> wrote:
Thanks Brendan. I think we are going to go with two CnaB days again this year. Boys on March 1st, and Girls on March 15th.
Any Photos of Winners please email in jpeg format.

Cumann na mBunscoil Munster Finals Results

 

Buachaillí Fé 11: Singil

Sean Quirke Curraheen N.S. Kerry  Bt Conor Mc Kelvey  Lissenhall N.S.

Buachaillí Fé 11 Dúbla

Micheal Mullane/Kevin Bowler Raheen N.S. Kerry Bt Robert Mc Carthy/Jack Shanahan Broadford N.S. Limerick

Buachaillí Fé 13 Singil:

Sean Carolan Ballinahinch N.S. Tipp Bt Michael O Callaghan Freemount N.S. Cork

Buachaillí Fé 13 Dúbla:

Ben White/Tommy Fitzgerald John the Babtist Cashel Tipp Bt Luke Barrett/Colin Healy Liscarroll N.S. Cork

Cailíní Fé 11 Singil:

Chloe Philpott Kilkishen N.S. Clare Bt Megan Morris Ardcroney N.S. Tipp

Cailíní Fé 11 Dúbla:

Grainne O Brien/Amy Mc Keogh Ballina N.S. Tipp Bt Sinead Halpin/Aisling Meade Galbally Limerick

Cailíní Fé 13 Singil:

Daniell O Donoghue Novohal N.S. Kerry Bt Laura Shinnors Ardcroney N.S. Tipp

Cailíní Fé 13 Dúbla:

Emma Morrissey/Katelyn Kennedy Galbally Limerick Bt Siobhan Prentice/Isobel Farnan Ballina N.S. Tipp

 

2014 Allianz Cumann Na MBunscoill Munster Handball Finals

The 2014 Allianz Cumann Na MBunscoill Munster Handball Finals, take place on Saturday January 25th in two Kerry venues-Tralee and Ballymac. Tralee programme kicks off at 10am, with the U11 girls section being played off first, followed by the boy’s groupings at U11 at 11 30am, and the U13 boys at 1 30pm. Proceedings in Ballymac start at 10 30 am with all the girls U13 section singles and doubles being played off: All players are advised to be at their respective venues, 30 minutes before their allocated starting time.



The Cumann ba mBunscoil County Finals were hosted by Ballinahinch & Youghalarra Handball Clubs. 12 schools took part with 69 players competing & resulting in 44 games of Handball. The standard was very high and all winners should do well in Munster Finals. Thanks to all who helped out with the smooth running of the Finals . A special thanks to the Referees & those who provided refreshments.
Winners going Forward to the Munster Finals 2014 on Saturday 25th. January
Girls U11 Singles  :      Megan Morris  (Ardcroney N.S.)
Girls U11 Doubles:      Grainne O Brien & Amy Mc Keogh (Ballina N.S.)
Girls U13 Singles :       Laura Shinnors (Ardcroney N.S. )
Girls U !3 Doubles:     Siobhan Prentice & Isobel Farnan (Ballina N.S.)
Boys U11 Singles :      Conor Mc Kelvey  (Lissenhall N.S. )
Boys U11 Doubles:     Cian Oakley & Cathal O Donnell (Ballina N.S.)
Boys U13 Singles:        Sean Carolan     ( Ballinahinch N.S.)
Boys U13 Doubles :     Ben White & Tommy Fitzgerald  (John the Babtist Cashel)

(Full Results of all games to Follow)
========================================================================================
                          
                                                     Cumann na mBunscoil 2014                                                      
The Cumann na mBunscoil County Finals take place on Saturday 18th January commencing @ 10.30 AM  (Venues to be decided depending on entries). The Munster Finals are in Kerry Venues (Ballymacgelligot & Tralee) on w/e 25th/26th January. The National day for Boys & Girls is fixed for Kingscourt in Cavan on Saturday 1st. March
Entries to be in by Friday 10th January by Post or Email --- No late entries accepted.
 Handball   Entry Form 2014  Tipperary.
 

U.11:         Born on or after Jan.1st. 2003
U.13:         Born on or after Jan. 1st. 2001
A player may play either singles or doubles – not both   (1 entry per school in each category)
                                                                                        SCOIL:_________________
Boys U11 Singles
 
Name:__________________________
 
 
Boys U11 Doubles
 
Names:_____________________________________________
 
Boys U13 Singles
 
Name:_______________________________
 
Boys U13 Doubles
 
Names:_____________________________________________
 
 




Girls U11 Singles
 
Name:__________________________
 
 
Girls U11 Doubles
 
Names:_____________________________________________
 
Girls U13 Singles
 
Name:_______________________________
 
Girls U13 Doubles
 
Names: _______________________________________________________
 
School: _______________       Teacher:  ____________                                     Phone No._______
 
School email____________________________
 
Entry Forms to be returned to Paddy  Collins , Cullinagh, Ballina, Co . Tipperary .
Email : paddy_collins@eircom.net   (note underscore)  Mobile: 087/2615406
County Finals in Ballinahinch/Dolla/Nenagh/Kilcoleman  (Venues to be confirmed) on Saturday January 18th  commencing at 10.30 AM.
Munster Finals : W/e  25th/26th January in Kerry Venues  @ 10.30 AM --  (Ballymacgelligot /Tralee)
*National Day in Kingscourt   Boys & Girls Saturday 1st  March 
All entries must be in by Friday 10th  January  by 6 P.M.  As we have been given very short notice of New Clár and all championships going ahead much earlier this year no late entries will be accepted.

Cumann na mBunscoil Handball Rules

 

GUIDELINES FOR COUNTY AND PROVINCIAL STAGES

1.  Under 13 Competition is open to all school pupils Under 13 years of age on January 1st. in the year of the competition and the Under 11 Competition is open to all school pupils under 11 years of age on January 1st. in the year of the competition.

2. A school may select one singles and one doubles entry for both boys and girls in each age category.  (a player can only play in U11 or U13 not both)

3. A player may take part in either singles or doubles but not both.

4. The usual rules of handball apply with the following exception. Service alternates after each five points. Players may score in or out of service.

Doubles pairs alternate service after each point on all occasions. i.e. Player A serves first, Player B serves second, Player A serves third, Player B serves fourth, Player A serves fifth and then the other pair serve as above. After a further five aces Player B serves, then Player A serves and so on giving each player an equal number of serves.

Service alternates after every five points.

5. Games to be played to 11 aces. Aggregate aces of two games decides winner. Tie break to 11, if required. (if level on aces)

6. Participating schools to select their representatives using whatever facilities are available to them.

7. Ideally, alley size of 40 x 20 to be used at county stage

8. County winners to represent at Regional Festival

9. Regional winners take part in National handball day in Croke Park. This is round robin exhibition tournament as there are no official All-Ireland champions.

All competitions use Challenger.2 Ball

10. Players must wear goggles.

HANDBALL Playing rules ( Simplified)

1. (A)  The server stands between the service and short lines and strikes the ball with the hand to the front wall after bouncing it once. If the ball fails to reach the wall the receiver gets an ace.

 (B) For service in Doubles, the server’s partner shall stand in the service box facing the server with both feet on the floor until the served ball passes over the short line.

(C) In service the ball must pass over the short line to be in play. Two shorts” results in a score or a (mark) for the opponent (s)

2. The receiver stands outside the short line. The receiver must return the ball to the front wall after one bounce (or before the ball bounces) If the ball fails to strike the front wall the opponent receives a score (a mark. The order of service is decided by tossing a coin.

==================================================================================================
          2013

   Boys National Day on Saturday 2nd of March in Kingscourt   Cavan commencing at 10.30 am

   & the Girls National Day in Kingscourt on Saturday 23rd March at 2 PM.

Tipp U13D & U11D & Supporters
U11 V Connaught     11/4, 11/5      U13 V Connaught 22-11
U11 V Ulster             7/11, 7/11      U13 V Ulster        17-17
U11 V Leinster         4/11, 4/11       U13 V Leinster     22-16
 
 U11D Provincial teams.
Ulster - Connaught - Munster - Leinster Cumann na mBunscoil Boys 2013
Adam Fogarty - Matthew Power - Sean Hayes -David O Byrne - Daire Madden - Sean Quirke
 
  
U11D with Robbie Mc Carthy
U13 D Provincial teams
Munster Finals on Sunday 3rd of Feb in Kerry 
  Girls in Ballymac Boys in Tralee @ 10.30 am.
  Boys U11D Munster Final  Brian Ahern/Jack Brennan [Broadford, Limerick] R/Up Matthew Power  &  Adam Fogarty /[Ballina, Tipperary] Winners
 
Boys U11S -Sean Quirke Glenbeigh 
Boys U11D -Matthew Power & Adam Fogarty /[Ballina, Tipperary]
Boys U13S - David O Byrne Model School Limk
Boys U13D John Mc Grath /Sean Hayes [Kildangan, Tipperary]
GU11S: Amber Nolan Mountshannon Clare
GU11D:Caitlin Kennedy/Denise Mullins [Galbally, Limerick]
GU13S -Danielle O Donoghue Nohoval Kerry (Winner)
GU13D- Katie Morris and Laura Shinners (Ardcroney National School)

Front L to R - Meaghan Morris, Emily Gould and Isabel Farnan.

  Back L to R - Orla Molloy Katie Morris, Laura Shinners.

 

Final: U11S  Sean Quirke [Curraheen, Kerry] dftd Seanie Doyle Tuamgraney Clare  22-15

U13S Final    David O Byrne - Sean O Domhnaill - Sean Mc Adams

David O Byrne [Model School, Limerick] dftd Sean Mc Adams [Ardcroney, Tipperary] 22-10

 

Results in Full:

Cailini:

G11S: Amber Nolan [Mountshannon, Clare] dftd Eimear Lehane [Broadford, Limerick] 22-10

G11D: Caitlin Kennedy/Denise Mullins [Galbally, Limerick] dftd Ciara O’Conner/Rebecca Keane [Clooney, Clare] 22-6

G13S: Danielle O Donoghue [Nohoval, Kerry] dftd Orla Molloy [Ardcroney, Tipperary] 21-17

G13D: Katie Morris/Laura Shinnors [Ardcroney, Tipperary] dftd Aoife Hurley/Laura Hayes [Conna, Cork]

Buachailli:

B11S:

Semi Finals:

Sean Quirke [Curraheen, Kerry] dftd Darragh Flynn [Mitchelstown] 27-17

Seanie Doyle [Tuamgraney, Clare] dftd Conor Mc Kelvey [Lissenhall, Tipperary] 21-17

Final: Sean Quirke [Curraheen, Kerry] dftd Seanie Doyle  [Tuamgraney, Clare] 22-15

B11D:

Semi Finals:

Edward/Jack Brennan [Broadford, Limerick] dftd Kevin Bowler/ Michael Mullane [Raheen, Kerry] 20-17

Adam Fogarty /Matthew Power [Ballina, Tipperary] dftd Jason McCarthy/Tomás Minogue [Tuamgraney, Clare] 22-8

Final: Adam Fogarty /Matthew Power [Ballina, Tipperary] dftd Edward/Jack Brennan [Broadford, Limerick] 22-15

B13S:

Semi Finals:

Sean Mc Adams [Ardcroney, Tipperary] dftd Dara Keane [O Breannain, Kerry] 22-17

David O Byrne [Model School, Limerick] dftd Conor Walsh [Mallow, Cork] 21-18

Final: David O Byrne [Model School, Limerick] dftd Sean Mc Adams [Ardcroney, Tipperary] 22-10

B13D:

Semi Finals:

Cian O Driscoll/Michael O Malley [Mallow] dftd Cian Baker/Mark Quinlan [Galbally, Limerick] 22-6

John Mc Grath /Sean Hayes [Kildangan, Tipperary] dftd Mark Rogers/Conor Downes [Scariff, Clare] 22-19

Final: John Mc Grath /Sean Hayes [Kildangan, Tipperary] dftd Cian O Driscoll/Michael O Malley [Mallow] 22-19

====================================================================================

Cumann Na MBunscoill Munster Finals 2013:

Tralee/Ballymac-Sunday February 3rd 2013 at 10 30am

 

Entries:

 

CNB-Kerry 2013:

Cailini:

G11S: Mairead Ni Ciobhain [Baile an Fheirtearaigh]

G13S: Danielle O Donoghue [Nohoval NS]

G13D: Fiona O Rahilly/Brenda Murphy [Tooreencahill NS]

Buachailli:

B11S: Sean Quirke [Curraheen NS]

B11D: Kevin Bowler/ Michael Mullane [Raheen NS]

B13S: Dara Keane [O Breannain]

B13D: Ruaidhri O Beaglaoich/Padraig O Catharlan [Muirioch]

 

CNB-Cork 2013:

Cailini:

G11S: Niamh O Regan [Conna]

G11D: Laura Moynihan/Grace Kelly [Ballydesmond]

G13S: Ellen Murphy [Kilworth]

G13D: Aoife Hurley/Laura Hayes [Conna]

Buachailli:

B11S: Darragh Flynn [Mitchelstown]

B11D: Darragh Ducey/Anthony O Connor [Boherbue]

B13S: Conor Walsh [Mallow]

B13D: Cian O Driscoll/Michael O Malley [Mallow]

 

CNB-Limerick 2013:

Cailini:

G11S: Eimear Lehane [Broadford, Limerick]

G11D: Caitlin Kennedy/Denise Mullins [Galbally, Limerick]

G13S: Anna-Rose Kennedy [Galbally, Limerick]

G13D: Keri Murphy/Ciara Mc Carthy [Broadford, Limerick]

Buachailli:

B11S: Edward Brennan [Broadford, Limerick]

B11D: Brian Ahern/Jack Brennan  [Broadford, Limerick]

B13S: David O Byrne [Model School, Limerick]

B13D: Cian Baker/Mark Quinlan [Galbally, Limerick]

 

CNB-Tipperary 2013:

Cailini:

G11S: Isobel Farnan [Ballina, Tipperary]

G11D: Megan Morris/Emily Gould [Ardcroney, Tipperary]

G13S: Orla Molloy [Ardcroney, Tipperary]

G13D: Katie Morris/Laura Shinnors [Ardcroney, Tipperary]

Buachailli:

B11S: Conor Mc Kelvey [Lissenhall, Tipperary]

B11D: Adam Fogarty /Matthew Power [Ballina, Tipperary]

B13S: Sean Mc Adams [Ardcroney, Tipperary]

B13D: John Mc Grath /Sean Hayes [Kildangan, Tipperary]

 

CNB-Clare 2013:

Cailini:

G11S: Amber Nolan [Mountshannon, Clare]

G11D: Ciara O’Conner/Rebecca Keane  [Clooney, Clare]

G13S: Aoife Floyd [St. Mochulla’s, Tulla, Clare]

G13D: Niamh O’Brien/Gillian Ryan  [St. Mochulla’s, Tulla, Clare]

Buachailli:

B11S:  Seanie Doyle [Tuamgraney, Clare]

B11D: Jason McCarthy/Tomás Minogue [Tuamgraney, Clare]

B13S: Daire Healy [Clarecastle, Clare]

B13D: Mark Rogers/Conor Downes [Scariff, Clare]

 

 

 

 

 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Cumann na mBunscoil Tipperary Winners

Girls:

U11 Singles: Isobel Farnan  Ballina N.S.  Bt Rachel Shanahan  Lissenhall N.S.   22-12

 

U11 Doubles: Megan Morris/ Emily Gould Ardcroney N.S. Bt Olivia English/Caitlin Lang Ballyporeen N.S. 19-18

 

U13Singles: Orla Molloy Ardcroney N.S. Bt  Shona Lang  Ballyporeen N.S.  22-12

 

U13Doubles: Katie Morris/Laura Shinnors Ardcroney N.S. Bt Eimear Tuohy / Sarah Madden Lissenhall N.S. 22-6

Boys:

U11 Singles: Conor Mc Kelvey Lissenhall N.S.  Bt  Ben White  John the Babtist Cashel  22-12

 

U11Doubles: Adam Fogarty /Matthew Power Ballina N.S. Bt D.J Mc Grath/ Conor Byrne Carrig N.S. 22-13

 

U13Singles:  Sean Mc Adams Ardcroney N.S.   Bt   Daire Madden Kylepark N.S.  22-19

 

U13Doubles: John Mc Grath /Sean Hayes Kildangan N.S Bt  Matthew Spain/Devlin Courtney Ardcroney N.S. 19-18

Cumann na mBunscoil Handball 2013

See Below Fixtures for Cumann na mBunscoil :

Late entries received could not be included as fixtures are made and all printing etc completed. As there is a high number of entries we have to use Ballinahinch & Dolla Courts. All players to sign in at their nominated Court at 11.30 am. Late comers will forfeit their games if not on time.

Cumann na mBunscoil Handball County Finals 2013

             Ballinahinch Games @ 11.30 AM   (Scroll down for Dolla Games)

 

No.

Game

Players

Score

1

GU11S Q/F

Roisín Foley (Paulacapple) V Isobel Farnan (Ballina)

    8-22

2

BU11S 1St.R

Karl Kelly (B/Hinch) V Padhraic Foley (Paulacapple)

22-14 

3

BU11S Q/F

Cormac Mc Auliffe (Youghal) V Ben White (Cashel)

w/o Cashel 

4

GU11D Q/F

Laura O Flaherty/Anna O Keefe (Youghal) V Siobhan Prentice& Grainne O Brien (Ballina)

11-22 

5

BU11D Q/F

Joe Cooney & Aaron Sharkey (Youghal) V Adam Fogarty &

Matthew Power (Ballina)

11-22 

6

BU11D Q/F

Jack Mc Grath /Ross Whelan (Cashel) V Nathan Lenihan /Joey

 Kelly (B/Hinch)

21-16 

7

GU13S Q/F

Laura Foley (Paulacapple) V Orla Molloy (Ardcroney)

6-22 

8

GU13S Q/F

Daniel Nealon (Youghal) VHazel Mc Mahon (Ballina)

22-17 

9

BU13S 1st R

Sean Carolan (B/Hinch) V Conor Bourke (Ballina)

15-22 

10

BU13SQ/F

Luke White (Cashel) V Jack O Keefe (Youghal)

15-16 

11

GU13D S/F

Katie Morris/Laura Shinnors (Ardcroney) V Riona Gillespie/

Shauna Cooney (Youghal)

w/o Ardcroney 

12

BU13D Q/F

Matthew Spain/Devlin Courtney V Ben Cooney /Oisín Hynes

 (Youghal)

22-4 

13

BU13D Q/F

James Hanly/Eoghan Power (Ballina) V Thomas Skeffington/

David Ryan (Cashel)

16-22 

14

GU11S  S/F

   Áine Spain (Ardcroney) V Winner Game 1

16-22 

15

BU11S Q/F

  Conor Ryan (Ardcroney) V Winner  Game 2

13-22 

16

GU11D S/F

Megan Morris /Emily Gould  (Ardcroney) V Winner Game 4

22-9 

17

BU11D S/F

Winner Game 5                                            V   Winner Game 6

22-9 

18

GU13S S/F

Winner Game 7                                            V Winner Game 8

22-12 

19

BU13S Q/F

Sean Mc Adams (Ardcroney)                      V Winner Game 9

22-16 

20

BU13D S/F

Winner Game 12                                          V Winner Game 13

22-8 

21

BU11 S/F

Winner Game 3                                            V Winner Game 15

20-14 

22

BU13 S/F

Winner Game 10                                          V Winner Game 19

9-22 

23

Final U11GS

Ballina V  Lissenhall 

22-12 

24

Final U11BS

Cashel  V  Lissenhall 

12-22 

25

Final U11GD

Ardcroney  V  Ballyporeen 

19-18 

26

Final U11BD

Ballina  V Carrig 

22-13 

27

FinalU13GS

Ardcroney  V  Ballyporeen 

22-12 

28

Final U13BS

Ardcroney  V  Kylepark 

22-19 

29

Final U13GD

Ardcroney  V Lissenhall 

22-6 

30

Final U13BD

Ardcroney V Kildangan 

18-19 

 

                              2 Games to 11 Aces  - Total Aces Win (If a draw extra game to 11 ) 

                                      All use Challenger 2 Ball/Eyeguards/Gloves

 

Semi Final Winners in Ballinahinch V Semi Final Winners in Dolla in Finals

 

Cumann na mBunscoil Handball County Finals 2013

Dolla Games @ 11.30 AM

Saturday 26th January

S/F Winners in Dolla go forward to Finals in Ballinahinch.

Saturday 26th January 

Kilruane-Carrig-Kylepark-Newport-Ballyporeen-Lisvernane-Kildangan-Lissenhall. 

No.

Game

Players

Score

1

BU11S Q/F

Stephen Coffey (Newport )  V Rory Grace (Kilruane)

    22-10

2

BU11D  1st R

James Loughnane/Cormack Doheny (Kilruane)  V  Cian Harrington/Cathal Ryan (Newport)

22-6 

3

BU11D Q/F

D.J Mc Grath/Conor Byrne (Carrig)  V  Gerard Leamy/Cathal Mc Grath (Lissenhall)

22-7 

4

GU13S  Q/F

Sarah Madden (Lissenhall) SCRV Kaitlin O Halloran (Carrig) W/O

w/o 

5

BU13S  1St R

Cameron Spillane (Carrig) V Ben Hynes (Newport)

22-7 

6

BU13S 1st R

Louis Kennedy (Kilruane)  V  Darragh Mc Kelvey (Lissenhall)

22-11 

7

BU13D Q/F

John Mc Grath/Sean Hayes (Kildangan)  V  Colm Harrington/

Brendan Coffey (Newport)

22-7 

8

BU13D Q/F

Adam English/Christy English (Ballyporeen)  V  Oisín Murphy/

Sean Spillane (Lissenhall)

22-17 

9

BU11D Q/F

Ben Carey/Michael Elligot (Lisvernane) V Winner Game 2

  w/o Kilruane 

10

BU11S S/F

                      Conor Mc Kelvey (Lissenhall)  V Rory Grace Kilruane       

22-11 

11

BU13S Q/F

                            Daire Madden (Kylepark)  V  Cameron Spillane Carrig        

22-10 

12

BU13S Q/F

                 Riain Hennessy (Ballyporeen) V  Darragh Mc Kelvey Lissenhall

22-8 

13

GU11D S/F

Olivia English/Caitlin Lang (Ballyporeen)  V  Orla Maher/

Katie Murphy (Lissenhall)

22-10 

14

BU11D S/F

James Loughnane/Cormack Doheny (Kilruane)   V D.J Mc Grath/Conor Byrne (Carrig)

21-20 

15

GU11S/F

Aoife Peters (Kilruane)SCR  V  Rachel Shanahan (Lissenhall) W/O

w/o 

16

GU13S S/F

Shona Lang (Ballyporeen)  V Kaitlin O Halloran (Carrig)

22-10 

17

BU13S S/F

   Daire Madden (Kylepark)     V  Riain Hennessy (Ballyporeen)

22-7 

18

BU13D S/F

John Mc Grath/Sean Hayes (Kildangan)V  Adam English/Christy English (Ballyporeen)

22-12 

19

GU13D

Through to Final in Ballinahinch  Emear Tuohy/Sarah Madden

(Lissenhall)

******** 

 

 

           

 

 

                 2 Games to 11 Aces  - Total Aces Win (If a draw extra game to 11 ) 

                   All use Challenger 2 Ball/Eyeguards/Gloves

Semi Final Winners in Ballinahinch V Semi Final Winners in Dolla in Finals

Entries to Date: - Closing Date for entries  Saturday 19th January by 6 P.M. (no late entries accepted)

14 Schools entered = 49 Games --- 2 Courts will be Required to play off this amount of Games.

Kilruane N.S

Paulacapple N.S.

Carrig N.S

Kylepark N.S.

Ardcroney N.S.

Newport Boys School

Youghalarra N.S.

Ballyporeen N.S.

Ballinahinch N.S.

Lisvernane N.S.

Kildangan N.S.

Ballina N.S.

John the Babtist Cashel

Lissenhall N.S.

 

BU11S: Conor Byrne (Carrig), Padhraic Foley (Paulacapple) Rory Grace (Kilruane), Conor Ryan (Ardcroney) Stephen Coffey (Newport), Cormac Mc Auliffe (Youghalarra), Karl Kelly (Ballinahinch ) ,  Conor McKelvey (Lissenhall), Ben White (Cashel)

BU11D: James Loughnane & Cormack Doheny (Kilruane), D.J. Mc Grath & Paul Seymour (Carrig), Cian Harrington & Cathal Ryan (Newport) , Joe Cooney & Aaron Sharkey (Youghalarra), Natham Lenihan & Joey Kelly (Ballinahinch), Adam Fogarty & Matthew Power (Ballina), Gerard Leamy & Cathal Mc Grath (Lissenhall), Jack Mc Grath & Ross Whelan (Cashel), Ben Carey & Michael Elligot (Lisvernane)

BU13S: Cameron Spillane (Carrig), Louis Kennedy (Kilruane) , Daire Madden (Kylepark), S Mc Adams (Ardcroney N.S.), Ben Hynes (Newport), Jack O Keefe (Youghalarra), Riain Hennessy (Ballyporeen), Sean Carolan (Ballinahinch) Conor Bourke (Ballina) Darragh MCKelvey (Lissenhall), Luke White (Cashel)

BU13D: Matthew Spain & Devlin Courtney (Ardcroney), Colm Harrington & Brendan Coffey (Newport) , Ben Cooney & Oisín Hynes (Youghalarra), Adam English & Christy English (Ballyporeen), John Mc Grath & Sean Hayes (KIldangan), James Hanly & Eoghan Power (Ballina), Oisín Murphy & Sean Spillane (Lissenhall) Thomas Skeffington & David Ryan (Cashel)

GU11S: Aoife Peters (Kilruane), Róisín Foley (Paulacapple), Áine Spain (Ardcroney), Isobel Farnan (Ballina), Rachel Shanahan (Lissenhall),

GU11D: Megan Morris & Emily Gould (Ardcroney), Laura O Flaherty & Anna O Keefe (Youghalarra) Olivia English & Caitlin Lang (Ballyporeen). Siobhán Prentice & Grainne O Brien  (Ballina), Orla Maher & Katie Murphy (Lissenhall)

GU13S: Laura Foley (Paulacapple), Kaitlin O Halloran (Carrig) Orla Molloy (Ardcroney) Danielle Nealon (Youghalarra),

Shona Lang (Ballyporeen) Hazel Mc Mahon (Ballina), Sarah Madden (Lissenhall)

GU13D: Katie Morris & Laura Shinnors (Ardcroney), Ríona Gillespie & Shauna Cooney (Youghalarra), Emer Tuohy & Annie Ryan (Lissenhall)

 ===============================================================================================

Entry Form 2013  Tipperary.

 

U.11:         Born on or after Jan.1st. 2002

U.13:         Born on or after Jan. 1st. 2000

A player may play either singles or doubles – not both   (1 entry per school in each category)

                                                                                        SCOIL:_________________

Boys U11 Singles

 

Name:__________________________

 

 

Boys U11 Doubles

 

Names:_____________________________________________

 

Boys U13 Singles

 

Name:_______________________________

 

Boys U13 Doubles

 

Names:_____________________________________________

 

 

Girls U11 Singles

 

Name:__________________________

 

 

Girls U11 Doubles

 

Names:_____________________________________________

 

Girls U13 Singles

 

Name:_______________________________

 

Girls U13 Doubles

 

Names: _______________________________________________________

 

School: _______________ Teacher:  ____________ Phone No._______

 

School email____________________________

 

Entry Forms to be returned to Paddy  Collins , Cullinagh, Ballina, Co . Tipperary .

Email : paddy_collins@eircom.net   (note underscore)  Mobile: 087/2615406

County Finals in Ballinahinch on Saturday January 26th  commencing at 11.30 AM

Munster Finals :Sunday 3nd Feb  @ 10.30 AM --  Boys in Tralee – Girls in Ballymac    (Note Change from Sat 2nd)    

 *National Day in Kingscourt   Boys 2nd March ----  Girls 23rd March

  • All entries must be in by Saturday 19th January  by 6 P.M. (no late entries will be accepted)

 

===========================================================================================

                                                                            2012

Munster Semi Finals & Finals were hosted by Tipperary in Nenagh & Dolla Courts.

Tipperary/Kerry/Clare in Nenagh            Cork/Limerick in Dolla      Finals in Nenagh

The Munster Winners 2012  were :   (Full report -Scroll Down)

Girls U 11 Singles: Danielle O Donoghue  Nohoval N.S. Ciarraí

Girls U 11 Doubles: Denise Mullins & Emma Morrissey  Galbally N.S. Luimneach

Girls U 13 Singles: Catriona Mullane Model School Luimneach

Girls U 13 Doubles: Katie Mc Carthy & Cathy Foley  Broadford N.S.  Luimneach

Boys U11Singles: Cian O Drioscoll  Mallow N.S. Corcaigh

Boys U11Doubles: Mark Rogers & Conn Downes  Scarriff N.S. An Clár

Boys U13Singles: Tiernan Agnew   Kilmurry N.S.  An Clár

Boys U13 Doubles: Timmy Brosnon & Declan Leahy Broadford N.S. Luimneach

Cumann na mBunscoil Munster Finals 2012

Q/Final Tipp V Kerry: In Nenagh on Saturday 25th Feb @ 11 O Clock

GU11S- Danielle O Donoghue [Nohoval NS] Bt  Orla Molloy (Ardcroney) 11/5, 11/9

GU11D - Laura Shinnors/Katie Morris Maloney (Ardcroney) W/O

BU11S -  Sean Hayes (Kildangan) Bt  Con O Riogain [Ventry NS]  11/6, 11/7

BU11D- Cathal Conneely/Jack O Keefe(Youghal)  Bt  Ruadhrai O Beaglaoich/Cathal O Beaglaoich [Scoil Maolceadar]   7/11, 11/5

GU13S -   Gillian Mc Sherry (Ardcroney)  Bt  Rachel Fitzgerald [Tooreencahill NS]  11/2, 11/4

GU13D - :  Síle Spain /Caroline Hill (Ardcroney) V Jennifer Sheehan/Brenda Murphy [Tooreencahill NS] 11/7, 11/10

BU13S -   John Mc Grath (Kildangan)  V Daniel Kelly [Curraheen NS]   11/2, 11/0

BU13D -  Sean Mc Adams/Peter Folan(Ardcroney) V Dara Keane/Brian Lonergan [O Brennan NS] 11/10, 11/7

S/Finals Winners Tipp/Kerry  V Clare

G11 Singles:  Danielle O Donoghue Nohoval  Bt Amber Nolan Iniscealtra 11/6, 11/4 

G11D: Laura Shinnors/Katie Morris Ardcroney   Bt Gillian Ryan/Leah Molloy Tulla 11/2, 11/8

B11S-Sean Hayes Kildangan   Bt   Davie Healy [Clarecastle]   11/7, 11/4

B11D- Mark Rogers/Conn Downes [Scarriff]  Bt Cathal Conneely/Jack O Keefe Youghalarra 11/1, 11/9

G13S – Gillian Mc Sherry Ardcroney  Bt  Bridin Dinan Tulla 11/9, 8/11

G13D - :  Síle Spain /Caroline Hill (Ardcroney)  Bt Laura Philpott/Allanah Ryan [Kilkishen] 11/7, 11/9

B13S Tiernan Agnew [Kilmurry] Bt John Mc Grath Kildangan  11/7, 11/4

B13D-  Cian Minogue /Cathal Doyle [Tuamgraney] Bt Sean Mc Adams/Peter Folan(Ardcroney) 11/6, 11/3

 

S/Final in Dolla (Silvermines) Saturday 25th. Feb. @ 11 O Clock

 

S/F Cork V Limerick

G11S Breda Magner Broadford   W/O

G11D: Desise Mullane/Emma Morrissey Galbally  W/O

B11S Cian O Driscoll [Mallow]    Bt   Oisín Dillon Model School  11/5, 11/2

B11D D Keane Baker/Owen O Mahony  (Lk)  Bt Sean Murphy/Barry Lenihan B/desmond 10/11,11/10,11/8

G13S Catriona Mullane Model School  Bt  Michelle Burke Farrell Liscarroll  11/2,  11/1

G13D  Katie Mc Carthy/ Cathy Foley B/Ford Bt Laura Sheehan/Anna Dunne Kilworth 8/11, 11/5

B13S  Darragh O Gormon Model School   Bt  Tommy O Neill Liscarroll   11/7, 11/6

B13D Timmy Brosnon/Declan Leahy Broadford  Bt   Daragh Moynihan /Dylan Kearney Ballydesmond  11/8, 11/10

 

Cumann na mBunscoil 2012 Munster Finals in Nenagh @ 2.P.M.

 

GU11S:  Danielle O Donoghue Nohoval  (Kerry)  Bt  Breda Magner Broadford   (Lk) 11/2, 11/3

GU11D: Desise Mullane/Emma Morrissey Galbally  (Lk) Bt Laura Shinnors/Katie Morris Ardcroney   (Tipp) 10/11, 11/7

BU11S: Cian O Driscoll Mallow (CK) Bt   Sean Hayes Kildangan   (Tipp) 11/6, 11/10

BU11D: Mark Rogers/Conn Downes [Scarriff]  Bt D Keane Baker/Owen O Mahony  (Lk) 11/6, 11/10 

GU13S: Catriona Mullane Model School  (Lk) Bt Gillian Mc Sherry Ardcroney  (Tipp)  11/4, 7/11

GU13D: Katie Mc Carthy/ Cathy Foley B/Ford Bt Síle Spain /Caroline Hill (Ardcroney)  (Tipp) 11/5, 11/3

BU13S: Tiernan Agnew Kilmurry (Clare) Bt Darragh O Gormon Model School (Lk) 11/7, 11/5

BU13D:  Timmy Brosnon/Declan Leahy Broadford  (Lk) Bt Cian Minogue /Cathal Doyle Tuamgraney (Clare)  11/8, 11/5

 

=============================================================================

 

Tipperary Cumann na mBunscoil 2012

Results:

U13 Boys S.

  1. 1st. Round:  John Mc Grath  (Kiladangan) Bt  Darragh Nolan (Ballinaclogh)  11/2, 11/0
  2. Ist Round: Rian Hennessy (Ballyporeen)  Bt  Stephen Kirwin (Youghalarra) 11/8, 11/7

U11 Boys S.

1.       Q/F: Matthew Spain (Ardcroney) Bt  Bill Maher (Ballinaclogh)  11/2, 11/2

2.       Q/F: Conor Mc Elery (Lissenhall) Bt  Aaron Moloney (Cashel)    9/11, 11/9, 11/10  

3.       Q/F: Sean Hayes (Kiladangan)      Bt  Cameron Spillane (Carrig) 11/2, 11/7

4.       Q/F  Joe Cooney  (Youghalarra) Bt  Michael Corcoran (Silvermines)  11/8, 11/9

U11 Boys D:

1.      Q/F :Fionn Mulqueen/Cian Griffin (Nenagh) Bt Cathal Mc Grath/Brian Leamy (Lissenhall)11/0 11/3

  1. Q/F: Christy & Adam English (Ballyporeen) Bt Damien Moloney/Daniel Quigley (S/Mines11/1 11/1

3.      Q/F:Cathal Conneally/ Jack O Keefe (Youghal) Bt Cian O Kelly/Conor Ryan (Ardcroney) 11/7, 11/4

U13Boys S.

1.      Q/F: Luke White (Cashel)               Bt    Joe Keyes (Silvermines)  11/3, 11/3

2.      Q/F Daire Madden (Kylepark)        Bt    Billy Mc Grath (Carrig)   11/8, 11/2 

3.      Q/F Devlin Courtney (Ardcroney)  Bt    Ruairí Maher (Lissenhall) 11/7, 11/2

4.      Q/F John Mc Grath (Kildangan)     Bt    Rian Hennessy (Ballyporeen) 11/3, 11/0

U13 Boys D:

Q/F: James Hanly/Conor Bourke (Ballina) Bt  Hughie Leamy/Ciarán Timmons (Lissenhall)11/6 11/2

Q/F: Conor Hough/Hughie Quigley(Youghal) Bt James Moloney/Gerard Corcoran (S/Mines)11/3, 11/7

U13S Girls

S/F: Gillian Mc Sherry (Ardcroney)  Bt Margaret Foley (Paulacapple)  11/1, 11/1

S/F Eimear Meagher (Carrig) Bt  Eleanor Percy (Kilruane)  11/4, 11/6

U13D Girls:

S/F: Síle Spain/Caroline Hill (Ardcroney) Bt Eimear Ryan/Kate Hayes (Kiladangan)  11/3, 11/5

U11 Boys S.

S/F : Matthew Spain (Ardcroney)   Bt   Conor McElrey (Lissenhall) 11/7, 11/5

S/F:  Sean Hayes (Kildangan)         Bt   Joe Cooney (Youghalarra) 11/0, 11/3

U11Boys D:

S/F:  Ben White /Jack Mc Grath (Cashel) Bt Fionn Mulqueen/Cian Griffin (Nenagh) 11/3,11/7

S/F: Cathal Conneely/Jack O Keefe (Youghal) Bt Christy & Adam English (B/Poreen) 11/7, 11/6

U13 Boys S:

S/F  Daire Madden (Kylepark)    Bt   Luke White (Cashel) 11/1 10/11 (21-12)

S/F  John Mc Grath (Kildangan) Bt   Devlin Courtney (Ardcroney) 11/5, 11/5

U13 Boys D:

S/F:  Sean Mc Adams/Peter Folan (Ardcroney) Bt Conor Bourke/James Hanly (Ballina) 11/3 11/6

S/F: Michael O Meara/Tom Skeffington (Cashel) Bt Conor Hough/Hughie Quigley(Youghal)11/7 11/4

Finals:

Girls Under 11 Singles  - Orla Molloy (Ardcroney) Bt Claire Ryan (Lissenhall) 11/0, 11/2

Boys Under 11 Singles -  Sean Hayes (Kildangan) Bt Matthew Spain (Ardcroney) 11/7, 11/8

Girls Under 11 Doubles- Laura Shinnors/Katie Morris Maloney (Ardcroney) Bt  Sarah Madden/Éimer Tuohy (Lissenhall) 11/0, 11/2

BU11D: Cathal Conneely/Jack O Keefe(Youghal) Bt Ben White/Jack Mc Grath (Cashel) 11/3, 9/11 (20-14)

Girls Under 13 Singles   Gillian Mc Sherry (Ardcroney) Bt Eimear Meagher (Carrig) 11/7, 11/3

Boys Under 13 Singles  John Mc Grath (Kildangan) Bt Daire Madden (Kylepark) 11/6, 11/10

Girls Under 13 Doubles:  Síle Spain /Caroline Hill (Ardcroney) Bt Danielle Nealon /Katie O Flaherty (Youghalarra) 11/2, 11/8

Boys Under 13 Doubles : Sean Mc Adams/Peter Folan(Ardcroney) Bt Michael O Meara/Tom Skeffington (Cashel) 11/9, 11/10

County Finals on in Dolla on Saturday  18th Feb @ 11.45 Sign in  :

 

 

Cumann na mBunscoil 2012

The Tipperary County Finals take place in Dolla (Silvermines) on Saturday 18th February . All Schools to sign in before 11.45. Games will commence at 12 O Clock Sharp and any latecomers will forfeit their games.Schools as Follows: Ardcroney, Ballina, Ballinaclogh, Ballyporeen, Carrig, Cashel, Gaelscoil Nenagh, Kiladangan, Kilruane, Kylepark, Lissenhall, Paulacapple, Silvermines, Youghalarra.

 

County Finals in Dolla on Saturday 18th Feb.
Munster Finals on in Dolla/Nenagh on 25th Feb.

See Bottom of Page for Entry Form /Rules Downloads

The National Committee has taken the following decision,-----  for this year because of the confusion and lack of communication to Cumann na mBunscol Náisiúnta that there will be no change to the format of handball this year 2012 .
The position re the National Handball Exhibition Day to be clarified at the CNB AGM.
 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

To: All Handball members.

Re:Cumann Na MBunscoil Munster Finals 2012

Date: 15/1/2012

 

A Chara,

We understand there are proposals on the table re changes to Cumann Na MBunscoil format as follows;

That the existing structures of U11 and U13 40X20 be abolished and replaced with an U12 one wall grade:

National finals to be played off at a National centre on the one day with all Counties to attend, which would mean that Provincial Finals would not be required.

 

Looking at the Cumann Na MBunscoil Munster Finals, they have been penciled in for the last weekend in February over the last few years; in 2012 Saturday February 25thhas been left free from Munster Juvenile Handball fixtures to run the Cumann Na MBunscoil Munster Finals.

I know here in Kerry, the 2012 Cumann Na MBunscoill County Finals were run off on Friday December 16th 2011with winners and r-up looking forward to the CNB Munster Finals in 2012.

I would ask everyone to consider these proposals, and ramifications as outlined above, and reply before the end of this week with their views. On a personal note, I would be in favour of running off the 2012 CNB Munster Finals on the existing structure IE-U11 and U13 40X20. Also I would not be in favour of abolishing the existing structures as they stand, as I regard them as one of the bedrock 40X20 juvenile competitions that lead on to the development of a player’s career in the 40X20 court.

 

 

Regards:

Brendan Falvey-Munster Handball Juvenile Secretary

 

 

 

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
          
Cumann na mBunscoil Handball County Finals 2011    
 

The Cumann na mBunscoil County Handball Finals were hosted by Ballinahinch & Silvermines Handball Clubs. With a total of 14 Schools ,  63 entries & a total of 34 games it proved to be a hectic day of Handball  but  it all ran off without a hitch . Throughout  the day we had some great games of Handball and some of the clear favourites had to be at their very best to come through the various rounds. The Standard is at an all time high in the County and the winners should do well in the Munster finals on Saturday 26th February  In Dolla & Ballinahinch. Thanks to all who helped out in Dolla & Ballinahinch.

Results:

Finals: Dolla

·         GU11S:        Eleanor Percy (Kilruane N.S.)  Bt Katie Gould (Ardcroney N.S.) 11/8, 11/6     (22-14)

·         GU11D:       Laura Shinnors & Orla Molloy  (Ardcroney N.S.)

·         BU11S :       Sean Mc Adams  (Ardcroney N.S.)  Bt  Conor Bourke (Ballina N.S.) 11/7, 11/2  (22-9)

·         BU11D:       Sean Hayes & John Mc Grath (Kiladangan N.S. ) Bt Matthew Spain & Delvin Courtney (Ardcroney )

                    N.S.) 11/6, 11/4   (22-10)

·         GU13S:       Sinéad Meaghar (Carrig N.S.)   Bt Grainne Molloy (Ardcroney N.S.)  11/7, 11/10  (22-17)

·         GU13D:      Síle Spain & Caroline Hill (Ardcroney N.S.) Bt Sarah Dunne & Sarah Slattery (Burgess N.S.)

·         BU13S:       Jason English (Ballyporeen N.S.)  Bt  Colm Ryan (St John the Baptist  Cashel) 11/7, 10/11 (21-18)

·         BU13D:      Gerome Cahill & Daniel Ryan (Ardcroney N.S.) Bt Tommy Breedy & Adrian English (Ballyporeen N.S.)

                    9/11, 11/7  (20-18)

 

 

S/Finals:   Dolla

 

GU11S:   Eleanor Percy –Kilruane  Bt  Eimear Meaghar –Carrig   11/5, 11/3   (22-8)

BU11S:   Conor Bourke –Ballina Bt Darragh Madden –Scoil naomh Padraig Naofa  11/9, 11/6  (22-15)

BU11S:   Sean Mc Adams –Ardcroney  Bt Michael O Meara St John the Baptist Cashel   11/8, 11/6  (22-14)

BU11D:  Matthew Spain & Delvin Courtney –Ardcroney  Bt  Ciaran Timmons & Hugh Leamy –Lissenhall 11/1,

                11/9 (22-10)

BU11D: Sean Hayes & John Mc Grath- Kiladangan  Bt  Eoin Connolly & Jamie O Keefe – St John **  Cashel  11/8,

               11/8  (22-16 )

U13S :  Jason English – Ballyporeen  Bt  Aiden O Flaherty –Youghalarra  11/8, 11/5  (22-13)

U13S:   Colin Ryan -  Cashel  Bt  Kevin Shinnors – Ardcroney  11/1, 11-9  (22-10)

U13D:  Gerome Cahill & Daniel Ryan –Ardcroney  Bt  Patrick Fahy & Conn Bonnar  11/3, 10/11  (21-14)

 

Ballinahinch  Qualifiers:

U11S  :  Conor Bourke –Ballina  Bt  Michael Bowler –Kiladangan

BU13S:  Kevin Shinnors –Ardcroney Bt Drew Boland –Burgess

BU11D:  Matthew Spain & Delvin Courtney  -Ardcroney  Bt  Niall Slattery & Darragh Bourke –Burgess

BU11S:  Sean Mc Adams –Ardcroney  Bt  Jack Boland Burgess

BU11S:  Conor Bourke – Ballina  Bt Jack O Keefe Youghalarra

BU13S:  Aiden O Flaherty-   Youghalarra  Bt  James Prentice –Ballina

BU13S:  Kevin Shinnors – Ardcroney  Bt  Regan Bowler –Kiladangan

BU13D:  Gerome Cahill –Daniel Ryan Ardcroney  Bt  Jack Moloney & David O Keefe –Burgess

GU13S:  Grainne Molloy – Ardcroney  Bt  Elizebeth Floyd –Burgess

 

Dolla Qualifiers:

BU11S :  Darragh Madden –Naomh Padraig Naofa  Bt  Darragh Nolan –Ballinaclogh  11/10, 11/8 (22-18)

BU11S:  Michael O Meara – Cashel  Bt Darragh Mc Kelvey –Lissenhall 11/5, 11/3  (22-8)

BU11D: Ciaran Timmons & Hugh Leamy – Lissenhall  Bt  Christopher English & Ciaran Fitzgerald –B/Poreen 11/4,  

              11/7  (22-11)

BU11D:  Jamie O Keefe & Eoghan Connolly –Cashel   Bt  Cameron Spillane & Conor Byrne –Carrig  11/3, 11/3

               (22-6)

BU13S:  Jason English – Ballyporeen  Bt  Aiden O Meara –Barnane  11/0, 11/5  (22-5)

BU11S:  Darragh Madden – Naomh Padraig Naofa  Bt  Adam English  11/4, 11/4  (22-8)

BU11S:  Michael O Meara  - Cashel    Bt   Billy Mc Grath  - Carrig  11/6, 11/7  (22-13)

 

Paddy Collins ( Cumann na mBunscoil Co-Ordinator)

You must be logged in to add gadgets that are only visible to you
ĉ
paddy collins,
23 Jan 2016, 11:30
ĉ
paddy collins,
23 Jan 2016, 11:30
ĉ
paddy collins,
23 Jan 2016, 11:30