Féile 2019

Division Boys Softball Div. 1 Date Sunday 25th August Venue Taghmon Eircode = Y35 VOY5 V. Offical Helen Doyle - 087 6568476 Score Game 1 Score Game 2 Score Total 9.30am Round 1 Taghmon, Wexford v Friary/Abbeyside/Ballinacourty, Wat. 10.00am Round 1 Clogh, Kilkenny v Kells, Kilkenny 10.30am Round 1 Moycullen, Galway v Loughmacrory, Tyrone 11.00am Round 2 Taghmon, Wexford v Clogh, Kilkenny 11.30am Round 2 Kells, Kilkenny v Loughmacrory, Tyrone 12 noon Round 2 Friary/Abbeyside/Ballinacourty, Wat. v Moycullen, Galway 12.30pm Round 3 Taghmon, Wexford v Kells, Kilkenny 1.00pm Round 3 Clogh, Kilkenny v Moycullen, Galway 1.30pm Round 3 Friary/Abbeyside/Ballinacourty, Wat. v Loughmacrory, Tyrone 2.00pm Round 4 Taghmon, Wexford v Moycullen, Galway 2.30pm Round 4 Clogh, Kilkenny v Loughmacrory, Tyrone 3.00pm Round 4 Friary/Abbeyside/Ballinacourty, Wat. v Kells, Kilkenny 3.30pm Round 5 Taghmon, Wexford v Loughmacrory, Tyrone 4.00pm Round 5 Friary/Abbeyside/Ballinacourty, Wat. v Clogh, Kilkenny 4.30pm Round 5 Kells, Kilkenny v Moycullen, Galway 5.00pm Skills 5.45pm Plate Final 3rd v 4th 6.15pm Main Final 1st v 2nd 

Handball Softball Féile na nGael 2019 (Wexford) Division Boys Softball Div. 2 Date Sunday 25th August Venue Coolgreany Eircode - Y25 D230 V. Offical Damien Kelly - 086 2498656 Score Game 1 Score Game 2 Score Total 9.30am Round 1 Coolgreany, Wexford v Castlebridge, Wexford 10.00am Round 1 St. Mary's, Wexford v O'Loughlins, Kilkenny 10.30am Round 1 Kilfane, Kilkenny v Windgap, Kilkenny 11.00am Round 2 Coolgreany, Wexford v St. Mary's, Wexford 11.30am Round 2 O'Loughlins, Kilkenny v Windgap, Kilkenny 12 noon Round 2 Castlebridge, Wexford v Kilfane, Kilkenny 12.30pm Round 3 Coolgreany, Wexford v O'Loughlins, Kilkenny 1.00pm Round 3 St. Mary's, Wexford v Kilfane, Kilkenny 1.30pm Round 3 Castlebridge, Wexford v Windgap, Kilkenny 2.00pm Round 4 Coolgreany, Wexford v Kilfane, Kilkenny 2.30pm Round 4 St. Mary's, Wexford v Windgap, Kilkenny 3.00pm Round 4 Castlebridge, Wexford v O'Loughlins, Kilkenny 3.30pm Round 5 Coolgreany, Wexford v Windgap, Kilkenny 4.00pm Round 5 Castlebridge, Wexford v St. Mary's, Wexford 4.30pm Round 5 O'Loughlins, Kilkenny v Kilfane, Kilkenny 5.00pm Skills 5.45pm Plate Final 3rd v 4th 6.15pm Main Final 1st v 2nd 

Handball Softball Féile na nGael 2019 (Wexford) Division Boys Softball Div. 3 Date Sunday 25th August Venue Ballymitty Eircode = Y35 PN25 V. Offical Alan O'Neill - 085-7503609 Score Game 1 Score Game 2 Score Total 9.30am Round 1 St. Joseph's, Wexford v Ballymitty, Wexford 10.00am Round 1 Templeudigan, Wexford v Cullohill, Laois 10.30am Round 1 Kilkishen, Clare v Talbots Inch, Kilkenny 11.00am Round 2 St. Joseph's, Wexford v Templeudigan, Wexford 11.30am Round 2 Cullohill, Laois v Talbots Inch, Kilkenny 12 noon Round 2 Ballymitty, Wexford v Kilkishen, Clare 12.30pm Round 3 St. Joseph's, Wexford v Cullohill, Laois 1.00pm Round 3 Templeudigan, Wexford v Kilkishen, Clare 1.30pm Round 3 Ballymitty, Wexford v Talbots Inch, Kilkenny 2.00pm Round 4 St. Joseph's, Wexford v Kilkishen, Clare 2.30pm Round 4 Templeudigan, Wexford v Talbots Inch, Kilkenny 3.00pm Round 4 Ballymitty, Wexford v Cullohill, Laois 3.30pm Round 5 St. Joseph's, Wexford v Talbots Inch, Kilkenny 4.00pm Round 5 Ballymitty, Wexford v Templeudigan, Wexford 4.30pm Round 5 Cullohill, Laois v Kilkishen, Clare 5.00pm Skills 5.45pm Plate Final 3rd v 4th 6.15pm Main Final 1st v 2nd

 Handball Softball Féile na nGael 2019 (Wexford) Division Girls Softball Div. 1 Date Sunday 25th August Group 1 Venue St. Mary's Eircode = Y35 EH52 V. Offical Paul Lambert - 087 7437515 Score Game 1 Score Game 2 Score Total 10.00am Round 1 Lahorna 1, Tipperary v Cullohill, Laois 10.30am Round 1 Windgap, Kilkenny v Glenmore, Kilkenny 11.00am Skills 11.45am Round 2 Lahorna 1, Tipperary v Windgap, Kilkenny 12.15pm Round 2 Cullohill, Laois v Glenmore, Kilkenny 12.45pm Round 3 Lahorna 1, Tipperary v Glenmore, Kilkenny 1.15pm Round 3 Cullohill, Laois v Windgap, Kilkenny 

Group 2 Venue Castlebridge Eircode = Y35 KC78 V. Offical Virginia Rossiter - 087 6606479 10.00am Round 1 Lahorna 2, Tipperary v Kilkishen, Clare 10.30am Round 1 Kilfane, Kilkenny v Galmoy, Kilkenny 11.00am Round 2 Lahorna 2, Tipperary v Kilfane, Kilkenny 11.30am Round 2 Kilkishen, Clare v Galmoy, Kilkenny 12 noon Round 3 Lahorna 2, Tipperary v Galmoy, Kilkenny 12.30pm Round 3 Kilkishen, Clare v Kilfane, Kilkenny 1.00pm Skills 2.00pm Group 1 & 2 Skills Results 2.15pm Semi Final 1 Winner of Group 1 v Runner-Up of Group 2 2.35pm Semi Final 2 Winner of Group 2 v Runner-Up of Group 1 3.10pm Plate Final - Div. 2 W. Runner Up of Semi-Final 1 v Runner Up of Semi-Final 2 5.10pm Main Final - Div. 1 W. Winner of Semi-Final 1 v Winner of Semi-Final 2





=============================================



Féile Saturday 18th June  

Lahorna Bt Clogh Kilkenny in Feile Boys 60x30


James Loughnane/ Jack Mulcahy Bt Luke Flanagan/Ml Brennan 21-0 , Cormac Doheny/Rory Grace Bt Kyle Dunne/Domnic Bolster 21-9  (Overall 42-9)

Skills - Gold Kyle Dunne , Silver Rory Grace, Bronze Cormac Doheny


Jack mulcahy. Cormac Doheny. James Loughnane.Rory Grace. Eoin Carroll


Girls Div 2 40x20

Siobhan Prentice, Grainne O Brien, Amy Mc Keogh & Isobel Farnan  (Silver Winners in Division 2)

Ballina V Micheal Breathnach Galway

6        -      21

12      -      21

Ballina V Windgap Kilkenny

 21       -    14

 21       -    14

Ballina  V   Kilkishen Clare

  21       -    3

  18       -    18


Final   - Ballina  V Micheal Breathnach Galway

                   5           21

                   7           21



Kilkishen Bt Windgap in Plate Final


Skills Winner  - Chloe Philpot Kilkishen




==================================================================



FÉILE NA nGAEL COMPETITION RULES

Click Link for Fixtures :   2016 Féile Handball Fixtures.xls

1.        Club team of four players in two pairs and one substitute, team and substitute can interchange before each match.Team in order of play to be supplied to the referee before each match. (The order of play may be changed for second or subsequent matches).

 

2.        If a player gets injured during a game the substitute is allowed to take the injured players place.

 

3.        Each pair play one game to 21 aces or maximum of 15 minutes game,with a point for each win. First service is decided on the toss of a coin. The team receiving in the first game will have first service in the second game.

 

4.        When two or more teams in a group tie on points, the placings are decided on total aggregate aces (for is totalled first, if still a draw then total against – lowest will be awarded highest placing). Where aggregate scores are still equal, a play-off to 11 aces between any pair from each side decides the placings.

 

5.        In case of a tie in any final, rules as in 4 apply. First service to be decided on the toss of a coin.

6.        Full playing rules apply in all games (As there is a time element to this competition – no time outs are allowed).

 

7.        Teams to wear Club colours in all matches unless requested to change when colours clash.

 

9.     Players must be under 14 years of age on 1st January in year of the competition.

 

Ĉ
paddy collins,
14 Jun 2016, 16:09
Comments